Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Co to jest multiroom? Jak go stworzyć? Jak działa?

| 0 Komentarzy
Multiroom odblokowuje nam nowe opcje na oglądanie telewizji. Jak jednak go skonfigurować?

W wielu domach czy mieszkaniach może pojawiać się bardzo podobny problem – z telewizji chce korzystać wielu domowników w różnych pokojach, a antena jest tylko jedna. Przecież nie będziemy montowali kolejnych talerzy tylko po to, by móc oglądać telewizję w innym pomieszczeniu! Na szczęście nie jest to jedyne wyjście z tego problemu – bardzo ciekawym patentem bez wątpienia jest w tym przypadku tak zwany multiroom, o którym dzisiaj zresztą mowa.

Co to jest multiroom?

Na sam start warto zadać sobie kluczowe pytanie – co to jest multiroom? W ogromnym skrócie jest to lokalna sieć dostępu, z pomocą której jesteśmy w stanie korzystać z jednej usługi telewizyjnej na wielu urządzeniach równocześnie, niezależnie od siebie. Jest to rozwiązanie naprawdę proste i logiczne z punktu widzenia nie tylko praktycznego, ale również i ekonomicznego.

Jak działa multiroom?

Pora dowiedzieć się, jak działa multiroom, choć w gruncie rzeczy nie jest to nic skomplikowanego. Jednostka centralna, czyli główny dekoder, jest powiązany z dekoderami podłączonymi do innych telewizorów w całym mieszkaniu czy domu. Korzysta on przy tym z sieci internetowej, co znacznie ułatwia całą procedurę. Oczywiście możemy próbować łączyć się z pomocą kabli Ethernet, lecz nie ukrywajmy, że to wiąże się z plątaniną kabli. O wiele praktyczniejszą opcją jest po prostu konfiguracja sieci Wi-Fi, która jednak nie zawsze jest dostępna. Warto więc zawczasu upewnić się, czy i jak podłączyć multiroom przez Wi-Fi u konkretnego operatora.

Operatorzy oferujący usługę multiroom

Na polskim rynku znajdziemy wiele różnych firm, które posiadają w swojej ofercie usługę multiroom. Czas więc to przeanalizować i sprawdzić, co oferuje każdy z poniższych operatorów.

Multiroom Orange

Multiroom Orange dostępny jest dla jednego dodatkowego telewizora w przypadku korzystania z Internetu domowego do 80 Mb/s lub dla trzech telewizorów, jeżeli w grę wchodzi Orange Światłowód – wszystko po to, by nie przeciążać sieci zbyt dużą ilością danych. Każdy dodatkowy dekoder multiroom to koszt w wysokości 10 zł miesięcznie.

Vectra multiroom

Vectra multiroom to usługa nie aż tak rozbudowana. Telewizję możemy podłączyć na maksymalnie jednym dodatkowym dekoderze. W przypadku usługi Vectra multiroom cena miesięczna wynosi 15 złotych przy dekoderze zwykłym lub 25 złotych przy dekoderze z nagrywarką. Warto pamiętać też o opłacie aktywacyjnej, która w przypadku Vectry wynosi aż 69,99 złotych.

UPC multiroom

UPC Multiroom umożliwia powiązanie ze sobą nawet do trzech telewizorów z pomocą wyjątkowego modułu CI+ 4K, działającego z konkretnymi modelami telewizorów, lub dodatkowego dekodera Full HD. W przypadku dekodera lub modułu bez nagrywarki cena miesięczna wynosi 14,99 złotych. Jeżeli zdecydujemy się rozszerzyć jednak funkcjonalność, cena za dekoder wzrośnie do 19,99 złotych, zaś za moduł 4K – do 29,99 złotych. Instalacja multiroomu w UPC to zaś koszt 49,90 złotych.

Canal Plus multiroom

W przypadku Canal Plus multiroom jest bardzo mocno rozbudowany. Pozwala on bowiem na sparowanie ze sobą nawet do sześciu (!) telewizorów w jednym domu. Trzeba przyznać otwarcie, że liczba ta jest naprawdę imponująca. Ile kosztuje multiroom w NC+ czy też Canal +? Cena również jest dość korzystna – każdy dodatkowy telewizor podłączony do sieci multiroom to dodatkowa opłata w wysokości 10 złotych miesięcznie.

Multiroom Cyfrowy Polsat

Multiroom Cyfrowego Polsatu, a raczej Polsat Boxa, bo tak nazywa się obecnie ten operator, oferuje naprawdę ciekawą ofertę. Jeżeli zdecydujemy się na wykupienie pakietu telewizyjnego o kwocie 79,90 złotych lub wyższej, otrzymamy dostęp do rozbudowanej usługi multiroom obejmującej nawet trzy dodatkowe dekodery. Cena za każdy z nich wynosi symboliczne 5 złotych miesięcznie. Z pomocą dekoderów EVOBOX Lite Multiroom konfiguracja będzie naprawdę prosta, co jest kolejnym plusem zważywszy na to, że jeżeli chodzi o Cyfrowy Polsat multiroom cena jest dość korzystna.

Netia multiroom

Netia multiroom jest oferowany w ramach rozszerzenia do jednego dodatkowego telewizora, bez względu na to, na jaki pakiet się zdecydujemy. Cena za zakup rozszerzenia multiroom wynosi zaś 15 złotych miesięcznie

Jak podłączyć multiroom? Czy multiroom musi być podłączony do anteny?

Jak podłączyć multiroom? W niektórych przypadkach możemy liczyć na pomoc montera wysłanego przez operatora, czasem zaś musimy zdać się na własne umiejętności. Nie jest to jednak nic trudnego. Wystarczy odpowiednio połączyć dodatkowe dekodery multiroom z głównym dekoderem – czy to przez Wi-Fi, jeżeli jest taka opcja, albo kablem Ethernet. Może się zdarzyć, że przy pierwszym uruchomieniu modułu multiroom dekoder jest zablokowany. Trzeba wtedy użyć karty dostępowej z jednostki centralnej. Czy multiroom musi być podłączony do anteny? Ogólnie rzecz biorąc tak, lecz z jednym wyjątkiem – stałe połączenie musi mieć tylko główny dekoder. On to bowiem rozsyła obraz do pozostałych urządzeń w sieci za pośrednictwem sieci internetowej.

Udostępnij
4,9
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.