Co lepsze, szczoteczka ultradźwiękowa czy soniczna?
Spis treści:
Szczoteczka soniczna i ultradźwiękowa mają jedno zasadnicze zadanie, którym jest pielęgnacja zębów. Jednak nie jest to całkowicie prawda. Aby codziennie usuwać bakterie i naloty, lepsza jest szczoteczka soniczna, a urządzenia ultradźwiękowe przeznaczone są głównie dla osób cierpiących na różne schorzenia jamy ustnej takie jak stany zapalne, krwawienia dziąseł czy różnego rodzaju obrzęki. Z tego powodu nazywane są szczoteczkami leczniczymi. Różnic pomiędzy szczoteczkami jest jednak znacznie więcej.
Polecane szczoteczki soniczne
Czym się różni szczoteczka soniczna od ultradźwiękowej?
Sposób czyszczenia, na którym opiera się szczoteczka soniczna, to emisja fal dźwiękowych i wytwarzanie tzw. mikrobąbelków. Po uruchomieniu włosie na końcówce jest wprawione w ruch emitujący dźwięki i zmuszający pastę do reakcji ze śliną i wodą. Powstały w ten sposób płyn skutecznie przenika do trudno dostępnych miejsc takich jak przestrzenie międzyzębowe i wymywa nagromadzone tam bakterie powodujące odkładanie się płytki na powierzchni, która z czasem może przekształcić się w kamień nazębny.
Jak działa szczoteczka ultradźwiękowa?
Manualna szczoteczka do zębów to tradycyjny sposób na ich pielęgnację. Wystarczy nałożyć pastę do zębów na końcówkę i wykonując płynne ruchy ręką rozpocząć szczotkowanie. Szczoteczki soniczne Oral-B to urządzenia trzyzakresowe, w których wykorzystywany jest ruch pulsacyjny, oscylacyjny i rotacyjny. Pierwszy z nich rozbija płytkę nazębną, a pozostałe ją usuwają. Mała końcówka pozwala dokładnie wyczyścić każdy ząb. Moment obrotowy w urządzeniach rotacyjnych jest zawsze stały, więc nie można go precyzyjnie dostosować.
Szczoteczki ultradźwiękowe to urządzenia, które błędnie określa się jako ulepszoną wersję szczoteczki sonicznej. Technologia w nich zastosowana jest bardziej zaawansowana i opiera się na emisji fal dźwiękowych o bardzo wysokiej częstotliwości, nawet 1000 razy większej niż w przypadku szczoteczek sonicznych. Jest ona równa 1,6 MHz, co odpowiada 96 000 000 pulsacji na minutę. Wywołane przez dźwięki drgania są przenoszone pomiędzy komórkami. Dochodzi do pewnego rodzaju masażu, a podczas ruchu tkanek generowane jest ciepło.
Wzmocnione zostają ściany komórkowe i nasilają się procesy utleniania i odżywiania komórek. Poprawia się ukrwienie, co powoduje, że dziąsła będą mniej krwawić. Ultradźwięki o tak wysokiej częstotliwości są także odpowiedzialne za likwidację bakterii poprzez rozrywanie ich ścian komórkowych. W ten sposób polepsza się stan jamy ustnej i ograniczone zostaje do minimum ryzyko powstania stanów zapalnych. Usuwana zostaje także płytka bakteryjna, która pojawia się na powierzchni zębów.
Najważniejsze parametry szczoteczek ultradźwiękowych – czyli jakie?
Głównym parametrem szczoteczek ultradźwiękowych jest częstotliwość fal dźwiękowych generowanych gdy silnik elektryczny wprawia końcówkę w drgania. Jej wartość to 1,6 MHz, co przekłada się na 96 milionów pulsów na minutę. Tryby pracy to również ważna informacja. W tych urządzeniach poza emisją ultradźwięków jest przeważnie dodatkowy tryb soniczny posiadający różne częstotliwości ruchów końcówki. Najwyższa to 18 000 ruchów, poprzez średnią o wartości 9000.
Niektóre modele szczoteczek sonicznych, jak również ultradźwiękowych, posiadają tryb wybielający, który wykorzystując dostępną technologię, rozjaśnia zęby. Detektor siły nacisku pozwala dostosować częstotliwość impulsów, aby oczyszczać zęby w optymalny sposób. Łatwy system demontażu końcówki pozwala wymienić ją szybko i prosto. Warto także sprawdzić, czy jest to sprzęt akumulatorowy, czy na baterie, gdyż urządzenie może się przestać działać w najmniej oczekiwanym momencie. Dedykowane podstawki pozwalają ładować szczoteczkę od razu po użyciu.
Zróżnicowane końcówki pozwalają dostosować urządzenie do własnych potrzeb. Miękka przystawka pozwala delikatnie czyścić zęby i może być używana nawet wtedy, gdy na zęby nałożony jest aparat ortodontyczny. Szczoteczki elektryczne dla dzieci mają unikalne wzornictwo i pozwalają zainteresować dzieci regularnym myciem zębów. Model dziecięcy jest odpowiednio mniejszy i dostosowany do małych użytkowników. Należy pamiętać, że nie wszystkie szczoteczki posiadają funkcję pozwalającą wybielać zęby.
Jakie są ceny szczoteczek sonicznych i ultradźwiękowych?
Nowy zestaw zawierający szczoteczkę i wymienny zestaw końcówek może kosztować odpowiednio poniżej 200 zł aż do 800 zł wzwyż. Zwykły model taki jak szczoteczka soniczna Xiaomi to dobry i tani sprzęt, który sprawdzi się w każdym domu. Szczoteczki elektryczne Braun też są dobrym wyborem, jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. Warto przeczytać opinie innych użytkowników. Mogą się oni wymieniać doświadczeniami i polecać konkretne produkty, które można wybrać i będą one najlepsze zarówno dla osoby dorosłej, jak i dla dziecka.
Szczoteczki soniczne Philips oferują modele soniczne, które znacznie lepiej pozwalają usunąć nieczystości niż szczoteczki elektryczne czy tradycyjna szczoteczka manualna. Niektóre urządzenia mogą mieć tryb podwójny, wykorzystujący zarówno technologię soniczną, jak i ultradźwięki. Niektóre sklepy oferują pakiet rodzinny. W zestawie dostępna jest szczoteczka i odpowiednie końcówki dobrane dla każdego z członków niezależnie od wieku.
Bezpośrednie porównywanie szczoteczki sonicznej i ultradźwiękowej jest dosyć trudne ze względu na odmienną, choć podobną technologię czyszczenia jamy ustnej. Te pierwsze przeznaczone są do codziennej higieny, mocniejszego oczyszczenia zębów i dokładniejszego usuwania resztek. Szczoteczka ultradźwiękowa została stworzona dla osób borykających się z poważnymi problemami w jamie ustnej takimi jak nawracające stany zapalne czy krwawienie dziąseł. Jest delikatniejsza i ułatwia codzienne funkcjonowanie.
Mając do wyboru szczoteczkę soniczną i ultradźwiękową, należy kierować się korzyściami płynącymi ze stosowania konkretnego modelu.
Komentarze (0)