Co można zrobić z Raspberry Pi? Jakie projekty warto wykonać?

| 0 Komentarzy
Raspberry Pi jest jednym z najpopularniejszych mikrokomputerów. Sprawdź, jakie projekty możesz na nim wykonać.

Raspberry Pi to prosta platforma komputerowa zbudowana z pojedynczego układu drukowanego oraz elementów niezbędnych do pracy produktu.

Jakie są zastosowania Raspberry Pi?

Urządzenie zostało zaprojektowane, aby rozwijać naukę informatyki oraz pomagać w nauce języków programowania. Jego możliwości mają pokazać, w jaki sposób warto wykorzystać proste komputery w życiu codziennym oraz jak tworzyć kreatywne rzeczy czy przekształcać proste przedmioty w sprzęt IoT (Internet of Things).

Do czego wykorzystać Raspberry Pi?

Rozważasz zakup, ale wciąż nie wiesz, co można zrobić z Raspberry Pi 4? Jedną z inspiracji jest stworzenie osobistego mikrokomputera. Platforma została wyposażona w stosunkowo dużą ilość pamięci RAM, szybki procesor oraz port USB. Obsługuje również połączenia bezprzewodowe Wi-Fi oraz Bluetooth. Cała ta specyfikacja sprawia, że płytka z powodzeniem staje się ekwiwalentem tradycyjnego desktopa. Wystarczy, że podłączysz do niej klawiaturę, myszkę czy głośniki, a następnie zainstalujesz wymagany system operacyjny.

Tak stworzony sprzęt pozwoli Ci na surfowanie po Internecie, granie w proste projekcje, naukę programowania, a nawet korzystanie z podstawowych aplikacji biurowych. Jeżeli jednak chcesz czegoś więcej, to możesz przekształcić Raspberry Pi w domowe centrum multimedialne. Wystarczy zainstalować dedykowane oprogramowanie lub przerobić płytkę, aby pełniła rolę modułu smart TV. Dzięki temu rozszerzysz funkcjonalność swojego telewizora i z łatwością obejrzysz dostępne seriale, posłuchasz muzyki, a nawet przejrzysz zdjęcia.

Co można zrobić z Raspberry Pi 2, aby zbudować wielofunkcyjną kamerę? Wystarczy, że połączysz płytkę ze specjalistycznymi modułami oraz zainstalujesz pożądane oprogramowanie. Z gotowym sprzętem nagrasz film lub zrobisz zdjęcia w jakości lepszej niż z użyciem zwykłego smartfona. Co więcej, wykonasz z nim time lapse’y, sfilmujesz nocne niebo, a także uzyskasz animację poklatkową. Dodatkowym atutem jest opcja połączenia platformy z nośnikiem pamięci i utworzenia dysku sieciowego, na którym przechowasz pliki multimedialne z własnych produkcji.

Polecane Raspberry Pi

Jakie projekty można zrobić z Raspberry Pi?

Elektronicy prześcigają się w odkrywaniu nowych zastosowań i tworzeniu kreatywnych projektów na Raspberry Pi. Niesamowite roboty, sensory, rozwijające zabawki to tylko część propozycji. Sprawdź, jakie jeszcze projekty możesz wykonać, korzystając z mikrokomputera:

  • drukarka sieciowa — stwórz rozbudowany serwer do drukowania, zamieniając każdą drukarkę z portem USB w urządzenie sieciowe z gigantycznym buforem danych. Takie rozwiązanie umożliwi również korzystanie z niej w sieci lokalnej LAN, z pomocą połączenia bezprzewodowego lub po kablu;
  • streaming muzyki — dostępny w sieci system operacyjny na mikrokomputer Raspberry Pi umożliwi Ci odtwarzanie muzyki w wysokiej jakości. Niektóre z rozwiązań pozwalają również na sterowanie platformą za pomocą smartfona z dedykowaną aplikacją;
  • nauka programowania — mikrokomputer Raspberry Pi z Linuxem tworzą doskonałą platformę do nauki programowania. Osobne urządzenie daje pewnego rodzaju swobodę niedoświadczonym użytkownikom i nawet jeśli coś pójdzie nie tak, nie wpłynie to negatywnie na oprogramowanie stosowane na co dzień;
  • inteligentne lustro — za pomocą Raspberry Pi zbudujesz lustro, które na swojej powierzchni wyświetlać będzie podstawowe informacje, takie jak: godzina, data, pogoda. Jest to możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu oraz wyświetlaczowi;
  • stacja radiowa — mała radiostacja nadająca na niewielkim dystansie z użyciem Raspberry Pi to doskonały pomysł na rozwinięcie swoich umiejętności konstruktorskich. Wykonując projekt, wyposaż się również w źródło zasilania oraz kartę SD, na której nagrasz ścieżkę audio;
  • cyfrowa ramka na fotografie — połącz platformę Raspberry Pi z ekranem LCD o wysokiej rozdzielczości i stwórz własne urządzenie, które dopełni zdjęcie lub obraz inspirującym cytatem bądź grafiką;
  • sterowanie kolejką elektryczną — jest to możliwe dzięki dużej liczbie portów, w którą została wyposażona platforma Raspberry Pi. Łącząc płytkę z pojazdem skontrolujesz jego położenie, zmienisz prędkość, a nawet zapalisz lub zgasisz światła;
  • granie w projekcje — dzięki mikrokomputerowi możesz streamować gry, ale również zagrać na samej płytce. Dostępne tytuły to m.in. Doom czy Micropolis.

