ASUS VivoBook S14 S430 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Asus przygotował wszechstronnego ultrabooka w młodzieżowym stylu. Co kryje się za modelem VivoBook S14 S430?

Jak podkreśla producent, jest to sprzęt „dynamiczny”, który ma przełamać pewien standard designu oferowanych na rynku ultrabooków. Wszystko za sprawą kolorowych obudów, które jednak nie są jedynymi atutami sprzętu. Okaże się on bowiem dobrym wyborem do pracy, nauki, zabawy i użytku mobilnego.

ASUS VivoBook S14 S430 – dane techniczne oraz cena

Laptop ma więc trafić do jak najszerszej grupy potencjalnych odbiorców, toteż niedziwne, że występuje na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych. Kolejnym jego atutem ma być całkiem atrakcyjna cena.

ASUS VivoBook S14 S430 – dostępne konfiguracje

Sprzęt kierowany jest do małych i średnich firm, studentów, uczniów, a także użytkowników domowych i osób poszukujących urządzeń ultramobilnych. Chcąc zadowolić tak wiele grup potencjalnych odbiorców, producent przygotował wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Mówiąc krótko – jest z czego wybierać.

Na swobodę możemy liczyć na przykład w kategorii procesorów. Wykorzystane zostały 3 układy z serii Intel Kaby Lake Refresh, które znalazły się w modelach z różnych półek cenowych. Najdroższe okażą się oczywiście konfiguracje Asus VivoBook S14 S430 i7. Korzystają one z możliwości procesora Intel Core i7-8550U. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem jego specyfikacji okaże się 8 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Zobacz Asus VivoBook S14 S430

Do czynienia mamy więc ze standardowym procesorem niskonapięciowym, który zapewnia sprawną pracę wielowątkową. Okaże się idealnym wyborem do obsługi najważniejszych programów biznesowych, edukacyjnych i multimedialnych. Jego wszechstronność potwierdzają testy diagnostyczne. Testy przeprowadzone na platformie Cinebench R15 wskazały na średnią wynoszącą 167 punktów w trybie jednowątkowym i 564 punkty w trybie wielowątkowym. Są to rezultaty więcej niż przyzwoite.

Druga na liście cenowej jest konfiguracja Asus VivoBook S14 S430 i5-8250U. Korzysta ona z kolejnego procesora czterordzeniowego i ośmiowątkowego, który jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem w porównaniu do modelu i7. W trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 3400 MHz. Mamy to więc do czynienia ze „stratą” kolejno 200 i 400 MHz. Pamięci podręcznej też jest mniej (6 MB zamiast 8 MB).

Nie są to jednak wartości na tyle duże, byśmy mogli mówić o jakiejś przepaści czy też znaczących różnicach między tymi procesorami. Model i5 zapewni dobrą obsługę tych samych programów, co potwierdzają testy Cinebench R15. Uzyskał on w nich 157 punktów w trybie jednowątkowym i 549 punktów w wielowątkowym.

Najtańsze i najsłabsze są natomiast konfiguracje Asus VivoBook S14 S430 i3-8130U. W tym przypadku mamy do czynienia z procesorem dwurdzeniowy i czterowątkowym, co samo w sobie ogranicza nasze możliwości. Jeśli chodzi o pozostałe parametry, częstotliwość taktowania układu wynosi 2200-3400 MHz, natomiast ilość pamięci podręcznej 4 MB. Procesor uzyskał w Cinebench R15 wyniki na poziomie 139 i 338 punktów.

Specyfikacja Asus VivoBook S14 S430 może wskazać również na wykorzystanie dedykowanej karty graficznej, która jest montowana w najdroższych modelach. Wybór padł na jednostkę Nvidia GeForce MX150 z 2 GB pamięci. Znaleźć można ją między innymi w konfiguracjach Asus VivoBook S14 S430FN. Jest to bardzo uniwersalna karta, która nie sprawdzi się podczas użytku profesjonalnego, jednak z pewnością okaże się pomocna przy realizacji wielu zadań. Poradzi sobie także z obsługą niektórych gier.

