Co potrafi inteligentny domofon – najważniejsze funkcje

| 0 Komentarzy
Współczesne domofony mają mnóstwo ciekawych funkcji. Poznaj ich najbardziej interesujące możliwości.

Jakie są możliwe sposoby na wykorzystanie inteligentnych domofonów? Jak działają i czy warto je zakupić? Sprawdź jaki model będzie najlepszy.

Czy warto kupić inteligentny domofon?

Producenci technologii z roku na rok proponują różne, coraz ciekawsze możliwości rozwijania funkcjonalności inteligentny dom. Jest to nic innego jak domowy system łączności pomiędzy rozmieszczonymi w budynku i wokół niego czujnikami, kamerami i detektorami, które zarządzane są z centralnego stanowiska (może nim być na przykład tablet lub smartfon). Do tego systemu mogą być podłączone inne urządzenia mobilne, a także takie moduły jak sterowanie roletami, oświetleniem czy telewizorem oraz zestaw videodomofonowy.

Inteligentny domofon to urządzenie, które łączy się z innymi sprzętami za pomocą sieci Wi-Fi w technologii smartdom. Jego zadaniem jest pomoc w weryfikacji osób chcących wejść na teren posesji lub do budynku mieszkalnego. Zdecydowanie warto pomyśleć o takiej funkcjonalności – to nie tylko ciekawy gadżet, ale przede wszystkim doskonałe zabezpieczenie przed ewentualnymi włamaniami, a przezorności nigdy za wiele.

Jaki inteligentny domofon wybrać?

Na domofon inteligentny, jak na każdy domofon, składa się bramofon (urządzenie umieszczone w wejściu) oraz unifon, czyli aparat zamontowany w domu i słuchawka domofonu. Wybór inteligentnego domofonu może być oparty na kilku czynnikach. Przede wszystkim przemyśl, z jakich funkcji domofonu rzeczywiście zamierzasz korzystać, a także, z jakimi urządzeniami chciałbyś go połączyć w swoim domu. Zróżnicowane pod względem użytkowym i wizualnym modele oferują między innymi domofon Bticino, domofon Auerswald, domofon Axis czy domofon Orno.

Polecane modele domofonów

Do czego można wykorzystać inteligentny domofon?

Inteligentny domofon, tak jak i klasyczny, służy oczywiście przede wszystkim do zdalnego otwierania zamków na prywatnym terenie. W zależności od rodzaju instalacji istnieją typy: bezprzewodowy (działający na baterie) i przewodowy (wykorzystujący zasilacz). Do wyboru są także takie odmiany jak domofon jednorodzinny lub dwurodzinny, między którymi różnica jest klarowna. Czym ciekawym kuszą zatem inteligentne domofony?

Domofon IP to narzędzie, za którego pomocą połączysz się z internetem. Pozwala na dostęp do baz danych i łączenie z innymi Twoimi urządzeniami. Może być wykorzystywany, by uruchomić automatyczne oświetlenie, kiedy sam wchodzisz do budynku lub wpuszczasz swoich gości i nie chcesz, aby musieli szukać włącznika na klatce. Sprzęt często posiada na różne sposoby zaprogramowane klawisze, co umożliwia szereg zindywidualizowanych wyborów (włączanie światła czy ogrzewania). Ekran dotykowy otwiera także opcję łatwego dostosowania do własnych potrzeb.

Funkcje ochrony domu w smart domofonach

W nowoczesne domofony wbudowane są rozmaite, mniej lub bardziej zaawansowane systemy ochrony, które mają zapewnić Ci bezpieczeństwo. Pewna część z nich znana jest już z dawniejszych czasów, inne zostały wprowadzone stosunkowo niedawno i z pewnością pomysłodawcy takich rozwiązań jeszcze niejednokrotnie czymś zaskoczą. Podstawową opcją ochronną stanowi oczywiście weryfikacja głosowa przychodzących osób i umożliwienie im ewentualnego dostępu do budynku, czyli wspomniana już najprostsza funkcjonalność każdego domofonu.

Obok tego istnieją rzecz jasna rozmaite nowe i nowsze propozycje. Domownicy i znajomi mogą wykorzystać specjalny kod, który należy wpisać na klawiaturze (manualnej lub na wyświetlaczu dotykowym) urządzenia. Idąc o krok dalej, narzędzie może być wyposażone w czytnik kart magnetycznych – w momencie, gdy się go użyje, również następuje zwolnienie blokady zamykającej drzwi wejściowe, bramę lub furtkę. Z kolei czytnik linii papilarnych to znana dobrze z nowoczesnych smartfonów funkcjonalność, także stanowiąca element procesu weryfikacji tożsamości.

W razie jakichkolwiek niepewnych sytuacji domofon z kamerą może być w stanie zarejestrować poszczególne zdarzenia. Nie wszystkie urządzenia mają taką funkcję jak nagrywanie obrazu czy nagrywanie dźwięku, ale podczas wyboru domofonu warto się jej przyjrzeć. Do domofonu może być wbudowana pamięć wewnętrzna, a jeśli nie – do rejestracji nagrania niezbędny jest dodatkowy nośnik, np. karta pamięci. Czujnik ruchu stanowi dodatkową formę zabezpieczenia i uruchamiać kamerę. Sam obiektyw często bywa wyposażony w tryb nocny.

Ile trzeba zapłacić za inteligentny domofon?

Ceny inteligentnych domofonów są mocno zróżnicowane, przez wzgląd na różnice w funkcjonalności oraz jakości poszczególnych modeli. Zdecydowanie niższą cenę będzie miało urządzenie, które nie jest wyposażone na przykład w dobrej jakości kamerę noktowizyjną. Jak to bywa w przypadku nowości technologicznych, kwoty ulegają bardzo dynamicznym zmianom, podobnie jak specyfikacja techniczna poszczególnych modeli. W tym momencie za zestaw z inteligentnym domofonem należy zapłacić od okolic kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.