ASUS Zenbook Pro Duo - wydajność oraz specyfikacja

| 0 Komentarzy
Firma Asus przygotowała nową serię laptopów wyposażonych w dwa ekrany. Czy są warte zakupu?

Ten unikalny projekt jest kierowany przede wszystkim do osób zajmujących się renderowaniem czy też obróbką materiałów wideo. Dodatkowy ekran zapewnia bowiem znacznie wygodniejszą obsługę zaawansowanych programów.

ASUS Zenbook Pro Duo – dane techniczne oraz cena

To jednak nie wszystko, ponieważ użytkownicy mogą liczyć również na doskonałą wydajność, którą zapewniają użyte podzespoły. Wszystko to sprawia, że przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, co oferują nam mawiane laptopy.

ASUS Zenbook Pro Duo – dostępne konfiguracje

Jak widać, laptopy zostały przystosowane do obsługi szczególnie wymagających programów. Okaże się więc przydatne specjalistom, którzy pracują z wykorzystaniem programów do obróbki graficznej i wideo czy też do tworzenia zaawansowanych modeli 3D. Ze specyfikacji zadowoleni powinni być także gracze, gdyż wydajność zamontowanych podzespołów pozwala na obsługę wszystkich najnowszych gier na wysokich detalach graficznych.

Jednak po kolei. Nasz opis warto rozpocząć od przedstawienia procesorów. Producent zdecydował się na wykorzystanie układów z serii Intel Coffee Lake, które gwarantują bardzo wysokie osiągi. Mowa tu zwłaszcza o modeli Intel Core i9-9880H, który dysponuje ośmioma fizycznymi rdzeniami obsługującymi szesnaście wątków. Jego taktowanie w trybie bazowym wynosi 2300 MHz, jednak w trybie turbo może ono wynieść nawet 4800 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jeśli chodzi natomiast o współczynnik TDP, wynosi on 45 W.

Parametry procesora wskazują, że mamy do czynienia z naprawdę potężnym podzespołem, który nie powinien mieć żadnych problemów z obsługą gier i programów specjalistycznych, zwłaszcza tych wymagających dodatkowej mocy obliczeniowej podczas pracy wielowątkowej. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów diagnostycznych.

Zobacz ASUS Zenbook Pro Duo

Intel Core i9-9880H w programie Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 189 punktów w trybie jednowątkowym i 1545 punktów w trybie wielowątkowym. Są to wspaniałe rezultaty.

W nieco tańszych konfiguracjach montowany jest natomiast procesor Intel Core i7-9750H. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ CPU wyróżnia się taktowaniem na poziomie od 2600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4500 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP wynoszący 45 W. Jest to więc procesor słabszy i modelu i9, co jednak nie oznacza, że jest słaby. Wręcz przeciwnie – jego wydajność jest jedną z najwyższych w serii i7, toteż możemy liczyć na doskonałe osiągi we wspomnianych wcześniej programach i narzędziach.

Wydajny procesor to oczywiście nie wszystko. Producent postawił również na niezwykle wydajną kartę graficzną. Mowa o jednostce Nvidia GeForce RTX 2060, która doskonale sprawdza się zarówno w grach, jak i specjalistycznych narzędziach, służących na przykład do tworzenia zaawansowanych projektów czy też modeli i animacji 3D. Wszystko to zapewniają oczywiście bardzo wysokie parametry. Karta korzysta z 6 GB nowej pamięci typu DDR6 o taktowaniu wynoszącym aż 14000 MHz!

Specyfikacja ASUS Zenbook Pro Duo wskazuje również na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM DDR4 (taktowanie wynosi 2666 MHz). W laptopie mogą znaleźć się kości o maksymalnej pojemności wynoszącej 16 GB. Do tego dodać należy dysk twardy SSD M.2 PCIe x4 Gen.3 (maksymalnie 1 TB). W sposób zdecydowany przyspiesza on działanie systemu operacyjnego, a także skraca proces zapisu i odczytu danych. Cała ta specyfikacja doskonale pokazuje, że mamy do czynienia z niezwykle wydajną maszyną, która pozwoli na realizację wielu zadań.

ASUS Zenbook Pro Duo – wygląd

Po przeanalizowaniu danych technicznych laptopa, może się niektórym wydawać, iż jest to duże, toporne urządzenia ze sporym wylotem powietrza. Jak się jednak okazuje, mamy do czynienia ze sprzętem bardzo schludnym, prezentującym się niezwykle atrakcyjnie. Nie jest on również specjalnie ciężki – waga wynosząca 2,5 kg to niewiele w porównaniu z wieloma innymi laptopami z tej kategorii.

Dodatkowy ekran został umiejscowiony nad klawiaturą, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo komfortowe. Na plus należy zaliczyć również ogólną jakość wykonania obudowy. Konstrukcja jest odpowiednio sztywna, wyróżnia się również bardzo przyzwoitą wytrzymałością mechaniczną. Do tego należy dodać również zestaw portów, w którym znajdziemy wszystko to, co najpotrzebniejsze.

