Berberyna - właściwości, skutki uboczne, dawkowanie
Spis treści:
Niektórzy stosują berberynę bezpośrednio na skórę, aby leczyć oparzenia, a także do oczu w celu leczenia infekcji bakteryjnych, które mogą powodować nawet ślepotę.
Wykazano, że berberyna jest skuteczna przeciwko szerokiej gamie bakterii, pierwotniaków i grzybów. Badania na zwierzętach wykazały również, że może pomóc w walce z depresją.
Co to jest berberyna?
Jest to naturalny alkaloid występujący w takich roślinach jak berberys oraz cynowód. Jest substancją bioaktywną, która pozyskuje się z owoców, liści, kory, łodyg oraz korzeni. Berberyna pochodzi z Azji, gdzie była i jest po dzień dzisiejszy użytkowana w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej.
Suplementy produkowane na bazie berberyny, chociażby takie jak berberyna HCL są bardzo tanie i stosunkowo bezpieczne. Pomagają między innymi leczyć stany zapalne bez konieczności stosowania antybiotyków.
Berberyna znakomicie sprawdza się jako naturalny suplement wspomagający redukcję tkanki tłuszczowej oraz kontrole wagi ciała.
Właściwości berberyny
Berberyna pomaga w odchudzaniu - berberyna jest jednym z nielicznych związków znanych z aktywowania kinazy białkowej aktywowanej monofosforanem adenozyny lub AMPK. AMPK jest enzymem wewnątrz komórek ludzkiego ciała, który często nazywany jest „głównym przełącznikiem metabolicznym”, ponieważ odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolizmu. Aktywacja AMPK zwiększa spalanie tłuszczu w mitochondriach.
Berberyna pomaga w leczeniu cukrzycy - podczas jednego z badań odkryto, że berberyna obniża poziom glukozy we krwi, pomagając w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu II oraz jej powikłań, w tym cukrzycowej choroby sercowo-naczyniowej i neuropatii.
Berberyna może spowalniać chorobę Alzheimera - przeprowadzane badania wykazały, że istnieje wiele pozytywnych efektów berberyny, z których niektóre wzmacniają czynniki przeciwdziałające chorobom neurodegeneracyjnym.
Berberyna obniża poziom wysokiego cholesterolu - jedno z badań wykazało, że berberyna obniża poziom wysokiego cholesterolu we krwi wraz z poziomami trójglicerydów u pacjentów z cukrzycą typu II.
Berberyna dba o zdrowie naszego serca - część pozytywnego wpływu berberyny na pracę serca prawdopodobnie wynika ze zdolności związku do utrzymania prawidłowego poziomu stężenia cukru we krwi. Stymuluje również uwalnianie tlenku azotu, cząsteczki sygnałowej, która rozluźnia tętnice, zwiększa przepływ krwi, obniża ciśnienie krwi i chroni przed miażdżycą.
Berberyna poprawia pracę płuc - silne właściwości przeciwzapalne doskonale się sprawdzają dla zdrowia naszych płuc - berberyna okazała się zmniejszać objawy ostrego zapalenia płuc, które może być wywołane dymem papierosowym.
Skutki uboczne berberyny
Osoby cierpiące na choroby przewlekłe oraz przyjmujące leki, w tym antybiotyki, powinny skonsultować suplementacje berberyną z lekarzem. Jest to bardzo istotne, w przypadku, gdy ktoś przyjmuje leki obniżające poziom cukru we krwi - berberyna obniża poziom cukru we krwi, tym samym możemy doprowadzić do skrajnie niskiego, niebezpiecznego stężenia glukozy we krwi.
Osoby przyjmujące leki na obniżenie ciśnienia krwi również powinny zachować szczególną ostrożność, z racji tego, że berberyna wykazuje działanie obniżające ciśnienie krwi.
Kobiety w ciąży oraz w czasie laktacji pod żadnym pozorem nie powinny przyjmować suplementów zawierających berberynę.
W przypadku osób zdrowych, nie przyjmujących żadnych leków skutki uboczne praktycznie nie występują - o ile dzienna dopuszczalna dawka nie jest przekraczana, w przeciwnym wypadku mogą pojawić się efekty uboczne w postaci skurczy mięśni, biegunce, wzdęciach, zaparciach oraz bólu żołądka.
Dawkowanie berberyny
Berberyna posiada krótki okres półtrwania, dlatego warto przyjmować ten suplement trzy razy dziennie aby otrzymać jego stałe wysycenie w organizmie.
Zalecana dzienna dawka waha się od 900 do 1500 miligramów, należy ją rozłożyć na trzy porcje w ciągu dnia w równym odstępie czasu. Najczęściej będzie to dawka 3 x 500 mg na dobę.
Berberynę należy przyjmować około posiłkowo aby uniknąć problemów żołądkowych.
Komentarze (0)