Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Co to jest IPS? Czy warto? Która matryca najlepsza?

| 7 Komentarzy
Czy warto kupić monitor z matrycą IPS? Zapraszamy na szczegółowy poradnik, w którym opisujemy wady i zalety.

Matryca IPS, VA lub TN – między takimi opcjami będziesz najczęściej zmuszony podejmować decyzję podczas zakupu monitora do komputera. Bo wybór ekranu nie ogranicza się tylko do jego rozmiarów i rozdzielczości. Dużą rolę odgrywa także rodzaj matrycy. W tym artykule dowiesz się przede wszystkim, czym wyróżniają się ekrany IPS. Czy jest to typ wyświetlacza, który najbardziej będzie odpowiadał Twoim preferencjom? Zaraz się o tym przekonasz!

Co to jest matryca IPS?

IPS (In-Plane Switching) jest to rodzaj matrycy, który po raz pierwszy został zaprezentowany w 1996 roku przez firmę Hitachi. Celem twórców było wyeliminowanie problemów spotykanych przez użytkowników ekranów TN. Lepszą jakość obrazu udało się uzyskać dzięki zmianie położenia ciekłego kryształu – zamiast prostopadle, inżynierowie ułożyli go równolegle do siebie. Taki układ zaowocował w lepsze odwzorowanie kolorów oraz szersze kąty widzenia. Nie oznacza to jednak, że matryce IPS pozbawione są wad. W każdym przypadku musimy liczyć się z pewnymi plusami i minusami, co zostanie dokładniej omówione w dalszej części poradnika.

Wcześniej warto jeszcze krótko wspomnieć o podstawowej kwestii przy omawianiu monitorów do komputera: co to matryca? Najprościej ujmując jest to element wyświetlający obraz. Matryca składa się z setek tysięcy lub nawet milionów małych punktów zwanych pikselami. Każdy piksel składa się z małych subpikseli, które wyświetlają kolory czerwony, zielony i niebieski. Poprzez zmianę intensywności tych subpikseli, monitor jest w stanie wyświetlać pełny zakres kolorów.

Matryca IPS – charakterystyka

Nie ulega wątpliwości, że matryca IPS to obecnie najbardziej popularny typ ekranu. Matryce typu IPS znajdziemy na pokładzie bardzo wielu monitorów. Dużym uznaniem darzą je gracze, miłośnicy kina, a także osoby, które spędzają długie godziny przed ekranem. Jakim elementom matryce typu IPS zawdzięczają tak wysokie zaufanie użytkowników?

  • Konstrukcja – w matrycach IPS mamy do czynienia z ruchem ciekłych kryształów w kierunku równoległym do powierzchni ekranu. W przypadku ekranów starszego typu (TN) kryształy ułożone były prostopadle. Zastosowanie nowszej technologii oznaczało redukcję rozproszenia światła matrycy, a to przełożyło się na szerokie kąty widzenia oraz doskonałe odwzorowanie kolorów. Doszło do rewolucji na rynku monitorów, która do dziś obfituje w kolejne ekrany IPS;
  • kąty widzenia – to niezwykle istotny parametr, który w dużej mierze decyduje o komforcie użytkowania. Matryca IPS pod tym względem prezentuje się bardzo dobrze. Szerokie kąty widzenia pozwolą dostrzec wyraźny obraz, obserwując go ze wszystkich miejsc w pomieszczeniu. Widać to szczególnie podczas oglądania filmu, gdy monitor zawiesimy na ścianie;
  • paleta barw – to również element, dla którego warto sięgnąć po monitor z matrycą IPS. Bardzo zadowoleni będą miłośnicy kina, gracze, a także graficy. Realistyczne kolory pozwolą na komfortową pracę i rozrywkę. To najmocniejszy punkt tego typu matryc i częsty powód decyzji użytkowników;
  • odwzorowanie czerni – chociaż monitor z matrycą IPS pokaże miliony żywych kolorów, należy wziąć pod uwagę, że odwzorowanie czerni jest nieco słabsze niż w innych matrycach. Przy czarnych barwach wprawne oko może niekiedy dostrzec odcienie szarości;
  • czas reakcji – to parametr bardzo istotny dla graczy, chociaż pozostali użytkownicy nie będą przykładać do niego dużej wagi. Czas reakcji określa, jak długo ekran monitora będzie realizował polecenie użytkownika. Pierwsze matryce IPS ustępowały na tym polu konkurencji. Obecnie jednak niektóre modele mogą pochwalić się błyskawicznym działaniem, które wynosi 1 ms. Po takie monitory często sięgają gracze profesjonalni;
  • częstotliwość odświeżania – określa, ile klatek animacji ekran monitora może wyświetlić w ciągu jednej sekundy. Wielkość ta podawana jest w hercach. To kolejny parametr, który znacznie się poprawił od czasów pierwszych ekranów IPS. W tej grupie monitorów gracze znajdą urządzenia z częstotliwością na poziomie 144 Hz, a nawet o jeszcze wyższej wartości. Dzięki temu można uzyskać rewelacyjną płynność animacji. Oczywiście przy pracy biurowej wystarczający okaże się już monitor o dużo mniejszej częstotliwości odświeżania. Należy przy tym pamiętać, że zakres od 60 Hz nie męczy wzroku;
  • Rozdzielczość – to parametr, który bezpośrednio wiąże się ze szczegółowością detali na obrazie. Wybór ekranów z matrycą IPS jest na tyle szeroki, że możemy idealnie dostosować rozdzielczość do osobistych preferencji. Popularnym standardem jest Full HD. Jednak użytkownicy, którzy oczekują najwyższej jakości, z pewnością wybiorą monitory 4K. Powoli nadchodzi rewolucja, która przyniosła już pierwsze modele o imponującej rozdzielczości 8K.

