Udostępnij
Skomentuj

Co to jest switch zarządzalny? Jaki switch wybrać?

Switch zarządzalny to dobry sposób na skonfigurowanie lokalnej sieci. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Budowa sieci komputerowych, szczególnie tych domowych, nie jest trudna. Niewielkich rozmiarów LAN można stworzyć i administrować nią z wykorzystaniem switcha lub routera. Niekiedy koniecznym staje się użycie obu wymienionych urządzeń. Switche służą przede wszystkim do stworzenia sieci lokalnej opartej na połączeniach kablowych. Aby podłączyć LAN do internetu, niezbędne jest użycie routera. Mogłoby się wydawać, iż wszystkie switche są do siebie podobne i oferują takie same możliwości. Nic bardziej mylnego! W dzisiejszym poradniku przedstawiamy różnice pomiędzy dostępnymi typami przełączników sieciowych.

Co to jest switch zarządzalny?

Do administrowania domową siecią potrzebny jest router lub switch. Te drugie urządzenia pomagają stworzyć rozbudowane połączenia lokalne przy użyciu kabli. Obecnie można wyróżnić dwa podstawowe typy: switche zarządzalne i niezarządzalne. Większą swobodę daje pierwszy rodzaj. Pozwala na konfigurowanie wielu ustawień, dzięki czemu zyskuje cały czas rosnącą popularność. Zarządzalny switch wyglądem przypomina cienkie pudełko z różnymi portami. Gniazda służą do podłączenia rozmaitych sprzętów do internetu: komputerów stacjonarnych, drukarek, laptopów czy tabletów.

Obecnie na rynku dostępne są bardziej lub mniej rozbudowane modele, np. switch zarządzalny 24-portowy, idealny do rozwiązań przemysłowych, oraz switch zarządzalny 8 portów, w zupełności wystarczający do lokalnej sieci domowej. Wszystkie gniazda umieszczono w solidnej obudowie wykonanej z plastiku lub metalu. Urządzenia tego typu wyróżniają się stosunkowo małymi rozmiarami. Oczywiście duża liczba złączy oznacza, że musisz przygotować więcej miejsca na rozbudowany sprzęt oraz podpinane do niego kable.

Do czego służy switch zarządzalny?

Przełącznik zarządzalny przydaje się w każdym miejscu, w którym trzeba podłączyć kilka bądź nawet kilkanaście urządzeń do internetu. Spełni swoje zadania nie tylko w domach prywatnych, lecz także w mniejszych biurach lub sklepach. To właśnie z jego pomocą zbudujesz oraz uporządkujesz rozbudowaną sieć LAN. Masz również szansę przekierować ważne informacje do konkretnego narzędzia. Tworzenie nowego, niezależnego pasma transmisyjnego pozwala na znaczne odciążenie internetu. Oczywiście w zależności od zapotrzebowania możesz zmieniać nadrzędność jednej z podłączonych maszyn.

Zaawansowany sprzęt daje możliwość wydzielania grup użytkowników. Czy taka funkcja przydaje się w lokalnej sieci domowej? Oczywiście, że tak. Jest to jeden z najlepszych sposobów wprowadzenia poprawnie działającej kontroli rodzicielskiej. Aby to zrobić, należy określić w ustawieniach, na jakie witryny internetowe nie mogą wchodzić dzieci, których komputery są podłączone do konkretnego podzespołu. W ten sposób dorośli mają pewność, że podopieczni nie trafią na niepożądane treści.

Polecane switche zarządzlne

Czym kierować się podczas zakupu switcha zarządzalnego?

Switche zarządzalne nie należą do tanich narzędzi, dlatego lepiej dokładnie przemyśleć ich zakup. Poszukując odpowiedniego modelu, warto przemyśleć, jak duża ma być sieć. Zależy to nie tylko od liczby użytkowników, lecz także od tego, ile sprzętów ma być podłączonych do przełącznika. W ten sposób określisz, czy potrzebny Ci switch zarządzalny 16-portowy, czy nowoczesny switch zarządzalny 48-portowy. Do użytku przemysłowego zalecane są produkty z rozbudowaną liczbą gniazd, które pozwolą obsłużyć nawet duże biuro.

