Co to jest leasing i na czym polega? Jak działa?
Sprawdź metody, które pozwolą Ci zaoszczędzić podczas zakupów dla Twojej firmy. Dowiedz się co to leasing, na czym polega oraz jaka jego forma będzie najbardziej adekwatna do Twoich potrzeb. Porównaj oferowane możliwości. Odkryj, co odróżnia go od zwyczajnego wynajmu. Z tą wiedzą sam zdecydujesz, czy warto skorzystać z tych ofert oraz co dokładnie oznaczają one z perspektywy prowadzonej przez Ciebie działalności. Choć zasady działania na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane, to zauważysz, że ich zrozumienie przychodzi z łatwością.
Co to jest leasing?
Z pewnością masz wiele pytań, na które oczekujesz odpowiedzi, zanim zdecydujesz się na leasing. Co to jest? Termin ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza „nająć” lub „wydzierżawić”. To forma umowy – transakcji, mającej na celu „wypożyczenie” pewnego towaru na określonych zasadach. To, co leasing czyni szczególnie atrakcyjnym, to możliwość zaopatrzenia się w wysokiej klasy sprzęt za pomocą przystępnych metod. Nie musisz posiadać ogromnych kwot, aby wynająć nowoczesne urządzenia, które przez kolejne lata posłużą Twojej firmie.
Choć najczęstszym pierwszym skojarzeniem będzie zapewne wynajem samochodu, to warto pamiętać, że w ten sam sposób można zaopatrzyć się w maszyny do firmy, laptopy czy nawet wybrać leasing telefonu. Na czym polega taka transakcja? Jedna ze stron oferuje przedmiot umowy. Ten na określonych warunkach jest przekazany drugiej stronie i użytkowany przez cały czas określony w dokumencie. Leasingobiorca zobowiązuje się do opłacania cyklicznych, ustalonych wcześniej rat, które są jednocześnie zapłatą za urządzenie, jak i jego wynajem.
Czym jest leasing?
Skoro wiesz już, co znaczy leasing, to warto także zorientować się, jakie znaczenie ma on dla przedsiębiorców. Najczęściej to właśnie właściciele firm korzystają z tego rodzaju transakcji. Umowa zawiązana między leasingodawcą a leasingobiorcą pozwala temu drugiemu korzystać ze sprzętu, który w innej sytuacji mógłby być poza zasięgiem budżetu. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto mimo braku środków, chce rozpocząć działalność. Aby w pełni zrozumieć, na czym polega umowa leasingu, należy zapoznać się z paroma pojęciami i specyfiką samej transakcji.
Zatem jak działa leasing? Umowa zawiązana jest między dwoma stronami na określony czas. Leasingobiorca zobowiązuje się spłacać raty leasingowe, które złożone są ze składnika kapitałowego, odpowiadającego wartości przedmiotu, oraz składnika odsetkowego, będącego opłatą dla leasingodawcy. Widać więc, że to rozwiązanie zadowalające obie strony. Dodatkowo nie trzeba zastanawiać się, jak działa leasing samochodu, a jak laptopa czy telefonu – kluczowe aspekty pozostają niezmienione niezależnie od tego, co jest przedmiotem zawieranej umowy.
Kiedy masz już wiedzę na temat tego, na czym polega leasing, możesz zastanowić się nad tym, jaka oferta najbardziej Cię usatysfakcjonuje. Decyzja bazuje nie tylko na wybraniu odpowiedniego rodzaju umowy – te poznasz za chwilę – ale także określeniu czasu jej trwania. Najczęściej proponowane są okresy od półtora roku do czterech lat, choć wszystko zależy od leasingodawcy oraz produktu, który jest przedmiotem umowy. Z tego względu inne warunki otrzymasz na leasing laptopa, a inne na leasing samochodu. Jak to działa w szczegółach?
- Leasing Pracowniczy
Wśród typów umów wynajmu można znaleźć nie tylko takie dotyczące oddania w dzierżawę towaru, ale również oferty polegające na oddelegowaniu pracownika do leasingobiorcy. Taka forma rzadko kojarzona jest z terminem „leasing”. Jak to działa? Najlepszym przykładem są agencje pośredniczące w zatrudnieniu tymczasowym lub sezonowym. Wówczas podpisana zostaje umowa o pracę tymczasową. Powinieneś zwracać szczególną uwagę, aby znalazły się tam wszystkie istotne dla obu stron warunki.