Warto wiedzieć!

Na rynku pojawiły się również matryce Super IPS, Advanced Super IPS oraz IPS Provectus. Wprowadzono w nich detale, które zaowocowały w lepszy kontrast i odwzorowanie kolorów. Poszczególne typy matryc IPS różnią się nieco kształtem oraz sposobem rozmieszczenia elektrod. Drobne zmiany konstrukcyjne w dużym stopniu wpływają na odbiór treści.

Matryce IPS, TN i VA – różnice

Wielu użytkowników pyta, jaką matrycę wybrać. VA czy IPS? A może jeszcze inną opcję np. TN? Rodzajów matryc jest kilka, a każda z nich wyróżnia się unikalną konstrukcją. To właśnie ona decyduje o istotnych parametrach, jakie mają wpływ na jakość odbioru treści. Szczegółowe porównanie przedstawiamy w poniższej tabeli.

Omówiliśmy już szczegóły związane z matrycą IPS. Jej najmocniejsze atuty to oczywiście szerokie kąty widzenia i znakomite odwzorowanie kolorów. To przekłada się na wysoką jakość obrazu, jeśli oczywiście wybierzemy model monitora z wysoką rozdzielczością. Nieco zawiedzeni będą użytkownicy, którzy oczekują wiernego przedstawienia czarnych barw. Należy również pamiętać, że matryce IPS już wiele lat są obecne na rynku. Dlatego warto wybierać nowsze modele z wyższą częstotliwością odświeżania oraz szybszym czasem reakcji.

Uwaga!

Na rynku można spotkać się także z takim rodzajem matrycy jak PLS. Cechuje się większą jasnością obrazu (nawet o 10%) i szerokimi kątami widzenia. Ma też bardzo szybki czas reakcji. Idealnie sprawdzi się dla grafików lub fotografów – pozwala na dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów.

Innym typem matryc jest VA (Vertical Alignment), gdzie za jakość obrazu odpowiadają ciekłe kryształy ułożone wielokierunkowo. Chociaż to starszy typ matryc, użytkownicy nadal zachwalają wysoki kontrast oraz szerokie kąty widzenia. Dobrze prezentuje się również czerń. Profesjonalni gracze w większości przypadków chętniej wybiorą jednak ekrany typu IPS. Głównie z powodu różnic w czasie reakcji oraz nasyceniu barw.

Kolejnym z podstawowych typów matryc jest TN (Twisted Nematic). Obraz przedstawiony na tego typu ekranach może odbiegać jakością od innych urządzeń. Na uwagę zasługuje jednak krótki czas reakcji oraz brak efektu smużenia. Trudno jednak liczyć na perfekcyjne odwzorowanie barw oraz wysoki kontrast. Kolejnym minusem są wąskie kąty widzenia. To jednak dobry wybór dla oszczędnych użytkowników, którzy korzystają z komputera podczas pracy biurowej lub surfowania w internecie.

Uwaga!

Ewolucji doczekały się również matryce typu VA. Na rynku pojawił się typ MVA, w którym ciekłe kryształy pochylone są w dwie strony. Obraz wygląda podobnie z różnych punktów obserwacji. Ta technologia śmiało może rywalizować z matrycami IPS. Z kolei w ekranach typu PVA zmodyfikowano układ elektrod, aby uzyskać większy kontrast przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji. Tego rodzaju monitory oferują 18-bitową paletę barw, jednak dostępne są również urządzenia z matrycą S-PVA o lepszych możliwościach.

Monitory z matrycą IPS – przykłady

Interesuje Cię zakup monitora z matrycą IPS? Prezentujemy kilka modeli, które są chętnie wybierane przez użytkowników. Każdy z nich reprezentuje inną półkę cenową, lecz wyróżnia się bardzo wysoką jakością na tle konkurencji.

LG UltraGear 27GP850-B

LG UltraGear 27GP850-B

To prawdziwy bestseller wśród graczy. 27-calowy monitor o częstotliwości odświeżania na poziomie 165 Hz i rozdzielczości WQHD. Co więcej, warto wspomnieć, że mamy tu do czynienia z ulepszoną matrycą IPS, a dokładniej z NanoIPS. Monitor ten odznacza się nie tylko doskonałą jakością obrazu, ale też krótkim czasem reakcji.

