Baterie podtynkowe – zalety i wady, jaką baterię podtynkową wybrać?

| 0 Komentarzy
Baterie podtynkowe cieszą się rosnącą popularnością. Jakie są ich zalety i wady? Który model warto wybrać?

Baterie podtynkowe cieszą się rosnącą popularnością. Jakie są ich zalety i wady? Który model warto wybrać?

Jaka bateria podtynkowa będzie najlepsza?

Na początku należałoby objaśnić, czym dokładnie jest bateria podtynkowa. Jej definicję sugeruje sama nazwa: to rodzaj armatury łazienkowej montowanej płytko w ścianie. Pod tynkiem umiejscowione zostają nieestetyczne rurki i pozostałe elementy instalacji wodnej; w przypadku klasycznych baterii są one ukrywane w szafce pod umywalką albo pozostają całkowicie odsłonięte. To, w odróżnieniu od baterii podtynkowych, w dużej mierze zaburza estetykę łazienki.

Omawiane rozwiązanie cieszy się dużą popularnością w wykończeniu kabin prysznicowych, gdzie spora część instalacji wodnej umieszczona zostaje właśnie w ścianie. Coraz częściej stosowane bywa jednak również w przypadku umywalek; przede wszystkim ze względu na minimalistyczny wygląd (przykład: bateria podtynkowa jednouchwytowa).

I tutaj właśnie pojawia się pytanie – jaka bateria podtynkowa będzie najlepsza? Na pewno ta pochodząca od renomowanego producenta. Wyjątkowo istotna jest bowiem w jej przypadku doskonała jakość wykonania i niska awaryjność. Wśród wszystkich dostępnych produktów wysokiej klasy warto wyróżnić następujące baterie:

Jakie są zalety umywalkowych baterii podtynkowych?

Pierwsza zaleta baterii podtynkowych została wskazana w poprzednich akapitach – oczywiście estetyka. Minimalistyczna wylewka, wraz z uchwytem do uruchamiania dopływu wody, umieszczona na ścianie na ozdobnej blaszce, okazuje się być bardzo subtelnym sposobem na wykończenie wnętrza. Jak wspomniano, wizualną prostotę zapewnia szczególnie bateria umywalkowa jednouchwytowa, po stronie zewnętrznej widać bowiem tylko niewielki uchwyt i wylewkę.

Niemniej istotny będzie wyjątkowo nowoczesny design. Np. elegancka bateria umywalkowa KFA w wersji czarny mat posiada wykończenie w stylu eklektycznym, które równie dobrze wpasowuje się w łazienki urządzone w boho, skandynawskim i futurystycznym. Kolejną istotną zaleta baterii podtynkowych jest ich funkcjonalność. Są idealnym rozwiązaniem do niewielkich łazienek. Pozwalają zaoszczędzić przestrzeń w szafkach montowanych pod umywalką – lub pod nią samą. Doskonały przykład tej prostoty to wyjątkowo kompaktowa bateria umywalkowa Valvex.

Co więcej, dzięki zabudowaniu sporej części instalacji pod tynkiem, ta staje się mniej narażona na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Ma to z kolei przełożenie w zwiększonej żywotności. I z tej korzyści wynika jeszcze jedna ważna zaleta – producenci armatury podtynkowej kładą szczególnie duży nacisk na wysoką jakość, właśnie ze względu na konieczność jej zabudowania. Jako przykład bardzo dobrego wykonania można wskazać baterię umywalkową Deante.

Polecane baterie umywalkowe podtynkowe

Na co zwrócić uwagę przy kupnie baterii podtynkowej?

Ze względu na rosnące zainteresowanie klientów tymi produktami na rynku stale rośnie dostępność umywalkowych baterii podtynkowych. Na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze, żeby kupić bardzo dobry model? Przede wszystkim na jakość materiałów. Niezwykle wysoką trwałością charakteryzuje się armatura mosiężna – na przykład nowoczesna bateria umywalkowa REA. Jej złoty kolor doda eleganckiego stylu Twojej łazience, a właściwości przeciwbakteryjne tego materiału pomogą zadbać o zdrowie mieszkańców.

Ze względów technicznych i użytkowych szczególnie ważny będzie także rodzaj zestawu. Może się w nim bowiem znajdować tak zwany box podtynkowy – czyli solidna obudowa, w której umieszczone zostają montowane w ścianie elementy baterii. Zabudowanie w hermetycznym „pudełku” jeszcze bardziej zwiększa ich wytrzymałość. Box ten wyklucza też konieczność kucia w przypadku potrzeby zajrzenia do elementów podtynkowych. Wystarczy bowiem zdjąć zamykającą go ozdobną blaszkę przymocowaną na zewnątrz ściany.