ASUS Zenbook Pro Duo – matryca

Jak już zostało wspomniane, producent zdecydował się na zamontowanie nie jednego, a dwóch ekranów. Ma to wpłynąć nie tylko na rozszerzenie przestrzeni roboczej, ale również na umożliwienie wygodnej pracy na wielu oknach.

Wyświetlacz główny korzysta z 15-calowej matrycy OLED (rzadko spotykanej w laptopach) obsługującej rozdzielczość 4K i technologię HDR. Warto podkreślić, że zapewnia ona bardzo wysoką jakość generowanego obrazu. Zadowoleni będą z tego nie tylko profesjonaliści, ale również gracze oraz zwykli użytkownicy, wykorzystujący laptopa na przykład do oglądania filmów. Drugi ekran wyróżnia się przekątną 14 cali. Jest to matryca IPS obsługująca rozdzielczość 3840x1100 i proporcje 32:9. Jej położenie oraz sposób wykonania sprawia, że okaże się niezwykle pomocna.

ASUS Zenbook Pro Duo – klawiatura i touchpad

Ze względu na zamontowanie dodatkowego ekranu, klawiatura uległa niewielkiemu zmniejszeniu. Nie stanowi to jednak znaczącej przeszkody podczas pracy. Pozwala ona na szybkie, wygodne pisanie bezwzrokowe. Klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem i odpowiednią reakcją, toteż pod tym względem nie można się do sprzętu przyczepić.

Warto podkreślić, że touchpad w laptopie został przeniesiony na prawą stronę, zaraz obok klawiatury. Może być on użytkowany w sposób standardowy, tak jak zwykła płytka lub z użyciem funkcji dodatkowych, dzięki którym może się na nim pojawić na przykład cyfrowy panel numeryczny.

ASUS Zenbook Pro Duo – wydajność

Producent postawił nie tylko na wysoką jakość wykonania i dodatkowy ekran, ale także na bardzo wydajne podzespoły, które mają zagwarantować doskonałą wydajność w programach specjalistycznych i grach. Jak pokazują wyniki testów wydajnościowych, użyte procesory sprawdzają się doskonale.

To samo można powiedzieć o karcie graficznej Nvidia GeForce RTX 2070 z 6 GB pamięci GDDR6. W programie 3DMark Performance GPU uzyskała ona średnią wynoszącą 20393 punkty, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 384402 punkty. Potwierdza to, że mamy do czynienia z jednostką o ogromnej wydajności. Jeśli zależy Wam na obsłudze nowych gier, nie musicie martwić się wymaganiami sprzętowymi żadnej produkcji.

ASUS Zenbook Pro Duo – wady i zalety

Dodatkowy ekran zamontowany w laptopie okaże się niezwykle pomocny, zwłaszcza dla osób, które pracują z wykorzystaniem rozbudowanych programów, które wymagają operowania na wielu oknach. Pod uwagę warto wziąć także jakość wykonania ekranów – jest ona bardzo wysoka. Mowa tu zwłaszcza o głównym ekranie OLED, zapewniającym doskonałą jakość generowanego obrazu.

Na plus serii należy zapisać także zamontowane podzespoły. Ich wydajność pozwala na bezproblemową obsługę wszystkich specjalistycznych narzędzi, a także nowych gier z segmentu AAA. Pod tym względem okaże się to zakup na lata. Po stronie zalet znajdzie się także jakość wykonania obudowy. Laptop prezentuje się bardzo dobrze, a do tego jego wytrzymałość mechaniczna stoi na wysokim poziomie. Do tego możemy dodać jeszcze dobrze wykonany osprzęt oraz przyzwoity zestaw portów. Największą wadą będą oczywiście wysokie ceny – najtańsze konfiguracje kosztują 11 tysięcy złotych, natomiast najdroższe aż 15 tysięcy. Nie jest to więc sprzęt dla każdego.

ZALETY

  • Dwa wysokiej jakości ekrany
  • Bardzo wydajne podzespoły
  • Solidna, schludna obudowa
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Wysoka wytrzymałość mechaniczna
  • Przyzwoity zestaw portów

WADY

  • Bardzo wysokie ceny laptopów

ASUS Zenbook Pro Duo – podsumowanie, czy warto?

Dodanie drugiego ekranu sprawiło, że Pro Duo powinien przypaść do gustu wszystkim pracującym na wielu oknach jednocześnie. Co najważniejsze, może on zostać wykorzystany na kilka sposobów, nie tylko jako przedłużenie głównego ekranu. Dodając to tego wydajne podzespoły, otrzymujemy laptopa jedynego w swoim rodzaju. Jeśli więc jesteście w stanie wydać za niego ponad 10 tysięcy złotych, powinniście się nim zainteresować.

Udostępnij
3,5
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.