Bateria kuchenna podokienna – czy to dobry wybór?

| 0 Komentarzy
Bateria kuchenna podokienna to ciekawy pomysł. Sprawdź, jakie zalety ma taki wybór i przekonaj się, czy warto!

Wybór odpowiedniego blatu czy zlewu to duże wyzwanie. Kwestia baterii podokiennych do kuchni też jest bardzo istotna dla użyteczności przestrzeni. W tym artykule poznasz najlepszy sposób na montaż baterii podokiennych, dowiesz się, jakie rodzaje baterii są dostępne na rynku oraz czy zlew przy oknie to na pewno dobry pomysł.

Bateria kuchenna do zlewu pod oknem to dziś bardzo popularny trend. Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania i zaaranżuj z nami swój kran kuchenny w niestandardowy sposób, który zapewni Ci wygodę oraz dodatkowe centymetry w tym pomieszczeniu.

Bateria kuchenna podokienna – jak wybrać?

Funkcjonalność baterii podokiennych doceniają osoby, które miały okazję zapoznać się z takim rozwiązaniem. Kran do kuchni nie zawsze muszą być standardowy, baterie kuchenne tego typu mogą zaoszczędzić nam sporo miejsca, wciąż zapewniając pełną wygodę korzystania ze zlewu.

Aby nasza podokienna bateria kuchenna mogła w ogóle powstać, po pierwsze – musimy upewnić się, że ściana pod oknem ma dostęp do instalacji wodnej. Następnie dobrać odpowiednią szafkę wyciętą w taki sposób, by można było zamontować w niej kran do zlewu kuchennego tego typu. Ponadto należy się zastanowić, jaki zasięg ma mieć bateria do zlewu. Istnieją różne rodzaje (bateria kuchenna podokienna składana, bateria kuchenna podokienna wyjmowana oraz bateria łamana) i należy wybrać spośród nich odpowiednią do swoich preferencji.

Ceny baterii kuchennych podokiennych wahają się od 300 do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od danego producenta, rodzaju wybranego kranu, jego koloru, materiału, z jakiego został wykonany i dodatkowych opcji, takich jak perlator.

Naprawa i konserwacja baterii kuchennych podokiennych przebiega w taki sam sposób jak w przypadku klasycznych kranów. Podobnie także zwykle są one objętą wieloletnią gwarancją na każdy z elementów, dlatego nie trzeba się martwić o dodatkowe koszta z tego tytułu.

Komu przyda się bateria kuchenna pod okno?

Podokienna bateria kuchenna przyda się każdemu, kto ma blat kuchenny i zlewozmywak pod oknem, a dodatkowo mieszka w domu i ma własne podwórko. Podziwianie podwórka podczas zmywania i gotowania z pewnością umilą nam czas.

Bateria składana pod oknem jest dobrym rozwiązaniem pod względem estetycznym. Doskonałym pomysłem jest także bateria sztorcowa. W takim przypadku natomiast nie sprawdzą się za dobrze baterie naścienne. Mnogość kolorów i kształtów baterii składanych oraz sztorcowych pozwolą na dobór odpowiedniego modelu dopasowanego do Ciebie.

Czy warto umieścić zlew pod oknem – zalety baterii kuchennych podokiennych

Krany kuchenne nie zawsze się sprawdzą. Tę opcję należy rozważać w szczególności, gdy okno, gdzie planujemy umieścić zlew, jest położone w atrakcyjnym miejscu. Oznacza to, że nie będzie on utrudniać prac kuchennych, a także poruszania się po pomieszczeniu.

Znaczącą zaletą są także materiały do produkcji baterii podokiennych. Są one szczególnie dobrze wykonane, ponieważ mają dodatkowy mechanizm, który jest ruchomy, więc producenci przykładają szczególną uwagę, by nie popsuły się po kilku latach użytkowania.

W zależności od okna, które znajduje się nad zlewem (przesuwne czy otwierane tradycyjnie), możesz wybierać różne baterie kuchenne. Dodatkowo to nie ma znaczenia, czy wybierzesz zlewozmywak jednokomorowy, czy dwukomorowy. Możemy jedynie doradzić, że jeśli Twój wybór padnie na jednokomorową opcję – bateria kuchenna składana podokienna z wyciąganą wylewką będzie najlepszym wyborem.

