Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Brzydki zapach z pralki – jak mu zapobiec i jaka może być jego przyczyna

| 0 Komentarzy
Szukasz sposobu na to, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki? Sprawdź nasz artykuł poradnikowy.

Przykry zapach z pralki jest bardzo popularnym problemem. Na szczęście można się go pozbyć sprawdzonymi sposobami.

Nieprzyjemny zapach z pralki – co może być jego przyczyną?

Gdy pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki, może to wynikać z wielu różnych przyczyn. Najczęściej zapach stęchlizny wynika z nieprzemyślanej i niezgodnej z wytycznymi producenta eksploatacji sprzętu – np. stosowania zbyt dużych ilości detergentów do prania lub prania w za niskiej temperaturze. To dwa czynniki, które powodują, że ubrania nie zostaną dokładnie wyprane. Zamiast się rozpuścić, związki chemiczne osadzają się na dnie bębna pralki i wydzielają nieprzyjemną woń.

Polecane pralki

Powodem przykrego zapachu może być mocno zabrudzony filtr oraz zanieczyszczony gumowy kołnierz pralki. W miejscach tych gromadzą się różne resztki, nie tylko nierozpuszczone detergenty, lecz także włosy oraz okruchy żywności. Aby pozbyć się nieprzyjemnej woni, warto po każdym praniu od razu otwierać drzwiczki i wyciągać mokre ubrania. Wskazane jest także, by co jakiś czas robić puste pranie z programem bawełna 90°C.

Jak usunąć brzydki zapach z pralki? Domowe sposoby

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki? Pusty cykl prania w temperaturze 90°C to nie jedyna metoda. Dostępne są także różne domowe sposoby. Bardzo popularne jest np. czyszczenie octem. Produkt ten wykazuje właściwości wchłaniające, dzięki czemu neutralizowany jest smród. Wymieszaj ocet winny w równej proporcji z ciepłą wodą i następnie przemyj roztworem miejsca, w których najczęściej osadza się brud. Możesz także wlać szklankę octu do bębna i uruchomić puste pranie w temperaturze 90°C.

Inny domowy sposób na to, aby zlikwidować nieprzyjemny zapach prania to czyszczenie pralki sodą oczyszczoną. W tym celu nasyp 1/2 saszetki sody do pralki (do pojemnika na proszek do prania) i ustaw pełen „pusty” cykl prania w wysokiej temperaturze (90°C). Po tym procederze odór zniknie, a wyprane ubrania będą z powrotem pachnieć świeżością. Podobnie zadziała proszek do pieczenia lub sok wyciśnięty z cytryny.

Gdy z pralki śmierdzi szambem, skuteczna może się okazać także mikstura z kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej. Aby skorzystać z tego domowego sposobu, wlej szklankę roztworu do przegródki na proszek do prania i włącz najdłuższy tryb prania w maksymalnej temperaturze (90°C). Oczywiście możesz skorzystać także z gotowych środków do czyszczenia. O nich opowiadamy nieco więcej w dalszej treści artykułu.

Środki chemiczne – broń w walce z nieprzyjemną wonią z wnętrza pralki

Bardzo łatwy sposób na śmierdzące pranie to użycie chemii, np. odświeżacza do pralki. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele różnych środków do czyszczenia oraz dezynfekcji wnętrza sprzętów AGD. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, dodaj detergent do komory na proszek do prania lub bezpośrednio do bębna (w zależności od instrukcji użytkowania). Następnie uruchom pełen cykl prania w wysokiej temperaturze z płukaniem.

Gdy śmierdzi z pralki, możesz użyć także wybielacza. Wymieszany z ciepłą wodą w proporcji 1:1 środek stanowi doskonały odświeżacz do pralki. Zamocz w roztworze gąbkę lub ścierkę i przetrzyj tą miksturą wszystkie elementy pralki, na których osadzają się zanieczyszczenia (kołnierz, wnętrze bębna, uszczelki wewnętrzne). Aby wypłukać pozostałości detergentu, najlepiej wyprać wnętrze urządzenia za pomocą pustego cyklu prania.

Brzydki zapach a jakość pralki

O pralkę należy dbać, w przeciwnym razie z czasem mogą wystąpić poważniejsze konsekwencje niż tylko śmierdzące pranie. Aby nie dopuścić do nadmiernego osadzania się kamienia i w rezultacie awarii sprzętu, staraj się czyścić urządzenie raz w miesiącu, sprawdzaj także stan rur i odpływ. Po kilku praniach odkręcaj filtr i myj go pod bieżącą wodą, pamiętaj również o tym, aby wyciągać mokre ubrania od razu po zakończeniu cyklu, tak, by w środku pralki nie gromadziła się wilgoć. Drzwiczki powinny zostać otwarte, dopóki wnętrze pralki nie wyschnie.

Funkcje w pralkach, które zapobiegną powstawaniu nieprzyjemnych zapachów

W najnowszych modelach pralek otwieranych od góry zastosowano różnorodne systemy, które mają za zadanie pomóc w prawidłowej eksploatacji urządzenia i jego pielęgnacji. Wśród nich warto wymienić program czyszczenia bębna. W rozwiązanie to zostały wyposażone np. pralki Samsung. System Samsung Self Clean, bo o nim mowa, pozwala wyczyścić wnętrze maszyny bez konieczności udawania się do serwisu. Czas trwania czyszczenia wynosi około godziny, zaleca się przeprowadzanie go co około 40 cykli.

pralka Samsung może posiadać również funkcję Eco Bubble. To system aktywnych bąbelków, które rozpuszczają zabrudzenia już od pierwszych minut prania. Eco Bubble działa w pralkach otwieranych przodu, w niskich temperaturach. Zastosowanie tego rozwiązania wymaga mniejszej ilości środków piorących niż pranie ubrań klasyczną metodą i pozwala zlikwidować nieprzyjemny zapach stęchlizny. Po praniu w pralce bąbelkowej na ubraniach nie osadzają się również kłopotliwe pozostałości proszku do prania.

Poza aspektami związanymi z czystością ubrań i wygodą nowoczesny cykl prania Eco Bubble jest także ekonomiczny i ekologiczny. Innowacyjna technologia nie zużywa energii do podgrzania wody, ponieważ aktywna piana działa tak samo skutecznie, zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach. Pranie w pralce bąbelkowej zużywa mniej wody, zwiększa również zawartość tlenu w wodzie – dzięki temu ścieki odprowadzane do kanalizacji są mniej szkodliwe dla przyrody.

Inne ciekawe rozwiązanie to pralki z funkcją pary. Pranie parowe wykorzystuje mniej energii niż pranie tradycyjne, z jego pomocą da się wywabić lekkie plamy, a także wygładzić i zdezynfekować odzież. Kilkunastominutowa kąpiel ubrań w parze pozwala usunąć z nich nieprzyjemny zapach. Jeśli chcesz skorzystać z trybu odświeżania ubrań, nie musisz używać nawet proszku do prania – pranie jest dezynfekowane samą tylko parą wodną.

Funkcję parową spotkasz np. w pralce otwieranej od frontu marki LG. W środku urządzenia zamontowano generator pary, który podgrzewa wodę do 100 stopni Celsjusza, zmieniając jej stan skupienia. Para osiada na całej powierzchni bębna pralki i nasącza znajdujące się wewnątrz ubrania. Rozwiązanie to działa podobnie jak w żelazkach i parownicach. Funkcja parowa w pralce wiąże się z dużą oszczędnością kosztów, ponieważ zamiast uruchamiać pełen cykl prania, wystarczy włożyć pranie do pralki na kilka minut, by je odświeżyć.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.