Chrome cast czy warto? Jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 1 Komentarz
Chromecast to kompaktowa przystawka do telewizora, która zamieni zwykły odbiornik w Smart TV. Czy warto go kupić?

Kilka lat temu do sprzedaży trafiły pierwsze urządzenia o nazwie Google Chromecast. Były to przystawki do telewizorów, które miały wyposażyć najzwyklejszy odbiornik w funkcje charakterystyczne dla telewizora Smart TV. Dziś wybór Chromecastów jest znacznie szerszy, a w grę wchodzą przecież także rozwiązania konkurencyjnych marek. Który Chromecast wybrać? Jak działa to urządzenie i czy warto je kupić?

Czym jest Chromecast i jak działa?

Chromecast to stosunkowo niewielkie urządzenie, które podłącza się do telewizora, by wyposażyć go w dodatkową, nowoczesną funkcjonalność. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to przystawka do TV, która zmieni zwykły odbiornik w Smart TV. To dość ogólna definicja, ale pozwala ona wstępnie zapoznać się z funkcjonalnością tego typu urządzeń. Gdy zagłębimy się jednak w ten temat, uświadomimy sobie, że sam Chromecast nie zmienia trwale funkcji telewizora, gdyż służy do streamowania na ekran telewizora aplikacji oraz materiałów z sieci, telefonu lub tabletu.

Co potrafi Chromecast?

  • Urządzenie wyposaża dowolny telewizor w funkcjonalność zbliżoną do tej, które posiadają telewizory Smart TV, a szczególnie w dostęp do internetu, a także opcję klonowania ekranu, która umożliwi odtwarzanie na ekranie telewizora materiałów z telefonu lub tabletu.
  • Google Chromecast oferuje również dostęp do tysięcy aplikacji, a w szczególności do serwisów streamingowych, które umożliwiają oglądanie topowych filmów i seriali na ekranie telewizora.
  • Google Chromecast daje również dostęp do szerokiej gamy gier online, ale też do serwisów społecznościowych i różnego typu innych aplikacji i programów, których nie udałoby się zainstalować na klasycznym telewizorze.

Chromecast – co potrzebne do korzystania?

Chromecast to stosunkowo niedrogi gadżet o bardzo szerokiej i przydatnej funkcjonalności. Do użytkowania tego urządzenia nie potrzeba wiele, gdyż wystarczy tylko:

  • Podłączyć Chromecast do telewizora przy pomocy złącza HDMI – samo urządzenie jest wyposażone we wtyczkę HDMI, którą wystarczy wpiąć do telewizora.
  • Ściągnąć odpowiednią aplikację do sterowania urządzeniem – jest to aplikacja darmowa, dostępna w sklepie Google Play.

Polecane odtwarzacze multimedialne

Jak widać, w rozpoczęciu użytkowania tego urządzenia nie ma żadnych trudności. Wielu użytkowników szuka informacji typu: Chromecast jak podłączyć? Jak skonfigurować? Tymczasem samo podłączenie ogranicza się do wpięcia wtyczki do gniazda HDMI.

Google Chromecast – jaki wybrać?

W sprzedaży znajdziemy różne modele urządzeń Chromecast. Który wybrać? Czym się różnią?

