Apteczka do samochodu – jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Zgodnie z polskim porządkiem prawnym kierujący pojazdem nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodzie.

Ten element wyposażenia auta może okazać się jednak niezwykle przydatny w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami wypadku. Warto zatem mieć ją w samochodzie. Jaką apteczkę wybrać, by móc udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy?

Apteczka w Polsce i za granicą – czy jest obowiązkowa?

Na terytorium Polski jedynie kierowcy busów i autobusów, taksówkarze oraz instruktorzy jazdy, czyli osoby, które na przewozie pasażerów zarabiają, muszą wyposażyć w apteczkę swe pojazdy. Na innych posiadaczach samochodów obowiązek ten, jak już zostało wspomniane, nie ciąży, co jednak nie zmienia faktu, że każdy świadek wypadku komunikacyjnego jest prawnie zobligowany do udzielenia pierwszej pomocy wszystkim poszkodowanym.

To właśnie wówczas apteczka samochodowa może okazać się szczególnie przydatna. Nie tylko usprawnia wykonywanie wszelkich czynności ratujących życie, ale pozwala również na zabezpieczenie osób udzielających pierwszej pomocy przed chorobami zakaźnymi.

Zgodnie z Konwencją Wiedeńską podróżując samochodem na terytorium Unii Europejskiej, jesteśmy zobowiązani do posiadania takiego wyposażenia pojazdu, jakiego wymaga kraj, w którym zarejestrowano samochód. Wybierając się zatem za granicę, nie musimy mieć apteczki.

Czasem jednak warto ją ze sobą zabrać, szczególnie że w krajach takich jak Niemcy, Słowacja, Czechy, Litwa, Francja, Grecja, Austria, Węgry, Bułgaria, Chorwacja policjanci często kontrolują posiadanie niezbędnego wyposażenia pojazdu, w tym zwłaszcza apteczki, a wytłumaczenie im, że nas wymóg ten nie obowiązuje, czasem jest trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Jeśli nie chcemy dostać mandatu, a następnie przechodzić procedury odwołania od decyzji policjantów, warto mieć apteczkę podczas podróży samochodem po Europie.

Jaka apteczka do samochodu?

Aby apteczka spełniła swoją rolę podczas wypadku komunikacyjnego, musi być odpowiednio wyposażona. Wybierając ten element wyposażenia pojazdu, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę właśnie na jej zawartość. Wystarczy że sprawdzimy, czy apteczka spełnia europejską normę DIN 13164. Jest to standard, który ustanowił Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Zgodnie z nim w apteczce musi się znaleźć:

  • opatrunek indywidualny typ M w liczbie trzech sztuk,
  • opatrunek indywidualny typ G – przynajmniej jedna sztuka,
  • trzy sztuki kompresu o wymiarach 10x10 cm,
  • dwie opaski elastyczne 6 cm,
  • trzy opaski elastyczne 8 cm,
  • 8 sztuk plastrów 6x10 cm,
  • jeden plaster 5 mm x 2,5 cm,
  • dwie chusty opatrunkowe 40x60 cm,
  • jedna chusta opatrunkowa 60x80 cm,
  • dwie chusty trójkątne,
  • 4 sztuki rękawic lateksowych,
  • nożyczki 14,5, co ważne – muszą mieć one zaokrąglone końce,
  • koc ratunkowy o wymiarach 160x210 cm,
  • instrukcja, jak udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

Jest to wyposażenie podstawowe, które znajduje się w każdej apteczce spełniającej normę DIN 13164. Zawartość ta zwiększa nasze szanse na udzielenie pierwszej pomocy w sposób prawidłowy i sprawny. W przypadku wypadków komunikacyjnych czas odgrywa bowiem niezwykle ważną rolę – musimy działać szybko, na co pozwala wyposażenie apteczki.

Jeśli taka zawartość apteczki nas nie satysfakcjonuje, możemy zdecydować się na zakup jej wersji rozszerzonej. Wówczas oprócz wyżej wymienionych elementów znajdują się w niej także inne, takie jak:

  • maseczka, którą zakładamy na usta podczas reanimowania poszkodowanego,
  • folię izotermiczną – pozwala ona szczelnie okryć poszkodowanego, chroniąc tym samym jego organizm zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem,
  • dwa opakowania gazy 1/2 m2,
  • nóż do cięcia pasów,
  • zbijak do szyb,
  • latarkę – niektóre latarki to produkty 3 w 1, oprócz funkcji świecenia wyposażone zostały one w zbijak do szyb i nóż do cięcia pasów, dzięki czemu możemy szybko wynieść poszkodowanego z samochodu, nie tracąc czasu na szukanie poszczególnych elementów w apteczce.

