Co jest potrzebne do złożenia komputera – lista niezbędnych części i akcesoriów

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się, co jest potrzebne do złożenia komputera? Ten poradnik rozwieje wszystkie niewiadome.

W XXI wieku komputer to podstawa. Niezbędny jest zarówno do pracy i nauki, jak i do zabawy. Na rynku znaleźć można wiele gotowych komputerów, w zasadzie nadających się do pracy „od ręki’, jednak nie jest to jedyna opcja. Zawsze możesz samodzielnie złożyć komputer, uprzednio kupująć osobno części.

To z pewnością wymaga pracy i cierpliwości, ale daje też mnóstwo satysfakcji. Oczywiście wcześniej trzeba trochę wgryźć się w temat, zdobyć podstawowe informacje, ale z tym poradnikiem to nic trudnego! Dowiesz się z niego co będzie Ci potrzebne oraz jak wygląda składanie komputera krok po kroku.

Składanie pierwszego PC – określ jego przeznaczenie

Jeśl planujesz samodzielnie złóżyć swój pierwszy PC, zacznij od sprecyzowania potrzeb i oczekiwań. Innych komponentów będzie bowiem wymagał komputer gamingowy, a innych sprzęt do codziennej pracy czy nauki. Poszczególne podzespoły komputerowe dostępne są w szerokim asortymencie. Mają różne parametry i jeśli będziesz wiedział, do czego ma służyć twój sprzęt, łatwiej będzie wybrać konkretne modele. Komputery stacjonarne mogą mieć różne przeznaczenie i jeśli np. potrzebujesz sprzętu do gier to najważniejsze będą dla Ciebie dobry procesor i karta graficzna, a także pamięć RAM z szybkim taktowaniem, dobra płyta główna z większą ilością gniazd, odpowiednie chłodzenie na procesor etc. Nie bez znaczenia będzie także zasilacz i atrakcyjna, gamingowa obudowa.

Jeśli ma to być jednak stacja robocza do typowej pracy biurowej, to nie będzie ona potrzebowała tak dużej mocy obliczeniowej. Taki komputer stacjonarny może bazować na elementach o skromniejszych parametrach, a co za tym idzie - tańszych.

Sprecyzuj swój budżet

Nie bez znaczenia pozostaje także twój budżet. To on w głównej mierze wyznacza to, jaki komputer sobie sprawisz. Poszczególne elementy każdego PC potrafią kosztować słono, jednak stawiając na budowę samemu, możemy i tak sporo zaoszczędzić. Mając świadomość tego, ile jesteś w stanie wydać na całość przedsięwzięcia, dużo szybciej stworzysz listę potrzebnych elementów, gdyż będziesz mógł ich szukać w konkretnych przedziałach cenowych. A jakich konkretnie części komputera będziesz potrzebował?

Co jest potrzebne do złożenia komputera – lista niezbędnych podzespołów

Wybór odpowiednich podzespołów jest bardzo ważny przy składaniu sprzętu. Nie wystarczy odhaczyć poszczególne elementy z listy. Postawmy sprawę jasno - to nie jest wszystko jedno, jakie komponenty trafią do twojego komputera. Jeśli dobierzesz je niewłaściwie, nie będą one wydajnie i nie uwolnią swojego potencjału. Zdarzyć się także może, że zwyczajnie nie zadziałają, gdyż nie będą ze sobą kompatybilne. Z czego składa się komputer? Jakie komponenty będą ci potrzebne? Oto ich lista.

Procesor

Sercem każdego komputera jest procesor, czyli centralna jednostka obliczeniowa. Większość ludzi to właśnie od tego elementu zaczyna kompletowanie komponentów, gdyż to właśnie do CPU będziemy dobierać m.in. płytę główną. Procesor odpowiada za wszystkie obliczenia, które są niezbędne do prawidłowego działania nie tylko gier, ale każdego innego oprogramowania. Wybierając procesor zwróć uwagę na jego parametry, takie jak:

  • ilość rdzeni,
  • taktowanie,
  • ilość wątków.

