Udostępnij
Skomentuj

Co to jest karta graficzna? Do czego służy? Jakie są jej rodzaje?

Karta graficzna to układ, bez którego nie są w stanie poradzić sobie komputery. Dzisiaj weźmiemy pod lupę co to jest karta graficzna, jakie są jej zastosowania, jak jest ona zbudowana i na czym polegają różnice pomiędzy jej konkretnymi typami.

Nowoczesne komputery to naprawdę skomplikowane maszyny, oparte na wielu podzespołach, które muszą ze sobą odpowiednio współpracować, by cały układ mógł działać dokładnie tak, jak należy. Współczesne komputery osobiste czy laptopy nijak jednak mają się do konstrukcji, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze kilkadziesiąt lat temu - pod tym kątem rozwój technologiczny jest wręcz imponujący. Obecnie jednym z najważniejszych elementów każdego urządzenia tego typu bez wątpienia są karty graficzne, które są w stanie odpowiadać za o wiele więcej procesów niż tylko wyświetlanie obrazu. Dzisiaj przyjrzymy się dokładnie co to jest karta graficzna, na jakich zasadach działania się ona opiera, a także jakie są jej najważniejsze zastosowania.

Polecane karty graficzne

Co to jest karta graficzna?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, karta graficzna jest jednym z najistotniejszych elementów komputerów. Oczywiście jej najważniejszą funkcją jest generowanie obrazów, a następnie wyświetlanie ich na monitorze, lecz nie jest to jej jedyne zadanie, o czym powiemy sobie więcej później.

Pod kątem technicznym karta graficzna może po części przypominać procesor. Gdy jednak ten działa bardziej ogólnie, obsługując wszelkie procesy systemowe, tak karta graficzna operuje wyłącznie wokół danych, które następnie lądują na naszym ekranie.

W jakich zadaniach sprawdza się karta graficzna?

Karta graficzna pomaga w odpowiednim wyświetlaniu obrazów - im mocniejsza jest karta, tym wszelkie obliczenia idą jej sprawniej. Komponent ten jest przydatny w naprawdę wielu zastosowaniach, do których na co dzień używamy naszych maszyn. O czym należy przede wszystkim wspomnieć?

Gaming

Karty graficzne najczęściej kojarzą nam się z grami komputerowymi. Im lepsza karta graficzna oraz sam procesor, tym lepszą jakość obrazu jesteśmy w stanie uzyskać w konkretnym tytule. Dodatkowo najlepsze karty graficzna, na przykład te od takich producentów, jak Nvidia czy AMD, obsługują specjalne tryby, które pozwalają na uzyskanie większego realizmu graficznego, na przykład dzięki ray tracingowi.

Renderowanie grafiki 3D

Trójwymiarowe grafiki są dla komputerów sporym wyzwaniem - szczególnie, jeśli mają być one dynamiczne. Mocna karta graficzna jest jednak w stanie z łatwością zarządzać ogromną liczbą danych i wyświetlać wszelkie zmienne w czasie rzeczywistym, co znacznie przyspiesza czas renderowania oraz minimalizuje ryzyko zawieszenia się programu podczas takiego procesu.

Edycja wideo

Bardzo podobna sytuacja ma miejsce w przypadku edycji oraz montażu plików wideo - karta graficzna jest tym, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru komputera czy laptopa do takich zadań. Po raz kolejny bowiem chodzi tutaj o generowanie obrazu i przetwarzanie ogromu danych, z czym najlepsze karty graficzne radzą sobie wręcz wyśmienicie.

Uczenie maszynowe

Uczenie maszynowe jest coraz częstszą metodą rozwijania sztucznej inteligencji. Obserwuje ona wzorce i sama je przetwarza, wyciągając wnioski i poprawiając się z podejścia na podejście. By uczenie maszynowe przebiegało płynnie, konieczny jest mocny procesor, który będzie obsługiwać te procesy, a także karta graficzna, która będzie w stanie generować odpowiednie środowisko dla SI.

Kryptowaluty

Dlaczego w kontekście kopania kryptowalut tak mocno mówi się o niszczeniu przez ten proces kart graficznych? Cóż, te elementy wykorzystuje się do tego procesu z prostego powodu. By kopać kryptowaluty, trzeba wytwarzać bloki połączeń - dzięki temu poszerza się możliwości sieci krypto, a otrzymane kryptowaluty są za to nagrodą. Karta graficzna, a raczej całe GPU, jest pod tym kątem o wiele lepsza niż procesor, dlatego to właśnie jej usługi są do tego wykorzystywane.

GPU a karta graficzna – czy to to samo?

Wiele osób używa zwrotów karta graficzna oraz GPU jako synonimów. Jest to jednak spory błąd. GPU to procesor graficzny, zdolny do wielozadaniowości i przetwarzania wielu danych. Zbudowany jest on z wielu tysięcy małych rdzeni. Jest to jednak tylko i wyłącznie jeden z elementów karty graficznej, np. obok własnej pamięci ram, akceleratora 3D czy konwertera.

