Ciśnienie powietrza w oponach – dlaczego jest tak istotne?

| 0 Komentarzy
Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Jak sprawdzić wartość ciśnienia?

Ciśnienie powietrza w oponach powinno być kontrolowane przynajmniej raz w miesiącu i dodatkowo przed każdą dłuższą podróżą. Od prawidłowego ciśnienia w oponach zależy nasze bezpieczeństwo oraz osób podróżujących. Prawidłowe ciśnienie zapewnia maksymalną przyczepność pojazdu na drodze, wpływa na żywotność opon, zużycie paliwa i emisję szkodliwego dwutlenku węgla. Wielu kierowców zapomina o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach – nadszedł czas, aby to zmienić. Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach oraz dlaczego jest to tak ważne, to zapoznaj się z artykułem.

Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach – dlaczego tak ważne?

Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach przekłada się na wiele aspektów związanych z działaniem systemów bezpieczeństwa oraz zachowaniem pojazdu na drodze. Niestety wielu kierowców nie jest świadomych tego, jakie negatywne konsekwencje może wywołać nieprawidłowe ciśnienie w oponach. Ignorując ten parametr, narażają siebie oraz osoby wspólnie z nim podróżujące na niebezpieczeństwo. Warto podkreślić, że ciśnienie opon, przekłada się na:

  • Przyczepność opon na drodze, która wpływa na stabilność kierowania pojazdem. Prawidłowe ciśnienie sprawia, że opona lepiej przylega do powierzchni, co z kolei zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo jazdy zarówno w normalnych warunkach, jak i podczas panowania trudnych warunków pogodowych oraz na łukach drogi.
  • Prawidłowe i skuteczne działanie systemów bezpieczeństwa na przykład ESP i ABS. Pierwszy z nich odpowiada za stabilizację toru jazdy – w trakcie poślizgu niezależnie od zachowania kierowcy przyhamuje jedno lub kilka kół, utrzymując tor jazdy. Natomiast drugi system zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania.

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach, które wpływa na obydwa wyżej opisane aspekty, przekłada się na długość drogi hamowania oraz sposób zachowania się samochodu podczas jazdy. Nieodpowiednie ciśnienie może doprowadzić do utraty przyczepności podczas pokonywania niebezpiecznego zakrętu i wypadnięcia auta z łuku drogi.

Warto pamiętać, że prawidłowe ciśnienie poprawia:

  • Bezpieczeństwo podróżujących i innych uczestników ruchu drogowego – tuż obok kondycji opony to właściwe ciśnienie zapewnia odpowiednią przyczepność na drodze. Minimalizuje ryzyko wypadnięcia pojazdu na łuku drogi oraz utraty przyczepności podczas panowania trudnych warunków pogodowych.
  • Zużycie paliwa – prawidłowe ciśnienie pozwala utrzymać spalanie na optymalnym poziomie. Niewłaściwa wartość ciśnienia powoduje wzrost oporu toczenia, w wyniku którego silnik, aby osiągnąć i utrzymać prędkość, spala więcej paliwa. Im mniejszy opór toczenia, tym niższe zużycie paliwa i mniejsza emisja dwutlenku węgla.
  • Żywotność opon – zarówno zbyt niskie, jak i wysokie ciśnienie opon powoduje szybsze ścieranie bieżnika.

Prawidłowe ciśnienie jest istotnym czynnikiem, mającym bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, komfort podróżujących oraz koszty eksploatacji. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie mogą przynieść negatywne konsekwencje. Sprawdzenie ciśnienia zajmuje niewiele czasu, a wpływa na tak wiele aspektów, które przekładają się na bezpieczeństwo na drodze.

Ciśnienie powietrza w oponach samochodowych

Ciśnienie powietrza w oponach samochodowych zależy od producenta pojazdu oraz modelu opony. W Polsce wartość ciśnienia podawana jest w barach i standardowo przyjmuje się, że w samochodzie osobowym optymalne ciśnienie wynosi od 2,2 do 2,5 bara. Niemniej jednak należy dokładnie sprawdzić informację o tym, jaka wartość jest właściwa dla naszych opon.

Zazwyczaj naklejka lub tabliczka znamionowa przedstawia zalecenia dotyczące prawidłowej wartości ciśnienia w oponach. Taką informację o wysokości optymalnego ciśnienia możemy znaleźć:

  • na klapce wlewu paliwa,
  • na drzwiach kierowcy,
  • na progu auta,
  • w schowku.