A także na to, czy dany model jest procesorem z odblokowanym mnożnikiem, czy też nie. Jest to szczególnie istotne w przypadku komputerów gamingowych, gdyż odblokowany mnożnik pozwala zwiększać częstotliwość taktowania zegarów na rdzeniach i wyciągać więcej mocy z CPU. Najczęściej wybierane procesory to urządzenia marki Intel oraz AMD.

Karta graficzna

Wybór karty graficznej to niestety temat rzeka. To, jakie parametry będzie miała karta, będzie przekładało się na np. liczbę klatek obrazu na sekundę, a w dalszej konsekwencji - na płynność gier. Niektóre karty graficzne zintegrowane są z procesorem, jednak mają zastosowanie jedynie w mniej obciążających zadaniach. Do typowo biurowego komputera takie rozwiązanie będzie optymalne i tańsze. Jeśli jednak marzysz o graniu z wysokiej rozdzielczości i na maksymalnych detalach, będziesz zmuszony do zainwestowania w dedykowaną kartę graficzną.

Zasadniczo karty i płyty główne możesz dowolnie mieszać - nie będzie tu żadnego konfliktu. Złącza umożliwiające wpięcie karty w płytę główną są standaryzowane - wystarczy, że mają ten sam slot.

Płyta główna

PC building wymaga sporo wiedzy, także jeśli chodzi o płytę główną. Wybór modeli jest duży i sporo zależy od tego, jakim budżetem dysponujesz. Ale to nie jedyne kryterium, którym powinieneś kierować się przy wyborze płyty głównej. Przede wszystkim musi być ona kompatybilna z procesorem - Intel lub AMD, który wybrałeś w pierwszym kroku. Nie bez znaczenia będzie także chipset, którego wybór związany jest z przeznaczeniem komputera.

W przypadku płyt Intela:

  • do procesora z odblokowanym mnożnikiem wybierz płytę z chipsetem Z,
  • do gamingu wybierz chipset B,
  • do pracy wybierz chipset H.

W przypadku płyt AMD:

  • do pracy wybierz serię A z zablokowanym OC,
  • do gamingu wybierz serię B z MOBO,
  • do najmocniejszych konfiguracji wybierz serię X.

Inne ważne elementy to kompatybilność socketu (gniazda) z wybranym procesorem oraz liczba gniazd, jak i praca z konkretnym rodzajem pamięci (ważny przypadek zwłaszcza teraz, gdy jesteśmy świadkami postępującej dominacji DDR5).

Kości RAM

Za pamięć operacyjną komputera odpowiadają kości RAM. Muszą być one dopasowane do procesora oraz płyty głównej. Karty produktowe tych komponentów umożliwiają dobór odpowiednich kości RAM. Zwróć uwagę na elementy takie jak „Rodzaj obsługiwanej pamięci”, „Typ obsługiwanej pamięci” oraz ich taktowanie. To, ile modułów pamięci RAM będziesz mógł zamontować, uzależnione jest od płyty głównej.

Zasilacz

Energię niezbędną do pracy całego zestawu zapewni zasilacz. Śmiało możemy powiedzieć, że to jeden z najważniejszych elementów i w jego przypadku nie warto oszczędzać. Zasilacz musi posiadać odpowiednią moc, a nawet taką “z zapasem” - wszystko po to, by nawet przy maksymalnej pracy komponentów, nadal dostarczał im wystarczająco dużo energii. Jak dobrać go poprawnie? Zsumuj wskaźniki TDP wszystkich podzespołów, które chcesz wykorzystać w zestawie. Zasilacz najlepiej jest wybierać na końcu, gdy wiesz już co kupujesz i jakie będzie ostatecznego zapotrzebowanie energetyczne.