  • Chromecast 2 – udoskonalona wersja pierwszego wariantu urządzenia. Od pierwowzoru różni się nieco szybszym działaniem oraz wyższą stabilnością ustanawianych połączeń. W urządzeniu zastosowano 3 wbudowane anteny Wi-Fi, a samo urządzenie automatycznie dobiera najkorzystniejszą częstotliwość do działania. Chromecast 2 umożliwia zamianę telewizora w urządzenie typu smart z dostępem do tysięcy aplikacji, jak Spotify, Deezer, HBO Go czy Youtube.
  • Chromecast 3 – kolejna odsłona funkcjonalnej przystawki do telewizora. Chromecast 3 zadebiutował w 2018 roku w dwóch wariantach kolorystycznych (białym i czarnym). Urządzenie zasadniczo nie różni się rozmiarem od Chromecast 2, ale jest od niego o około 15% szybsze. W praktyce oznacza to możliwość bezproblemowego strumieniowania materiałów o rozdzielczości 1080p z zachowaniem płynności około 60 klatek na sekundę. Chromecast 3 pełni również rolę zbliżoną do Chromecast audio, a także zapewnia dostęp do tysięcy aplikacji, gier i programów z poziomu telewizora. Jeśli więc stoimy przed dylematem – Chromecast 2 vs 3 – zdecydowanie warto sięgnąć po nowszy model, który zapewni szybsze działanie oraz lepsze parametry.
  • Chromecast 4 K – inaczej Chromecast ultra. Jak można się było spodziewać, ta wersja urządzenia pozwala na obsługę materiałów 4K zarówno za pośrednictwem aplikacji YouTube, jak i innych platform streamingowych. Chromecast ultra wykorzystuje również technologię HDR, a także działa szybciej niż poprzednie urządzenia tego typu. Chromecast 4K został wyposażony również w port Ethernet, co może być wygodną alternatywą dla nawiązania stabilnej łączności z internetem.
  • Chromecast audio – standardowe wersje urządzenia Chromecast pozwalają na podkręcenie potencjału odbiorników TV, a Chromecast audio umożliwia podobne działanie, ale w odniesieniu do sprzętu audio. Chromecast audio umożliwia przesyłanie dźwięku ze smartfona lub tabletu do sprzętu HiFi. Urządzenie wyposażono w złącze miniJack w miejsce złącza HDMI, które znajdziemy w klasycznym wariancie tej przystawki.

Jak widać, wybór urządzeń z rodziny Chromecast jest spory. Na rynku wciąż obecne są różne wersje tego sprzętu, a także Chromecast audio. By zdecydować, który Chromecast będzie najlepszy, warto porównać poszczególne rozwiązania ze sobą, a także zerknąć na rozwiązania od konkurencyjnych marek, gdyż i takie opcje są dostępne.

Chromecast czy Xiaomi Mi BOX?

Jednym z poważnych konkurentów Chromecasta jest Xiaomi Mi Box. Sprzęt marki Xiaomi oferuje podobną funkcjonalność, co Chromecast, ale różni się od niego pod względem kilku detali. By wybrać lepsze rozwiązanie dla siebie, warto przyjrzeć się poniższemu porównaniu.

Jak widać, oba urządzenia mają niemal równie wiele do zaoferowania. Najmocniejszym atutem urządzenia od Xiaomi jest kwestia funkcjonowania niezależnie od smartfona lub tabletu – urządzenie jest obsługiwane pilotem.

Z kolei ogromnym plusem Chromecasta pozostaje nie tylko funkcjonalność i wygodna w obsłudze aplikacja do sterowania, ale też możliwość podłączenia do przewodowego łącza internetowego poprzez gniazdo Ethernet RJ-45.

Chromecast czy Smart TV?

Skoro Chromecast to sprzęt zapewniający telewizorom funkcje zbliżone do tych, które są typowe dla Smart TV, to może lepszym wyborem będzie właśnie Smart TV? Okazuje się, że niekoniecznie. Nawet zakładając, że funkcjonalność Chromecast nie wykracza poza opcje dostępne w typowym telewizorze Smart TV, to i tak sprzęt ten ma swoje zalety – do najważniejszych należy fakt, że jest to zdecydowanie mniejsza inwestycja niż wymiana odbiornika klasycznego na TV Smart. Chromecast jest, poza tym, bardzo uniwersalny – można zabrać go ze sobą na wyjazd i stosować w zestawie z różnymi odbiornikami, o ile tylko dysponują złączem HDMI. Jeśli jednak planujemy zakup nowego telewizora, to warto rozważyć kupno Smart TV. Warto pamiętać o tym, że Chromecast nie dodaje żadnych funkcji na stałe do telewizora, a jedynie streamuje je na duży ekran – do jego obsługi niezbędny jest smartfon albo tablet.

Chromecast czy Android TV?

Kolejną alternatywą dla przystawki Chromecast jest Android TV. Nie jest to jednak żadne dodatkowe urządzenie podłączane do telewizora, ale sam telewizor Smart TV Android. Urządzenia tego typu mogą konkurować z Chromecastem ze względu na to, że posiadają wbudowany Chromecast. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że zyskujemy bardzo szeroką funkcjonalność samego telewizora, który można obsługiwać pilotem, głosowo lub poprzez aplikację. Mankamentem jest natomiast fakt, że jest to rozwiązanie kosztowne, gdyż wiąże się z zakupem całkowicie nowego odbiornika. Jeśli więc dysponujemy już dobrej jakości telewizorem, ale bez żadnych funkcji smart, to zdecydowanie tańszym i bardziej opłacalnym wyjściem będzie zastosowanie przystawki Chromecast.

