Brodzik - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Na sklepowych półkach można spotkać się z modelami o różnym kształcie, wykonaniu, materiale. Z jednej strony bogactwo wyboru może wprowadzić mętlik, z drugiej umożliwia stworzenie wymarzonej aranżacji łazienki.
Przy kupowaniu brodzika należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość łazienki, a także miejsce, w którym zostanie umieszczony prysznic.
Kształt i wymiary
Brodziki mogą być okrągłe, półokrągłe, kwadratowe oraz prostokątne. W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się modele półokrągłe. Można je dosunąć do rogu czy wsunąć we wnękę. Uniwersalnymi brodzikami, które najłatwiej dopasować do wnętrza, są kwadratowe oraz prostokątne.
Wymiary brodzików, niezależnie od kształtu, podawane są za pomocą dwóch wartości: szerokości oraz promienia. Najpopularniejsze mają rozmiar 80x80, 90x90 oraz 100x100 cm, choć można spotkać także o szerokości 180 cm. Do małych łazienek najlepiej zdecydować się na niewielkie brodziki o wymiarze 70x70 cm.
Głębokość
Kolejnym, bardzo ważnym parametrem jest głębokość brodzika, od której tak naprawdę zależy komfort kąpieli. Płytkie brodziki są tańsze, ale przy tym mają wiele istotnych wad m.in.: wychlapywanie się wody czy brak możliwości zrobienia szybkiego prania. Jeśli prysznic jest jedynym miejscem kąpielowym, warto rozważyć kupno głębokiego brodzika. Jest to również bardzo przydatne w przypadku posiadania małych dzieci. W sklepach można spotkać się z brodzikami o głębokości od 4,5 do 30 cm.
Do nowoczesnych wnętrz ciekawym rozwiązaniem będą brodziki płaskie (posadzkowe). Dzięki braku wysokich progów nie przytłaczają, a przy tym charakteryzują się interesującym designem. Niektóre modele mają zaledwie 2-3 cm głębokości. Mogą zostać wpuszczone w posadzkę i niewiele wystawać ponad jej powierzchnię.
Polecane brodziki prysznicowe
Materiał
Brodziki mogą być wykonane z:
- akrylu sanitarnego – charakteryzują się lekkością, gładkością ścianek oraz łatwością czyszczenia. Są najpopularniejsze, dzięki czemu łatwo znaleźć tańsze modele. Mają jednak wady takie jak podatność na zarysowania oraz powstawanie przebarwień.
- odlewów mineralnych – są droższe, ale przy tym powierzchnia brodzika nie odbarwia się. Są łatwe w utrzymaniu czystości, a ponadto mają właściwości antybakteryjne. Ponadto są solidniejsze, odporne na substancje chemiczne i wolniej się niszczą.
- stali – najczęściej emaliowane, są odporne na chemikalia i zarysowania, a także łatwe do czyszczenia.
- ceramiki – charakteryzuje się wysoką trwałością oraz odpornością na zarysowania. Wyglądają elegancko, ale są także ciężkie i drogie.
Dodatki
Brodziki mogą być wyposażone w:
- siedzisko – bardzo dobre rozwiązanie do kabin prysznicowych dla starszych osób lub dzieci.
- powierzchnię antypoślizgową – niezbędna w brodzikach dla osób starszych oraz małych dzieci
Brodzik do kabiny prysznicowej
Kupując oddzielnie brodzik oraz kabinę warto wybierać produkty jednego producenta. Najwięcej kłopotów mogą sprawić brodziki półokrągłe. Dlatego też warto zastanowić się nad kupnem zestawu, w którym poszczególne elementy zostały ze sobą dobrze dopasowane, zarówno pod względem wymiarów jak i stylistyki.
Brodzik czy wanna?
Wyposażenie łazienki w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Mając do dyspozycji niewielkie pomieszczenie warto jednak pokusić się o kupno brodzika z prysznicem lub kabiny prysznicowej. Z kolei duża łazienka umożliwia montaż obu rozwiązań: zarówno brodzika jak i wanny.
Brodzik sprawdzi się u osób, które nie lubią długich kąpieli, a także tym, którym zależy na zaoszczędzeniu zużywanej wody. Mając dzieci warto zastanowić się nad kupnem wanny bądź głębokiego brodzika.
Alternatywa
Decydując się na prysznic, nie zawsze konieczne jest kupno brodzika. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest „kabina” zbudowana z płytek. Podłoga musi mieć lekki spadek, by woda spływała do utworzonego odpływu.
Komentarze (0)