Bejca do drewna - jak wybrać? Jaka najlepsza?
Spis treści:
Wynika to przede wszystkim z bardzo dużej różnorodności dostępnych preparatów, co przekłada się na ilość możliwych zastosowań. A ponieważ bejce nakłada się stosunkowo łatwo i nie są one szczególnie drogie, używa się ich do renowacji mebli, w stolarstwie artystycznym, budownictwie i nie tylko.
Co to jest bejca do drewna?
Najprościej mówiąc, bejca jest to wodny roztwór barwników i substancji ochronnych. Woda stanowi około 90% całej objętości preparatu, co sprawia, że bejce są wyjątkowo płynne, a dzięki temu dość dobrze wnikają w głębsze warstwy drewna, umożliwiając doprowadzenie tam substancji ochronnych i barwiących. Duże rozcieńczenie barwników sprzyja podkreślenia usłojenia drewna, co jest dużą zaletą estetyczną, tym bardziej że nawet bejce w dość wyrazistych kolorach zachowują tę własność.
Warto dodać, że bejce wodne to tylko jedna z grup tych produktów. W niektórych zastosowaniach używa się bejc rozpuszczalnikowych lub olejnych, które maja nieco inne właściwości chemiczne i skład, ale podobne własności estetyczne.
Dobór bejc
Samodzielny dobór bejcy wymaga znajomości składu chemicznego poszczególnych preparatów i związanych z tym różnic w działaniu. To ważne, ponieważ każdy gatunek drewna wymaga nieco innego postępowania, jako że barwi się inaczej i w związku z tym lepsze efekty uzyskuje się dzięki nieco innym bazom bejc. Najprostszy sposób na dobranie bejcy to sprawdzenie tabeli dopasowań, która prezentuje się następująco:
Kolory bejc do drewna
Każdy producent bejc do drewna ma swoja stała paletę barw, ale można także skorzystać z usług mieszalni. Należy tylko pamiętać o tym, że w zależności od struktury i składu drewna będą mogły pojawiać się pewne różnice między wzornikiem a ostatecznym efektem, dlatego dobrym pomysłem jest poprosić o przygotowanie próbek na określonym gatunku drewna, który ma zostać zabejcowany danym produktem. Jest to praktycznie jedyny sposób na to, aby upewnić się, jakie będą rzeczywiste kolory bejcy.
Przy wyborze bejcy warto też zwrócić uwagę na producenta. Do zastosowań podstawowych najpopularniejsza jest bejca do drewna Vidaron, ale już do podbitek czy fornirów używa się bejc profesjonalnych firm o mniejszej rozpoznawalności, ale większym doświadczeniu w produkcji preparatów specjalistycznych.
Komentarze (0)