Chłodzenie procesora

Cooler CPU odpowiedzialny jest za odprowadzanie ciepła generowanego z wnętrza procesora. Zapobiega to przegrzewaniu się całego układu i umożliwia efektywną i wydajną pracę. Taki układ najczęściej składa się z elementu chłodzącego z wentylatorem zasilanym z płyty głównej. Jeśli chodzi o komputery typu biurowego, możesz skorzystać z fabrycznego chłodzenia boxowego, dodanego do procesora. Jeśli jednak ma to być komputer dla gracza to lepszym, ale też droższym rozwiązaniem, są zaawansowane coolery powietrzne i wodne. Niezależnie od tego, na który model się zdecydujesz, przed zakupem sprawdź:

  • czy chłodzenie jest kompatybilne z socketem płyty głównej,
  • czy chłodnica zmieści się w wybranej obudowie (dotyczy to głównie chłodzenia wodnego).

Obudowa

Wybór obudowy wydaje się prosty, ale w rzeczywistości i ten element wymaga analizy. W końcu obudowa to nie tylko sam design, musi ona pomieścić wszystkie komponenty. Niektóre z nich, jak np. dodatkowe chłodzenie CPU czy wydajna karta graficzna, będą wymagały więcej miejsca. Przed zakupem obudowy sprawdź więc rozmiary płyty głównej, wymiary poszczególnych modułów, wielkość wentylatorów. W ostatniej kolejności patrz na design - chociaż tu także jest w czym wybierać, gdyż na rynku dostępne są m.in. obudowy zamknięte, z oknem, przeszklone, a nawet o nietypowych kształtach.

Dysk na dane

Wybór dysku na dane uzależniony jest od indywidualnych potrzeb oraz budżetu. Ceny tych komponentów są naprawdę różne. Zależą od:

  • pojemności,
  • szybkości odczytu / zapisu danych,
  • użytego interfejsu,
  • protokołu,
  • kości pamięci.

Najważniejsze to sprawdzić czy wybrana przez nas płyta główna obsłuży danych format i interfejs dysku.

Akcesoria niezbędne podczas składania PC

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne złożenie komputera to oprócz odpowiedniego miejsca i odrobiny cierpliwości przygotuj też odpowiednie akcesoria. Co będzie niezbędne?

  • Opaski zaciskowe i nożyczki – must have będą tzw. trytytki. Są pomocne przy zabezpieczaniu kabli wewnątrz obudowy. Ułatwią cały cable management, czyli ułożenie kabli a taki sposób, by w przyszłości nie było problemów z wymianą podzespołów bądź czyszczeniem wnętrza komputera. Przydatne mogą być także taśmy velcro. Nożyczki umożliwią obcięcie wystających końcówek opasek.
  • Wkrętak – najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie długi śrubokręt krzyżakowy z końcówką PH1 lub PH2. Na rynku są modele, których końcówka jest magnesowa - ułatwia to podnoszenie śrubek.
  • Pasta termoprzewodząca – jest ona szczególnie ważna, gdy montujesz komputer przeznaczony do grania. Takie maszyny generują sporo ciepła – pasta termoprzewodząca nakładana jest na procesor, zgodnie z zaleceniami producenta, a na niej montowany jest układ chłodzący. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej przewodności cieplnej między IHS-em procesora a podstawą wieży lub blokopompą chłodzenia wodnego.
  • Mata antystatyczna, opaski antystatyczne – podczas składania komputera warto pamiętać o uziemieniu, ponieważ przeskakujące ładunki elektrostatyczne mogą zniszczyć podzespoły. Rozwiązaniem są maty i opaski antystatyczne. Wychodzące z nich przewody podłączane są do uziemienia lub metalowego urządzenia. Alternatywą jest “samorozładowanie” poprzez dotknięcie metalowego przedmiotu, który jest uziemiony, jak np. kran lub grzejnik.

Składanie komputera na własną rękę – kolejność zadań

Składanie komputera na własną rękę może przerażać. Jednak odpowiednie przygotowanie miejsca pracy, narzędzi i podzespołów spowoduje, że wszystkie prace będą przebiegać szybko i bezproblemowo.

