Asus ZenBook UX331UN - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Asus ZenBook UX331UN – dane techniczne oraz cena
- Asus ZenBook UX331UN – dostępne konfiguracje
- Asus ZenBook UX331UN – wygląd
- Asus ZenBook UX331UN – matryca
- Asus ZenBook UX331UN – klawiatura i touchpad
- Asus ZenBook UX331UN – wydajność
- Asus ZenBook UX331UN – wady i zalety
- Asus ZenBook UX331UN – podsumowanie, czy warto?
Producent podkreśla, że jest to sprzęt, który ma sprawdzić się przede wszystkim w podróży. Specyfikacje poszczególnych modeli wskazują, że posłuży on zarówno do pracy, jak i rozrywki, związanej chociażby z oglądaniem filmów czy też obsługą niektórych gier. Oczywiście wiele zależy od wybranej przez nas konfiguracji sprzętowej.
Asus ZenBook UX331UN – dane techniczne oraz cena
Asus ZenBook UX331UN – dostępne konfiguracje
Analizę serii warto zacząć oczywiście od przedstawienia najczęściej pojawiających się wersji sprzętowych. W tym przypadku nie ma ich wiele. Asus ZenBook UX331UN jest ultramobilnym laptopem o konkretnych zastosowaniu, toteż trudno oczekiwać, że na rynku spotkamy modele znacząco różniące się od siebie. Ma być to smukły, lekki sprzęt, z którym bez problemu możemy ruszyć w podróż.
Choć do konkretnych testów wydajnościowych jeszcze dojdziemy, już specyfikacja techniczna wskazuje, że wydajność omawianego urządzenia może stać na przyzwoitym poziomie. Wszystko za sprawą użycia procesorów Intela ósmej generacji – mowa tu o modelu i7 oraz i5.
Tym wydajniejszym układem jest Intel Core i7-8550U. Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor, którego taktowanie bazowe wynosi 1800 MHz. Może ono zostać jednak podbite do poziomu 4000 MHz. Do tego należy dodać jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Wszystko to przy utrzymaniu współczynnika TDP wynoszącego 15 W. Jest to jeden z najwydajniejszych układów niskonapięciowych, co zresztą potwierdzają testy wydajnościowe, przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym procesor uzyskał średni wynik na poziomie 163 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym średnia wyniosła 553 punktów.
Zobacz Asus ZenBook UX331UN
Drugim z układów montowanych w laptopach z omawianej serii (np. w Asus ZenBook UX331UN-EG009T) jest Intel Core i5-8250U, również czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Wyróżnia się on nieco niższą częstotliwością taktowania, która w trybie bazowym wynosi 1600 MHz, a w trybie turbo 3400 MHz. Mniej pojemna jest również pamięć podręczna trzeciego poziomu (6 MB), natomiast współczynnik TDP pozostaje bez zmian i wynosi 15 W. Przekłada się to na niższą wydajność, jednak różnica względem modelu i7 wynosi zaledwie kilkanaście procent.
Wszystko to sprawia, że oba procesory powinny bez problemu poradzić sobie z obsługą bardzo szerokiego zestawu programów – zarówno tych biznesowych, jak i multimedialnych, graficznych czy też gier. Zwłaszcza że Asus ZenBook UX331UN występuje na rynku w wersjach z dedykowana kartą graficzną. Mowa o jednostce Nvidia GeForce MX150 z 2 GB pamięci typu GDDR5. Jej specyfikacja zapewnia stabilną obsługę wielu programów, a także niektórych gier – nie będą to może najnowsze tytuły typu AAA, jednak z pewnością na liście znajdzie się kilka ciekawych pozycji (do ich przedstawienia dojdziemy w dalszej części tekstu).
Warto podkreślić, że laptopy z omawianej serii sprzedawane są z dyskami twardymi typu SSD. Może być to urządzenie z interfejsem SATA III lub M.2, które gwarantuje znacznie szybsze działanie zarówno systemów, jak i zainstalowanych programów. Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest oczywiście pamięć RAM. Niestety, producent zdecydował się na skorzystanie z nieco już przestarzałych kości typu DDR3L, choć trzeba przyznać, że zwiększone zostało ich taktowanie. Wynosi ono 2133 MHz, a tego typu pamięć przeważnie wyróżnia się taktowanie od 1600 do 1866 MHz.
Asus ZenBook UX331UN – wygląd
Obudowa ultrabooka została wykonana z aluminium, dzięki czemu konstrukcja wyróżnia się zadowalającą sztywnością, choć trzeba podkreślić, że cienką klapę ekranu dość łatwo można wygiąć, co musimy zapisać po stronie wad urządzenia. To samo tyczy się niestabilnej oprawy klawiatury.
