Asus ZenBook UX430UA - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Asus ZenBook UX430UA – dane techniczne oraz cena
- Asus ZenBook UX430UA – dostępne konfiguracje
- Asus ZenBook UX430UA – wygląd
- Asus ZenBook UX430UA – wydajność
- Asus ZenBook UX430UA – matryca
- Asus ZenBook UX430UA – klawiatura i touchpad
- Asus ZenBook UX430UA – wady i zalety
- Asus ZenBook UX430UA – podsumowanie, czy warto kupić?
Nadal są to multimedialne ultrabooki, które zostały wyposażone w ekrany o przekątnej 14 cali. Wszystko to sprawia, że dobrze sprawdzą się zarówno przy biurku, jak i w ramach zastosowania mobilnego – można z nich korzystać w pracy, podczas nauki, oglądania filmów, surfowania po sieci, a także obsługi niektórych gier.
Asus ZenBook UX430UA – dane techniczne oraz cena
Oczywiście wiele zależy również od tego, na jaką konfigurację sprzętową się zdecydujemy. Warto w tym miejscu podkreślić, że laptopy z serii UX430UA nie są specjalnie zróżnicowane - wybór obejmuje dwa procesory, pamięć RAM o różnej pojemności oraz dyski twarde.
Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji
- Procesor – Intel Core i7-8550U
- Układ graficzny – jednostka zintegrowana
- Pamięć – DDR4-2133, 8 GB (maksymalnie 8 GB)
- Matryca – TN, 14 cali Full HD (1920x1080)
- Nośnik danych – do 512 GB SSD
- Porty - 1xUSB 3.0, 2xUSB typu C, 1xUSB 2.0, 1 HDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
- Łączność – Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
- Gabaryty - wysokość: 1,59 cm, szerokość: 32,4 cm, głębokość: 22,5 cm, waga: 1,3 kg
- Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, podświetlana klawiatura
- Bateria - litowo-jonowa, 50 Wh
- Zastosowanie – laptop multimedialny, ultramobilny
- Cena – 4000-5000 złotych
Asus ZenBook UX430UA – dostępne konfiguracje
Zaczynamy od najpoważniejszej wady przedstawianej serii. Producent w przypadku laptopów ZenBook UX430UA nie zdecydował się bowiem na zamontowane dedykowanej karty graficznej, dlatego nie posłużą one do obsługi bardziej zaawansowanych gier czy też specjalistycznych programów projektowych. Jednostka zintegrowaną, którą jest Intel UHD Graphics 620, ze względu na wiadome ograniczenia, sprawdzi się wyłącznie w ramach użytku standardowego.
Znacznie lepiej prezentują się zastosowane procesory. Do wyboru mamy dwa modele Intela ósmej generacji – mowa o czterordzeniowych i ośmiowątkowych układach Intel Core i7-8550U oraz i5-8250U. Są to procesory niskonapięciowy, które jednak wyróżniają się bardzo przyzwoitą wydajnością. Zwłaszcza model i7, który dysponuje częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4000 MHz w trybie trubo. Bez problemu poradzi sobie zarówno z programami biznesowymi, jak i typowo multimedialnymi. Procesor i5-8250U spisuje się tylko trochę gorzej – posiada on bowiem niższe taktowanie (1600-3400 MHz).
Trochę szkoda, że laptopy Asus ZenBook UX430UA występują z zaledwie 8 GB pamięci RAM. Biorąc pod uwagę wymagania sprzętowe nowych programów, przydałoby się kolejne 4 GB pamięci. Zbyt dużego wyboru nie mamy również w przypadku wykorzystywanych dysków twardych. Producent postawił bowiem na modele półprzewodnikowe (SSD), których pojemność może wynieść 128, 256 lub 512 GB.
Asus ZenBook UX430UA – wygląd
Podobnie jak w przypadku wszystkich ZenBooków, model UX430UA wyróżnia się atrakcyjnym, nowoczesnym designem. Na rynku często spotkać można zwłaszcza wersje utrzymane w niebiesko-czarnej stylistyce.
Obudowa została wykonana z aluminium, dlatego charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Problemem mogą być jedynie widoczne zabrudzenia na ciemniejszych obudowach (mowa tu zwłaszcza o tłustych plamach i odciskach palców). Warto podkreślić, że laptopy są dość lekkie (zaledwie 1,3 kg), co w połączeniu z ich kompaktowymi wymiarami sprawia, że doskonale sprawdzają się w podróży. Zresztą, jak na ultrabooki przystało.
Asus ZenBook UX430UA – wydajność
Osoby liczące na maksymalną moc obliczeniową, powinny decydować się na konfiguracje z procesorem Intel Core i7-8550U i 8 GB pamięci RAM. Układ przystosowany został do wydajnej pracy wielowątkowej, co powinno cieszyć. Potwierdzeniem tego są wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzanych w popularnych programach diagnostycznych.
Na platformie Cinebench R15 wspomniany procesor w różnych konfiguracjach otrzymał średnio 165 punktów w trybie jednowątkowym i aż 561 punktów w trybie wielowątkowym. Słabiej spisała się oczywiście zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620, która w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics uzyskiwała średnio 71390 punktów, co jest przeciętnym wynikiem, jednak w kategorii modeli zintegrowanych nienajgorszym.
Pozwoli ona na obsługę gier mało wymagających pod względem sprzętowym, a także tytułów wiekowych. Spośród nich wymienić należy między innymi Diablo III, GRID: Autosport oraz Dota 2.
Asus ZenBook UX430UA – matryca
Ultrabooki UX430UA dysponują 14-calową matrycą Full HD, która została wykonana w technologii TN. Nie mamy wiec co liczyć na to, że poziom generowanego obrazu będzie wybijał się ponad przeciętność. Co ważne, ekrany dysponują matowymi powłokami, dlatego ewentualne promienie słoneczne nie powinny znacząco obniżać widoczność.
Asus ZenBook UX430UA – klawiatura i touchpad
Jak na laptopa klasy premium przystało, został on wyposażony w bardzo solidna klawiaturę wyspową. Wielkość klawiszy, a także przerwy między nimi zostały tak dopasowane, że pisanie jest bardzo wygodne. Klawisze są stosunkowo ciche, co również ma znaczenie. Pozytywnie należy ocenić także wykonanie gładzika, który spisuje się bez zarzutów.
Asus ZenBook UX430UA – wady i zalety
Przedstawiona seria ultrabooków bardzo dobrze wpisuje się w kategorię lekkich, w pełni mobilnych laptopów, które przy okazji wyróżniają się również przyzwoitą wydajnością. Zastosowane procesory oraz dyski twarde typu SSD sprawiają, że modele ZenBook UX430UA zagwarantują stabilna pracę i rozrywkę. Do tego wszystkiego należy dodać bardzo solidna i wytrzymałą obudowę oraz wysokiej jakość osprzęt.
Oczywiście nie zabrakło również wad, które dotyczą największych ograniczeń laptopów. Mowa o braku dedykowanej karty graficznej, a także zastosowaniu matrycy TN zamiast IPS. Odstraszająco może działać również dość wysoka cena.
Asus ZenBook UX430UA – podsumowanie, czy warto kupić?
Pomimo wymienionych wad, seria jest godna polecenia. Z laptopów zadowolone będą przede wszystkim osoby szukające ultramobilnych urządzeń o uniwersalnym charakterze. Modele UX430UA sprawdzą się zarówno w pracy, podczas nauki, oglądania filmów, surfowania po sieci oraz obsługi mało wymagających gier.
Komentarze (1)
Pozdrawiam