Chleb z wypiekacza czy chleb zrobiony w piekarniku?

| 0 Komentarzy
Chleby kupowane w sklepach nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Warto więc piec je własnoręcznie.

Dostęp do świeżego chleba każdego dnia to luksus, na który pozwolić mogą sobie nie tylko osoby udające się rano do sklepu lub piekarni. Żeby go uzyskać, nie musimy nawet wychodzić z domu. Konieczne okażą się tylko odpowiednie składniki, chęci, a także trochę wolnego czasu.

Na początek tyle wystarczy, by wcielić się w piekarza i przygotować dla siebie lub rodziny świeży, pyszny chleb. Oczywiście konieczny okaże się również wybór odpowiedniej metody. Obecnie mamy dwie możliwości – albo postawimy na własne zdolności i wykorzystanie piekarnika albo zdecydujemy się na zakup specjalnej maszyny, jaką jest wypiekacz do chleba.

Obie metody gwarantują nam ogromną swobodę pieczenia. Przygotować możemy nie tylko zwykły chleb pszenny, ale również chleb żytni na drożdżach, chleb francuski czy też bułki. Do tego dochodzą wypieki z rozmaitymi dodatkami oraz przyprawami. Różnice między piekarnikami a wypiekaczami związane są jednak ze sposobem przyrządzania chlebów, a także umiejętnościami, jakie musimy się wyróżniać. Warto więc pokrótce je opisać i wskazać, która z nich okaże się lepszym wyborem

Domowy chleb z wypiekacza

Pierwsza metoda jest kierowana przede wszystkim do osób, które nie potrafią lub nie chcą wykonywać wszystkiego własnoręcznie. Wypiekacz do chleba wszystko bowiem robi za nas. Jest to sprzęt wyposażony w jedną lub kilka mis, a także jedno lub dwa mieszadła. Do tego dochodzi specjalnie dobrany silnik elektryczny oraz programator, którym sterujemy za pomocą przycisków, pokręteł lub panelu z wyświetlaczem (w zależności od modelu). Po wprowadzeniu odpowiednich ustawień, maszyna do chleba:

  • miesza wszystkie składniki,
  • ugniata ciasto,
  • piecze chleb.

Nam pozostaje więc wybrać program i umieścić w misach odpowiednie składniki, wskazywane przez przepis na chleb z automatu. Sprzęt jest więc niezwykle prosty w użyciu. Zdecydować na niego mogą się nawet osoby, które nie mają żadnych zdolności kulinarnych.

To jednak nie wszystko. Maszyna do pieczenia chleba jest ceniona nie tylko za prostotę użycia, ale również za wiele programów, jakie może obsługiwać. Związane są one nie tylko z konkretnymi rodzajami chleba, ale również innych wyrobów, takich jak bułki, dżemy, jogurty czy maślanki. Dzięki temu, zyskujemy jeden sprzęt do wielu czynności. Automat do chleba będzie więc dobrym wyborem dla osób, które chcą postawić na domowe wypieki bez konieczności spędzania w kuchni długich godzin przy mieszaniu, wyrabianiu, formowaniu, doprawianiu i pieczeniu.

Oczywiście korzystając z automatu, tracimy pewnego rodzaju „magię” wykonywania wszystkiego własnymi rękoma. Wspomnieć należy również o pewnych ograniczeniach sprzętu. Wypiekacz do chleba może mieć trudności z przygotowaniem chleba na zakwasie. Co więcej, w przypadku niektórych modeli okaże się to po prostu niemożliwe. Zakwas potrzebuje bowiem odpowiednich warunków, których maszynka nie zawsze jest w stanie zapewnić. Fakt, iż urządzenie do pieczenia chleba robi prawie wszystko za nas, sprawia również, że nie jesteśmy w stanie dokładnie skontrolować procesu pieczenia. Trudno również wprowadzać ewentualne zmiany – w większości przypadków jesteśmy zdani na specyfikę wybranego programu.

