Co to jest szynkowar? Jak przyrządzać domowe wędliny?

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się nad zakupem domowego szynkowaru? To urządzenie, które pozwala na wyrób własnej wędliny.

Jak działa szynkowar i na co zwrócić uwagę przy wyborze? Sprawdź!

Do czego służy szynkowar? Jak działa?

Szynkowar to urządzenie, którego zadaniem jest parzenie szynek (i innych mięs) w domowych warunkach. Zazwyczaj sprzęt ten jest wykonany z metalu lub z tworzywa sztucznego, które jest odporne na wysokie temperatury. Materiał, z którego wykonane są akcesoria kuchenne, jest także atestowany do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Gotowanie w szynkowarze pozwala na wytworzenie własnych wyrobów mięsnych – szynki, mielonki, golonki, kiełbasy, rolad oraz pasztetów.

Polecane szynkowary

Jak działa szynkowar? W urządzeniu umieszcza się zamarynowane mięso i następnie dociska je specjalną spiralą. Potem sprzęt wkłada się do garnka z wodą i podgrzewa. Ilość stopni Celsjusza utrzymywanych w naczyniu zależy od tego, jakie mięso przyrządzamy. Temperaturę możemy kontrolować dzięki załączonemu do zestawu termometrowi. Czas wytworzenia domowej wędliny może wynosić od 1 do około 2 godzin.

Jak gotować w szynkowarze? Najważniejsze etapy przyrządzania własnej wędliny to:

  • marynowanie, czyli doprawianie mięsa za pomocą przypraw i ziół, na około 24 h przed włożeniem do szynkowaru,
  • pakowanie – włożenie mięsa do specjalnego woreczka lub siatki wędliniarskiej,
  • zamykanie – założenie na urządzenie specjalnej płytki dociskowej,
  • parzenie – utrzymywanie w garnku z szynkowarem temperatury nieprzekraczającej 80 stopni Celsjusza,
  • hartowanie – schłodzenie szynkowaru z mięsem w środku.

Własne wyroby wędliniarskie sprawdzą się jako dodatek do codziennych posiłków, a także mogą stanowić atrakcyjne danie podczas wyjątkowych okazji (np. na świątecznym obiedzie). Dzięki gotowaniu szynki w szynkowarze użytkownik ma pewność, że mięso zostało przygotowane z naturalnych składników. Samodzielne przyrządzenie produktu może także być powodem do satysfakcji. Urządzenie pozwala również na eksperymentowanie z różnymi ulubionymi smakami.

Budowa i rodzaje szynkowarów

Szynkowary do gotowania szynki mogą mieć różnorodne kształty oraz pojemność. Klasyczne urządzenia pozwalają na wytworzenie 1 kg mięsa. Na rynku dostępne są także modele mniejsze i większe. Sprzęt składa się z głównego pojemnika (w którym umieszcza się wędliny), pokrywki z blokadą, sprężynki oraz płytki dociskowej. Dodatkowo do zestawu z szynkowarem mogą zostać załączone inne akcesoria – np. sonda z termometrem.

Ile kosztuje szynkowar?

Cena szynkowaru zależy od rodzaju urządzenia oraz załączonych do niego akcesoriów, może ona mieścić się w przedziale od 60 do nawet 140 złotych. Za prosty szynkowar wykonany z nierdzewnej stali, o pojemności wynoszącej 2,5 litra zapłacisz około 65 złotych. Szynkowar z garnkiem, termometrem i woreczkiem w zestawie będzie natomiast kosztować dwa razy więcej.

Gdzie kupić szynkowar? Polecamy nasz sklep Morele.net! Znajdziesz u nas wysokiej jakości szynkowary z termometrem, w których w szybki i łatwy sposób przyrządzisz domowe wędliny o niepowtarzalnym aromacie i soczystości. Taki sprzęt to inwestycja na lata. Zamów urządzenie dla siebie lub w prezencie dla bliskiej osoby – w ten sposób zyskasz pewność, że podane mięsa stanowią wartościowy posiłek.

Jak zrobić wędlinę domowej roboty za pomocą szynkowaru?

Dobrej jakości szynkowar z garnkiem i termometrem umożliwi nam przygotowanie różnych mięs – szynki konserwowej i peklowanej, rolad mięsnych, karczku, łopatki, karkówki, kiełbasy, a nawet pasztetu. Jak zrobić wędlinę domowej roboty? Poniżej prezentujemy prosty przepis na szynkę z szynkowaru. Pierwszy krok to przygotowanie składników, czyli mięsa (np. szynki wieprzowej) oraz marynaty (przypraw oraz ziół).

