Apple MacBook Air 13 - recenzja, dane techniczne. Czy warto?
Spis treści:
Apple MacBook Air 13 - specyfikacja
Apple MacBook Air 13 - konfiguracje
Polecane laptopy Apple
Urządzenia firmy Apple z tej kategorii wyróżniają się przede wszystkim mobilnym charakterem. W przypadku MacBook Air 13 potwierdzają to niewielka waga (1,35 kg), 13-calowy ekran oraz wydajna bateria, która gwarantuje 12-godziną pracę bez konieczności ładowania. Jeżeli chodzi natomiast o wydajność laptopa, dużo zależy od wybranej konfiguracji sprzętowej. Tych zaś jest kilka.
Najmocniejsza z nich korzysta z procesora technologii Broadwell, i7-5650U. Jest to układ dwurdzeniowy i czterowątkowy o taktowaniu bazowym wynoszącym 2200 MHz (w trybie boost może zwiększyć się nawet do poziomu 3200 MHz). Można więc rzec, iż jest to przyzwoity procesor, bardzo dobrze sprawdzający się zarówno podczas pracy przy biurku, jak i w podróży.
Nieco tańsze konfiguracje korzystają z układów z serii i5. Użytkownicy mogą wybrać model piątej generacji (i5-5250U) bądź czwartej (i5-4260U). Zalecany jest wybór pierwszego z wymienionych procesorów, gdyż tylko w niewielkim stopniu ustępuje najmocniejszej jednostce. Układ czwartej generacji pod względem wydajności odstaje już w sposób wyraźny.
Pracę procesorów wspomaga pamięć RAM typu DDR3 o taktowaniu równym 1600 MHz. Podkreślić należy, iż kości pamięci zostały zintegrowane z płytą główną, dlatego nie ma możliwości ich wymiany bądź zainstalowania nowych kości. Producent udostępnił wersje wyposażone w 4 GB i 8 GB pamięci RAM.
Laptop we wszystkich konfiguracjach pracuje na zintegrowanym układzie graficznym Intel HD Graphics 6000. Umożliwi on obsługę wszystkich standardowych programów. W urządzeniach znajduje się także dysku typu flash – w najtańszych modelach jego pojemność wynosi 128 GB, w tych droższych 256 lub 512 GB.
Jak na laptopy firmy Apple przystało, MacBook Air 13 korzysta z wydajnego interfejsu bezprzewodowego oraz zaawansowanego systemu operacyjnego (OS X Yosemite).
Apple MacBook Air 13 - obudowa
Aluminiowa obudowa omawianego laptopa prezentuje się bardzo schludnie i atrakcyjnie – jest to jednak pewnego rodzaju standard w przypadku urządzeń sygnowanych nadgryzionym jabłkiem. Podobnie jest w przypadku jej jakości i wytrzymałości na uszkodzenia.
Użytkownicy otrzymują więc odpowiednio sztywną jednostkę, która nie poddaje się wykrzywieniom i wygięciom. Z góry można założyć, że laptop przetrzyma próbę czasu. Na uwagę zasługuje także bardzo wygodna, podświetlana klawiatura, która sprawdzi się doskonale w ramach pracy biurowej. Tak jak już zostało wspomniane, Apple MacBook Air 13 jest bardzo lekki, dlatego nie powinien sprawiać żadnych problemów w podróży.
Jeżeli chodzi natomiast o zestaw złączy, należy określić go mianem skromnego. Użytkownicy mają dostęp wyłącznie do dwóch portów USB, jednego DisplayPort, czytnika kart pamięci oraz gniazda Thunderbolt. Dla wielu może okazać się to niewystarczające, dlatego konieczny będzie zakup rozmaitych przejściówek.
Układ chłodzenia zamontowany w laptopie spisuje się całkiem przyzwoicie. Podczas pracy na najwyższych obrotach, obudowa w najcieplejszych miejscach nagrzewa się do poziomu niespełna 44 stopni Celsjusza. Przeszkadzać może jedynie zbyt głośne działanie układu - generuje on bowiem hałas o natężeniu ponad 45 dB.
Apple MacBook Air 13 - wydajność
O rzeczywistej przydatności laptopa decydują jednak przede wszystkim jego osiągi uzyskiwane w ramach codziennej pracy. W tym celu przeprowadzone zostały testy najmocniejszej konfiguracji urządzenia przy użyciu najpopularniejszych programów diagnostycznych oraz kilku gier komputerowych.
- Cinebench R15 Multi: (test procesora w trybie wielowątkowym): 296 pkt
- 3DMark Ice Storm Standard Graphics: (test karty graficznej): 63871 pkt
- World of Warcraft: low: 125 fps, medium: 50 fps, high: 20 fps
- Diablo III: low: 70 fps, medium: 40 fps, high: 30 fps
- Total War: Rome II: low: 50 fps, medium: 38 fps, high: 30 fps
- The Sims 4: low: 145 fps, medium: 60 fps, high: 25 fps
Uzyskane wyniki w testach wydajności potwierdzają charakter omawianego urządzenia. Służyć ma ono przede wszystkim do pracy mobilnej z wykorzystaniem podstawowego pakietu programu. Przyzwoita karta graficzna umożliwia również obsługę niektórych mało wymagających gier komputerowych, także tych najnowszych.
Apple MacBook Air 13 - zalety i wady
Zalety
- Niewielka waga.
- Wytrzymała, schludna obudowa.
- Pojemny akumulator.
- Przyzwoite podzespoły, umożliwiające obsługę gier komputerowych.
Wady
- Głośny układ chłodzenia.
- Ograniczony zestaw złączy.
Apple MacBook Air 13 - czy warto?
Apple MacBook Air 13 ma wszystko, czym powinien charakteryzować się solidny laptop biznesowy wykorzystywany do pracy mobilnej. Gwarantuje przede wszystkim długą pracę bez konieczności ładowania, wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz obsługę bardzo przyzwoitych podzespołów. Do tego wszystkiego należy dodać również stabilny i funkcjonalny system operacyjny. Biorąc to pod uwagę, jest on wart swojej ceny.
Znajdziesz w Morele
MacBooki Pro - Ipady - MacBooki M1 - MacBooki M2 - MacBooki
Komentarze (0)