Maszynka do chleba – zalety i wady

  • Prosta obsługa
  • Większość czynności wykonuje urządzenie
  • Możliwość pieczenia różnych chlebów i nie tylko
  • Zdolności kulinarne nie są potrzebne
  • Dostęp do wielu przepisów
  • Stosunkowo niska cena
  • Trudności w przyrządzaniu chlebów na zakwasie
  • Brak możliwości modyfikowania programów
  • Tanie urządzenie do wypieku chleba może okazać się mocno ograniczone

To, czy maszynka do chleba okaże się dobrym wyborem, w dużej mierze zależy od modelu sprzętu, na który się zdecydujemy. Oczywiście zawsze bezpieczniejszym wyborem okażą się urządzenia uznanych firm, które dają gwarancję co najmniej przyzwoitej jakości wykonania. Uwagę warto zwrócić również na moc wypiekacza, dostępne programy i funkcje oraz wyposażenie.

Ile kosztuje automat do pieczenia chleba? Jest to zależne oczywiście od rozbudowania sprzętu, a także najważniejszych parametrów technicznych. Najtańsze modele o przyzwoitej jakości wykonania zakupimy za około 200 złotych. Maszyna do wypieku chleba z wysokiej półki cenowej może kosztować nawet powyżej tysiąca złotych.

Polecane wypiekacze do chleba

Domowy chleb z piekarnika

Wykorzystanie maszyny jest proste i szybkie, jednak prawdziwą satysfakcję z wykonanej pracy poczujemy wówczas, gdy wszystko wykonamy własnoręcznie lub przy użyciu tylko drobnej pomocy w postaci ręcznego miksera lub robota kuchennego.

Metoda ta daje nam przede wszystkim mnóstwo swobody. Możemy upiec chleb o dowolnym rozmiarze i kształcie. To samo tyczy się bułek. Do tego dochodzi bogaty wybór rodzaju wypieków – postawić możemy na chleb na drożdżach, bułki pszenne, chleb na zakwasie czy też chleb razowy. Nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, aby eksperymentować z temperaturą i wszystkimi parametrami pieczenia.

Wszystko to będą jednak metody dla zaawansowanych, a więc osób, które jakieś pojęcie o pieczeniu mają. Oczywiście nie oznacza to, że nie można się tego nauczyć. Na samym początku trzeba jednak liczyć się z możliwością pomyłek, a także z tym, że pierwsze kilka chlebów może po prostu nie wyjść. Co równie istotne, chleb z piekarnika wymaga czasu i wykonania znacznie bardziej zaawansowanych czynności, aniżeli w przypadku użycia maszynki. Musimy bowiem własnoręcznie wyrobić ciasto i je uformować. Ogromne znaczenie ma także czas potrzebny na jego wyrośnięcie oraz właściwe pieczenie. W każdym etapie możemy popełnić jakiś błąd, którego konsekwencją będzie to, że chleb nie wyjdzie.

Chleb z piekarnika – zalety i wady

  • Ogromna swoboda
  • Możliwość pieczenia chleba na zakwasie
  • Łatwe dostosowywane poszczególnych parametrów pieczenia
  • Możliwość eksperymentowania
  • Satysfakcja z przygotowania chleba własnymi rękoma
  • Wszystko jest pod naszą kontrolą
  • Własnoręczne pieczenie jest czasochłonne
  • Większa możliwość popełnienia błędu
  • Konieczność wykonania wielu czynności

Pamiętać musimy także o tym, że niezwykle ważny jest sam piekarnik. Jeśli okaże się w jakiś sposób niesprawny, pieczenie chleba będzie utrudnione. Do tego dochodzi również konieczność wybrania odpowiednich parametrów, które różnią się w zależności do typu urządzenia. Zdecydować możemy się na przykład na:

  • chleb z piekarnika elektrycznego,
  • chleb z piekarnika gazowego,
  • chleb z piekarnika parowego.