Design baterii kuchennych podokiennych

Podokienna bateria do kuchni to produkt, który nie występuje w aż takiej ilości jak standardowe krany – mimo tego, wciąż mamy w czym wybierać. Mnóstwo producentów wytwarza swoje własne baterie w przeróżnych kolorach, takich jak:

  • czarny,
  • srebrny,
  • złoty,
  • różowy,
  • niebieskie,
  • miedziane.

Producenci starają się o to, by zapewnić klientom różnorodność, nawet pośród mniej standardowych modeli. Zdecydowanie mnogość dostępnych produktów usatysfakcjonuje każdego, kto zdecydowałby się na wybór baterii kuchennej podokiennej.

Poza kolorem warto zwracać uwagę, czy krany do kuchni, które przeglądamy, mają perlator. Dzięki niemu woda zostaje odpowiednio napowietrzona, by zwiększać jej objętość przy jednoczesnej redukcji zużywania wody. Ten niepozorny element naprawdę potrafi zrobić różnicę. Inwestycja w perlator – z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym – może oszczędzić od 15 do aż 60 procent wody.

Zlew przy oknie – jaki rodzaj baterii podokiennej wybrać?

Najchętniej wybierane baterie zlewozmywakowe podokienne to opcje sztorcowe. Wśród nich można wyróżnić te wyjmowane, składane, łamane, a także chowane w blat. Każdy z nich charakteryzują nieco inne atrybuty.

Bateria podokienna wyciągana jest bardzo elastyczna, ruchoma i obrotowa. Długości wężyków do wylewki dostępne są w wielu długościach, wśród których z pewnością znajdziesz idealną do swoich potrzeb. Płukanie naczyń dzięki takiemu rozwiązaniu jest banalnie proste.

Bateria zlewozmywakowa składana i łamana to w zasadzie ten sam rodzaj, tylko inaczej nazywany. Charakteryzuje się on specjalnym mechanizmem, który umożliwia założenie wylewki, kiedy jest to potrzebne.

Fani estetyki z pewnością najbardziej upodobają sobie opcję, jaką jest bateria chowana w blat. Montaż baterii kuchennej podokiennej w tym stylu wymaga jednak dodatkowego otworu w blacie kuchennym.

Wyróżnić także możemy trzy rodzaje głowic – do baterii dwuuchwytowych, mieszakowych oraz termostatycznych. Ponadto na rynku jest też głowica ceramiczna czy uszczelkowa. Każda z nich działa nieco inaczej i stanowi zdecydowanie jeden z najważniejszych elementu całej baterii.

Głowice mieszakowe pozwalają na mieszanie się w kranie wody ciepłej z zimną. Znajdziemy je zwłaszcza w bateriach jednouchwytowych. Dzięki nim możliwe jest regulowanie ciśnienia wody za pomocą ruchomej rączki w kranie.

Baterie dwuuchwytowe zwykle działają jak dwa osobne kanały do przepływu wody. Z głowicy więc wydostają się dwa strumienie wody, którymi możemy sterować za pomocą dwóch osobnych zaworów.

Termostatyczne krany wyróżniają się tym, że nie musimy każdorazowo ustawiać temperatury wody ręcznie. Wystarczy, że raz ustawimy temperaturę, a głowica samodzielnie będzie się ustawiała podczas odkręcania zaworu.

Jeżeli stoisz przed wyborem głowicy ceramicznej lub uszczelkowej – znacznie lepiej jest postawić na ceramiczną. Taki rodzaj jest trwalszy i odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki gładszej powierzchni na ceramicznych głowicach zbieranie się na nich osadu i kamienia jest znacznie słabsze. Głowice uszczelkowe natomiast są znacznie bardziej podatne na kamień i zanieczyszczenia, a oprócz tego ich szczelność nie jest tak dobra. Głowice ceramiczne pozwalają również na płynniejszy przepływ strumienia wody i jej znacznie łatwiejszą regulację.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.