Decydując się na laptopa VivoBook S14 S430, warto sprawdzić również, ile pamięci RAM posiada. Producent zdecydował się na wykorzystanie kości typu DDR4, których taktowanie wynosi 2400 MHz. Doskonale sprawdzają się one w ramach obsługi wspomnianych wcześniej programów. Co istotne, laptop posiada tylko jeden slot na kości RAM (maksymalna pojemność to 16 GB), co nieco utrudni nam jego rozbudowę.

Na dużą swobodę wyboru możemy natomiast liczyć w przypadku dysków twardych. Na rynek wypuszczone zostały bowiem konfiguracje wyposażone w urządzenia HDD oraz SSD. Nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, aby zakupić laptopa z oboma dyskami.

ASUS VivoBook S14 S430 – wygląd

Decydując się na model 14-calowy, można oczekiwać sporej mobilności. Tak też jest w tym przypadku. Do czynienia mamy bowiem z bardzo kompaktowym, lekkim urządzeniem, które dobrze sprawdza się nie tylko przy biurku, ale również w podróży czy też na ławce w parku. W żadnym miejscu nie powinniśmy mieć problemów z jego wygodnym rozłożeniem i obsługą.

Producent chciał zachęcić klientów do kupna urządzenia także atrakcyjną ceną. Jej obniżenie musiało wiązać się jednak z pewnymi ustępstwami. Związane są one przede wszystkim z obudową. Nie została ona bowiem wykonana w całości z aluminium – pulpit roboczy przygotowano z tworzywa sztucznego, które jednak zostało dodatkowo usztywnione. Dzięki temu, jego konstrukcja nie wygina się pod naporem. Nie musimy martwić się również skrzypieniem obudowy.

Pokrywa ekranu jest aluminiowa, co jednak dziwne – można ją dość łatwo wygiąć. Nie jest to jednak problem, który w sposób znaczący wpływałby na komfort codziennej pracy na urządzeniu. Na pochwałę zasługuje jakość wykonania zawiasów. Pracują one bardzo płynnie, zapewniając utrzymanie ekranu zawsze w stabilnej pozycji (może zostać odchylony o 135 stopni). Zestaw portów jest przyzwoity. Cieszy przede wszystkim dostępność aż 4 portów USB.

ASUS VivoBook S14 S430 – matryca

Producent zdecydował się na wykorzystanie 14-calowego ekranu NanoEdge, który został wyposażony w cienkie ramki. Dzięki temu, zajmuje on 84% przedniego panelu. Warto nadmienić, że obsługuje on rozdzielczość Full HD, a także technologię szerokoekranową (178 stopni) oraz Asus Eye Care, która redukuje szkodliwe dla oczu światło niebieskie o 30%.

Choć matryca została wykonana w technologii IPS, nie można powiedzieć, że gwarantuje obraz wysokiej jakości. Jego parametry są raczej przeciętne. Przyczepić można się między innymi do maksymalnej jasności na poziomie 270 cd/m2, a także do niskiego pokrycia barw – w przypadku palety sRGB jest to 59%, natomiast w palecie AdobeRGB 40%. Można więc stwierdzić, że oszczędności dotknęły nie tylko obudowy, ale również ekranu.

ASUS VivoBook S14 S430 – klawiatura i touchpad

Podczas pracy skorzystać możemy z sześciorzędowej klawiatury wyspowej, której jakości wykonania jest dobra. Na pochwałę zasługuje wielkość klawiszy (poza strzałkami), a także ich skok i ciche działanie. Wszystko to przekłada się na wysoki komfort pisania. Klawiatura jest oczywiście podświetlana.

