Antena CB - jak wybrać? Jaką długość kupić? - Polecane modele.
Nieodłącznym elementem każdego zestawu CB jest oczywiście antena. Działa na podobnej zasadzie jak radiowa – zbiera z otoczenia sygnały tj. fale elektromagnetyczne. Jaką jednak wybrać antenę CB, by ta okazała się dobrym zakupem spełniającym swoje zadanie?
Zobacz również artykuły:
Na co zwracać uwagę?
Sposób montażu anteny
W przypadku zestawów CB, najczęściej wybierane anteny to mobilowe, które różnią się między sobą sposobem montażu:
- - uchwyt – antenę przytwierdza się do samochodu (np. relingu czy klapy) za pomocą specjalnego uchwytu. Wbrew nazwie, w wielu modelach możliwy jest ich łatwy i szybki demontaż. Wystarczy, że będą wyposażone w złączkę quick-lock. Charakteryzuje się lepszą jakością odbioru.
- - magnetyczny – antenę mocuje się do karoserii za pomocą podstawy magnetycznej. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie „odklejenie” anteny od samochodu. Jednak ze względu na pojawiające się sprzężenia, warto wybierać modele o dużej średnicy podstawy.
Długość anteny
Długość promiennika wpływa na sprawność oraz zasięg łączności anteny. W teorii, im dłuższy pręt, tym lepszy zasięg oferuje antena i w większości przypadków takie stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe. Ze względu na długość można wyróżnić kilka rodzai anten:
- - poniżej 60 cm – umożliwia nawiązanie łączności w odległości do 3 km. Takie anteny nie sprawdzą się w gęsto zabudowanych terenach oraz obniżeniach gruntu, czyli tzw. nieckach.
- - 60-100 cm – Jest to niezbędne minimum potrzebne do otrzymania zadowalającego zasięgu łączności (do 10 km).
- - 100-150 cm – jest to długość rekomendowana dla wszystkich osób, które dużo podróżują i potrzebują zestawu CB do skutecznej komunikacji z innymi kierowcami. Antena zapewni zasięg łączności do 15 km.
- - 150-200 cm – zapewnia zasięg łączności do 20 km.
Warto jednak pamiętać, że zasięg łączności zależy nie tylko od długości promiennika, ale również innych czynników jak ukształtowanie terenu czy jego zabudowa.
Długość fali
Długość fali zależy od długości promiennika. Natomiast długość fali wpływa przede wszystkim na rozchodzenie się fali elektromagnetycznej. W sprzedaży dostępne są anteny: ¼, ½, 5/8 oraz 7/8 fali, przy czym to właśnie przedostania z nich oferuje najlepszy zasięg, gdyż rozchodzi się najbliżej powierzchni ziemi.
Jakość wykonania
Ma ona niebagatelne znaczenie. Wykorzystane materiały mają wpływ na trwałość anteny oraz sprawność. Najlepiej sprawdzają się anteny wykonane ze stali nierdzewnej.
Na co nie zwracać uwagi?
Przy wyborze anten CB narosło wiele mitów, przez co sugerowanie się niektórymi parametrami może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Przy zakupie anteny należy pomijać kilka jej cech:
- - moc – nie wpływa w żaden sposób na jakość sygnału, tym bardziej, że radia mają najczęściej moc wynoszącą zaledwie 4W.
- - zysk energetyczny – podawany jest dla idealnych warunków, nieosiągalnych w życiu codziennym.
- - częstotliwość pracy – większość dostępnych na rynku anten pracuje w częstotliwości 26-28 MHz oferując odbiór 40 kanałów
Gdzie zamontować antenę?
Antenę CB najlepiej umieścić na dużej, płaskiej powierzchni, która znajduje się wysoko ponad terenem. Dlatego też najbardziej oczywistym miejscem montażu jest środek dachu samochodu. Można ją jednak założyć także na klapie bagażnika czy pałąku lusterka. Warto pamiętać, by unikać takich miejsc jak: zderzaki czy owiewki.
Komentarze (0)