Co to jest Smart TV? Jaki telewizor ze Smart TV kupić?

| 6 Komentarzy
Smart TV to teraz najważniejszy przedmiot w salonie. Co to smart TV? Jaki smart TV wybrać? Pomagamy.

Choć mogłoby się wydawać, że telewizory to ten rodzaj sprzętu elektronicznego, który nie zmienia się zbyt często, nic bardziej mylnego. Ta branża przeżyła już kilka bardzo istotnych rewolucji, dzięki którym obecne urządzenia, z których korzystamy i które możemy kupić w sklepach wyglądają tak, jak wyglądają i oferują pakiet bardzo zaawansowanych funkcji.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu telewizor był wielkim pudłem wyświetlającym dwa programy telewizyjne, oczywiście monochromatycznie. Dopiero jakiś czas później pojawiła się telewizja kolorowa, potem telewizja cyfrowa, a stosunkowo niedawno telewizja cyfrowa wysokiej rozdzielczości.

Przez lata obecności telewizorów na rynku zmieniło się również to, z czego są produkowane. Telewizory kineskopowe, które ważyły dziesiątki kilogramów i zajmowały wielkie regały to już przeszłość, która (najprawdopodobniej) nigdy nie wróci. Obecnie możemy wybierać spośród cienkich i bardzo cienkich konstrukcji z matrycami wykorzystującymi półprzewodniki - LED i OLED. Do historii przeszedł już obraz o niskiej ostrości i jakości, która czasem powodowała, że musieliśmy się domyślać, na co tak właściwie patrzymy. Współczesne telewizory oferują wyświetlanie obrazu w rozdzielczości Full HD czy 4K, co w zupełności wystarcza do komfortowego oglądania ulubionych filmów i seriali, bez strachu o brak ostrości czy szczegółowości obrazu.

Wraz z ewolucją telewizorów zmieniało się również to, co oglądamy i w jaki sposób to do nas dociera. Upowszechnienie internetu spowodowało, że powoli do lamusa odchodzą fizyczne nośniki. Wszystko, co nas interesuje możemy znaleźć w formie plików w serwisach VoD i streamingowych. Niestety, nie każdy telewizor jest na to gotowy. Potrzebujemy smart TV.

W niniejszym materiale odpowiemy na kilka zasadniczych pytań - czym tak właściwie jest smart TV, co potrafi, jaki telewizor smart TV kupić czy w końcu, jak działa smart TV. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym tu informacjom zakup telewizora stanie się dla Was prostszą decyzją. Dla ułatwienia proponujemy również kilka telewizorów, które szczególnie chętnie wybierają klienci sklepu Morele.net. Oto one:

Polecane telewizory Smart TV

Czym jest Smart TV?

Smart TV nieustannie się rozwija. Na początku telewizor z dostępem do internetu posiadał jedynie wbudowaną przeglądarkę internetową i zaledwie kilka preinstalowanych aplikacji. Teraz użytkownicy mają dostęp do wielu dodatkowych opcji.

Co to znaczy Smart TV? Telewizor z tą funkcją to urządzenie ze zintegrowanym dostępem do Internetu i interaktywnymi funkcjami, które umożliwiają użytkownikom strumieniowe przesyłanie muzyki i wideo, korzystanie z przeglądarki internetowej i przeglądanie zdjęć. Oprócz tradycyjnych funkcji telewizorów i dekoderów dostarczanych przez tradycyjne media nadawcze urządzenia te mogą zapewniać telewizję internetową czy interaktywne media online. System Smart TV może być także kompatybilny z innymi podłączonymi urządzeniami w domu – oświetleniem, zamkami drzwi i innymi czujnikami, a niektóre telewizory posiadają nawet specjalny pulpit do sterowania wszystkimi tego typu urządzeniami jednocześnie.

Większość nowych telewizorów dostępnych na rynku posiada funkcję Smart TV, więc istnieje wiele modeli do wyboru.

