Benzyna ekstrakcyjna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 1 Komentarz
Niektóre plamy powstałe podczas realizacji działań budowlanych wymagają zastosowania specjalnych środków.

W tym celu bardzo często stosowana jest benzyna ekstrakcyjna, dzięki której jesteśmy w stanie usunąć nawet największe zabrudzenia. Butelka tego środka stosowana jest nie tylko w malarstwie i budownictwie, ale również w różnego rodzaju pralniach oraz warsztatach samochodowych. Zanim jednak zdecydujemy się na jej zakup, warto dowiedzieć się nieco o jej składzie, działaniu, a także najważniejszych kwestiach, na które należy zwrócić uwagę.

Co to jest benzyna ekstrakcyjna?

Ze względu na swoje działanie, powszechnie nazywana jest także rozpuszczalnikiem ekstrakcyjnym. Otrzymujemy ją w procesie produkcji benzyny paliwowej – środek ekstrakcyjny odrzucany jest z powodu posiadania zbyt niskiej temperatury wrzenia oraz wartości oktanowej.

Polecane rozpuszczalniki

Zanim będzie mógł on zostać użyty do różnych powierzchni, przeprowadza się czynność oczyszczania technologicznego, która usuwa z jej składu zanieczyszczenia. Odbywa się to przy użyciu wody. Pamiętać należy przy tym, iż uzyskany produkt jest bardzo łatwopalnym, dlatego powinniśmy stosować go z odpowiednią rozwagą.

Co można czyścić benzyną ekstrakcyjną?

Zastosowanie środka jest bardzo szerokie. Przede wszystkim trzeba podkreślić, iż bardzo dobrze sprawuje się w ramach czyszczenia wszelkich przedmiotów malarskich. Z łatwością usunie bowiem nadmiar farby, nawet tej zaschniętej. Ponadto benzyna ekstrakcyjna skutecznie rozpuszcza różne tłuszcze oraz wosk, który w pewnych warunkach jest niezwykle trudny do wyeliminowania.

Benzyna ekstrakcyjna przyda się również podczas sprzątania domu bądź samochodu. Usuwa plamy z ceraty, tapicerki, różnych tkanin oraz podłogi. Najczęściej stosowana jest do czyszczenia powierzchni ze smoły oraz bardzo tłustych zabrudzeń. Produkt używany jest także do konserwacji łańcuchów rowerowych oraz rozcieńczania produktów malarskich.

Benzyna ekstrakcyjna występuje w wielu opakowaniach, zazwyczaj są to wygodne baniaki 0,5L, które umożliwiają łatwe dozowanie. Warto zainteresować się również benzyną w sprayu, ponieważ jest bardzo bezpieczna w użyciu i pozwala rozprowadzić wyłącznie tyle środka, ile naprawdę potrzebujemy.

Przed zakupem benzyny ekstrakcyjnej warto odpowiedzieć sobie jeszcze na kilka zasadniczych pytań, które pozwolą nam lepiej zrozumieć jej działanie, a także ewentualne zagrożenia.

  • Czy benzyna ekstrakcyjna odtłuszcza? Ze względu na zawartość mieszaniny węglowodorów, benzyna jest przeznaczona do rozcieńczania wszelkiego rodzaju tłuszczów, które pokrywają dowolnie wybrane powierzchnie.
  • Czy benzyna ekstrakcyjna niszczy lakier? Jej działanie pozwala w sposób skuteczny pozbyć się wszelkich zabrudzeń z lakieru samochodowego, bez zagrożenia naruszenia jego struktury.
  • Czy benzyna ekstrakcyjna niszczy gumę? Zwykła benzyna niszczy gumę, jednak środek oczyszczony wodą (poprzez ekstrakcję) jest w pełni bezpieczny dla gumy, dlatego z powodzeniem możemy używać go do usuwania tłustych plam na oponach.
  • Czy benzyna ekstrakcyjna to to samo co rozpuszczalnik? Bardzo często nazwy te stosowane są zamiennie, ponieważ benzyna ekstrakcyjna zaliczana jest do grupy rozpuszczalników. W rzeczywistości, od wielu produktów tradycyjnych różni się przede wszystkim większą skutecznością.
  • Czy benzyna ekstrakcyjna rozpuszcza plastik? W odróżnieniu od innych środków, benzyna ekstrakcyjna nie narusza plastiku – można więc czyścić nią także różnego rodzaju sprzęty elektroniczne.
  • Czy benzyna ekstrakcyjna jest szkodliwa? Należy wyraźnie podkreślić, iż omawiany środek, w razie połknięcia, może doprowadzić do poważnego uszkodzenia układu pokarmowego, a także płuc, wątroby i nerek. Ponadto w przypadku dużych stężeń oparów może doprowadzić do zatrucia. Wszystko to sprawia, że należy używać jej na zewnątrz bądź w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
  • Czy benzyna ekstrakcyjna jest rakotwórcza? Substancja ta nie jest przez specjalistów klasyfikowana jako rakotwórcza.

Benzyna ekstrakcyjna - cena

Koszt jednej butelki środka zależny jest oczywiście od jej pojemności. W przypadku benzyny sprzedawanej w pół litrowych butelkach, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 10 złotych. Przy opakowaniach zawierających 5 litrów benzyny ekstrakcyjnej, cena wzrasta do granicy od 40 do 45 złotych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Dowiedziałem się czym jest benzyna ekstrakcyjna
Specjalista Morele | 23:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.