Co to jest Hi-Res Audio? Co warto o nim wiedzieć?

| 1 Komentarz
Hi-Res Audio robi prawdziwą furorę w świecie muzyki. Sprawdź, co kryje się pod przywołanym pojęciem!

Czym jest Hi-Res Music?

To skrót od angielskich słów High-Resolution Audio, które w wolnym tłumaczeniu znaczą tyle, co dźwięk wysokiej rozdzielczości. Mianem tym zazwyczaj określa się bezstratne (nieskompresowane) formaty zapisu dźwięku, czyli pliki z przepustowością audio przekraczającą parametry charakterystyczne dla płyt CD. Mowa tu przede wszystkim o częstotliwości próbkowania (sample rate) i głębi bitowej (bit depth).

Polecane słuchawki bezprzewodowe

Częstotliwość próbkowania i głębia bitowa

Na słyszane przez człowieka dźwięki cyfrowe składa się szereg pojedynczych punktów danych (tak zwanych próbek) odtwarzanych w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu ludzkie ucho odbiera je jako ciągłe, nieprzerwane brzmienie. Częstotliwość próbkowania informuje o odstępach czasu między kolejnymi próbkami. Im wyższe wartości przyjmuje, tym lepsza finalna jakość audio i mniej strat w stosunku do oryginału. W przypadku standardowych utworów muzycznych nagrywanych na płytach CD opisywany parametr wynosi 44,100 Hz, czyli około 44 100 punktów danych na sekundę. Tymczasem format Hi-Res CD wykorzystuje częstotliwość próbkowania dwa, trzy, a nawet pięć razy większą.

Z kolei głębia (dokładność) bitowa określa liczbę bitów informacji zawartych w danej próbce audio, decyduje zatem o szczegółowości oraz czystości brzmienia. Tradycyjny sygnał cyfrowy ma 16 bitów, podczas gdy bardziej nowoczesny Hi-Res to 24 bity. Przywołane wartości przekładają się nie tylko na lepszą jakość dźwięku, ale również większy rozmiar pliku wyjściowego, co często bywa dość kłopotliwe, zwłaszcza gdy nie dysponujesz wystarczającą ilością wolnego miejsca na dysku bądź innym zewnętrznym nośniku danych. 

Jaka jest historia Hi-Res?

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku dźwięk opierał się przede wszystkim na technologii analogowej. Dopiero eksperymentowano z metodami cyfrowego przechowywania, zapisu oraz transmisji danych. Niemniej jednak dość szybko dostrzeżono zalety wspomnianych rozwiązań i zaczęto je intensywnie rozwijać – w efekcie już dwie dekady później na rynku pojawił się format DVD (Digital Video Disc) i podjęto pierwsze próby stworzenia dźwięku wysokiej rozdzielczości, zakończone zresztą sukcesem.

Historia Hi-Res liczy więc przeszło 30 lat, mimo dość długiego „stażu” omawiany standard muzyczny nie zdążył się jeszcze rozpowszechnić, zwłaszcza na gruncie polskim. Wciąż pozostaje swego rodzaju nowinką techniczną – zdecydowana większość serwisów streamingowych i użytkowników wykorzystuje formaty stratnej kompresji cyfrowego sygnału audio, takie jak: MP3, WMA czy AAC (Advanced Audio Coding). Przeciętny Kowalski zwykle nie dostrzega różnicy między plikami dźwiękowymi o niższej i wyższej rozdzielczości, ale prawdziwi miłośnicy muzyki z pewnością docenią wrażenia, jakich dostarcza Hi-Res. 

Jakie są różnice w jakości Hi-Res, a innymi formatami plików audio?

Utwory muzyczne nagrane w wysokiej rozdzielczości występują zazwyczaj w formacie FLAC (Free Lossless Audio Codec). Sygnały cyfrowe są na ogół zapisywane w częstotliwości próbkowania 96 lub 192 kHz. Pliki FLAC HD Audio – w przeciwieństwie do typowych „empetrójek” – zachowują wszystkie informacje o dźwięku i rekonstruują go w trakcie odtwarzania, dzięki czemu zostaje on odwzorowany w każdym najdrobniejszym szczególe. Poza tym wspomniane formaty zawierają również szereg innych niezwykle przydatnych metadanych dotyczących artysty wykonującego dany przebój, albumu, z którego piosenka pochodzi, a także roku jej wydania.