Kolejny czynnik wpływający na wybór urządzenia to prędkość transmisji danych. Większość sprzętów wyposażono w porty o standardach umożliwiających przesyłanie sygnału z prędkością 10 Mbps, 100 Mbps oraz 1000 Mbps. Im wyższe wartości, tym płynniej działa internet. Nie ma żadnych opóźnień, nawet gdy jedno z podpiętych narzędzi pobiera z sieci duże pliki. Istotną rolę odgrywa rozmiar tablicy adresów MAC, czyli pamięć, w jakiej zapisywane są dane podłączanych sprzętów. Ten element pozwala na przechowywanie sporej ilości informacji, co ma znaczenie głównie w korporacjach.

Liczy się także dodatkowe wyposażenie, np. switch PoE zarządzalny. Skrót ten oznacza standard Power over Ethernet. Pozwala na przesyłanie energii elektrycznej przy użyciu kabla. Tym samym urządzenia zainstalowane w danych portach nie wymagają odrębnych źródeł energii. Na jakość sprzętu wpływają również cena oraz producent. Nie da się ukryć, że im droższe narzędzie, tym użytkownik ma większe możliwości konfigurowania lokalnej sieci.

Oprócz tego zaawansowany switch zapewnia szybki transfer informacji, a na tym zależy prawie każdemu użytkownikowi internetu. Rozpiętość kosztów jest obecnie bardzo duża. Tani switch zarządzalny kupisz już za niecałe 100 zł. Na rynku dostępne są modele za prawie 1500 zł, oferujące dodatkowe funkcje i większą liczbę portów. Do bardzo dobrych oraz popularnych maszyn należą między innymi: switch zarządzalny TP-Link bądź switch zarządzalny Cisco.

Jeśli szukasz sprawdzonego urządzenia, skorzystaj z rankingów, jakie przygotowują dla konsumentów eksperci z branży sprzętów informatycznych. Warto także zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Dzięki temu znajdziesz model idealnie dobrany do własnych potrzeb i oczekiwań. Zwróć również uwagę na obudowę. Dobrze zdecydować się na zakup narzędzia wykonanego z solidnych tworzyw. W przeciwnym razie switch nie wytrzyma wysokiego stopnia eksploatacji.

Zalety i wady switcha zarządzalnego

Switche zarządzalne mają wiele zalet. Pozwalają skonfigurować internet tak, by korzystanie z niego było jeszcze łatwiejsze. Z użyciem zaawansowanego urządzenia stworzysz także sieć VLAN. Zdalny dostęp jest całkowicie bezpieczny. Przełączniki umożliwiają ustanowienie priorytetu przesyłania danych, co przydaje się zwłaszcza w firmach. Dla rodziców istotną rolę odgrywa wspomniana już funkcja kontroli przeglądanych witryn z dowolnego miejsca za pomocą panelu sterowania dostępnego przez każdą popularną przeglądarkę internetową.

Modele zarządzalne to idealny sposób na ochronę najważniejszych danych poprzez system IP Security lub filtrowanie bezpiecznych adresów MAC. W ten sposób masz pewność, że wszystkie Twoje hasła nie wpadną w niepowołane ręce. Eksperci podkreślają, że to jedna z najważniejszych zalet switcha zarządzalnego, zwłaszcza teraz, gdy liczba ataków cybernetycznych cały czas wzrasta, a pomysłowość hakerów może zadziwić każdego. Takie sprzęty przydadzą się zarówno w domu, jak i firmach. Do prywatnego domowego użytku lepszy będzie zakup mniejszego modelu.

W przypadku dużych korporacji idealny wybór stanowią nowoczesne produkty z większą liczbą portów. W ten sposób podłączysz naprawdę sporo potrzebnych w pracy maszyn. Niestety oznacza to, że koszt urządzenia znacznie wzrośnie. Dla osób, które znają się na konfiguracji sieci, switche są proste w użyciu. Wszystkie funkcje określasz w zakładce ustawienia. To właśnie tam wprowadzasz podział grup użytkowników, ustalasz hasła, decydujesz, jaki sprzęt ma w danym momencie priorytet prędkości przesyłania danych lub blokujesz dane witryny. Mniej zaawansowani użytkownicy mogą na początku czuć się zagubieni, jednak po kilku tygodniach poradzą sobie nawet z bardziej zaawansowanymi funkcjami.

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.