Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Chłodzenie wodne procesora – jakie wybrać? Które najlepsze?

| 0 Komentarzy
Wydajne procesory o dużej mocy obliczeniowej wymagają należytego systemu chłodzenia. Jednym z najlepszych jest tzw. chłodzenie wodne CPU.

Tradycyjne systemy chłodzące do komputerów składają się z elementów pasywnych (radiatorów) oraz elementów aktywnych (wentylatorów). To tzw. chłodzenie powietrzne, które montowane jest bezpośrednio na podzespołach – karcie graficznej i procesorze, a także na obudowie PC. Do jednych z najbardziej zaawansowanych i zarazem najskuteczniejszych systemów zapobiegających przegrzewaniu się podzespołów komputerów należy chłodzenie wodne. Jest cichsze, wydajniejsze i droższe niż chłodzenie konwencjonalne. Czy warto zastosować chłodzenie wodne na procesor? Jak je zamontować?

Polecane chłodzenie wodne

Chłodzenie wodne procesora – co to jest?

Zdecydowana większość użytkowników komputerów stacjonarnych korzysta z podstawowych systemów chłodzenia zamontowanych przez producentów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż chłodzenie podstawowe nie zapewnia odpowiedniej jakości, szczególnie gdy komputer jest dość intensywnie eksploatowany. Praca na zaawansowanych aplikacjach oraz częste granie w gry komputerowe wymagają bardziej zaawansowanego systemu obniżającego temperaturę poszczególnych podzespołów. Przegrzewająca się karta graficzna oraz procesor w najlepszym wypadku spowodują spadek wydajności komputera lub będą przyczyną częstego resetowania się urządzenia, w najgorszym – ulegną uszkodzeniu.

Jak wiadomo, zakup CPU lub karty graficznej to spory wydatek i niemałe obciążenie portfela. Postępując zgodnie ze znanych przysłowiem – lepiej zapobiegać, niż leczyć – warto już na początku wyposażyć swój komputer w odpowiedni system chłodzenia. Słowo „odpowiedni” w tej sytuacji oznacza skuteczny, wydajny, a zarazem komfortowy dla użytkownika. Tradycyjne systemy powietrzne są dość głośne, przez co bywają uciążliwie podczas długich rozgrywek lub wielogodzinnej pracy. Rozwiązaniem tego problemu może być użycie chłodzenia wodnego procesora.

System chłodzenia wodnego do procesora to zamknięty układ, w którym funkcję chłodziwa pełni woda lub specjalna ciecz. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów jest to system w pełni bezpieczny dla sprzętu elektronicznego, a dodatkowo ma bardzo wysoką pojemność cieplną. Chłodzenie wodne na procesor składa się z chłodnicy, bloku wodnego połączonego z pompką oraz układu węży.

Jak działa chłodzenie wodne procesora?

System chłodzenia wodnego procesora – w odróżnieniu od klasycznych wentylatorów połączonych z radiatorami, wykazuje o wiele większą skuteczność w odprowadzaniu ciepła. Sprawdza się on również w podkręconych procesorach, w których zapewnienie odpowiedniej temperatury jest jeszcze trudniejsze. Jak zostało wspomniane we wcześniejszym akapicie, chłodzenie wodne na procesor składa się z dwóch podstawowych części: bloku wodnego z pompką oraz połączonej z nim za pomocą rurek chłodnicy wyposażonej w wentylator. Zasada działania systemu chłodzenia wodnego opiera się na cieczy krążącej w zamkniętym układzie, która przenosi ciepło z bloku wodnego na chłodnicę. Tutaj ciecz jest z powrotem schładzana i wraca na procesor.

Chłodzenie procesora wodne czy powietrzne?

Wybór pomiędzy chłodzeniem powietrznym a wodnym warto uzależnić od intensywności i sposobu użytkowania komputera. Jeśli urządzenie wykorzystywane jest jedynie do podstawowych czynności – przeglądania internetu, korzystania z poczty elektronicznej oraz pracy w pakiecie biurowym, w zupełności wystarczy podstawowe chłodzenie powietrzem. System radiatorów oraz wentylatorów może mieć też bardziej zaawansowaną formę i dzięki temu sprawdzi się doskonale podczas grania, oglądania filmów oraz pracy w profesjonalnych programach np. graficznych. Chłodzenie wodne ze względu na swoją skuteczność oraz wysoką ceną stosuje się przede wszystkim w wydajnych systemach komputerowych o dużej mocy obliczeniowej, w tym również w podkręcanych procesorach. Czym jeszcze różni się chłodzenie wodne od powietrznego? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Przedstawiamy je w poniższej tabeli.