Pod względem designu, mamy do czynienia ze standardowym ZenBookiem, który prezentuje się bardzo przyjemnie dla oka. Nowoczesne wzornictwo dobrze wpisuje się w kategorię ultrabooków. Warto podkreślić, że jest on bardzo lekki – waży nieco ponad kilogram, dlatego jego przenoszenie czy też użytkowanie w podróży okaże się bardzo wygodne. Zestaw portów i złączy jest standardowy – znajdziemy tam wszystko to, czego potrzebujemy.
Asus ZenBook UX331UN – matryca
Większość modeli należących do omawianej serii została wyposażona w 13-calową matryce Full HD, choć na stronie producenta można odszukać informację także o wersji UHD. Wyświetlacz został wykonany w technologii TN, przez co generowany obraz nie uzyskuje tak wysokiej jakości, jak w przypadku modeli IPS.
Tragedii jednak nie ma – pozytywnie należy ocenić pokrycie przestrzeni kolorów sRGB (około 93%), a także luminancję. Co ważne, matryca dysponuje matową powłoką, dzięki czemu całkiem dobrze radzi sobie podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu. Padające na ekran promienie słoneczne nie powinny rujnować nam pracy.
Asus ZenBook UX331UN – klawiatura i touchpad
Osprzęt w przypadku ultrabooków jest niezwykle ważne. Warto podkreślić, że w omawianych laptopach klawiatura została wyposażona w czterostopniowe podświetlenie, dzięki czemu zapewnia komfortową pracę w każdych warunkach oświetleniowych.
Niestety, jakość wykonania klawiatury jest raczej przeciętna. Przyczepić można się przede wszystkim do krótkiego skoku klawiszy, a także wspomnianej już uginającej się oprawy. Wszystko to sprawia, że tworzenie dłuższych tekstów na omawianym laptopie będzie średnio komfortowe. Znacznie lepiej prezentuje się touchpad, który spełnia swoje funkcje. Zapewnia odpowiednie właściwości ślizgowe i precyzyjne działanie. Warto nadmienić również, że laptop został wyposażony w czytnik linii papilarnych.
Asus ZenBook UX331UN – wydajność
Jak już wspomnieliśmy, procesory montowane w omawianych laptopach spisują się bardzo dobrze. Musimy jednak pamiętać o tym, że, ze względu na generowane temperatury, ich taktowanie może być obniżane, co oczywiście wpłynie na ogólną wydajność. Mimo wszystko, w ramach omawianego użytku, powinna okazać się wystarczająca.
Warto sprawdzić również, co ma nam do zaoferowania karta graficzna Nvidia GeForce MX150 z 2 GB pamięci własnej. Nie jest to jednostka, która zapewni obsługę najbardziej wymagających programów specjalistycznych i najnowszych gier typu AAA, jednak swoje potrafi. W testach przeprowadzonych w programie 3DMark 11 Performance GPU, uzyskała ona średnią na poziomie 4497 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 46586 punktów. Poniżej prezentujemy krótką listę gier, które możemy uruchomić na omawianym laptopie.
Asus ZenBook UX331UN – wady i zalety
Do czynienia mamy z laptopami o kompaktowych wymiarach i niewielkiej wadze, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się w podróży. Okażą się trafionym wyborem wówczas, gdy zależy nam na dostępie do laptopa w samochodzie, pociągu czy też w autobusie.
Warto nadmienić, że urządzenia korzystają z wydajnych procesorów niskonapięciowych i przyzwoitej, dedykowanej karty graficznej. Dzięki temu, nie powinny mieć problemów z obsługą wielu różnych programów gier. Po stronie plusów należy zapisać także matrycę, która zapewnia zadowalającą jakość generowanego obrazu, choć została wykonana w technologii TN. Sporym atutem sprzętu jest również aluminiowa obudowa, która jednak nie jest bez wad. Wspomnieć należy przede wszystkim o uginającej się oprawie klawiatury. Same klawisze są raczej kiepskiej jakości, co także należy zapisać po stronie wad. Minus możemy postawić również przy nieskutecznym chłodzeniu, przez które taktowanie procesora jest zmniejszane.
ZALETY
- Kompaktowe wymiary, niewielka wada
- Przyzwoita matryca
- Wydajne procesory
- Całkiem dobra karta graficzna
- Aluminiowa obudowa
WADY
- Słabej jakości klawiatura
- Przeciętne chłodzenie
- Wysokie ceny
Asus ZenBook UX331UN – podsumowanie, czy warto?
Jeśli szukacie sprzętu, który dobrze sprawdzi się w podróży, laptopy z omawianej serii okażą się dobrym wyborem. Pomimo pewnych wad, są w stanie zapewnić komfortową pracę i rozgrywkę, niezależnie od tego, czy zależy nam na oglądaniu filmów, surfowaniu po sieci czy też graniu.
Komentarze (0)