Chromecast czy Anycast?

Szukając oszczędności, wielu użytkowników waha się jeszcze pomiędzy zakupem przystawki Chromecast i Anycast. Oba rozwiązania wydają się podobne, ale to pozory. Choć Chromecast jest zauważalnie droższy, to jest o wiele łatwiej dostępny na polskim rynku. Kluczową różnicą pomiędzy nimi jest także to, że strumieniowanie danych z Anycast na TV jest możliwe tylko wówczas, gdy pozostawimy cały czas włączony telefon. W przypadku Chromecasta smartfon z czasem może przygasić ekran i przejść w stan uśpienia, a przesyłanie danych nie zostanie przerwane, co jest zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla baterii.

Chromecast czy MiraScreen?

Budżetową alternatywą dla Chromecasta jest MiraScreen, który można kupić za zaledwie kilkadziesiąt złotych. Niestety cena idzie w parze z niższą jakością i gorszym działaniem urządzenia – przy starszych wersjach systemu operacyjnego mogą pojawiać się problemy z synchronizacją. MiraCast oferuje obsługę materiałów wideo w jakości Full HD, a Chromecast można kupić w wariancie obsługującym materiały 4K.

Chromecast czy Miracast?

Miracast, w odróżnieniu od MiraScreen, nie jest przystawką do telewizora, ale standardem komunikacji, w który bywają wyposażone nowoczesne telewizory Smart TV. Jest to rozwiązanie niezależne od jakichkolwiek aplikacji – oznacza to, że można przesyłać bezpośredni obraz ze smartfona na telewizor, który jest wówczas użytkowany w trybie zewnętrznego ekranu dla smartfona. W przypadku Chromecasta mamy do czynienia ze strumieniowaniem z aplikacji, a w Miracast klonowany jest cały ekran smartfona. To, czy Miracast będzie działał, zależy od tego, czy każde z urządzeń jest zgodne z tym standardem i czy są one podłączone do domowej sieci Wi-Fi.

Chromecast czy Apple TV?

Jeszcze jedną przystawką do telewizora, która konkuruje z urządzeniami Chromecast, jest Apple TV. To dyskretny i niewielki sprzęt, który obsługuje się przy pomocy pilota. Wspomniany pilot pełni również funkcję pada w prostych grach, jakie są dostępne dla systemu TVOS. Apple TV oferuje podobną liczbę aplikacji, co Chromecast i obsługę materiałów 4K, ale jest nawet kilkukrotnie droższym rozwiązaniem (jego ceny to nawet 650 do 800 zł). Z tego względu Chromecast wydaje się jednak nieco atrakcyjniejszym, a z pewnością mniej kosztownym, rozwiązaniem.  

Chromecast – czy warto?

Rozważania, czy lepszym rozwiązaniem będzie Chromecast czy TV BOX (na przykład Xiaomi Mi BOX), nie miałyby sensu, gdyby nie przekonanie o przydatności któregokolwiek z tych rozwiązań w życiu codziennym. Chromecast to urządzenie, które może naprawdę zrewolucjonizować użytkowanie telewizora i multimediów w domu, ale też w firmie.

Chromecast, lub inny sprzęt o zbliżonej funkcjonalności, umożliwia bezprzewodowe i bezproblemowe przesyłanie danych ze smartfona lub tabletu na duży ekran telewizora. Do dyspozycji użytkownika jest cały szereg aplikacji, z których można korzystać w tym celu, jak choćby popularne platformy streamingowe. To wygodne, łatwe w obsłudze i funkcjonalne rozwiązanie, które przyda się wszędzie tam, gdzie nie chcemy inwestować w Smart TV, a chcielibyśmy bez problemów obejrzeć materiały z YouTube na ekranie telewizora, przesyłać obrazy lub muzykę z dedykowanych aplikacji, a wszystko to korzystając tylko z relatywnie niedrogiej przystawki do TV i prostej w obsłudze aplikacji.

4,2
6 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Poradnik jest beznadziejny. Bardzo stronniczy i zachęca do zakupu droższych rozwiązań. Kierując się nim na pewno nie dokonacie dobrego wyboru.
Specjalista Morele | 05:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.