Co to pamięć RAM DDR2, DDR3 i DDR4? Które lepsze? Jak wybrać?

| 0 Komentarzy
Nie tylko pojemność pamięci RAM ma znaczenie dla wydajności komputera, ale też jej rodzaj. Czym różni się RAM DDR2 od DDR3 i DDR4? Który standard wybrać?

Pamięć RAM – co to takiego? Jest to nieodłączny element konfiguracji komputerowej, który wpływa na wydajność urządzenia, płynność działania systemu i programów. Pamięć RAM bywa określana również mianem pamięci operacyjnej, umożliwia ona błyskawiczny i wielokrotny zapis danych. Obecnie stosowana jest ona głównie w standardzie DDR4 oraz DDR3, rzadziej DDR2 lub DDR.

Najczęściej wybierane pamięci RAM

Rodzaje stosowanej obecnie pamięci RAM

Gdy sięgniemy pamięcią wstecz lub zajrzymy do specyfikacji kilkudziesięcioletnich urządzeń, zauważymy, że wcale nie zawierały one pamięci RAM DDR, ale SDRAM, EDO lub FPM. Technologia się jednak zmieniła i standard DDR wyparł poprzedników na dobre. Aktualnie w sprzedaży znajdziemy już wyłącznie nieliczne kości DDR, a także dość szeroki wybór modułów DDR2, DDR3 i DDR4. Czym się różnią? Jaka jest ich charakterystyka?

Pamięć RAM DDR2

Standard pamięci RAM nowszy oraz lepszy od DDR. Zapewnia on wyższą częstotliwość taktowania niż pamięć DDR – można liczyć na taktowanie od 400 do 1066 MHz. Atutem jest też zmniejszone zapotrzebowanie na energię w porównaniu do poprzednich standardów. Pamięci RAM DDR2 są dostępne w sprzedaży w modułach o pojemności od 256 MB do 4 GB RAM.

Pamięć RAM DDR2 a DDR – kluczowe różnice:

  • Obniżono napięcie zasilania z 2.5 V na 1.8 V.
  • Podwojono prędkość układu wejścia oraz wyjścia.
  • Liczba pinów wzrosła ze 184 do 240.
  • Zmodyfikowano wycięcie w płytce pamięci, co zapobiega zastosowaniu niekompatybilnych modułów.

Pamięć RAM DDR3

Kolejnym standardem pamięci RAM jest DDR3. To unowocześnione rozwiązanie o jeszcze niższym zapotrzebowaniu na energię, wyższej prędkości działania oraz o niższym napięciu, jedynie liczba pinów pozostała niezmieniona w porównaniu z pamięcią DDR2 i wynosi 240. Pamięć RAM DDR3 zaczęła być powszechnie stosowana w 2007 roku, gdy zaczęły obsługiwać ją procesory Intel, a w 2009 roku moduły te stały się kompatybilne także z procesorami AMD. Moduły DDR3 są dostępne w sprzedaży w pojemności od 512 MB do 8 GB RAM i wciąż są powszechnie wykorzystywane w nieco starszych urządzeniach.

Pamięć RAM DDR3 a DDR2 – kluczowe różnice

  • Napięcie zasilania zostało obniżone z 1.8 do 1.5 V, w pamięciach niskonapięciowych DDR3L jest to 1.35 V, a w pamięciach DDR3U zaledwie 1.2 V.
  • Zużycie energii jest niższe nawet o około 40% niż w pamięci DDR2.
  • Przepustowość pamięci wzrosła pomimo niższego napięcia oraz niższego zapotrzebowania na energię.
  • Częstotliwość działania pamięci DDR3 może wynosić od 800 do 2400 MHz.

Pamięć RAM DDR4

Najnowszym standardem pamięci RAM DDR jest właśnie DDR4. Jest to najpopularniejsza obecnie pamięć operacyjna, ale z uwagi na to, że poszczególne standardy RAM nie są ze sobą kompatybilne, RAM DDR4 stosowany jest głównie w nowszych urządzeniach (w starszych konieczna byłaby większa modyfikacja sprzętowa – przede wszystkim wymiana płyty głównej). Obsługa pamięci RAM DDR4 stała się powszechna w 2014 roku.

