Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Co to jest impedancja słuchawek?

| 0 Komentarzy
Na co zwracasz uwagę przy zakupie słuchawek? Pamiętasz o impedancji? Sprawdź, czemu nie warto jej lekceważyć!

Coraz więcej osób słucha muzyki lub radia za pośrednictwem komórki, na przykład w drodze do pracy czy podczas jazdy autobusem. Jaka impedancja słuchawek do telefonu będzie wtedy optymalna?

Polecane słuchawki nauszne

Czym jest impedancja słuchawek?

Najprościej mówiąc, impedancja to jeden z parametrów charakteryzujących słuchawki. Jest wyrażany w omach (Ω) i określa zależności występujące między natężeniem a napięciem elektrycznym w obwodach prądu przemiennego. Innymi słowy, definiuje opór pozorny, jaki stawiają cewki głośników słuchawkowych. Wspomniana wartość w znaczący sposób wpływa na jakość generowanego przez urządzenie dźwięku – odpowiada za głośność i czystość brzmienia.

Impedancja niska czy wysoka w słuchawkach?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie – wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz sposobu, w jaki korzystasz ze sprzętu. Jeśli często słuchasz muzyki lub radia za pośrednictwem przenośnych odtwarzaczy MP3, przydadzą Ci się niższe wartości opisywanego parametru. Utwory ulubionych wykonawców wybrzmią donośnie i wyraźnie, a urządzenie nie pobierze zbyt wiele energii elektrycznej.

Jeśli natomiast większe znaczenie ma dla Ciebie nie tyle głośność, ile jakość dźwięku, wybierz wyższą impedancję. Słuchawki wygenerują wówczas bardziej szczegółowe tony – bez trudu zarejestrujesz każde uderzenie w klawisz czy strunę gitary. Pamiętaj jednak, że tego typu rozwiązanie na ogół niesie ze sobą konieczność dodatkowych inwestycji. Mowa tu przede wszystkim o specjalnych wzmacniaczach. Standardowa impedancja słuchawek dousznych i dokanałowych oscyluje w granicach między 16 a 32 Ω, w przypadku modeli nausznych i wokółusznych wynosi od 32 do 64 Ω.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, kupując słuchawki?

Impedancja w słuchawkach to nie wszystko. Warto również zwrócić uwagę na inne parametry oraz właściwości opisywanego sprzętu. Jakie aspekty odgrywają w tym wypadku najistotniejszą rolę? Duże znaczenie mają między innymi następujące kwestie:

  • pasmo przenoszenia – wyrażane w hercach (Hz). Jego wartość określa zakres częstotliwości dźwięku reprodukowanego przez sprzęt, decyduje o tym, jak wysokie i niskie tony akcesorium jest w stanie odtworzyć. Zazwyczaj wynosi ona od 20 do 20000 Hz;
  • czułość słuchawek, czyli najprościej mówiąc poziom ciśnienia akustycznego – mierzony w decybelach, informuje o głośności sprzętu, a także jego odporności na zniekształcenia, nawet przy dużym natężeniu dźwięku. Im wyższy, tym lepiej; maksymalna moc wejściowa słuchawek – wskazuje na graniczną ilość prądu, jaką dany gadżet jest w stanie przetworzyć (nie ryzykując uszkodzenia poszczególnych podzespołów);
  • waga – słuchawki muszą być stosunkowo lekkie, nie powinny zbytnio obciążać głowy ani uszu;
  • długość przewodu – może wynosić od 100 do nawet 300 cm (modele przenośne mają zwykle krótszy kabel, stacjonarne zaś – dłuższy);
  • (bez)przewodowość – wariant pozbawiony kabli daje użytkownikowi większą swobodę działania (możesz słuchać ulubionej muzyki z dala od źródła dźwięku i wykonywać przy okazji szereg innych czynności).

Jaką budowę słuchawek wybrać?

Niezwykle ważna jest również sama konstrukcja sprzętu. Na rynku znajdziesz słuchawki otwarte, słuchawki zamknięte oraz półotwarte. Pierwszy z wymienionych wariantów zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i swobodny przepływ brzmień, ale słabiej tłumi odgłosy dobiegające z otoczenia. Użytkownik rejestruje hałasy z zewnątrz, a osoby postronne, znajdujące się w jego pobliżu, słyszą dźwięki emitowane ze słuchawek. Tego typu akcesoria doskonale sprawdzają się w zaciszu domowym, gdzie ilość ewentualnych dystraktorów jest dość mocno ograniczona.

Urządzenia zamknięte posiadają wytrzymałą, szczelną obudowę oraz pełne, jednolite i gładkie muszle bez żadnych otworów. Gwarantują dobrą izolację od zgiełku i wrzawy otoczenia. Meloman może bez przeszkód słuchać ulubionych utworów muzycznych, nawet w głośnym i niesprzyjającym środowisku (na przykład w tramwaju, autobusie czy na ulicy). Wspomniana swoboda działania odbywa się jednak kosztem wentylacji – w efekcie uszy są bardziej narażone na podrażnienia i dyskomfort związany z noszeniem akcesoriów przez długi czas. Przywołane gadżety są bardzo często wykorzystywane przez profesjonalne studia nagraniowe.

Słuchawki półotwarte łączą w sobie zalety dwóch wcześniej opisanych modeli. Stanowią dość kompromisowe rozwiązanie. Odbierają szeroki zakres częstotliwości – od niskich do wysokich tonów. Pozwalają na obieg powietrza, a jednocześnie znacznie ograniczają ilość dźwięków docierających do użytkownika. Niwelują efekt odbijania fal akustycznych w membranie, dzięki otworom umieszczonym po zewnętrznej stronie obudowy.

Jaki typ słuchawek wybrać?

To on determinuje sposób, w jaki nosisz akcesoria. Słuchawki wokółuszne są stosunkowo duże, obejmują całe uszy, ale nie uciskają tkanek. Z kolei model nauszny opiera się na zewnętrznej stronie małżowin. Posiada pałąk łączący głośniki – należy dopasować jego wielkość do szerokości głowy. Największą dyskrecję zapewnia sprzęt wkładany bezpośrednio do kanału słuchowego (dokanałowy). Ostatnia propozycja, dostępna na rynku, to gadżety douszne, umieszczane w małżowinie (ale poza kanałem słuchowym).

Udostępnij
3,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.