Monitor LG UltraGear 27GP850-B

iiyama G-Master G2740HSU-B1 Black Hawk

iiyama G-Master G2740HSU-B1 Black Hawk

Równie popularną opcją jest monitor iiyama z matrycą IPS. Model G-Master G2740HSU-B1 Black Hawk zapewnia jakość Full HD, odświeżanie na poziomie 75 Hz i wiele dodatkowych funkcji, które pozwolą dostosować ustawienia ekranu każdemu użytkownikowi. Dużą zaletą jest też stosunek jakości do ceny – trudno bowiem znaleźć tak korzystną ofertę monitora 27 cali z matrycą IPS.

Monitor iiyama G-Master G2740HSU-B1 Black Hawk

Gigabyte G24F 2

Gigabyte G24F 2

Prawdziwą gratką dla graczy może być kolejna propozycja. Monitor Gigabite G24F 2 poza matrycą IPS ma m.in. funkcję korektora czerni, co pozwala uzyskać więcej szczegółów ciemnej strony bez jednoczesnego prześwietlania jasnej strony. Największą zaletą tego modelu jest jednak wysoka częstotliwość odświeżania.

Monitor Gigabyte G24F 2

Asus TUF Gaming VG27AQ

Asus TUF Gaming VG27AQ

Nie chcesz oszczędzać na monitorze z matrycą IPS? W takim razie zainteresować Cię może 27 calowy monitor dla graczy od marki Asus. Charakteryzuje się on rozdzielczością WQHD, częstotliwością odświeżania na poziomie 165 Hz, a także innowacyjnymi technologiami, np. Adaptive-Sync, Shadow Boost czy ASUS GameVisual.

Monitor Asus TUF Gaming VG27AQ

LG UltraWide 29WP60G-B

LG UltraWide 29WP60G-B

UltraWide to idealne rozwiązanie zarówno dla graczy, jak i dla osób pracujących na kilku programach komputerowych jednocześnie. Monitor 21:9 zapewnia o 33% więcej przestrzeni roboczej w porównaniu ze standardowymi monitorami Full HD. W połączeniu z matrycą IPS jest też ciekawą opcją dla grafików komputerowych. Warto dodać, że monitor ten wyposażono w technologię HDR10.

Monitor LG UltraWide 29WP60G-B

Oczywiście jest to tylko niewielki urywek tego, co można znaleźć na rynku. W końcu matryca IPS to tylko jeden z parametrów. Jak pokazują powyższe przykłady, istnieje wiele opcji pod względem wymiarów, rozdzielczości, poziomu odświeżania itp. Nie problem zatem dopasować monitor zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkowników.

Matryca IPS – zastosowanie

Omówiliśmy szczegóły techniczne oraz wady i zalety ekranów z matrycą IPS. Czas zastanowić się, kto najlepiej wykorzysta ich potencjał. Żywe kolory z pewnością zauważą gracze, a także osoby, które profesjonalnie zajmują się grafiką. Miłośnicy filmów również nie przejdą obojętnie obok omawianych urządzeń. To wielozadaniowe sprzęty, które doskonale sprawdzą się zarówno w pracy, jak i rozrywce.

Naturalnie przy ograniczonym budżecie, gdy komputer służy przeważnie do prostych zadań biurowych i przeglądania internetu, to inwestycja w wysokiej jakości monitor z matrycą IPS może być nieopłacalna. W każdym innym przypadku warto jednak rozważyć ekran IPS. Ponadto dla tych, dla których cena nie gra roli, warto podkreślić, że jeśli chcesz cieszyć się obrazem o wysokiej jakości, to dobrze jest sięgnąć po monitor z rozdzielczością 4K, gdzie każdy szczegół będzie doskonale widoczny.

Udostępnij
4,5
13 ocen
7 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

VA wcale nie ma gorszych kolorów. Obecnie nawet można powiedzieć, że lepsze od IPSów, chociaż nie jest to wynik ograniczeń technologii, a raczej działań producentów, którzy ostatnio bardziej "dopieszczają" matryce VA (np. QLED). Podstawowa wada VA to degradacja kolorów wraz ze zwiększającym się bocznym kątem patrzenia. Tą niedogodność redukuje specjalna powłoka stosowana obecnie przez Samsunga w topowych modelach swoich telewizorów QLED. Poza tym rozdzielanie zalet na dobrą czerń i dobry kontrast nie ma sensu - masło maślane. Szkoda też, że nie napisaliście o problemach z IPSami oglądając pod dużym kątem. Co prawda kolory zachowują swoje nasycenie, ale występuje tzw. srebrzenie.
Proste
Co zaś
Zjadłbym coś
9 jajek to za mao
Jo mom juz fajrant
Unikajcie matryc EWV, są to stare matryce TN na "sterydach" ;) czyli gorsze pod każdym aspektem od nowoczesnych IPS. Asus teraz wciska ten szajs w laptopach bo produkcja jest tańsza. Omijać z daleka.
Specjalista Morele | 06:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.