Aby połączyć się z telewizorem Smart TV, potrzebujesz połączenia internetowego. Większość inteligentnych sprzętów to telewizor z WiFi, co oznacza, że ​​można je bezprzewodowo podłączyć do routera internetowego i innych urządzeń, takich jak smartfony. Niektóre starsze modele wymagają adaptera WiFi specyficznego dla marki, który zwykle umieszcza się w jednym z portów USB. Pamiętaj, że dobra prędkość łącza szerokopasmowego jest niezbędna do sprawnego działania Smart TV. Jaka prędkość łącza internetowego będzie wystarczająca, aby aplikacje i filmy odtwarzane przez sieć działały płynnie i nie zawieszały się? Ogólnie można stwierdzić, że w przypadku aplikacji to co najmniej 10 Mbps, powyżej 10 Mbps w przypadku filmów HD (720p) i co najmniej 20 Mbps w przypadku filmów Full HD (1080p). Alternatywą dla opcji telewziora ze Smart TV jest zakup odtwarzacza multimedialnego, który zawiera takie same funkcjonalności jak Smart TV

Jaki telewizor ze Smart TV wybrać?

Najlepszy Smart TV – czyli jaki? Dostęp różnego rodzaju modeli jest ogromny. O Smart TV opinie są podzielone, ale na pewno warto zwrócić uwagę na:

  • przekątną ekranu – parametr określający wielkość ekranu telewizora; należy dobrać ją do wielkości pomieszczenia i odległości, która będzie dzieliła urządzenie od oglądających,
  • rodzaj matrycy – oferowane są głównie odbiorniki z matrycą LED lub OLED. Telewizor led to rozwiązanie trwałe i pozwala na zmniejszenie zużywanej energii elektrycznej; z kolei nowsze matryce OLED są cieńsze i oferują obraz lepszej jakości,
  • rozdzielczość – im większa, tym wyraźniejszy oraz bardziej szczegółowy obraz; ostatnio coraz bardziej popularne wśród kupujących są telewizory z technologią 4K, które posiadają wysoką rozdzielczość 3840 × 2160 px; telewizor 4K UHD sprawdzi się idealnie przy oglądaniu w wysokiej rozdzielczości multimediów; każdy miłośnik filmów będzie zachwycony tą technologią, gdyż dostarcza znakomitych efektów obrazu i niezapomnianych emocji,
  • kształt ekranu – nowoczesne telewizory Smart TV wyposażone są w tradycyjny płaski ekran lub znacznie bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia z zakrzywionym wyświetlaczem.

Dobry Smart TV zdecydowanie musi być dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Co daje Smart TV?

Telewizory Smart TV, podobnie jak smartfony i inteligentne urządzenia domowe, oferują łączność z Internetem i obsługę szeregu aplikacji. Otwiera to świat nowych opcji rozrywki, od przesyłania strumieniowego wideo w Netflix po granie w gry, sprawdzanie mediów społecznościowych i kontrolowanie całego domu pełnego podłączonych gadżetów, w tym najlepszych urządzeń kompatybilnych z Google Home.

Pamiętaj, że nie musisz podłączać inteligentnego telewizora do Internetu, aby oglądać zwykłą telewizję, ale jeśli połączysz się z Internetem, istnieją różne korzyści, w tym:

  • aplikacje: są fabrycznie zainstalowane lub można je pobrać ze sklepu z aplikacjami; większość telewizorów inteligentnych oferuje transmisje telewizyjne i filmowe w usługach takich jak Netflix czy HBO Go oraz sieci społecznościowe na Facebooku i Twitterze,
  • przeglądanie sieci: większość modeli telewizorów Smart TV ma wbudowane przeglądarki internetowe, które umożliwiają surfowanie po Internecie oraz przeglądanie stron internetowych, zdjęć i filmów z wygodnej sofy,
  • przesyłanie strumieniowe: telewizory Smart TV umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe filmów, muzyki i zdjęć z telefonu, tabletu lub laptopa bezpośrednio do telewizora.