Do tego doszedł również całkiem duży touchpad, który wyróżnia się zadowalającymi właściwościami ślizgowymi. Nieco problematyczne okazać się może jednak klikanie – zintegrowane klawisze wyróżniają się bowiem bardzo płaskim skokiem. Obsługa gestów wielopunktowych przebiega natomiast bez zastrzeżeń.

Producent zdecydował się również na zaimplementowanie elementów zwiększających bezpieczeństwo przechowywanych na dysku danych. Mowa tu o czytniku linii papilarnych, który został umieszczony w prawym, górnym rogu płytki, a także o module szyfrującym TPM.

ASUS VivoBook S14 S430 – wydajność

Ze wszystkich oferowanych na rynku konfiguracji, zwolennicy maksymalizacji wydajności powinny wybrać te wyposażone w procesor Intel Core i7. Bardzo dobrze radzi on sobie bowiem z obsługą programów biznesowych, multimedialnych, a także wykorzystywanych do nauki.

Na jeszcze więcej możemy liczyć wówczas, gdy zdecydujemy się na urządzenie z dedykowaną kartą graficzną Nvidia GeForce MX150. Nie jest to oczywiście jednostka z najwyższe półki (dysponuje 2 GB pamięci GDDR5), jednak nie o to chodzi. Zapewnia bowiem dodatkową moc obliczeniową podczas realizacji wspomnianych zadań, a także pozwala na uruchomienie wielu ciekawych gier.

Karta całkiem dobrze wypada także w testach diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średni wynik na poziomie 4494 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniósł on 46586 punktów. Jak już zostało wspomniane, karta pozwoli na uruchomienie niektórych gier. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

ASUS VivoBook S14 S430 – wady i zalety

Przedstawiony wyżej ultrabook kierowany jest do wielu grup potencjalnych odbiorców. Biorąc pod uwagę jego wykonanie, może on zainteresować naprawdę wielu użytkowników biznesowych, domowych, a także uczniów i freelancerów. Wpływ na to mają także jego smukłe wymiary i niewielka waga. Bardzo dobrze sprawdza się bowiem w trybie mobilnym.

Po stronie zalet sprzęt należy zapisać także przyzwoitą wydajność zamontowanych podzespołów, które doskonale radzą sobie z obsługą wspomnianych programów. Do tego dodać możemy również dobrze wykonaną obudowę, całkiem rozbudowany zestaw portów i złączy, solidny osprzęt, a także atrakcyjny design. Również cena Asusa VivoBook S14 S430 powinna działać zachęcająco.

Jeśli chodzi natomiast o wady, uwagę warto zwrócić przede wszystkim na dość przeciętną matrycę. Użytkownicy narzekają również na głośne działanie systemu chłodzenia wówczas, gdy laptop działa z pełnym obciążeniem. W przypadku korzystania z edytora tekstu czy też przeglądania zasobów internetowych, pozostaje on cichy i chłodny. Wspomnieć możemy również o ograniczonych możliwościach rozbudowy sprzętu.

ZALETY

  • Wszechstronne zastosowanie
  • Dobra praca mobilna
  • Wydajne podzespoły
  • Dedykowana karta graficzna
  • Możliwość zakupu modelu z dwoma dyskami
  • Przyzwoity zestaw portów i złączy
  • Atrakcyjny design
  • Czytnik linii papilarnych
  • Solidny osprzęt
  • Atrakcyjne ceny (jak na ultrabooki)

WADY

  • Przeciętna matryca
  • Głośna praca pod obciążeniem
  • Ograniczone możliwości rozbudowy

ASUS VivoBook S14 S430 – podsumowanie, czy warto?

Jak pokazuje recenzja i testy, mamy do czynienia z niezwykle uniwersalnym, mobilnym ultrabookiem, który został bardzo dobrze wykonany. Biorąc to pod uwagę, warto polecić go zarówno pracownikom, jak i uczniom, studentom czy też użytkownikom domowym.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.