  1. Przygotuj miejsce pracy. Znajdź przestrzeń, gdzie bez problemu położysz obudowę bokiem na płaskiej powierzchni i gdzie znajdziesz miejsca na czynności związane z montażem.
  2. Zdejmij z siebie wszystkie łatwo elektryzujące się materiały. Odpada wełniany sweter itp. Nie możesz także stać na dywanie. Najlepsza powierzchnia do pracy to płytki. Dla pewności przed składaniem komputera dotknij rękoma metalowej powierzchni, by rozładować napięcie. Możesz dotknąć np. kaloryfera lub metalowego urządzenia podłączonego do gniazda uziemionego (np. lodówki). Układy scalone należą do najbardziej wrażliwych na ładunki elektrostatyczne elementów. A takie właśnie ładunki gromadzą się m.in. w żywych organizmach, ludzie nie są tu wyjątkiem.
  3. Rozładuj też emocje i nie działaj zbyt szybko – pośpiech nie jest dobrym doradcą.
  4. Nic na siłę - jeśli komponenty do siebie nie pasują to znaczy, że coś źle robisz. Na spokojnie zrób to jeszcze raz.
  5. Przygotuj podzespoły. Przeczytaj dokładnie instrukcje, a jeśli czegoś nie rozumiesz, sprawdź różne źródła wiedzy.
  6. Przygotuj narzędzia.
  7. Odkręć śrubki mocujące i zdejmij panel boczny/okno.
  8. Przygotuj płytę główną - zdejmij zaślepki, zamontuj procesor na płycie, chłodzenie, RAM
  9. Kolejno zamontuj w obudowie: zasilacz, płytę główną z resztą komponentów.
  10. Podłącz zasilanie do płyty głównej.
  11. Podłącz resztę elementów znajdujących się na przednim panelu obudowy (m.in. przycisk power, reset, gniazdo słuchawkowe).
  12. Zamontuj kartę graficzną.
  13. Sprawdź podłączenie wszystkich kabli.
  14. Podłącz pozostałe elementy.
  15. Uporządkuj kable, zepnij je taśmami, przygotuj się do zamontowania panelu bocznego i postawienia PC pionowo.

Składanie PC samemu czy kupienie gotowej jednostki – co wybrać?

Złożyć samemu czy kupić gotową jednostkę - nie ma tu niestety jednej dobrej odpowiedzi. Każde z rozwiązań będzie miało zarówno zalety, jak i wady.

Gotowe komputery to wygoda. Mają zrównoważoną konfigurację, często fabrycznie zainstalowany system, ponadto objęte są gwarancją. Są to jednak urządzenia produkowane na skalę masową, więc może się zdarzyć, że użyte w nich komponenty będą słabej jakości. Ponadto takich “gotowców” najczęściej nie można rozbudować w pożądany sposób.

A jak wypadają “składaki”? W ich przypadku może pojawić się problem z kompatybilnością części. Według niektórych opinii - łatwiej się psują. Istnieje też ryzyko uszkodzania poszczególnych elementów podczas montażu. Zdecydowanym plusem jest to, że wiemy “co ląduje” wewnątrz takiego sprzętu.

Czy składanie PC samemu bez posiadania dogłębnej wiedzy jest bezpieczne?

Składanie komputera nie należy do najtrudniejszych czynności. Zajęcie to nie wymaga tajemnej wiedzy, choć jeśli jesteśmy zupełnie „zieloni” w tym temacie, warto jest się wpierw podszkolić – np. filmami dostępnymi na YouTube. Przed podjęciem decyzji o tym, czy kupić gotowy komputer, czy złożyć go samodzielnie warto zastanowić się, czy mamy wystarczająco dużo samozaparcia, by wykonać wszystkie prace. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z “wnętrzem” takiego sprzętu, wpierw zdobądź niezbędną wiedzę, lub skorzystaj z usług profesjonalisty.

Sklep Morele.net – Twoje źródło podzespołów PC oraz gotowych zestawów komputerowych

Niezależnie od tego, czy szukasz gotowego sprzętu, czy wolisz go złożyć samodzielnie - w sklepie Morele.net znajdziesz wszystko co potrzebne. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór komponentów, wielu marek i od różnych producentów. Bez problemu wybierzesz coś dla siebie. A wśród oferowanych gotowych zestawów znajdą się zarówno takie dla graczy, jak i dla tych, którzy komputer wykorzystują do pracy. Serdecznie zapraszamy.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.