Na rynku istnieje rozwiązanie dla osób, które posiadają telewizory bez funkcji Smart. Smart TV Box – co to takiego? Niewielkie urządzenie podłączane do telewizora za pomocą portu HDMI. Dzięki niemu uzyskasz wszystkie funkcje znane pod nazwą Smart TV, a nawet więcej. To miniaturowy komputer z indywidualnym systemem operacyjnym. Daje dostęp do serwisów streamingowych, mediów społecznościowych czy aplikacji muzycznych. Twój telewizor z przeglądarką internetową pozwoli Ci z niej korzystać podobnie jak na smartfonie czy komputerze.

Jak działa Smart TV?

Smart TV to dzisiaj już niemal codzienność. Telewizory z funkcją Smart TV zapewniają jeszcze większy wymiar rozrywki – poza telewizją satelitarną czy cyfrową oferują również dostęp do telewizji internetowej oraz wielu innych aplikacji jak np. YouTube bądź Netflix, a także platform VOD (np. HBO GO, Amazon Prime Video). Smart TV pozwala dodatkowo na dostęp do smartfona i przeglądanie filmów lub zdjęć bezpośrednio na telewizorze.

Telewizor z funkcją Smart wymaga podłączenia do internetu. Możesz to zrobić na dwa sposoby: bezprzewodowo poprzez połączenie za pomocą routera sieci Wi-Fi albo przewodowo, korzystając z kabla Ethernet. Warunkiem dobrego działania przy łączności przez Wi-Fi jest posiadanie w domu silnego sygnału, jednak warto mieć na uwadze, że taka opcja nie gwarantuje braku zakłóceń. Jeśli chcesz się upewnić, że połączenie z internetem jest prawidłowe – sprawdź, czy wszystkie aplikacje działają płynnie.

Funkcja Smart TV – parametry

Wybierając telewizor z funkcją Smart TV, warto zwrócić uwagę na jego techniczne parametry. Matryca OLED zapewni najlepsze kolory i głęboki kontrast – przewyższa w tej kwestii technologię LED. Jeśli szukasz telewizora tylko do oglądania filmów – wystarczy jakość Full HD, natomiast dla miłośników grania na konsoli lepszym wyborem będzie rozdzielczość ekranu 4K. Zależy Ci na oglądaniu filmów w serwisach VOD? Upewnij się, że prędkość łącza internetowego nie jest niższa niż 6 Mb/s dla jakości HD oraz 20 Mb/s dla jakości 4K.

Wybór wielkości telewizora z funkcją Smart TV może nie być prosty. Dobrze jest zastanowić się jeszcze przed zakupem, jak duży ma być odbiornik i w jakim miejscu ma się znaleźć. Do dużego salonu, dla fanów filmowych seansów dobrą opcją będzie telewizor 60 cali. W nieco mniejszym pomieszczeniu dobrze sprawdzą się telewizor 43 cale oraz telewizor 40 cali. Dla małych pomieszczeń, np. sypialni czy pokoju dziecięcego, z powodzeniem wystarczy telewizor 32 cale.

Czym Smart TV różni się od zwykłego odbiornika?

Telewizory z funkcją Smart TV różnią się od zwykłych odbiorników głównie dostępem do internetu. Dzięki temu można cieszyć się właściwie nieograniczoną rozrywką, bez względu na to, co akurat jest emitowane w telewizji. Połączenie z siecią pozwoli Ci na słuchanie ulubionej muzyki (np. poprzez Spotify czy YouTube), oglądanie filmów i seriali na platformach VOD, przeglądanie stron internetowych i portali społecznościowych, a nawet rozmowę z bliskimi na Skype. Sterowanie telewizorem z funkcją Smart TV może odbywać się za pomocą zwykłego pilota, pilota Magic, smartfona, a nawet komend głosowych. Jeśli masz starszy telewizor, który nie posiada funkcji Smart TV, jednak nie chcesz lub nie możesz wymienić go na nowy model – rozwiązaniem jest przystawka Smart TV. Wystarczy ją podłączyć do telewizora poprzez złącze HDMI, aby móc cieszyć się korzyściami, jakie płyną z urządzeń z funkcją Smart TV.