Chłodzenie wodne procesora

  • Stosowane głównie do procesorów o dużej mocy obliczeniowej,
  • jest nie tylko wydajne, ale i ciche,
  • nie zajmuje wiele miejsca w obudowie,
  • wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem,
  • charakteryzuje się wysoką pojemnością cieplną,
  • jego zamontowanie może sprawić problem mniej zaawansowanym użytkownikom,
  • jest drogie

Chłodzenie powietrzne procesora

  • Może być stosowane do procesorów zarówno do średniej, jak i wyższej klasy,
  • droższe systemy powietrzne są wydajne i skuteczne,
  • powietrze ma niską pojemność cieplną,
  • wentylatory są głośne podczas pracy,
  • system powietrzny zajmuje więcej miejsca w obudowie niż chłodzenie wodne,
  • droższe wentylatory często wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności zwiększające ich atrakcyjność wizualną np. podświetlenie LED,
  • są łatwe w montażu,
  • mniej wydajne chłodzenie powietrzne jest tanie, jednak przy dużym obciążeniu procesora warto zainwestować w wysokiej jakości system, którego cena osiąga często ten sam poziom co chłodzenia wodnego.

Jakie chłodzenie wodne procesora?

Chłodzenie wodne do procesorów występuje w kilku wariantach. Można kupić je jako:

  • gotowe niedemontowalne rozwiązania dwuelementowe – składające się z chłodnicy oraz pompy. Tego typu systemy są łatwe w instalacji, ale mało wydajne i co najważniejsze nie pozwalają na wymianę cieczy;
  • demontowalne zestawy dwuelementowe – w ich przypadku można wymieniać ciecz;
  • skompletowane zestawy do samodzielnego złożenia;
  • układy spersonalizowane – gdzie użytkownik samodzielnie kompletuje i instaluje wszystkie podzespoły systemu chłodzenia.

Na jakie elementy zwrócić uwagę kupując wydajne i ciche chłodzenie wodne procesora?

  • Gniazdo procesora – system chłodzenia musi być kompatybilny z gniazdem procesora na płycie głównej.
  • Pompa – jej żywotność, wtyk oraz prędkość. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim przepływ pompy oraz maksymalny słup cieczy.
  • Liczba wentylatorów w chłodnicy – w przypadku systemu chłodzenia wodnego procesora jest ich zazwyczaj jeden, dwa lub trzy. Ich średnica może wynosić 120 lub 140 mm.
  • Blok wodny – ważna jest jego wielkość, przy czym warto zaznaczyć, iż bloki wodne są mniejsze od tradycyjnych radiatorów montowanych na procesorze. Kupując blok wodny, należy zwrócić uwagę na załączone zapinki, które muszą pasować do płyty głównej i procesora.
  • Chłodnica – w tym przypadku znaczenie ma materiał, z jakiego radiator jest wykonany, jego wymiary, a także gęstość ożebrowania chłodnicy.
  • Węże – różnią się między sobą giętkością, a także średnicami – zewnętrzną i wewnętrzną oraz materiałami, z jakich są wykonane. Najczęściej spotkać można węże zrobione PVC. Należy wystrzegać się akcesoriów z silikonu, gdyż te są podatne na uszkodzenia.

Jak zamontować chłodzenie wodne procesora?

Najważniejszą kwestią podczas zakupu, a następnie instalacji chłodzenia wodnego jest jego jakość. Warto zaopatrzyć się tylko w sprawdzone i niezawodne podzespoły i połączyć je solidnymi wężami z PVC, wykorzystując do tego gwintowane kształtki. Ważne jest, aby cały układ był szczelny i nawet najmniejsza kropla cieczy nie dostała się do podzespołów komputera.

Jak już zostało wspomniane, producenci często oferują systemy chłodzenia wodnego procesorów w postaci zestawów montażowych do samodzielnego złożenia. Odpowiednie zamontowanie systemu chłodzącego ma wpływ na jego efektywność i przekłada się też na jego żywotność.

Instalację chłodzenia wodnego można rozpocząć od założenia bloku wodnego na procesor, a następnie zamocować na obudowie chłodnicę wraz z wentylatorem. Teraz pozostaje tylko połączenie obu elementów wężami oraz podpięcie wentylatora i pompki do płyty głównej.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.