Aparat czy smartfon? Co wybrać? Który lepszy?

| 0 Komentarzy
Żyjemy w takich czasach, w których robienie zdjęć jest niemalże normą. Jaki sprzęt wybrać do fotografowania?

Do wyboru mamy dwie opcje: fotograficznego smartfona lub aparat kompaktowy. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które z tych dwóch rozwiązań będzie lepsze.

Co wybrać - aparat czy telefon?

Tym, co przemawia za wybraniem smartfona jest fakt, że mamy go zawsze przy sobie. Jedno urządzenie wystarczą nam do dzwonienia, obsługi Internetu, pstrykania zdjęć i wysyłania SMS-ów. Gdziekolwiek się znajdziemy, mamy przy sobie telefon i w każdym momencie możemy wykonać zadowalające zdjęcie. Jednakże kupowanie smartfona tylko pod kątem fotografii mija się z celem. Zwyczajny, budżetowy smartfon kupimy już za kilkaset złotych, taki, który wykonuje świetnej jakości zdjęcia to koszt kilku tysięcy, a więc niemalże tyle, co dobra lustrzanka. Dlatego też robienie zdjęć smartfonem i inwestycja w dobry model polecana jest przede wszystkim tym użytkownikom, którzy nie chcą się rozdrabniać na kilka urządzeń.

Oczywiście, nie ma problemu, by kupić smartfon z dobrym aparatem. Obecnie nie tworzy się już produktów, które będą absolutnie niezadowalające, bo każdemu, kto planuje zakup smartfona, zależy na przynajmniej dobrych zdjęciach, więc i producenci wychodzą naprzeciw. To, jaki smartfon z dobrym aparatem wybrać, zależy wyłącznie od budżetu, jaki można przeznaczyć oraz od tego, jak często i w jakim celu zdjęcia będą wykonywane. Warto zaznaczyć, że to, jak widzi się zdjęcia w telefonie, nie oznacza, że tak samo dobrze będą wyglądały w powiększeniu, po wywołaniu czy przeniesieniu na komputer. Jeśli więc komuś zależy na naprawdę świetnej jakości zdjęciach, które można traktować jako pamiątkę, dekorację, wywoływać i dawać w prezencie, powinien zaopatrzyć się albo w lustrzankę, albo w smartfon z najlepszym aparatem, co – jak już zostało wspomniane – wiąże się niemalże z tym samym kosztem.

Polecane aparaty kompaktowe

Jeżeli natomiast posiadamy już niedrogiego smartfona i nie chcemy go zmieniać, ale przydałoby się coś, czym można robić w miarę dobre zdjęcia, to warto kupić kompaktowy aparat. Z pewnością nawet ten najsłabszy zrobi lepsze zdjęcia niż budżetowy smartfon. Oczywiście dochodzi nam tu taka kwestia, że trzeba ten kompakt ze sobą nosić, ale jeżeli nie sprawia nam to problemu, to czemu nie? Warto przyjrzeć się innym wadom, zaletom i różnicą między aparatem kompaktowym, a smartfonem z aparatem.

Zalety i wady aparatów kompaktowych​

  • Mała waga i rozmiar.
  • Stosunkowo łatwa obsługa.
  • Niska cena.
  • Zadowalająca jakość zdjęć.
  • Nie ma możliwości zmiany optyki.
  • Wolne wykonywanie zdjęć w seriach.
  • Niewielka ilość funkcji.

Zalety i wady smartfonów fotograficznych

  • Mała waga i rozmiar.
  • Uniwersalne zastosowanie.
  • Możliwość połączenia z Internetem.
  • Aplikacje ułatwiające wykonywanie zdjęć.
  • Dobra jakość zdjęć.
  • Spłaszczona perspektywa zdjęć.
  • Wysoka cena dobrego smartfona
  • z aparatem.
  • Ograniczone możliwości zmiany optyki.