W profesjonalnej apteczce mogą znaleźć się również:

  • szyny przeznaczone do unieruchamiania różnorakich złamań,
  • kołnierz ortopedyczny,
  • race świetlne,
  • dodatkowe ilości plastrów i innych materiałów opatrunkowych.

Profesjonalna apteczka pierwszej pomocy do samochodu jest dostępna w sklepach medycznych. Możemy ją również kupić przez Internet. Pamiętajmy jednak o tym, że bez względu na to, gdzie ją nabywamy i czy wybieramy wersję podstawową czy rozszerzoną, powinniśmy sprawdzić, czy spełnia ona normę DIN 13164. Wówczas w razie kontroli policyjnej, wszystko będzie w porządku, a my zyskamy pewność, że w naszym aucie jest podstawowe wyposażenie, przydatne podczas udzielania pierwszej pomocy.

Na jaką apteczkę do samochodu się zdecydować?

Wybierając apteczkę samochodową, powinniśmy również zwrócić uwagę nie tylko na jej zawartość, ale także:

  • materiał, z jakiego wykonano opakowanie – na rynku dostępnych jest wiele tworzyw, z których produkuje się opakowania apteczek samochodowych. Ważne jest to, aby materiał był trwały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne, szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i wpływ substancji chemicznych czy płynów eksploatacyjnych używanych w samochodzie. Wówczas zyskamy pewność, że zawartość apteczki nie ulegnie uszkodzeniu. Opakowanie apteczki może być wykonane z plastiku lub innego tworzywa sztucznego. Dużą popularnością cieszą się obecnie produkty, do produkcji których użyto silikonu lub specjalnej wodoodpornej tkaniny. Zaletą tych materiałów jest przede wszystkim odporność na uszkodzenia mechaniczne.
  • wygląd opakowania – powinno ono odznaczać się jaskrawym kolorem. Może być to czerwony, pomarańczowy lub żółty – byleby była to barwa dobrze widoczna. Wówczas łatwo dostrzeżemy apteczką na tle innego wyposażenia samochodu. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej na opakowaniu powinien znajdować się symbol białego krzyża na zielonym tle.
  • dodatkowe funkcje – niektóre opakowania wyposażone są na przykład w specjalne rzepy, które pozwalają przymocować apteczkę do tapicerki, dzięki czemu zawsze pozostaje ona na swoim miejscu, nawet jeśli poruszamy się po krętej drodze. Pozwala to zabezpieczyć znajdujące się wewnątrz apteczki wyposażenie przed niekontrolowanym przesuwaniem się, w wyniku którego po jej otwarciu trudno nam byłoby dostrzec te elementy, które w danej chwili są najbardziej potrzebne.

Apteczka do samochodu ciężarowego

Kierowców pojazdów ciężarowych obowiązują te same przepisy, co poruszających się pojazdami osobowymi. Zastosowanie ma zatem Konwencja Wiedeńska, co w praktyce oznacza, że nie potrzebujemy apteczki, wyjeżdżając za granicę. Niemniej może się okazać, że nawet pomimo prób wytłumaczenia policjantom wyższości porządku międzynarodowego nad krajowym, i tak dostaniemy mandat za brak podstawowego wyposażenia pojazdu.

Aby tego uniknąć, warto po prostu kupić apteczkę, która będzie spełniała wspomnianą wyżej normę – DIN 13164. To, czy wybierzemy jej wersję podstawową czy rozszerzoną, zależy już od nas. Jeśli czeka nas dłuższa trasa, warto jednak zdecydować się na profesjonalne wyposażenie pojazdu.

Apteczka do samochodu – cena

Szukając odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje apteczka do samochodu, należy wziąć pod uwagę to, że występuje ona w dwóch wersjach – podstawowej i rozszerzonej (profesjonalnej). Ta pierwsza to wydatek rzędu około 30 złotych. Nie jest to zatem wygórowana cena za wyposażenie, które może nam pomóc podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

Za drugą – rozszerzoną wersję – trzeba zapłacić więcej – czasem nawet powyżej 100 złotych. Zawiera ona bowiem więcej materiałów opatrunkowych, a także elementy, takie jak latarka, ustnik do wykonywania reanimacji czy zbijak do szyb, co podnosi ostateczną cenę produktu. Pozwala jednak na sprawniejsze uratowanie życia, zwłaszcza gdy trzeba wydostać osobę poszkodowaną z pojazdu.

Wybierając apteczkę, nie warto zatem kierować się jedynie jej ceną. Najważniejsza jest bowiem zawartość, pozwalająca nam na udzielenie pierwszej pomocy. Na tym elemencie wyposażenia nie można oszczędzać, zwłaszcza jeśli często podróżujemy lub wybieramy się w długą trasę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.