Inny ciekawy, choć mniej popularny, format przypisany do dźwięków w wysokiej rozdzielczości stanowi propozycja stworzona przez firmę Sony. Hi-Res Audio obsługuje w tym wypadku system bazujący na modulacji gęstości impulsów – Direct Stream Digital (DSD). Częstotliwość próbkowania nie przyjmuje w nim stałych wartości i zmienia się wraz z amplitudą, dzięki czemu sygnał DSD jest zbliżony do swojego analogowego pierwowzoru i wiernie oddaje rzeczywiste brzmienie pierwotnego dźwięku. 

Aby lepiej zrozumieć różnice występujące między formatem High-Resolution Audio a pozostałymi metodami zapisu sygnału cyfrowego, warto posłużyć się przykładem. Wyobraź sobie zwykłą białą kartkę wyrwaną z bloku rysunkowego i papier fotograficzny. Na obu egzemplarzach możesz wydrukować zdjęcie, ale jego jakość będzie zdecydowanie lepsza w drugiej z opisanych sytuacji, prawda? Barwy zyskają większą wyrazistość, a cała grafika nabierze bardziej realnego charakteru. Podobnie rzecz ma się z dźwiękami. Dzięki Hi-Res ludzkie ucho jest w stanie wychwycić więcej szczegółów i trudno zauważalnych subtelności w brzmieniu instrumentów akustycznych: pianina, perkusji, gitary, itp. Słowem odkryć świat muzyki na nowo i spojrzeć na niego z innej perspektywy. 

Skąd możesz wziąć muzykę FLAC Hi-Res Audio?

W internecie nie znajdziesz zbyt wielu serwisów oferujących pliki muzyczne zapisane w wyżej wymienionym formacie. Jednak istnieje kilka portali, za których pośrednictwem można nabyć utwory o wysokiej rozdzielczości. Chodzi między innymi o: 

  • Bleep – sklep internetowy założony w 2004 roku, skupiający utwory nagrane w najwyższej jakości, stworzone przez niezależnych artystów i wytwórnie, reprezentujące różne gatunki muzyczne, takie jak jazz, techno, hip-hop czy disco.
  • Cybele – z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom muzyki klasycznej, serwis umożliwia pobieranie utworów w formacie FLAC oraz DSD (fani tradycyjnych brzmień w instrumentalnym wydaniu powinni również zajrzeć na stronę wytwórni Gimell lub Filharmonii Berlińskiej);
  • 7digital – portal gromadzi pliki dźwiękowe w wysokiej rozdzielczości i pozwala na przechowywanie ich w chmurze, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób słuchających muzyki za pośrednictwem urządzeń mobilnych, na przykład smartfonów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przywołane wyżej propozycje to serwisy anglo- bądź niemieckojęzyczne. Niemniej jednak mogą z nich skorzystać przedstawiciele wielu różnych narodowości, oczywiście po uiszczeniu odpowiedniej opłaty za pobranie utworu. W sieci funkcjonuje też kilka stron internetowych z darmową muzyką w jakości Hi-Res (choć repertuar, jakim dysponują jest dość ograniczony, przeważa muzyka klasyczna).

Na jakich urządzeniach możesz odtworzyć muzykę wysokiej jakości Hi-Res Audio?

W produkcji akcesoriów przystosowanych do odtwarzania utworów muzycznych nagranych w wysokiej rozdzielczości przoduje firma Sony. Hi-Res na urządzeniach wspomnianej marki wybrzmiewa naprawdę dobrze. Dlaczego? Gadżety posiadają wysokie parametry pasma przenoszenia dźwięku. W efekcie reprodukują sygnały cyfrowe o bardzo różnej częstotliwości, zapewniając niezwykłe wrażenia zmysłowe, przy czym słuchawki to z całą pewnością nie jedyne urządzenia obsługujące muzykę najwyższej jakości.

Na uwagę z całą pewnością zasługują również różnego rodzaju wzmacniacze, odtwarzacze Blu-ray, amplitunery do kina domowego, gramofony, soundbary, walkmany, a nawet przenośne komputery. Laptop Hi-Res to stosunkowo nowe rozwiązanie, niemniej jednak budzi coraz większe zainteresowanie zwłaszcza wśród zagorzałych melomanów.

Udostępnij
2,8
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Autor zapomniał dodać, że Apple Music również oferuje utwory w formatach bezstratnych.
Specjalista Morele | 13:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.