Chusta do noszenia dziecka - jaka dla noworodka, niemowlaka? Jaki rozmiar?

| 0 Komentarzy
Chusty do noszenia dzieci znane są od zarania dziejów. Jest to rodzaj miękkiego materiału, którym przewiązujemy siebie i malucha.

Chusty są bardzo komfortowe w użyciu zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Wiele osób boi się korzystać z chust, ponieważ wydają się one niestabilne, jednak to stwierdzenie możemy włożyć między bajki.

Dobrze dobrana chusta do gabarytów dziecka i rodzica doskonale posłuży jako wygodne nosidełko. Obecnie możemy przebierać między najróżniejszymi kształtami, typami i rozmiarami chust dla niemowląt, dzięki czemu z łatwością dobierzemy tę, która będzie pasować nam i maluchowi.

Możemy wyróżnić chusty tkane, chusty elastyczne, chusty kółkowe i chusty kieszonkowe. Każda z nich różni się sposobem wiązania, użytym materiałem i pozycją malucha.

Jaka chusta elastyczna dla noworodka?

Noworodki i dzieci do trzeciego miesiąca życia powinny być układane w pozycji fasolki, czyli leżącej. Takie ułożenie umożliwia każdy rodzaj chusty, jednak najszybciej uzyskamy tę pozycję w chuście kieszonkowej.

Pamiętajmy, że chusty kieszonkowe, zwane inaczej Pouch, należy dobrać do gabarytów rodzica oraz wielkości maluszka. Jej największą zaletą jest brak konieczności wiązania, co w przypadku rodziców, którzy nie mieli do czynienia z chustami może być nieco problematyczne.

Jaki rozmiar chusty do noszenia dzieci?

Przed wyborem rozmiaru pamiętajmy, że każdy rodzaj chusty odznacza się nieco inną rozmiarówką i sposobem mierzenia siebie i dziecka. Chusty dobierajmy do rozmiaru noszonych przez nas ubrań.

Chusty kieszonkowe oraz chusty kółkowe dobiera się poprzez mierzenie odległości między biodrem a przeciwległym ramieniem- przykładowo między lewym ramieniem a prawym biodrem.

Chusty elastyczne i tkane muszą być w stanie objąć dziecko trzema warstwami materiału, dlatego powinniśmy dobierać odpowiednio długie chusty.

Poniżej prezentujemy rozmiarówkę:

Chusty tkane 

  • Rozmiar XL (42)- ponad 5 metrów;
  • Rozmiar L (40)- od 5 do 4,5 metra;
  • Rozmiar M (38)- od 4,5 do 4 metrów;
  • Rozmiar S (36)- od 4 do 3,5 metra;
  • Szerokość chust tkanych wynosi od 70 do 50 cm.

Chusty kieszonkowe i kółkowe

Jak wspomnieliśmy, chusty kieszonkowe i kółkowe dobiera się, mierząc odległość między ramieniem a przeciwległym biodrem.

  • Rozmiar XL- odległość od 68 do 66 cm;
  • Rozmiar L- odległość od 65 do 63 cm;
  • Rozmiar M- od 62 do 60 cm;
  • Rozmiar S od 59 do 56 cm.

Jak nosić chustę do noszenia niemowlaków?

Każdy typ chusty nosi się nieco inaczej, a także samych typów wiązań jest bardzo wiele. W każdym z nich powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach, które należy przestrzegać, by dziecko nie nabawiło się dysfunkcji i wad postawy.

Zadbajmy o lekkie zaokrąglenie kręgosłupa malucha, podwiniętą miednicę oraz o to, by nóżki brzdąca były odpowiednio mocno zgięte i lekko odwiedzione na boki w stawach biodrowych. Poza tym chusta powinna być odpowiednio mocno ściągnięta. Dzięki temu pozycja malucha będzie stabilna.

Najpopularniejszymi wiązaniami chust do noszenia noworodków są: Kangur (chusta tkana), plecak prosty (chusta tkana), pozycja na ramieniu w chuście kółkowej z odwróconą krawędzią, kangur na biodrze (chusta tkana) i kieszonka (chusta tkana). Chusty kieszonkowe umożliwiają jedną pozycję noszenia i nie wymagają wiązań.

Która chusta lepsza dla dziecka - tkana czy elastyczna?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która chusta jest lepsza. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, warunków fizycznych i gabarytów malucha.

  • Chusty elastyczne

Chusta elastyczna wykonana jest z elastycznego materiału, najczęściej z bawełny. Dzięki temu łatwo się ją wiąże, a także równomiernie rozkłada ciężar na całe plecy rodzica. Chusta elastyczna dzięki swojej miękkości i plastyczności jest niezwykle wygodna dla malucha, a także umożliwia jego wkładanie i wyjmowanie bez niszczenia konstrukcji.

