Chipsety do procesorów Kaby Lake – Który wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Wszystko to sprawia, że procesory siódmej generacji mogą być montowane zarówno w płytach głównych z nowymi chipsetami z serii 200, jak i z modelami ze starszej serii 100. Jest to efektem polityki producenta, którego celem jest udoskonalenie obecnego procesu technologicznego (14 nm), nie zaś wprowadzanie zupełnie nowych rozwiązań.
W jaki jednak sposób przekłada się to na możliwości wykorzystania nowych procesorów? Czym różnią się stare chipsety od nowych i czy mają wpływ na szybkość działania poszczególnych podzespołów? W niniejszym poradniku postaramy się to wyjaśnić.
Polecane płyty główne
Chipset chipsetowi nierówny
Śmiało można powiedzieć, że chipset decyduje o sprawności działania całego komputera. To on bowiem odpowiada za wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami. Jego konstrukcja oraz stopień zaawansowania mają więc ogromne znaczenie.
Tak jak już zostało wspomniane, procesory Kaby Lake mogą być montowane na płytach głównych ze starszymi chipsetami. Konieczna okaże się jednak aktualizacja firmware. Nie muszą zawracać sobie tym głowy osoby, które zdecydują się na zakup nowych komputerów z chipsetami serii 200.
W rozstrzygnięciu, które rozwiązanie okaże się bardziej opłacalne, pomoże nam porównanie możliwości modeli zaktualizowanych z tymi nowymi. Jednocześnie zostaną one podzielone na trzy grupy: do zastosowania domowego, do biura oraz do overclockingu.
Chipsety do pracy domowej
Niskonapięciowe procesory Kaby Lake (takie jak np. Intel Core i5-7200U) montowane będą na płytach głównych z chipsetem z serii H. Przeznaczona jest ona głównie na rynek konsumencki, choć istnieje również możliwość wykorzystania jej modeli również przez małe przedsiębiorstwa. Chipsety te charakteryzują się bowiem przede wszystkim niską ceną oraz obsługą układów wyróżniających się niskim współczynnikiem TDP (pobór mocy).
Do wyboru mamy 3 chipsety: stare H110 i H170 oraz najnowszy H270
Przedstawione wyżej chipsety przygotowane zostały w taki sposób, aby spełniać wymagania przede wszystkim użytkowników amatorskich. Znajdą się więc w tanich płytach głównych i nie pozwolą na zamontowanie procesora z odblokowanym mnożnikiem. Będą to wyłącznie układy niskonapięciowe (oznaczone literą U).
Szybki rzut oka na tabelę pozwala zauważyć, że zdecydowanie najsłabszym chipsetem jest H110. Wyróżnia się on obsługą jedynie 6 linii starszej generacji magistrali PCI Express oraz dość ograniczonym zestawem złączy. Różnica pomiędzy wersjami H170 a H270 jest już znacznie mniejsza.
Najnowszy chipset serii przewyższa swój starszy odpowiednik pod względem ilości obsługiwanych linii transmisyjnych PCI-E. Umożliwi to montaż lepszych kart graficznych oraz dodatkowych złączy. Zwiększona zostaje więc funkcjonalność chipsetu. Co więcej, zagwarantuje on nieco szybsze działanie systemu (głównie za sprawą technologii Intel Optane).
Chipsety do biura
W ten sposób przechodzimy do modeli biznesowych, które mają zagwarantować przede wszystkim większą liczbę portów oraz szersze możliwości związane z dopasowaniem kości pamięci RAM. Pod względem wydajności, nie możemy liczy na zbyt duża zmianę w porównaniu do chipsetów serii H. W dalszym ciągu możliwy okaże się montaż jedynie procesorów niskonapięciowych.
Generacja Kaby Lake współpracuje z biznesowymi chipsetami B150 oraz B250.
Pod kilkoma względami chipsety z serii B ustępują omówionym wcześniej modelom H. Mowa przede wszystkim o ograniczonej ilości obsługiwanych linii transmisyjnych PCI-E. Jedyną ich zaletą jest przyzwoita liczba portów (pod tym względem chipsety B150 i 250 wygrywają jednak wyłącznie z najstarszymi odmianami serii H). Warto więc zastanowić się, czy seria biznesowa na pewno okaże się lepszym rozwiązaniem, niż urządzenia przeznaczone na rynek konsumencki.
Chipsety do overclockingu
Ostatnia seria przygotowana została dla osób, które celują w procesory z odblokowanym mnożnikiem (mowa m.in. o i7-7700K oraz i5-7600K). Pod tym względem generację Kaby Lake należy ocenić wysoko. Taktowanie jej flagowych układów może zostać zwiększone aż do poziomu 5000 MHz, co z pewnością przełoży się na znaczny wzrost wydajność. Jakie chipsety umożliwią takie wykorzystanie procesora? Wskazać należy na serię Z, a mówiąc dokładniej, na modele Z170 i Z270.
Są to zdecydowanie najlepsze chipsety, które zagwarantują zastosowanie wysokiej klasy podzespołów oraz możliwość podkręcania parametrów procesorów Intel Kaby Lake. Oczywiście montowane są one w drogich płytach głównych, dlatego ich zakup powinny rozważyć przede wszystkim osoby, które szukają platformy gamingowej bądź komputera do użytku profesjonalnego.
Co bardzo ważne, chipsety Z170 i Z270 umożliwiają łączenie kart graficznych (w trybie CrossFire lub SLI). Obsługują one ponadto kości pamięci RAM o podwyższonym taktowaniu (nawet do 5000 MHz), porty M.2, a także rozbudowane systemy chłodzenia.
Które chipsety wybrać?
Choć różnica między serią 100 a 200 nie jest duża, nowa generacja wprowadza kilka ciekawych nowości. Zadowolą one przede wszystkich osoby, dla których każdy wzrost wydajności ma znaczenie. Wraz z nowymi chipsetami pojawiła się bowiem możliwość wykorzystania większej ilości kontrolerów oraz technologii Intel Optane, obsługującą bardzo wydajną pamięć. Pozostali użytkownicy mogą jednak wstrzymać się z przenosinami na nowe chipsety.
Znajdziesz w Morele
MSI płyty główne - Płyty główne Asus - Płyty główne Gigabyte - Płyty główne Socket 1700 - Płyty główne AM4
Komentarze (0)