Opisanie tej powszechnie znanej praktyki jako leasing powinno też w znacznym stopniu wytłumaczyć ewentualne niejasności, jakie mogły pozostać po zapoznaniu się z wcześniejszym formalnymi szczegółami. Oczywiście należy pamiętać, że możliwe są analogiczne wersje tego rozwiązania – często niezwykle korzystne. Jeżeli firma jest częścią większej grupy, to w jej obrębie również pracownik może zostać oddany w leasing, co znaczy, że dostał oddelegowany do konkretnego zadania lub tymczasowo przeniesiony w celu zapewnienia ciągłości zatrudnienia.
Ważnym aspektem wyróżniającym leasing pracowniczy jest fakt, że umowa tak naprawdę obejmuje trzy strony, ponieważ również pracownik musi zostać w niej uwzględniony. Rolę produktu pełni zatem usługa wykonana przez oddelegowanego człowieka na konkretnych zasadach, przez określony czas i za ustaloną kwotę. Nie jest to więc umowa, którą powszechnie kojarzy się z określeniem „leasing”. Co i jak powinno zostać przeprowadzone, zależy tutaj od wielu aspektów, jakie należy mieć na względzie, wynajmując zewnętrznym firmom swoich pracowników.
- Leasing Operacyjny
Leasing usługowy, bo tak też bywa nazywany rodzaj opisywany jako „operacyjny”, to prawdopodobnie najczęstsza z form opisywanej umowy. Polega ona na przekazaniu leasingobiorcy prawa do korzystania z przedmiotu umowy przez określony czas. Warunkiem jest opłata comiesięcznej raty leasingu. Na tego typu rozwiązania natrafisz bardzo często, próbując dowiedzieć się, na czym polega leasing maszyn. To wygodne i ekonomiczne rozwiązanie dla firm, które potrzebują finansowania zewnętrznego, ponieważ nie stać ich na większe zakupy w ramach własnego budżetu.
Przez cały czas trwania umowy prawo własności pozostaje na leasingodawcy, co pozwala zabezpieczyć się na wypadek nieuczciwości drugiej strony. Ten fakt sprawia jednak, że amortyzacja przedmiotu umowy również leży po stronie firmy odpowiedzialnej za leasing. Jak działa to po stronie leasingobiorcy? Przede wszystkim otrzymuje możliwość wykupienia przedmiotu umowy po jej zakończeniu. To częste rozwiązanie w przypadku komputerów, telefonów czy samochodów – przyzwyczajenie do sprzętu potrafi odegrać ogromną rolę w tej decyzji.
Nie bez powodu jest to opcja, na którą powszechnie decydują się przedsiębiorcy. Leasing operacyjny pozwala zapewnienie sobie bezpieczeństwa za sprawą bezpośredniego wpływu na płynność finansową firmy. Koszty rozłożone na wygodne raty nie obciążają znacząco budżetu. Oferowane przez leasing usługowy korzyści to także możliwość rozłożenia na raty podatku VAT czy obniżenia podstawy opodatkowania. Dzięki temu uzyskuje się w pełni legalną podstawę do zredukowania kwoty potencjalnego podatku. Ta forma najmu gwarantuje dobrą optymalizację zysków i kosztów.
- Leasing Finansowy
Podobne rozwiązanie oferowane jest przez leasing finansowy lub – jak także się go nazywa – leasing kapitałowy. W pierwszym momencie można ulec złudnemu wrażeniu, że ta forma nie różni się zanadto od opisywanej wcześniej operacyjnej. Różnica jednak tkwi w szczegółach. Najistotniejszym z nich będzie fakt, że po podpisaniu umowy własność przedmiotu przechodzi na leasingobiorcę, a nie zostaje – jak było w przypadku usługowego – na leasingodawcy. Nieznaczne rozbieżności są tym, co sprawia, że przedsiębiorcy czasem wybierają tę formę.
Umowa tego typu powoduje, że leasingobiorca zobowiązuje się do amortyzowania przedmiotu. Jej koszt – wraz z częścią odsetkową raty leasingowej – jest traktowany jako koszt uzyskania przychodu. Po opłaceniu ostatniego zobowiązania pojawia się możliwość wykupienia towaru, który był leasingowany. Podatek VAT w leasingu finansowym wymaga opłacenia z góry całości wraz z pierwszą wpłatą. To jedna z najbardziej odczuwalnych różnic względem formy operacyjnej, w której VAT doliczany jest do kolejnych rat. Umowa nie może być zawarta na mniej niż rok.
W przypadku inwestycji w drogi sprzęt warto zauważyć jeden istotny aspekt, dotyczący tego, jak działa leasing finansowy. Omawiany wcześniej leasing operacyjny traktuje się jako usługę i właśnie według tej kategorii należy zapłacić podatek VAT. W przypadku leasingu kapitałowego kwota podatku ustalana jest od specyfiki towaru. Często oznacza to, że wybierając tę opcję, nie trzeba płacić aż 23% kwoty, a nawet kilkanaście procent mniej – nawet jeżeli całą kwotę należy doliczyć już przy pierwszej racie, jest to spora oszczędność.