Najlepsze projekty dla początkujących z Raspberry Pi

Co można zrobić z Raspberry Pi Zero, mając jedynie podstawowe doświadczenie w zakresie informatycznym? Aby rozwinąć swoje umiejętności i jednocześnie nie zniechęcić się przy pierwszym projekcie, polecamy wykonanie bezprzewodowej stacji meteorologicznej. Wystarczy zasilanie bateryjne, wykorzystanie sieci Wi-Fi oraz wyposażenie komputera w niezbędny zestaw sensorów mierzących parametry otoczenia. Najprostsza stacja powinna posiadać czujnik temperatury, higrometr badający wilgotność powietrza, detektor deszczu i anemometr informujący o sile i kierunku wiatru.

Doskonałym projektem dla początkujących jest również stworzenie robota posiadającego jedną oś swobody z poruszającymi się elementami. Przykładem może być szkatułka z zamkiem elektromagnetycznym, który wprawiony w ruch porusza ryglem. Do takiej konstrukcji niezbędny będzie liniowy siłownik elektromagnetyczny, karta z tranzystorami mocy oraz przekaźniki. Ważny element stanowi również mostek scalony H przepuszczający prąd przez uzwojenie cewki w dwie strony, pozwalając na odwracanie kierunku pola magnetycznego.

Kolejną propozycją jest stworzenie emulatora do gier retro, który umożliwi Ci granie niemal we wszystkie ulubione gry z automatów, klasycznych konsol czy komputerów. Istnieje również opcja budowy sprzętu do emulacji klasycznych produkcji. Wówczas, prócz odpowiedniego systemu, niezbędna będzie obudowa z chłodzącymi radiatorami. W przypadku przenośnego urządzenia należy dokupić moduł zasilający oraz wyświetlacz. Warto również zainwestować w kontrolery ze sterownikami dostępnymi dla systemu operacyjnego Rasbian.

Zaawansowane projekty w Raspberry Pi

Szukasz inspiracji, co można zrobić z Raspberry Pi 3, będąc ambitnym programistą i konstruktorem? Odpowiednim pomysłem jest stworzenie zaawansowanego robota mającego kilka osi swobody i skomplikowane układy napędowe. Wykorzystując dwa silniki prądu stałego oraz podwozie zbudujesz maszynę gąsienicową lub kołową. Sięgnij po bardziej złożone platformy i przygotuj ramiona robota. Są one sterowane silnikami krokowymi o precyzyjnych obrotach, które przemieszczają się o wymagany krok. Jeżeli podłączysz ich wiele do mikrokomputera, wówczas powstanie złożona, ruchoma konstrukcja.

Stwórz system automatyki domowej, w którym będziesz sterował wieloma urządzeniami w Twoim mieszkaniu. Standardowo możesz zaprogramować oświetlenie, ogrzewanie, zamki, ale jeśli szukasz wyzwań, to dochodzą również lodówki, pralki, a nawet ekspresy do kawy. Do stworzenia inteligentnego domu niezbędny jest komputer Raspberry Pi wraz z zasilaczem oraz dedykowany system. Po jego konfiguracji nasz sprzęt połączy się ze wszystkimi urządzeniami przez Wi-Fi lub Bluetooth i pozwala na zewnętrzne sterowanie i kontrolowanie ich pracy. Dodatkowa karta rozszerzeń pozwoli Ci na zarządzanie maszynami zasilanymi z sieci (230 V).

Zbuduj centrum monitorujące Twoją sieć, aby zbadać aktywność podłączonego sprzętu. Dzięki niemu uzyskasz również informację kiedy poszczególne urządzenia działają w trybie online, a kiedy tracą łączność. Wykorzystaj w tym celu dedykowanego narzędzia, a następnie je skonfiguruj. W kolejnym kroku należy pobrać obraz i umieścić go na karcie SD mikrokomputera. Najlepszą efektywność osiągniesz, korzystając z platformy Raspberry Pi 3, ponieważ posiada ona mocny procesor i większe pokłady pamięci operacyjnej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.