Co jest w stanie dać nam szybkie i wydajne GPU? Przede wszystkim o wiele sprawniejsze przetwarzanie danych oraz generowanie obrazu, który następnie będziemy w stanie finalnie ujrzeć na monitorze. By jednak to uczynić, potrzebne są jeszcze inne wiążące elementy karty graficznej - GPU samo w sobie nie jest bowiem w stanie tak naprawdę nic zrobić.

VRAM karty graficznej – co to jest?

VRAM to pamięć podręczna karty graficznej, która działa oddzielnie względem RAM-u całego komputera. To właśnie w niej wykonywane są wszelkie obliczenia procesora graficznego. Im większa pojemność VRAM-u (Video RAM), tym procesy zachodzą szybciej i dokładniej.

Szyna danych w karcie graficznej

Omawiając charakterystykę kart graficznych nie możemy pominąć takiej kwestii jak szyna danych. To część magistrali komunikacyjnej, która odpowiedzialna jest za transmisję danych pomiędzy pamięcią VRAM a procesorem graficznym (GPU). Im większa liczba jej bitów i im większa jej szerokość, tym dane są w stanie przepływać szybciej, a karta staje się wydajniejsza.

Jak ta kwestia wygląda w praktyce? Szyna danych operująca w formacie 256 bitów będzie w stanie przesyłać za pomocą magistrali dane z szybkością 256 bitów na jeden takt zegara. Im mocniejsza magistrala, tym więcej danych będzie mogło więc być przesłanych z VRAM-u do GPU i vice versa. Szerokość szyny wyrażona właśnie w bitach nie zawsze będzie nam mówiła o tym, czy dana karta graficzna jest lepsza. Jeżeli jednak uda nam się znaleźć odpowiedni balans między szyną danych, GPU oraz VRAM-em, będziemy w stanie zaopatrzyć się w naprawdę dobry podzespół!

Rodzaje kart graficznych

Na rynku jesteśmy w stanie spotkać się z dwoma rodzajami kart graficznych - zintegrowanymi oraz dedykowanymi. Często korzystają z tego chociażby sklepy RTV. Na czym jednak tak właściwie polega różnica?

Zintegrowana karta graficzna

Zintegrowana karta graficzna, jak sama nazwa wskazuje, jest komponentem w całości zintegrowanym z procesorem i dzieli ona z nim pamięć RAM. Jest ona zdecydowanie tańsza niż dedykowana karta graficzna, lecz łatwo można domyślić się, że wydajność takiego układu jest o wiele niższa. Jeżeli jednak skupiamy się na przeglądaniu Internetu czy pracy biurowej, będzie to rozwiązanie wystarczające.

Dedykowana karta graficzna

Dedykowana karta graficzna jest elementem niezależnym od procesora, który korzysta ze swojej własnej pamięci obliczeniowej - wspomnianego już wielokrotnie VRAM-u. Pozwala to na o wiele większą wydajność i szybkość działania, lecz oczywiście jest to rozwiązanie o wiele bardziej kosztowne, a także mniej energooszczędne. Jest to spory problem laptopów z dedykowanymi kartami graficznymi - ich żywotność na zasilaniu bateryjnym jest niestety niewielka.

Czym jest eGPU?

Niektóre osoby chętnie korzystają z takiego rozwiązania, jak eGPU. Jest to zewnętrzna karta graficzna, która posiada formę małej stacji podpinanej z pomocą kabla USB lub Thunderbolt. To rozwiązanie często wykorzystywane przez właścicieli laptopów korzystających na co dzień ze starszych kart graficznych lub ich zintegrowanych odmian. W domu możemy podpiąć eGPU i cieszyć się znacznym skokiem wydajności, zaś potem możesz je odłączyć, by cieszyć się dłuższym życiem baterii.

Referencyjna a niereferencyjna karta graficzna – co je od siebie różni?

W świecie kart graficznych często słyszy się o takich pojęciach, jak referencyjna karta graficzna oraz niereferencyjna karta graficzna. W tym pierwszym przypadku mowa jest o podzespole, który tworzony jest bezpośrednio przez producenta, takiego jak Nvidia czy AMD. Łatwo jest więc się domyślić, że referencyjna karta graficzna to produkt tworzony po to, by kartę można było jak najszybciej wprowadzić na rynek.

Czym jest więc niereferencyjna karta graficzna? To układy produkowane przez innych producentów na podstawie odmian referencyjnych. Często posiadają one inne chłodzenie, podświetlenie czy inne dodatkowe funkcje, a także posiadają więcej możliwości modyfikacji, na przykład ich „podkręcania”. Z drugiej jednak strony są one droższe i nie są tak wszechstronne pod kątem kompatybilności.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.