Jaki system operacyjny Smart TV wybrać?

Najpopularniejsze systemy operacyjne w telewizorach to:

  • Android TV– występuje w TV marki Sony, Philips czy TCL, oferuje wiele funkcji, lecz niewiele aplikacji,
  • Tizen  – połączony z platformą Smart Hub, znajdziemy go w telewizorach Samsung. Daje on możliwość korzystania z platform VOD, np. Netflix, HBO Max, Player czy Polsat Box, wypożyczalni VOD, np. Cineman VOD czy Chili Cinema, serwisów społecznościowych, np. Facebook czy Instagram, usług strumieniowania muzyki – Spotify czy Deezer, komunikatorów, programów informacyjnych, poczty elektronicznej itp. Dzięki niemu telewizor Samsung staje się jednym z elementów ekosystemu Samsung SmartThings, co pozwala na integrację m.in. ze smartfonami, tabletami czy urządzeniami IoT.
  • webOS TV – występuje w TV marki LG, charakteryzuje się szybkością działania i przejrzystością zapewniającą intuicyjną obsługę,
  • My Home Screen – posiadają go telewizory Panasonic, oferuje niewiele aplikacji, ale posiada wiele opcji personalizacji i oferuje podstawowy zestaw funkcji inteligentnych.

Które telewizory posiadają najwięcej aplikacji? Wydaje się, że największy wybór jest w telewizorach opartych na systemie Android, a to ze względu na smartfonowe korzenie tego systemu. Z drugiej strony, bardzo duży wybór aplikacji znajdziemy również w telewizorach opartych na takich systemach jak Tizen – Samsung czy webOS – LG.

Wszyscy główni producenci telewizorów co jakiś czas publikują aktualizacje oprogramowania smart TV, dodają nowe funkcje, udoskonalają stare, a także poprawiają błędy i problemy bezpieczeństwa.

W fabrycznych ustawieniach telewizory Smart TV mają już wstępnie zainstalowane aplikacje, z których można korzystać od razu. Jednakże sytuacja zmienia się, gdy chcemy zainstalować dodatkowe aplikacje spoza fabrycznie wgranej gamy. W takim wypadku telewizory marek Philips, Samsung i Sony wymagają zalogowania się. W przypadku Smart TV Samsung będzie to konto producenta, a w przypadku Philipsa i Sony – konto Google. Jeżeli nie mamy takiego konta, musimy je stworzyć. Jedyną marką telewizorów, która nie uzależnia instalacji dodatkowych aplikacji od utworzenia konta jest LG.

Dlaczego warto korzystać ze Smart TV?

Zalet Smart Tv jest wiele. Przy zakupie nowego odbiornika mało kto wyobraża sobie telewizor bez tej wygodnej, nowoczesnej funkcji. Ale Smart TV to nie tylko możliwość przeglądania internetu, oglądania ulubionych filmów, korzystanie z mediów społecznościowych czy możliwość przesyłania plików.

Dzięki Smart Tv możesz również grać w gry wideo bez podłączania do nich konsoli lub komputera. Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu masz możliwość pobrania znanych i rozbudowanych graficznie gier bezpośrednio na swój telewizor. Jednak pamiętaj, że nie każdy system operacyjny posiada wbudowane te same możliwości. Dlatego, jeśli zależy Ci na jak największej dostępnej liczbie gier na Twoim TV, wybierz system operacyjny Android, ewentualnie Tizen.

Niektóre telewizory Smart posiadają bardzo wygodną opcję. Ciekawostką, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę, jest fakt, że jeśli nie posiadasz dekodera telewizji cyfrowej, jedynie telewizor Smart TV oraz kablówkę, w części modeli wystarczy podpiąć i skonfigurować dysk zewnętrzny, aby cieszyć się nagrywaniem, zatrzymywaniem i cofaniem ulubionych programów. Cała operacja sprowadza się do wpięcia dysku zewnętrznego pod port USB.