Zweryfikuj również, czy wybrana przez Ciebie umywalkowa bateria podtynkowa została wyposażona w termostat. Wymienione urządzenie przynosi wiele korzyści; wśród najważniejszych wymieniane są: oszczędność na rachunkach za wodę oraz większe bezpieczeństwo użytkowania ze względu na zminimalizowane ryzyko oparzenia. Wszystko to za sprawą jego innowacyjnej metody działania.

Chcąc ustawić ciepłą wodę, nie musisz przekręcać kurków ani przesuwać uchwytu. Wystarczy, że ustawisz temperaturę (z dokładnością nawet do jednego stopnia!) przy pomocy specjalnego pokrętła, by woda była „podgrzewana” wyłącznie do tego poziomu. Jeżeli skonfigurujesz termostat na 36°C i temperatura ta zostanie osiągnięta, urządzenie automatycznie odetnie dopływ gorącej wody.

Poszczególne modele baterii różnią się między sobą nie tylko materiałem wykonania, ale też kształtem wylewki wpływającym na formę strumienia wody. Ten najlepiej dobrać do swoich własnych preferencji. Na przykład estetyczna bateria umywalkowa Yoka Home dzięki szerokiej, spłaszczonej wylewce daje efekt wodospadu doskonale pasującego do nowoczesnych łazienek.

Design armatury podtynkowej – jaki wybrać?

Typ kranu to tylko jedna z wielu kategorii wyboru wyglądu armatury. Na rynku dostępne są bowiem modele jednouchwytowe (np. bateria umywalkowa Tres) i baterie umywalkowe dwuuchwytowe (z kurkami), chromowane, matowe, złote, czarne, z różowego złota – i wiele innych opcji. Dlatego przed wyborem należałoby przejrzeć co najmniej kilka modeli, by wybrać ten idealnie wpasowujący się w ogólną aranżację łazienki. Szczególnie że możliwe jest nie tylko kupienie gotowego zestawu armatury, ale także wszystkich elementów oddzielnie. A jak dobrać design baterii podtynkowych do wnętrza pomieszczenia?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wspomnianą wcześniej metodę montażu. Bateria z boxem będzie wizualnie zajmowała więcej miejsca na ścianie – bo wraz z elementami zewnętrznymi zostanie do niej przymocowana blaszka zamykająca obudowę. W bardzo małych łazienkach lub nad wyjątkowo niewielkimi umywalkami często lepiej sprawdza się „samodzielna” armatura, a więc wystająca bezpośrednio ze ściany.

Nie sposób zapomnieć także o fakturze baterii: matowej albo chromowanej. Tę pierwszą charakteryzuje mniejsza widoczność odcisków palców i brak konieczności mycia na wysoki połysk. Wśród modeli matowych bardzo często wybierany zostaje kolor czarny – co okazuje się szczególnie istotne pod względem wyboru. Czerń to bowiem barwa, na której wyjątkowo wyraźnie widać ewentualny kamień czy zabrudzenia od kosmetyków.

Czy montaż baterii podtynkowej do umywalki jest trudny?

Sam montaż baterii podtynkowej nie musi być skomplikowany. Dobrze jednak rozpocząć jej montaż jeszcze przed położeniem płytek. W przeciwnym wypadku glazura będzie wymagała skucia. Natomiast sam sposób przymocowania baterii do instalacji wodnej okazuje się niemalże identyczny, jak w przypadku modeli klasycznych. Różnica polega na zastosowaniu innych końcówek i konieczności przygotowania kilkucentymetrowej wnęki w ścianie (szczególnie w przypadku zestawów z boxem).

Wysokość instalacji baterii również nie odstaje od wersji klasycznych. W przypadku armatury umywalkowej wylot kranu (bez względu na to, czy to wylewka stała, czy wylewka ruchoma) powinien znajdować około 20 cm od ceramiki umywalki. Przy ustalaniu dokładnej odległości dobrze pamiętać po prostu o wygodzie użytkowania; optymalna wysokość może być inna zależnie od rozmiaru umywalki.

Na szczególnej uwadze podczas montażu miej kształt elementów podtynkowych dostępnych w wybranym zestawie. Występują one bowiem w odmiennych wersjach i mogą różnić się sposobami doprowadzania ciepłej oraz zimnej wody. W przypadku jakichkolwiek problemów z montażem warto skorzystać z pomocy specjalisty, wzywając hydraulika.

Z całą pewnością umywalkowa bateria podtynkowa jest więc rozwiązaniem godnym uwagi – czy podczas budowy domu, czy generalnego remontu mieszkania. Daje ogromny potencjał aranżacyjny i zajmuje niewiele miejsca, a jej minimalistyczny design idealnie wpasowuje się w potrzeby współczesnego wystroju łazienek.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.