Jak widać, każdy sprzęt ma swoje wady i ograniczenia.  Tani smartfon z dobrym aparatem będzie gorszy od normalnej kompaktu, ale tańszy, za to aparat fotograficzny będzie kosztował więcej, ale też zrobi znacznie lepsze zdjęcia. Jak więc osiągnąć kompromis? Może warto skupić się na parametrach, które są niezbędne, by robienie i jakość zdjęć były zadowalające.

Parametry aparatu i smartfona fotograficznego

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kompakt, czy na fotograficznego smartfona, dobrze byłoby, gdyby urządzenie cechowało się następującymi parametrami:

  • Dobra jakość – jeżeli już inwestujemy w smartfona fotograficznego, to niech to będzie przynajmniej średni jakościowo model. Nie ma sensu kupować czegoś taniego, bo optyka w tanim smartfonie będzie tak słaba, że zdjęcia nigdy nie będą nas satysfakcjonowały. Tak samo jest w przypadku kompaktu. Owszem znajdziemy na rynku aparaty za 300 zł, jednakże nie można spodziewać się po nich cudów.
  • System operacyjny w przypadku smartfona jest kwestią dowolną. Zarówno Windows, jak i Android i iOS mają swoje wady i zalety. Wydaje się jednak, że w kwestii fotograficznych smartfonów prym wiodą urządzenia wyposażone w iOS.
  • Producent – będąc już przy systemie warto wspomnieć o producentach. To, że są lepsi i gorsi, wie chyba każdy. W tym momencie jednak najlepsze smartfony fotograficzne produkuje Apple, Samsung i LG.
  • Matryca – matryca to odpowiednik kliszy w tradycyjnych aparatach. Im jest większa, tym lepiej dla wykonywanych przez nas zdjęć. Matryce w smartfonach są bardzo małe, więc jeżeli decydujemy się już na zakup fotograficznego telefonu, to matryca musi być możliwie jak największa. W tym przypadku dobrym parametrem byłoby 1/3.2" - 4.5 x 3.4 mm. Z pewnością nie opłaca się kupować smartfona z matrycą mniejszą niż 1.3.
  • Rozdzielczość – nie jest prawdą, że ilość megapixeli powinna być jak największa. W rzeczywistości jest tak, że im jest ich więcej, tym są mniejsze, a to utrudnia im „łapanie” światła. Dlatego też w przypadku smartfona czy kompaktu nie musimy szaleć z rozdzielczością. Ilość mpix, jaka nam wystarczy to od 8 do 16. Jeżeli jednak matryca jest duża, np. 1.5 to w takim przypadku można pokusić się nawet o 30 czy 40 megapixeli.
  • Stabilizacja obrazu – bardzo ważna funkcja, która powinna znajdować się zarówno w kompakcie, jak i w smartfonie. Dzięki stabilizacji obrazu zdjęcia wychodzą ostre niezależnie od warunków i naszych umiejętności. Istnieją jednak dwa rodzaje stabilizacji: cyfrowa i optyczna. Cyfrowa nie daje praktycznie żadnych efektów, dlatego też lepiej jest wybrać urządzenie ze stabilizacją optyczną.
  • Lampa błyskowa – przyda się i w aparacie i w smartfonie. Dzięki lampie zrobimy dobre i jasne zdjęcie nawet w nocy. Istotne jest tylko to, żeby lampę można było wyłączyć w momencie, kiedy nie będzie potrzebna.
  • Ekran – ile cali powinien mieć ekran w smartfonie? W tym momencie 5 cali to chyba takie minimum, które cechuje dobry telefon fotograficzny. Jeżeli natomiast chodzi o wizjer w kompakcie, to im on większy, tym lepiej. Pozwala nam to na dokładne dostrzeżenie szczegółów obrazu, który znajduje się przed nami i wykonanie idealnego zdjęcia. Wizjer powinien być przejrzysty i dobrze wpasowany w urządzenie.
  • Zoom optyczny i cyfrowy – duży zoom to zaleta każdego aparatu, tutaj mamy jednak wybór między dwoma rodzajami zoomów: cyfrowym i optycznym. Ten pierwszy mówi nam o tym, ile razy możemy powiększyć obraz utrwalony na matrycy, ale niestety tracimy tutaj znacznie na jakości obrazu. Dlatego też lepiej spisuje się w tym przypadku zoom optyczny, dzięki któremu uzyskamy informacje na temat tego, jak bardzo możemy powiększyć ogniskową w obiektywie zmiennoogniskowym.
  • Format zapisu zdjęć – im więcej formatów zapisu zdjęć będzie posiadał smartfon lub kompakt, tym lepiej. Jeżeli formatów jest niewiele, część zdjęć przyjdzie nam konwertować na inne formaty. Urządzenie powinno mieć możliwość zapisywania obrazów do plików JPG, PNG, DPI, RAW, JPEG, TIFF i GIF.

