Butelka dla dziecka - jaka dla karmionego piersią, miesięcznego, rocznego?

| 0 Komentarzy
Butelka to najlepszy przyjaciel dziecka. Jaką wybrać odpowiednią dla dziecka?

Dobrze dobrana posłuży długo i będzie zachęcać brzdąca do regularnych posiłków, źle dobrana skutecznie zniechęci malucha do jedzenia. Wybór butelek dla dzieci nie jest wcale taki prosty. Na rynku pełno jest najróżniejszych konstrukcji, przez co rodzice często nie mogą połapać się, co będzie dla maluszka najlepsze.

W artykule podpowiemy, jak dobrze wybrać butelkę dla dziecka jak dobrać butelkę dla dziecka karmionego piersią, jaką butelkę wybrać dla rocznego dziecka, dla półroczniaka, od kiedy można stosować butelkę i na co zwracać uwagę wybierając to akcesorium.

Butelki dla dzieci i niemowląt

Podstawowym kryterium podziału butelek jest materiał, z którego zostały wykonane. Obecnie najpopularniejsze są butelki wykonane są:

  • z sylikonu,
  • z polipropylenu,
  • z poliwęglanu.

Możemy podzielić butelki również ze względu na budowę i docelowy wiek malucha.

Na rynku istnieją również specjalne butelki antykolkowe, o zakrzywionych kształtach ułatwiających picie, z dziurką w środku, która umożliwia pewniejszy chwyt butelki, butelki z wąską lub szeroką szyjką itd.

Od kiedy butelka dla dziecka?

Pokarm w butelkach możemy podawać praktycznie od urodzenia malucha. Jeżeli jednak maluch chętnie ssie pierś i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, warto poczekać z pierwszą butelką do pierwszego miesiąca lub jeszcze dłużej.

Najważniejsze, to dobrać odpowiedni smoczek imitujący kobiecą pierś oraz odpowiednio małą pojemność butelki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej butelki?

Wybierając butelkę, pamiętajmy, by dobrać ją do wieku i możliwości naszego brzdąca. Poza materiałem, z którego jest zrobiona, jej rozmiarem i typem smoczka, warto zwrócić uwagę na kształt, szerokość szyjki, czy opcję samosterylizacji.

  • Pojemność

Proponujemy butelki plastikowe i sylikonowe. Młodszym dzieciom do 4 miesiąca życia powinna wystarczyć butelka o pojemności do 125 ml, od 4 miesiąca do jednego roczku proponujemy butelki od 200 do 250 ml, dzieciom starszym powinny wystarczyć butelki powyżej 300 ml objętości.

  • Smoczek

Materiał i kształt smoczka jest równie istotny. Poza tym niezwykle istotna jest średnica dziurki w smoczku. Mniejszym dzieciom zalecamy smoczki jak najbardziej zbliżone do kobiecego sutka- o możliwie małym przepływie i z materiału skóropodobnego. Starszym dzieciom od 6 miesięcy warto podawać pokarm w butelkach ze smoczkiem o dużym przepływie.

Jaką butelkę wybrać dla swojego dziecka?

Jeżeli Twój maluch ssie pierś, warto pomyśleć o butelce, która będzie imitować kobiecą pierś i nie zaburzy odruchu prawidłowego ssania. O ile kształt butelki odgrywa tu rolę drugorzędną, o tyle większość zależy od smoczka. Warto zadbać o odpowiedni kształt, możliwie małą dziurkę i materiał imitujący kobiecy sutek.

Jaka butelka dla miesięcznego dziecka?

Miesięcznym dzieciom proponujemy butelki o jak najmniejszym przepływie i stosunkowo małej pojemności. Mały przepływ pozwoli lepiej imitować kobiecą pierś, tak samo, jak specjalny sylikonowy ustnik.

Która butelka dla rocznego dziecka jest najlepsza?

Dziecko po osiągnięciu roczku powinno powoli ograniczać picie z butelki i przerzucać się na kubeczek. Czasem niełatwo oduczyć malucha picia z butelki, szczególnie gdy brzdąc sam zaczyna po nią sięgać i traktuje ją jako osobisty pocieszacz. Dłuższe zwlekanie z odstawieniem butelki w kąt może powodować wady zgryzu oraz próchnice zębów.