Gotowanie szynki w szynkowarze rozpoczynamy od umycia i osuszenia kawałka mięsa. Następnie trzeba go zamarynować – w tym celu można użyć bulionu przygotowanego z majeranku, jałowca, ziela angielskiego, liścia laurowego, czosnku i soli peklowanej. Całość należy pozostawić w lodówce na 24–48 godzin, obracając co jakiś czas, by marynata rozeszła się równomiernie po wyrobie.

Po zamarynowaniu mięsa należy je osuszyć z bulionu i przełożyć do specjalnego woreczka lub siatki wędliniarskiej. Tak przygotowaną szynkę można umieścić w szynkowarze a następnie – w garnku z wodą. Szynka z szynkowaru powinna być parzona przez około 1,5–2h, w tym celu należy utrzymywać stale temperaturę wody w naczyniu na poziomie nieprzekraczającym 80 stopni Celsjusza. Po ugotowaniu należy podlać mięso zimną wodą i odstawić do ostudzenia a później – do leżakowania.

Jak długo gotować wędlinę w szynkowarze?

Czas parzenia mięsa w szybkowarze wynosi około 1,5–3 h. Do tego należy jednak doliczyć jeszcze:

  • czas przygotowania marynaty – około 10 minut,
  • czas marynowania mięsa – minimum 24 godziny, 
  • czas studzenia mięsa po parzeniu – do 2 godzin,
  • leżakowanie mięsa – 24 godziny.

Łącznie czas przygotowywania domowej wędliny może wynieść nawet do 3 dni!

Na co zwrócić uwagę przed wyborem szynkowaru?

Z uwagi na różnorodność dostępnych urządzeń, wybór idealnego szynkowaru na początku może się wydawać trudny. Gdy jednak przemyślisz swoje potrzeby i zapoznasz się ze specyfikacją tego sprzętu, w łatwy sposób dobierzesz najbardziej opłacalne rozwiązanie. Który szynkowar wybrać? Warto kierować się kryteriami takimi jak materiał wykonania, dostępność akcesoriów, kształt oraz pojemność. Poniżej prezentujemy zestawienia najpopularniejszych na polskim rynku typów. 

Ze stali nierdzewnej, szynkowar z aluminium czy plastik?

Jaki szynkowar wybrać? Bez względu na to, czy wybierzemy szynkowar wykonany z aluminium,  ze stali nierdzewnej lub plastiku, są to materiały bezpieczne w kontakcie z żywnością i odporne na wysokie temperatury. Różnica polega na możliwości mycia urządzenia w zmywarce oraz jego trwałości. Modeli z plastiku oraz wykonanych z aluminium nie możemy czyścić w ten sposób. Jednocześnie najbardziej wytrzymałe są szynkowary aluminiowe.

Akcesoria szynkowaru 

Przed zakupem urządzenia warto się zorientować, czy posiada ono w zestawie dodatkowe akcesoria. Najkorzystniej kupić od razu szynkowar z termometrem, sondą i woreczkami do mięsa. Wtedy nie ma ryzyka, że dokupione poza zestawem wyposażenie nie będzie pasować do posiadanego modelu sprzętu. Ciekawym gadżetem do szynkowaru jest nastrzykiwarka do wędlin. Dzięki igle można wprowadzić do środka mięsa specjalną mieszankę peklującą.

Prostokątne szynkowary czy w innym kształcie?

Najczęściej spotykane są szynkowary owalne, prostokątne oraz w kształcie walca. Na rynku dostępne są także urządzenia o okrągłym lub kwadratowym pojemniku na mięso. Który z nich wybrać? Szynkowary kwadratowe i prostokątne umożliwiają parzenie większych ilości mięsa za jednym razem. Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z domowymi wędlinami i nie planujesz zakupu dodatkowego garnka do szynkowaru, najlepiej wybrać uniwersalny model o wymiarach walca.

Pojemność szynkowaru

Ważnym kryterium wyboru szynkowaru jest jego pojemność. Parametr ten należy dostosować do planowanego rodzaju mięsa oraz ilości osób, dla których parzone będą wędliny. Do użytku domowego (dla 2 osób) w zupełności wystarczy szynkowar o pojemności do 1 kg. Dla małych rodzin z dziećmi polecane są urządzenia średnie (o pojemności pomiędzy 1 i 2 kg). Natomiast dla rodzin wielodzietnych zalecane są sprzęty o garnku mieszczącym powyżej 2 kg mięsa. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.