Powyższe zestawienie nadal nie jest niestety odpowiedzią na pytanie, czy lepiej wybrać mały smartfon z dobrym aparatem czy też klasyczny aparat fotograficzny, bo zarówno telefon, jak i lustrzanka, mogą posiadać najlepsze parametry fotograficzne. Wydaje się więc, że to, czy wybrać smartfona z aparatem czy aparat fotograficzny, jest to zależne wyłącznie od budżetu jaki się posiada i wygody, do jakiej jest się przyzwyczajonym. Smartfon to jedno, małe urządzenie, które niemal zawsze ma się przy sobie, więc nie trzeba pamiętać, by zabierać aparat.  Jest poręczny, wygodny w obsłudze, pozwala na spontaniczność i szybkie użycie. ALE! Dobry aparat w smartfonie to za mało, by wykonać zdjęcia świetnej jakości, więc za solidne urządzenie trzeba sporo zapłacić. Nie zawsze też dobre parametry aparatu idą w parze z równie dobrą specyfikacją całego telefonu, a wiadomo, że nie tylko dla aparatu kupuje się smartfona. Trzeba więc być dość rozważnym przy wyborze odpowiedniego modelu telefonu. Z kolei dobry aparat to gwarancja najwyższej jakości zdjęć, ale też konieczność noszenia go, pamiętania, by zabierać i odpowiednio zabezpieczać, co nie zawsze jest wygodne i możliwe. Koszt lustrzanki na wyższym poziomie także do niskich nie należy. Więc za co lepiej zapłacić? Dyskusja pozostaje otwarta.

Polecane smartfony

Który smartfon ma dobry aparat?

Dobry aparat ma większość telefonów, przy czym dobry należy rozumieć jako przyzwoity, zadowalający na poziom przeglądania zdjęć w telefonie. A jaki smartfon ma dobry aparat? W poszukiwaniu odpowiedniego modelu warto sprawdzić ranking smartfonów i zwrócić szczególną uwagę na poniższe marki:

  • Samsung
  • Iphone
  • Xiaomi
  • Huawei
  • Asus
  • Google Pixel

Smartfon do robienia zdjęć powinien mieć też w miarę pojemną baterię, by nie zdarzały się przykre niespodzianki podczas dłuższych “sesji” fotograficznych. To, jaki smartfon z dobrym aparatem i dobrą baterią kupić, także zależy od budżetu, ale wśród powyższych marek z pewnością znajdzie się niejeden zadowalający model.

Wygląda więc na to, że – o ile nie jest się profesjonalnym fotografem – zdecydowanie bardziej opłaca się kupno telefonu robiącego świetne zdjęcia. Warto też pamiętać, że istnieje szereg dodatków – nazwijmy to – fotograficznych, które pomogą robić jeszcze lepszej jakości zdjęcia za pomocą telefonu. I nie chodzi tu wyłącznie o aplikacje „upiększające”, ale także o statywy do smartfonów, kijki do selfie, dodatkowe obiektywy do telefonu. Kupując smartfona z najlepszym aparatem, jeśli także inne parametry będą równie zadowalające, otrzymuje się świetny, wielozadaniowy sprzęt, który z pewnością się przyda.

4,9
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.