Canon czy Sony – która lustrzanka lepsza? Na co zwracać uwagę?
Zobacz również artykuły:
● Jak wybrać lustrzankę cyfrową?
● Smartfon do zdjęć. Jak wybrać smartfon z dobrym aparatem?
Lustrzanka Sony czy Canon – co lepsze?
Sony jest producentem różnego rodzaju sprzętów elektronicznych, natomiast Nikon nastawiony jest głównie na produkcję aparatów. To daje nam wyraźnie do zrozumienia, który z tych producentów jest w stanie zaoferować sprzęt lepszej jakości. Kiedy producent skupia się na określonym segmencie rynku, to może mu poświecić całą swoją uwagę i zaproponować najlepsze rozwiązania. Canon jest w tym momencie niekwestionowanym liderem, jeżeli chodzi o lustrzanki. Odpowiedź nasuwa się więc sama. Do zastosowań profesjonalnych i wtedy, kiedy chcemy cieszyć się ogromem możliwości, Canon będzie najlepszym rozwiązaniem. Aparaty do Canona mają doskonaloną jakość wykonania, dostępnych jest do nich dużo akcesoriów i mogą nam zaoferować znacznie wyższą jakość nagrywania.
Ogólne parametry Sony i Canon
Aparaty Sony często uwidaczniają szumy na zdjęciach i na nagraniach. Dzieje się tak dlatego, że ich optyka jest po prostu gorszej jakości. Canon ma natomiast najlepsze obiektywy na rynku. Obiektywy te pozwalają też na zrobienie zdjęć lepszej jakości. Nie tylko ich jakość, ale również ceny obiektywów są satysfakcjonujące. Kupując u Canona, zapłacimy nieco więcej, ale dostaniemy jakość nieporównywalnie wyższą od tej, jaką oferuje nam Sony. Canon ma także wyższą czułość ISO i więcej dostępnych akcesoriów. Przykładowo model aparatu Sony A550 ma ISO zaczynające się od 200, tymczasem większość modeli Canona posiada ISO, które zaczyna się już od 100. Akcesoria nie tylko są zróżnicowane, ale również popularne w sklepach. W przypadku Sony nie jest tak łatwo znaleźć idealne akcesoria, bo popularność tych aparatów i oferta z nimi związana jest po prostu mniejsza.
Sprawdź naszą ofertę.
W lustrzankach Canona na uwagę zasługuje elektroniczny wizjer, doskonałej jakości mocowanie i dwa formaty zapisu zdjęć. Zdjęcia możemy zapisywać zarówno w JPG, jak i w RAW. Modela takie jak Canon 7D świetnie radzą sobie z redukcją szumów, słowem pozytywnie odróżniają się od aparatów Sony.
Zalety i wady Canona
Canon przede wszystkim jako pierwszy wprowadził na rynek tanią, uniwersalną lustrzankę (300D), czym wywołał prawdziwą rewolucję na fotograficznym rynku. Jego obiektywy są dobrej jakości, a stosunek jakości do ceny wygląda równie ciekawie. W ofercie producenta mamy 4 różne serie aparatów. Niestety te lustrzanki nie zawsze mogą pochwalić się dobrą stabilizacją (o ile jest), a także średnio współpracują z obiektywami manualnymi. Kiedy chcemy kupić lustrzankę Canon ze stabilizacją, musimy zapłacić więcej niż w przypadku tych stabilizacji pozbawionych.
Zalety i wady Sony
Lustrzanki Sony wyposażone są zazwyczaj w sensory CCD, nie jest to, co prawda złe rozwiązanie, jednakże na tę chwilę znacznie lepiej prezentują się sensory CMOS. Obiektywy Sony są tanie, wśród nich znajdziemy modele 35/1.8 czy 50/1.8, ale brakuje nieco tych o szerszych kątach. Tym, co niestety wypada na minus w lustrzankach Sony jest duża liczba pixeli. Im jest ich więcej w danym modelu, tym zdjęcia posiadają większe szumy. Istotną zaletą lustrzanek Sony jest natomiast to, że coraz więcej z nich wyposażone jest w ruchome lustro.
Sony i Canon – do czego lepsze?
Lustrzankę Sony możemy zaproponować początkującym fotografom albo takim osobom, które nie traktują robienie zdjęć bardzo profesjonalnie. Aparat od Sony będzie po prostu poprawny, ale raczej nie zachwyci. Szybko zauważymy, że potrzeba nam czegoś o większych możliwościach, a wtedy wybór z pewnością padnie na Canona. Dlatego też mimo wyższej ceny, wybór tego drugiego może być w pewnym sensie oszczędnością. Oszczędność tą profesjonalny fotograf zauważy wtedy, kiedy przyjdzie mu rozbudować swoją lustrzankę. Może to zrobić z powodzeniem przy użyciu akcesoriów dostępnych na rynku wtórnym. Z uwagi na to, że jest ich sporo, ich ceny są dosyć korzystne.
Reasumując:
- Canon dla profesjonalistów i tych, którzy chcą nimi zostać. Te aparaty oferują więcej rozwiązań i szersze możliwości.
- Sony dla amatorów i użytkowników o nieco niższym budżecie, a także dla tych, dla których w lustrzance istotne jest ruchome lustro i lepsza współpraca z obiektywami manualnymi.
Komentarze (0)