Ważne jest prawidłowe odczytanie wartości przedstawionych na tabliczce. Wśród podanych przez producenta samochodu danych powinna pojawić się informacja o tym, jakie jest optymalne ciśnienie powietrza w oponach przednich i oddzielna o tym, jakie jest zalecane optymalne ciśnienie powietrza w oponach tylnych. Oprócz tej wartości podawana jest sugerowana wysokość ciśnienia, która zależna jest od rozmiaru opony oraz masy pojazdu z pasażerami i załadunkiem. W praktyce oznacza to, że wybierając się w dłuższą podróż, powinniśmy dostosować wysokość ciśnienia do liczby osób i wielkości bagażu.

Ciśnienie powietrza w oponach rowerowych

Ciśnienie w oponach rowerowych przekłada się na komfort jazdy. Zbyt niskie ciśnienie w oponach może spowodować uszkodzenie obręczy, a z kolei wysokie ciśnienie sprawi, że opona stanie się twarda i będzie podskakiwać na nierównej powierzchni. W ostatnim czasie dużą popularnością w rowerach szosowych cieszą się szersze opony, które pozwalają używać niższego ciśnienia.

Zalecane ciśnienie powietrza w oponach rowerowych w większości modeli znajduje się na boku opony. Jeśli takiej informacji nie uda nam się znaleźć na oponie, to warto sprawdzić, jakie optymalne ciśnienie zaleca producent. Taką wartość możemy znaleźć na przykład na stronie internetowej producenta przy danych technicznych modelu opony.

Na wartość właściwego ciśnienia w oponach wpływa waga, rodzaj nawierzchni, po jakiej będziemy się poruszać oraz typ opony (dętkowa, bezdętkowa, szeroka). Ustawiając odpowiednią wartość, należy wziąć pod uwagę również to, że większa część wagi rowerzysty przypada na tylne koło. W związku z tym warto dodać około 15-25% więcej powietrza na tylną oponę. Wartość ciśnienia w oponach rowerowych podaje się w jednej z dwóch jednostek – bar lub psi (1 bar = 14,5 psi). Warto pamiętać, że ilość powietrza należy sprawdzać raz na 2-3 tygodnie.

Ciśnienie powietrza w oponach motocyklowych

Ciśnienie powietrza w oponach motocyklowych podobnie, jak w pozostałych pojazdach jest niezwykle ważne i przekłada się na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo na drodze. Wartość optymalnego ciśnienia zależy między innymi od typu motocykla, rodzaju opony, obciążenia jednośladu oraz nawierzchni dróg.

Istnieją uśrednione wartości, które mogą być wyznacznikiem. Niemniej jednak w pierwszej kolejności należy zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta. Taką informację można znaleźć w instrukcji obsługi, naklejce na wahaczu, pod kanapą lub na oponie.

Standardowa, optymalna wartość ciśnienia opon w normalnych warunkach wynosi:

  • na przednią oponę: 2.1-2.5 bara
  • na tylną oponę: 2.3-2.9 bara

Wysokość sugerowanego ciśnienia jest uzależniona od obciążenia motocykla, dlatego wartość należy dopasować do liczby osób i bagażu. Poza tym istotny jest teren jazdy – inną wartość stosuje się do jednośladu poruszającego się po torze, a inną podczas jazdy po nawierzchni asfaltowej.

Ciśnienie w oponach a temperatura na zewnątrz

Istnieje zależność między ciśnieniem w oponach a temperaturą powietrza. Należy pamiętać, że wraz ze spadkiem temperatury powietrza, zmniejsza się ciśnienie w oponach. To zjawisko działa w obie strony, co oznacza, że wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta także ciśnienie w oponach. Skutki niewłaściwego stopnia napompowania opon mogą być tragiczne, dlatego bardzo ważne jest regularne monitorowanie wysokości ciśnienia.

Największe wahania wartości ciśnienia w oponach występują zimą. Często zmieniająca się temperatura sprawia, że użytkownikom pojazdu trudno jest dopasować optymalne ciśnienie powietrza. Dzieje się tak również podczas podróży w miejsca, w których temperatura powietrza jest zdecydowanie niższa. Po dotarciu do celu może okazać się, że ciśnienie w oponach spadło.