- Leasing konsumencki
Chociaż leasingi najczęściej są domeną przedsiębiorstw, które chcą niskim kosztem pozyskać nowy sprzęt lub starają się płacić niższe podatki, warto wspomnieć, że z tego rodzaju ofert korzystać mogą także osoby prywatne. Na szczęście nie ma potrzeby długo rozwodzić się nad tym, na czym polega leasing konsumencki. Jego zasady nie odbiegają od tych, które znane są ze wspominanych wcześniej form umowy. Najczęściej wykorzystywane są one, kiedy klient nie chce kupować nowego samochodu, a jedynie nająć pojazd, który go interesuje.
Właścicielem nadal pozostaje leasingodawca. Ten stan można zmienić dopiero po zakończeniu umowy, czyli po spłaceniu ostatniej raty, i tylko w sytuacji, gdy w dokumencie umieszczony został odpowiedni zapis, umożliwiający taką transakcję. W innym wypadku klient ma okazję znaleźć nowy samochód i przez kolejne lata cieszyć się nowym pojazdem, za który nie musi zapłacić pełnej kwoty. Łatwo zatem dostrzec, czym jest leasing konsumencki. To przede wszystkim szansa dla każdego, kto chciałby wyposażyć się w nowszy sprzęt, jednak ze względów finansowych nie ma możliwości.
Ta forma umowy powstała z myślą o klientach indywidualnych i dzięki temu posiada wiele zalet, które nie występują w przypadku ofert dla przedsiębiorstw. Nie ma wielkiego ograniczenia odnośnie do tego, jaki produkt ma być przedmiotem leasingu. Oznacza to także, że uda się w ramach jednej umowy zawrzeć na przykład dodatkowe usługi, jak ubezpieczenie czy serwisowanie. Kiedy omawia się posiadane przez leasing konsumencki zalety, na pierwszym planie dostrzec można także małą ilość formalności, jakich trzeba dopełnić, aby doprowadzić do transakcji.
Polecane komputery poleasingowe
Leasing – czy warto?
W przypadku przedsiębiorstw leasing jest doskonałą metodą na rozpoczęcie działania bez generowania od razu ogromnych kosztów, jakie wiążą się z zakupem sprzętu. Długofalowo pozwala zaoszczędzić na zakupach nowych urządzeń oraz odciążyć budżet ze zobowiązań podatkowych. Leasing dla firm to łatwy sposób zapewnienia wysokiej klasy urządzeń, nawet jeżeli koszty przewyższają budżet działalności. Wszystko to jest dostępne na wyciągnięcie ręki każdego przedsiębiorcy.
Klienci indywidualni również mogą skorzystać z wachlarza możliwości oferowanego przez leasing konsumencki. To idealna metoda, aby móc używać nowego samochodu, telefonu czy laptopa z pełnym oprogramowaniem. Wszystko rozbijesz na wygodne raty i spłacisz w ciągu miesięcy czy też lat, nie obciążając znacząco portfela. Wygodnym aspektem jest także perspektywa zwrotu przedmiotu umowy po jej zakończeniu, zamiast przejmować go na własność. Możesz w ten sposób łatwo sprawdzić, czy używany produkt odpowiada Twoim potrzebom.
Leasing czy wynajem?
Na korzyść leasingu zdaje się przemawiać przede wszystkim opcja odliczenia części kwoty koniecznej do spłaty, jako kosztów prowadzenia działalności. Ma to ogromne znaczenie dla przedsiębiorców. Ponadto pozwala na większą swobodę w eksploatacji oraz oferuje możliwość zakupu po zakończeniu umowy. Leasing i jego rodzaje to jednak szeroki temat, który bywa przytłaczający dla wielu potencjalnych klientów, nawet jeżeli mogliby czerpać z niego korzyści ekonomiczne.
Wynajem jest rozwiązaniem dla osób nielubiących zbyt wielu formalności i wolą zapłacić więcej, ale poświęcić mniej czasu na aspekty prawne. Najczęściej sprowadza się do opłacenia jednej raty, w której zawarte są wszystkie koszty. Warunki eksploatacji reguluje umowa i dopóki jest dotrzymywana, klient ma pełną swobodę działania oraz nie musi się przejmować koniecznością zobowiązań na lata, jak w przypadku leasingu. Rozważając, czy wybrać wynajem, czy leasing warto rozważyć, jakie są Twoje potrzeby i czego oczekujesz w dłuższej perspektywie.
Komentarze (0)