Cały proces warto przeprowadzić powoli, by nie zrazić naszej pociechy, a butelkę zastąpić kubkiem niekapkiem. Bez znaczenia, z jakiej butelki korzystało ostatnio maleństwo, nie ma sensu kupować butelki „przejściowej” między kolejną butelką a kubkiem. Wprowadziłoby to tylko zamieszanie i zamęt, a także zniechęciło malucha do usamodzielniania się i picia z kubka.

Jaka butelka dla półrocznego dziecka?

Półroczny maluch posiada nieco bardziej urozmaiconą dietę. W butelce lądują bardziej gęste i różnorodne pokarmy, takie jak kaszki, papki, czy zupki. Warto więc pomyśleć o butelce z większym przepływem i większej pojemności.

Jeżeli w butelce podajemy mleko, warto wybrać butelkę z mniejszym, okrągłym otworem, natomiast, gdy zamierzamy podawać maluchowi mleczno-ryżowe mieszanki, czy kaszki, dobrym rozwiązaniem będą smoczki z otworem w kształcie krzyżyka.

Częste pytania związane z butelkami dziecięcymi

Wygotowywanie lub sterylizacja butelek dla dzieci powinna odbywać się cyklicznie. By wygotować butelkę, wystarczy włożyć ją do garnka z wodą i gotować przez 10- 15 minut. Inną metodą jest doprowadzenie wody do wrzenia i trzymania butelki oraz innych dziecięcych akcesoriów przez 3-5 minut we wrzącej wodzie pod przykryciem.

Sterylizacja butelek może odbywać się w specjalnych sterylizatorach. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej wygodne, zwłaszcza gdy mamy większą gromadkę dzieci lub więcej akcesoriów do sterylizowania. Wystarczy umieścić w sterylizatorze niewielką ilość wody, włożyć akcesoria i załączyć urządzenie. Po kilku chwilach butelka będzie wysterylizowana. Niektóre sterylizatory posiadają również funkcję suszenia.

Jak wyczyścić butelkę dla dziecka?

By wyczyścić butelkę malucha, wystarczy wylać resztę znajdującego się w niej płynu, odkręcić wszystkie możliwe elementy i umyć w dobrze ciepłej wodzie. Po umyciu należy starannie wytrzeć i osuszyć butelkę, w celu uniknięcia rozwoju glonów.

Czy butelki dla dzieci można myć w zmywarce?

Przed włożeniem butelki do zmywarki należy zerknąć, czy butelka się do tego nadaje. Najczęściej odpowiednie oznaczenie powinno znajdować się na spodzie butelki.

Dobrym pomysłem są butelki samosterylizujące. Po napełnieniu wodą należy taką butelkę umieścić w mikrofali i włączyć na 3 minuty. Po tym czasie butelka jest wysterylizowana.

Ile kosztuje butelka dla dziecka?

Koszt butelki dla dzieci zależy od wielu czynników. Najtańsze butelki możemy kupić już za około 5 złotych, podczas gdy najdroższe mogą kosztować nawet 100 złotych. Cena uzależniona jest od producenta, zastosowanej technologii, funkcjonalności oraz materiału.

Jeżeli nie chcemy wydawać zbyt dużej sumy na butelkę dla dzieci, a jednocześnie szukamy solidnych produktów od sprawdzonych firm, warto rozejrzeć się za butelkami w cenie od 15 do 40 złotych.

Co zamiast butelki dla dziecka?

Najpopularniejszą alternatywą butelki jest kubek niekapek. Kubek ten pozwala na szybką i bezpieczną naukę picia z „dorosłych naczyń”. Innym popularnym rozwiązaniem jest kubek 360 lub bidon z miękką rurką.

Sylikonowa czy plastikowa butelka dla dziecka?

  • Butelki plastikowe

Butelki plastikowe są o wiele lżejsze od butelek szklanych, a także nie niosą za sobą ryzyka potłuczenia się. Plastikowe butelki podatne są jednak na odbarwienia i czasem trudno utrzymać je w czystości, dlatego zaleca się, aby wymieniać butelki tego typu co parę miesięcy.

  • Butelki sylikonowe

Na rynku obecne są również butelki sylikonowe. Ten rodzaj pojemników jest elastyczny, odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwy w utrzymaniu czystości. Minusem może być tendencja do odbarwiania.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.