Nowoczesne telewizory Smart posiadają również ciekawą aplikację od producenta, którą możesz wykorzystać i zainstalować na swoim smartfonie, aby zamienić go w pilota.

Jeśli chcemy kupić mały telewizor Smart TV, z obrazem wyświetlanym w rozdzielczości HD Ready, jest to koszt już nawet kilkuset złotych. Taka cena za urządzenie, które umożliwia dostęp do internetu przez Smart TV – a co za tym idzie do ulubionych serwisów: YouTube, Netflix czy Facebook – wydaje się naprawdę niewielka. Dlatego jeśli jesteś mieszkańcem niewielkiej kawalerki, posiadasz mały salon lub chcesz wstawić telewizor do kuchni czy pokoju dziecięcego, taki będzie idealnym rozwiązaniem.

Technologia Smart TV na zawsze odmieniła rynek telewizyjny. To rzeczywiście wielka rewolucja, która uprzyjemnia użytkownikom czas spędzony przed telewizorem oraz gwarantuje moc niezapomnianych wrażeń. Telewizor z internetem – jak to działa? To coś więcej niż zwykły odbiornik telewizji naziemnej czy satelitarnej. Dostęp do wielu różnych aplikacji sprawia, że telewizory zamieniają się w prawdziwe centrum domowej rozrywki. Ty decydujesz, kiedy i co oglądasz. Już nie musisz spieszyć się, żeby obejrzeć ulubiony film czy serial. To z pewnością wspaniałe ułatwienie, które usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających użytkowników.

4,5
10 ocen
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Szukam smarta w okolicy 2 tys. Co sądzicie o panasonic 47AS650E? Na korzyść u niego bardzo niski pobór energii, niski Input Lag no i dobre nasycenie kolorów. Ktoś go użytkuje?
Właśnie zastanawiam się nad kupnem tego odbiornika. Narazie przeczytałem jedną niezbyt dobrą opinią dotyczącą Smart tv w tym telewizorze.
Po co kupować coraz nowsze gadżety, których liczne funkcje nie są dopracowane, bo robione w pośpiechu? Każda propozycja ma swoje wady. Zamiast cieszyć się użytkowaniem, będziemy mieli okazję do irytacji, stresu i skracania sobie życia. Albo więc poczekać, albo pójść na spacer w ciekawą okolicę. Potem już na ogół nie ma się chęci na ekstrawagancje domowe. No i kasa zostaje w kieszeni ;-)
Smart TV to pomyłka. Producenci nie wspierają starszych modeli telewizorów w zakresie dostępności aplikacji, nie wspierają standardowych urządzeń typu klawiatura, mysz kamera, mikrofon, nie odpowiadają za dostępność podstawowych (a i tak dość słabych) aplikacji (np. youtube od lipca 2017).
Zamiast tego polecam jakikolwiek PC/laptop z bezprzewodową klawiaturą i myszą. Podłączony do TV po HDMI, może stać gdziekolwiek. Ma dysk, więcej pamięci, normalny system operacyjny, pod którym zainstalujesz i uruchomisz wszystko, napęd optyczny, porty USB, itp. Jedyny mankament to to, że trzeba go uruchamiać oddzielnie od TV, ale czy zawsze oglądając telewizję korzystamy z tych wszystkich dodatków?
"Android TV– występuje w TV marki Sony, Philips czy TCL, oferuje wiele funkcji, lecz niewiele aplikacji" - to chyba jakiś żart? Wszystkie aplikacje z google play to niewiele? Cały opis Tizen Tv równie dobrze można by było skopiować i wsadzić jako opis Android Tv. Czy ktoś kto pisał ten poradnik w ogóle widział telewizor z Android Tv?
Polecam wypróbować apke Vision Głosowy Asystent, aktualnie stosuję od kilku miesięcy, dużo opcji inteligentnego domu, spełnia moje oczekiwania :D
Specjalista Morele | 10:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.