Wszystko to sprawia, że warto dokładnie przeanalizować wybrane przez nas przepisy, które często są specjalnie dostosowywane do wspomnianych wyżej urządzeń. Dzięki temu możemy mieć pewność, że chleb będzie się piekł w optymalnych warunkach.

Polecane piekarniki do zabudowy

Chleb z wypiekacza czy piekarnika - który lepszy?

Zarówno metoda „ręczna”, jak i roboty do chleba mają swoje wady i zalety. Dlatego też wybór jednej z nich jest kwestią mocno indywidualną, opartą na własnych potrzebach, wymaganiach oraz możliwościach (zwłaszcza kulinarnych).

  •       Wybierzcie robot do pieczenia chleba, jeśli nie dysponujecie sporą ilością wolnego czasu lub umiejętnościami pozwalającymi Wam na wykonanie wszystkiego własnymi rękoma. Maszynka do chleba uwolni Was również od groźby popełnienia błędu, który może skutkować niepowodzeniem całego procesu. W przypadku pieczenia z wykorzystaniem piekarnika jest to bardziej prawdopodobne, zwłaszcza gdy dopiero zaczynacie swoją przygodę z domowymi wypiekami.

Automat do wypieku chleba wszystko to upraszcza i skraca. Pozwala również na przygotowanie również bułek, dżemów, jogurtów, ciast, a nawet maślanek.

  •       Zdecydujcie się na pieczenie chleba w piekarniku, jeśli nie boicie się wyzwań i macie na tyle wolnego czasu, by móc zająć się wszystkim osobiście. Metoda ta jest przewidziana również dla osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą i chcą trochę poeksperymentować – nie tylko z parametrami pieczenia, ale również wykorzystywanymi składnikami.

Warto nadmienić również, że maszyna do robienia chleba może mieć trudności z przyrządzaniem chleba na zakwasie, który potrzebuje specjalnych warunków. Metoda własnoręczna pozwoli na przyrządzenie każdego wypieku – czy będzie to chleb z piekarnika bez zakwasu, z suchych drożdży, razowy czy jakikolwiek inny. Oczywiście wszystko to wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, a także dysponowania odpowiednimi umiejętnościami.

Niezależnie od wybranej metody, zawsze trzeba pamiętać o sprawności urządzeń. Nie należy decydować się na siłę na najtańsze maszynki do chleba, gdyż mogą one okazać się niewystarczające. Bardzo ważny będzie również sam piekarnik – jego braki lub ewentualne usterki znacznie utrudnią nam zadanie.

Czy warto piec chleb w domu?

Choć niektórym może się to wydać trudne i czasochłonne, pieczenie chleba to doskonałe zajęcie. Nie tylko dla smakoszy. Satysfakcja z wykonanej pracy, a także z wypróbowania własnego chleba, jest ogromna. Niezależnie od tego, czy wszystko robimy własnoręcznie czy też posługujemy się mikserem, robotem kuchennym lub maszynką do pieczenia chleba.

Oczywiście wiele zależy od tego, na jaki przepis się zdecydujemy i czy będziemy się nim kierować. Wszelkie kombinacje i modyfikacje są jak najbardziej możliwe, jednak musimy liczyć się z tym, że coś może pójść nie tak. Jeśli jesteście zainteresowani własnymi wypiekami, ale nie wiecie, jak upiec chleb, nie powinniście się zniechęcać. W sieci znajdziecie wiele tematycznych poradników. Same przepisy wyjaśniają również krok po kroku, co zrobić, by końcowy wypiek okazał się odpowiedni (mowa na przykład o informacji, w jakiej temperaturze piec chleb). Dla osób, które nie wiedzą, jak wybrać odpowiedni sprzęt, przygotowane zostały dwa poradniki jak wybrać wypiekacz do chleba oraz jaki piekarnik wybrać. Zachęcamy do zapoznania się z nimi. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.