Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Bateria wannowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Spore zróżnicowanie produktowe na rynku armatury łazienkowej sprawia, że rodzajów baterii wannowych jest naprawdę dużo.

To zaś przekłada się na to, że wybór tej najodpowiedniejszej do naszej łazienki powinien być poprzedzony dokładną analizą dostępnych możliwości.

Jaka bateria wannowa?

Chcąc dokonać właściwego zakupu, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Pierwsza z nich dotyczy sposobu montażu baterii. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:

  • bateria wannowa ścienna – jak nietrudno się domyślić, tego typu produkty montowane są w ścianie. Są najbardziej podstawowym wyborem, dlatego często stosuje się je w budownictwie mieszkaniowym. Podczas wyboru tego typu baterii zwróćmy uwagę przede wszystkim na długość wylewki – powinna być dopasowana do budowy wanny. Baterie ścienne dzielą się na dwa typy:
  1. bateria wannowa natynkowa: bateria jest mocowana bezpośrednio do instalacji, dzięki czemu cała jej konstrukcja jest widoczna. Pamiętajmy, że bateria natynkowe może posiadać jeden lub dwa uchwyty. Produkty dwuuchwytowe pozwalają swobodnie regulować strumień wody zimnej i ciepłej za pomocą kurków, natomiast baterie jednouchwytowe posiadają specjalną dźwignię,
  2. bateria wannowa podtynkowa: konstrukcja baterii ukryta jest pod tynkiem, widzimy jedynie wylewkę i mechanizm sterujący. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne.
  • bateria wannowa stojąca – nazywana również sztorcową (albo nawannową), zazwyczaj jest mocowana w specjalnych otworach znajdujących się na obrzeżach wanny. Do instalacji wodnej podłączana jest za pośrednictwem wężyków, co nieco ogranicza nasze możliwości montażowe – bateria musi bowiem znajdować się w pobliżu instalacji. Mimo wszystko, baterie stojące są niezwykle popularnym rozwiązaniem ze względu na prostotę montażu, a także możliwość swobodnej zmiany ich położenia.
  • bateria wannowa wolnostojąca – w tym przypadku produkt nie jest montowany na wannie, ale przy niej (najczęściej na podłodze). W efekcie otrzymujemy sporych rozmiarów baterię, która prezentuje się bardzo elegancko. Niestety, za to niecodzienne rozwiązanie zapłacimy kilka razy więcej niż za standardowe produkty ścienne lub stojące.
 

Jak wysoko bateria wannowa musi zostać zamontowana? W przypadku rozwiązań ściennych przyjmuje się, iż bateria powinna znajdować się co najmniej ponad 10 centymetrów nad krawędzią wanny. Oczywiście dokładną wysokość powinniśmy dopasować do wzrostu domowników. Jeżeli chodzi o baterie stojące i wolnostojące, możliwości ustawienia wysokości zależą od długości wężyków, które są podłączane do instalacji wodnej.

Polecane baterie wannowe

Jaką baterię wannową wybrać?

Sposób montażu baterii jest niezwykle istotny, jednak nie jest to jedyny element decydujący o wyborze konkretnego produktu. Wziąć pod uwagę musimy bowiem również sposób działania baterii i jej funkcje. Biorąc to pod uwagę, należy wymienić takie produkty jak:

  • bateria wannowa z termostatem – występuje w wersji natynkowej i podtynkowej. Jej budowa oparta jest na specjalnie przygotowanej głowicy termostatycznej, w której rdzeniu znajduje się ciekły wosk. Co to zmienia? Dzięki temu zarówno temperatura, jak i strumień wody pozostają niezmienione, niezależnie od zmian w dopływie wody. Wszystkim sterujemy za pomocą dwóch pokręteł – jednego odpowiedzialnego za ciśnienie i drugiego ustalającego żądaną przez nas temperaturę. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, doceniane przede wszystkim podczas kąpieli dzieci, które tym samym są chronione przed poparzeniem. Jedyną wadą baterii z termostatem jest jej stosunkowo wysoka cena.
  • bateria wannowa 3-otworowa – zakłada się ją na obudowie wanny bądź na jej brzegach, w specjalnych otworach. Pamiętajmy jednak o tym, iż wanna musi wyróżniać się solidną budową – tego typu baterie są bowiem dosyć ciężkie, dlatego mogłyby uszkodzić wannę. Jeśli nie jest ona zbyt „mocna”, baterię możemy zamocować na specjalnej, podwieszanej półce. Posiada ona trzy różne ujścia wody, w których znaleźć się może słuchawka prysznicowa, standardowa wylewka oraz mieszacz. Na rynku znajdują się również baterie cztero i pieciootworowe.
  • bateria wannowa z deszczownicą – idealne rozwiązanie dla tych, którzy wykorzystują wannę również jako prysznic. Deszczownica jest montowana do baterii na specjalnym wysięgniku, dzięki czemu możemy w sposób dowolny dostosowywać jej wysokość.
  • bateria wannowa z perlatorem – jest to urządzenie przypominające swoim wyglądem sitko, które montowane jest na końcu wylewki. Zadaniem perlatora jest „napowietrzenie” wody, dzięki czemu jesteśmy w stanie oszczędzić jej wykorzystanie. Innym rodzajem zabezpieczeniem przed marnotrawstwem wody są przyciski typu EKO, który uniemożliwiają odkręcenie wody z maksymalnym strumieniem, a także dźwignie zabezpieczające przed wylaniem zbyt dużej ilości wody.
  • bateria wannowa bezdotykowa – wyposażona jest w specjalną fotokomórkę, która wyczuwa nasze ruchy. Dzięki temu, strumień zostanie uruchomiony tylko wtedy, gdy podstawimy pod wylewkę ręce. Woda przestaje lecieć samoistnie po odstawieniu rąk bądź po określonym czasie. Rozwiązanie to umożliwia zaoszczędzenie wody, jest jednak niewygodne podczas kąpieli, dlatego nadaje się bardziej do umywalek.

Jaka bateria do wanny najlepsza?

Wiemy już, w jaki sposób możemy zamontować różne modele baterii, a także, jakimi funkcjami się charakteryzują. Od dokonania ostatecznego wyboru konkretnego produktu dzieli nas jedynie analiza najważniejszych parametrów baterii, na które powinniśmy zwrócić uwagę w sposób szczególny.

MATERIAŁ. Tworzywo, z którego bateria została przygotowana ma ogromne znaczenie zarówno ze względu na proces jej czyszczenia, jak i na wytrzymałość. Zdecydowanie najczęściej stosowanym materiałem jest mosiądz, który charakteryzuję się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także wpływ wody. Na jego powierzchni nie rozwijają się również bakterie i grzyby. Najlepszym wyborem okażą się mosiądz, w którego składzie znajduje się większość miedzi – jest to pewien gwarant jakości.

GŁOWICA. Musi być ceramiczna, gdyż jedynie ona jest w stanie zabezpieczyć nas przed przeciekaniem kranów. Ponadto zwrócić uwagę powinniśmy na jej szerokość, która przekłada się na wielkość strumienia wody.

WYDAJNOŚĆ PRZEPŁYWU. Jest wyrażany w litrach na minutę. Parametr ten określany jest zazwyczaj w klasach – najwyższa z nich (klasa A) związana jest z przepływem na poziomie około 15 litrów na minutę.

ZASIĘG WYLEWKI. Podawany w milimetrach. Powinniśmy dopasować go do odległości od ściany bądź odbudowy wanny do zbiornika.

NATRYSK. Na rynku dostępne są zarówno modele posiadające słuchawkę prysznicową, jak i bez niej.

WYPOSAŻENIE DODATKOWE. W tym miejscu wymienić można między innymi automatyczny korek, który jest sterowany za pomocą dźwigni lub pokrętła, zabezpieczenie przed kamieniem oraz ogranicznik temperatury wody.

Jaka tania bateria wannowa? Oczywistym jest, iż tańsze rozwiązania są nieco ograniczone pod względem funkcji i zastosowanych materiałów. Mimo wszystko, odpowiedniej jakości jednouchwytową baterię ścienną z natryskiem zakupimy już za niecałe 100 złotych. Nieco droższe są produkty stojące – najtańsze baterie w tej kategorii kupimy za około 200 złotych. Jeżeli zależy nam natomiast na dodatkowych funkcjach, będziemy musieli zapłacić kilkaset złotych. Najdroższe są rozwiązania termostatyczne i wielootworowe, których cena często przekracza granicę 1000, 2000, a nawet 3000 złotych.

Bateria wannowa – jaka firma?

Na koniec warto zastanowić się nad tym, który producent baterii wannowych gwarantuje odpowiednią jakość wykonania. Bez wątpienia godne polecenia są produkty taki firm jak: Grohe, Hansgrohe, Retro, KFA, KLUDI, Deante, Ferro, Omnires, Roca, Invena, Valvex oraz Hydroland.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.