Pamięć RAM DDR3 a DDR4 – kluczowe różnice

  • Jeszcze bardziej obniżono napięcie. W przypadku pamięci RAM DDR4 jest to 1.2 V.
  • Pamięć RAM DDR4 ma o około 20% niższe zapotrzebowanie na energię.
  • Przepustowość pamięci DDR4 jest wyższa.
  • Liczba pinów wzrosła z 240 do 288 w przypadku pamięci RAM DDR4.
  • Częstotliwość działania pamięci RAM DDR4 może wynosić od 2133 MHz w górę. Teoretycznie górną granicą było 3200 MHz, ale obecnie w sprzedaży bez problemu znajdziemy kości o częstotliwości pracy 3400 lub 3600 MHz.

Który standard pamięci RAM wybrać?

Poszczególne standardy pamięci RAM zauważalnie się od siebie różnią, a ponieważ nie ma pomiędzy nimi kompatybilności, trzeba zdecydować się na konkretne i najlepsze z dostępnych rozwiązań. Oczywiście za najkorzystniejszą opcję można uznać od razu standard DDR4, ale nie zawsze tak będzie.

  • Standard pamięci RAM należy dobrać do użytkowanego urządzenia. Jeśli dokupujemy kości do kilkuletniego lub starszego sprzętu, to całkiem prawdopodobne, że korzysta on z pamięci RAM DDR3 lub DDR2 i wówczas to po te kości należy sięgnąć.
  • Swobodę wyboru dowolnego standardu pamięci RAM mają przede wszystkim ci użytkownicy, którzy kompletują nowe urządzenie. W takiej sytuacji nie warto kupować przestarzałych kości DDR2 lub DDR3, gdyż o wiele lepsze parametry do zaoferowania mają kości DDR4.

Chcąc zastosować pamięć RAM DDR4 w kilkuletnim komputerze musielibyśmy zadbać o wymianę innych podzespołów, a w szczególności płyty głównej i procesora na modele kompatybilne z pamięcią RAM DDR4. Ponieważ jest to działanie bardzo inwazyjne i kosztowne, to w praktyce rzadko bywa stosowane. Lepszą opcją wydaje się wówczas pozostanie przy pamięci RAM DDR3 lub wymiana całego urządzenia na nowszy model.

Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze pamięci RAM?

Wybierając pamięć RAM trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jej standard, ale też innego rodzaju parametry, jak:

  • Rodzaj pamięci - wybierając pamięć RAM należy upewnić się, czy jest to moduł przeznaczony do komputera stacjonarnego, czy mobilnego.
  • Pojemność – należy dopasować ją do parametrów komputera oraz do jego ogólnej wydajności i zastosowania. W urządzeniu do podstawowych zastosowań wystarczającą pojemnością może być pamięć RAM 4 GB lub pamięć RAM 8 GB, ale już do gier, grafiki i zaawansowanych działań warto wybrać pamięć RAM 16 GB lub pamięć RAM 32 GB. Przed zakupem kości RAM należy sprawdzić, jaką maksymalną pojemność pamięci RAM i o jakim taktowaniu obsłuży płyta główna. Warto też sprawdzić, czy możliwe jest użycie pamięci dwukanałowej, czyli dwóch identycznych kości, które razem zaoferują pożądaną pojemność, ale z uwagi na wykorzystanie ich dwukanałowego działania można liczyć na lepsze parametry działania.
  • Częstotliwość pracy – im wyższa tym lepiej.
  • Opóźnienia – im niższe tym lepiej.
  • Marka – warto zdecydować się na pamięć RAM znanej marki, która jest dobrze oceniana przez użytkowników i ceniona za bezproblemowe działanie.
  • Podświetlenie i design – w przypadku komputera z przeszkloną obudową, warto rozważyć zakup pamięci RAM z podświetleniem, które dopełni wygląd całego urządzenia. W przypadku w pełni zabudowanych urządzeń nie ma to większego znaczenia.
bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Karty graficzne - DDR5 - RAM 128 GB - RAM 64 GB - RAM RGB

4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.