Minusami chust elastycznych są małe możliwości wiązań. Poza tym chusty elastyczne nadają się dla dzieci do 4 miesiąca życia. Starsze dzieci mogą okazać się za ciężkie dla komfortowego noszenia przez rodzica.

  • Chusty tkane

Chusty tkane to jedne z najpopularniejszych chust do noszenia. Wykonywane są z różnych materiałów, najczęściej z tkanej bawełny. Możemy zawiązywać je na wiele różnych sposobów. Zaletami chust tkanych jest duża uniwersalność. Może być wykorzystywana przez wiele osób, dzięki możliwościom różnych wiązań i dopasowywania do wzrostu i wagi rodzica.

Poza tym dziecko w chuście tkanej może być noszone na wiele różnych sposobów, dzięki czemu dopasujemy wygodną pozycję pod wiek i predyspozycje malucha- w chustach tkanych możemy nosić dzieci w wieku od kilku tygodni do nawet 3 lat. Jedynym minusem chust tkanych jest konieczność nauczenia się jej wiązania.

Chusta czy nosidełko dla niemowlaka?

Przyjęło się, że chusty częściej wybierane są przez mamy, natomiast nosidełka przez tatusiów. Dzięki chustom możemy nosić dziecko na wiele różnych sposobów- bokiem, przodem, czy tyłem. Poza tym chusty łatwo dopasowuje się do wieku i wagi maluszka.

W nosidełku dziecko zawsze leży tyłem do kierunku poruszania się rodzica. Dla dzieci często jest to dosyć frustrujące. Nosidła są jednak wygodniejsze w użyciu- nie trzeba niczego wiązać, a dziecko łatwiej można włożyć i wyjąć ze środka.

Czy chusta do noszenia dziecka jest bezpieczna?

Chusty do noszenia dzieci są bezpieczne. Krąży wiele mitów, jakoby w chustach dzieci nie miały czym oddychać, czy nie byłyby stabilne. Należy włożyć je jednak między bajki.

Jeżeli odpowiednio zawiążemy chustę (lub zwyczajnie założymy w przypadku chust kieszonkowych), absolutnie nie mamy się czego bać. Chusty zostały tak przemyślane, żeby maluchowi nie groziło żadne niebezpieczeństwo. Często dobrze dobrane i związane chusty są bezpieczniejsze, zdrowsze i o wiele bardziej komfortowe dla malucha, niż nosidełka.

Czy chusta jest zdrowa?

Chusty wykonywane są zgodnie z dyrektywami i przepisami Unijnymi, dzięki czemu są absolutnie bezpieczne dla zdrowia i życia maluchów oraz rodziców. Większość z chust spotykanych na rynku składa się z bezpiecznych, nieuczulających materiałów. Każda z chust zawiera instrukcję poprawnego zakładania lub wiązania, a także szereg atestów, dzięki którym została wypuszczona do sprzedaży.

Od kiedy chusta dla noworodka?

W zasadzie możemy nosić pociechę od pierwszych chwil życia. Odpowiednio wczesne nauczenie się wiązań pozwoli na lepsze wyczucie chusty w pierwszych momentach jej użytkowania. Noworodkom proponujemy sprawić chusty kółkowe lub kieszonkowe, które łatwo się wiąże, a także ich konstrukcja przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci.

Jaka chusta dla 4 miesięcznego dziecka?

Dzieci od czwartego miesiąca życia powinny być noszone w pozycji siedzącej lub pionowej tyłem do kierunku marszu. Idealnie nadają się do tego chusty elastyczne oraz tkane. Odpowiednio dobrana chusta i pozycja zagwarantują komfortowy transport zarówno rodzicowi, jak i maluszkowi.

Jaka chusta dla starszego dziecka?

Dzieci od szóstego miesiąca życia powinny być transportowane w pozycji siedzącej z podparciem na biodrze rodzica, pozycji siedzącej na plecach lub siedzącej pionowej. Do noszenia dzieci półrocznych i starszych (do 15 kg wagi) proponujemy chusty kieszonkowe lub kółkowe, które pozwolą umieścić malucha w pozycji siedzącej na biodrze rodzica.

Do pozycji pionowej siedzącej nadadzą się chusty tkane i elastyczne, a pozycję siedzącą na plecach uzyskamy dzięki chustom kółkowym. Jak widać, w przypadku starszych dzieci mamy większą swobodę wyboru chusty. Odpowiednia pozycja do transportowania w dużej mierze zależy również od wygody i predyspozycji maluszka.

Która chusta najlepsza dla noworodka?

Dla noworodków najlepsze są chusty kieszonkowe. Nie wymagają one specjalnych wiązań- wystarczy założyć je przez głowę i umieścić w środku dziecko. Dzięki temu młodzi, niewprawni rodzice unikną stresującego wiązania chust. Noworodki powinny być przenoszone w pozycji leżącej, tzw. fasolce. Poza chustami kieszonkowymi taką pozycję umożliwiają również chusty kółkowe.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.