W takich sytuacjach, czyli przed nadejściem niskich temperatur lub wyjazdem w miejsce, w którym temperatura jest zdecydowanie niższa, zaleca się profilaktyczne zwiększenie ciśnienia o 0,2 bara. Mimo wszystko po dotarciu do celu warto ponownie sprawdzić wysokość ciśnienia w oponach.

Jak sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach?

Najprostszym sposobem na to, jak sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach, jest udanie się na stację benzynową i skorzystanie z kompresora. Większość urządzeń wyposażona jest w panele, które nie tylko umożliwiają precyzyjne ustawienie optymalnej wartości ciśnienia, ale także wyświetlają aktualną ilość powietrza.

Obsługa kompresora jest bardzo prosta. Wystarczy podłączyć przewód urządzenia do wentyla opony i odczytać informacje, które pojawią się na panelu. Jeśli okaże się, że wartość jest nieprawidłowo, to należy ustawić wysokość optymalnego ciśnienia i poczekać aż poziom zostanie wyregulowany.

Inną metodą na sprawdzenie wysokości ciśnienia jest skorzystanie z podręcznego ciśnieniomierza. W tym celu końcówkę przewodu należy szczelnie przyłożyć do wentyla i odczytać wynik. Pamiętajmy, aby pomiaru ciśnienia dokonywać na zimnej oponie. Dlatego, podjeżdżając pod kompresor, należy poczekać, aż temperatura opon opadnie.

Zbyt niskie ciśnienie w oponach samochodowych – skutki

Zbyt niskie ciśnienie w oponach wydłuża drogę hamowania, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, szczególnie podczas panowania trudnych warunków pogodowych, takich jak deszcz, śnieg. Poza tym zwiększa ryzyko wystąpienia nadsterowności lub podsterowności. Z pierwszą mamy do czynienia, gdy wchodząc w zakręt tył auta „ucieka” na zewnątrz, a przód zjeżdża do wnętrza zakrętu. Natomiast podsterowność jest przeciwieństwem nadsterowności. Co więcej, zbyt niskie ciśnienie może sprawić, że opona spadnie z felgi. Niewłaściwe ciśnienie wpływa także na szybsze zużycie opon i elementów układu kierowniczego oraz większe spalanie paliwa. Dodatkowo zmniejsza funkcje amortyzacyjne oraz doprowadza do niszczenia felg i układu zawieszenia.

Zbyt wysokie ciśnienie w oponach samochodowych – skutki

Wysokie ciśnienie przekłada się na mniejszą powierzchnię styku opony z drogą, co skutkuje pogorszeniem przyczepności. Poza tym podwyższona wartość negatywnie wpływa na komfort jazdy – nierówności powierzchni są bardziej odczuwalne. Zbyt wysokie ciśnienie może również wpłynąć na szybsze zużycie elementów zawieszenia. Dodatkowo przyczynia się do nierównomiernej eksploatacji bieżnika opony – środkowa część jest bardziej narażona na ścieranie niż boki. Ponadto zwiększa poziom hałasu wewnątrz pojazdu.

Pompowanie opon powietrzem czy azotem?

Każdy kierowca powinien pamiętać o regularnym sprawdzaniu wysokości ciśnienia w oponach. Jakie jest prawidłowe ciśnienie, w łatwy sposób można sprawdzić, odczytując dane umieszczone na oponie. Opony są jedynym elementem styku auta z powierzchnią, dlatego warto zadbać o ich właściwą kondycję. Opony są pompowane powietrzem, a ostatnio coraz więcej kierowców uważa, że pompowanie kół azotem jest lepszym rozwiązaniem. Pompowanie azotem jest to stosowana metoda w sportach motorowych. Taką technikę stosuje się w ekstremalnych wyścigach – na przykład Formule 1.

Do pompowania kół używa się sprężonego, czystego azotu pozbawionego zanieczyszczeń oraz wilgoci. Wadą takiego rozwiązania jest między innymi brak możliwości sprawdzenia poziomu ciśnienia w oponie. Poza tym opony napompowane azotem nie mogą być uzupełnione za pomocą powietrza.

Jedną z największych zalet azotu jest to, że nie zmienia swojej objętości nawet podczas dużych wahań temperatur. Dzięki tej właściwości prawidłowe ciśnienie utrzymuje się dłużej od powietrza. Opony napompowane azotem są sztywne oraz nie ulegają zniekształceniom. Dodatkowo zapewniają lepszą trakcję i krótszą drogę hamowania.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Kołpaki

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.