Butelki antykolkowe dla niemowląt - które wybrać?
Spis treści:
Wraz z jedzeniem do brzuszka maleństwa mogą trafić pęcherzyki powietrza, które powodują bolesne kolki i wzdęcia. Z tym problemem doskonale radzą sobie butelki antykolkowe do karmienia dzieci. Rynek pełen jest butelek antykolkowych. Rodzice mogą przebierać między najróżniejszymi kształtami, kolorami i wymiarami butelek. Niektóre rozszerzane są również o dodatkowe funkcje i systemy odpowietrzające oraz wyrównujące ciśnienie wewnątrz i na zewnątrz butelki. Dzięki tym systemom zapobiega się powstawaniu pęcherzyków powietrza.
Polecane butelki antykolkowe
Modeli i typów butelek jest bardzo dużo. W artykule postaramy się podpowiedzieć, jaką butelkę antykolkową wybrać, jaka butelka będzie odpowiednia dla noworodka, jak karmić taką butelką, jak działa, jak wygląda, jakie są polecane butelki antykolkowe i konstrukcje możemy spotkać.
Co to jest i jak działa butelka antykolkowa?
Cały widz polega na wyrównaniu ciśnień wewnątrz butelki i na zewnątrz. Poza tym zapobiegają przedostawaniu się powietrza do mleka. Eksperci mówią, że połykane przez dziecko wraz z mlekiem pęcherzyki powietrza powodują kolki, bóle brzucha i problemy trawienne.
Butelki antykolkowe zostały stworzone, aby wyeliminować te dolegliwości. Butelki różnią się od siebie systemami, niektóre wyposażone są w wentylowane podstawki, inne w odpowietrzający zawór znajdujący się w smoczku, lub rurki odpowietrzające. Niektóre butelki antykolkowe posiadają specjalną budowę, która uniemożliwia gromadzeniu się pęcherzyków powietrza na smoczku.
Zalety i wady butelek antykolkowych
Butelki antykolkowe pomagają zminimalizować do zera powietrze połykane przez niemowlę. Dzięki temu możemy uniknąć przykrych dolegliwości dręczących pociechę. Stosując butelki antykolkowe, możemy zminimalizować ryzyko kolki, wzdęć i refluksów.
Zdecydowanym minusem butelek antykolkowych jest trudność w ich dokładnym umyciu oraz cena, która jest o wiele większa niż zwykłych butelek. Nie są to zawrotne kwoty, jednak różnica w cenie między butelkami antykolkowymi a zwykłymi jest znaczna.
Czy butelka antykolkowa rzeczywiście pomaga?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ problemy z kolką i bólami brzucha u dzieci nie muszą wiązać się jedynie z połykania powietrza podczas karmienia. Dolegliwości mogą być też spowodowane nieodpowiednio rozwiniętym układem pokarmowym, nadwrażliwością na białko z krowiego mleka, stresem, nadmiarem bodźców, czy refluksami.
Jeżeli natomiast problemy u maluszka występują przez nieodpowiednie karmienie, wtedy butelka antykolkowa może skutecznie załatwić dolegliwości. Wielu rodziców chwali sobie butelki antykolkowe za swoją skuteczność w eliminowaniu pęcherzyków powietrza szkodzących dzieciom.
Butelka antykolkowa czy zwykła? Którą wybrać?
Warto pamiętać, że to, co sprawdza się w przypadku jednego malucha, niekoniecznie musi działać na drugiego. Wielu rodziców chwali sobie butelki antykolkowe, natomiast istnieją również głosy krytyki, które uważają te butelki za niewarte zachodu.
Jeżeli maluchowi podczas przyjmowania pokarmu nie towarzyszą żadne przykre dolegliwości, butelka antykolkowa może okazać się zbędna, wtedy warto postawić na zwykłą butelkę. Jeżeli natomiast podczas karmienia zwykłą butelką pociechę męczą nieprzyjemne kolki lub wzdęcia, warto spróbować skorzystać z butelki antykolkowej. Na pewno nie zaszkodzi, a może okazać się niezwykle pomocna.
Jaką butelkę antykolkową wybrać? Która najlepsza dla dziecka?
Istnieje wiele rodzajów butelek antykolkowych, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
- BabyOno
Jest to polska butelka antykolkowa, posiadająca potrójny system odpowietrzania smoczka. Dodatkowo smoczek jest bardzo elastyczny, dzięki czemu wydłuża się podczas zasysania, imitując kobiecą pierś. Butelki BabyOno odznaczają się przyjemnym wzornictwem, pojemnością 120 i 240 ml oraz przystępną ceną.
- MAM
Butelki MAM Anti-Colic to jedna z propozycji z odkręcanym dnem i systemem autosterylizacji w kuchence mikrofalowej. Poza tym producent umieścił na dnie butelki otwory odpowietrzające, które wyrównują ciśnienie wewnątrz butelki i rozbijają pęcherzyki powietrza. Butelki MAM to produkt o wysokiej jakości i pojemnościach 160 i 260ml.
- Dr Brown's
Zyskujące popularność butelki antykolkowe z systemem odpowietrzania o nazwie Natural Flow. Butelki Dr Brown's eliminują próżnię powstającą w butelce podczas zasysania, a także niebezpieczne dla maluszków pęcherzyki powietrza. Wyrównywanie ciśnienia i odprowadzanie powietrza na dno butelki następuje przez nasadkę i specjalną rurkę. Butelki tego typu występują w wielu wariantach kolorystycznych i pojemnościach: 60, 120 i 240 ml. Minusem tego typu butelek jest skomplikowana konstrukcja utrudniająca mycie.
- Tommee Tippee
Butelki Tommee Tippee również korzystają z systemu odpowietrzającego podobnego do butelek Dr Brown's. Te butelki posiadają wewnętrzny termometr oraz smoczek imitujący kobiecą pierś. System odpowietrzający opiera się na specjalnej rurce i zaworkom.
- Avent
Butelki Avent wyróżniają się kształtem smoczka, który mocno przypomina kobiecą pierś, a także specjalnym systemem odprowadzającym powietrze. System ten składa się z podwójnego zaworka. Znajdziemy tu również płatki, które zapobiegają zapadaniu się smoczka przy zachłannym piciu mleka. Butelki dostępne są w rozmiarach 125, 260 i 330 ml.
Jaka butelka antykolkowa jest najlepsza?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która butelka jest najlepsza. Warto natomiast wybrać którąś z polecanych przez nas pozycji. Są to produkty sprawdzone i używane przez setki rodziców.
Butelki antykolkowe różnią się od siebie budową i systemem odpowietrzania, przez co nie ma złotego produktu, który sprawdzi się w 100% przypadków. Polecamy butelki antykolkowe firmy Avent, MAM i BabyOno.
Butelka antykolkowa z odkręcanym dnem
Najpopularniejszymi butelkami antykolkowymi z odkręcanym dnem są propozycje od firmy MAM. Odkręcane dno w butelce znacznie ułatwia jej późniejsze mycie.
Do kiedy używać butelek antykolkowych?
Butelki antykolkowe mogą być używane do końca karmienia za pomocą butelki. Jeżeli dziecko nie skarży się na wygodę picia z butelki, wtedy nie powinno się na siłę zmieniać butli. Z butelki antykolkowej można płynnie przejść do nauki picia z normalnych kubków.
Komentarze (0)