Co to serwer NAS? Do czego służy? Jak wybrać najlepszy?

| 0 Komentarzy
Serwer NAS ułatwia przechowywanie i udostępnianie plików w domu i poza nim. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Serwer NAS pozwala bezpiecznie przechowywać pliki i umożliwia dostęp do nich z każdego urządzenia w sieci. Jak wybrać serwer NAS?

Co to jest NAS i do czego służy?

Serwer NAS (skrót od Network Attached Storage – sieciowa pamięć masowa) to prosty komputer służący do magazynowania i udostępniania dużych ilości danych. Jego głównym komponentem jest oczywiście dysk twardy. W rozwiązaniach domowych stosuje się zwykle od jednego do czterech modułów pamięci. Profesjonalny NAS do szafy RACK może mieścić w sobie nawet kilkadziesiąt pojemnych dysków i mieć rozwiązania ułatwiające ich szybką wymianę, tworzenie kopii zapasowych czy zapobieganie skutkom awarii.

Polecane serwery plików

W zastosowaniach domowych serwer plików pełni zazwyczaj rolę magazynu multimediów. Zależnie od liczby i rodzaju zamontowanych dysków może mieć sumaryczną pojemność od kilku do kilkudziesięciu terabajtów. Umieszczone na nim pliki są dostępne za pośrednictwem sieci domowej, tak przewodowo, jak i przez Wi-Fi. Serwer plików FTP w NAS umożliwia bezpieczny dostęp do części lub wszystkich plików autoryzowanym użytkownikom poza siecią lokalną. Łączący się z nim komputer, smartfon czy telewizor uzyskuje dostęp do przyznanych mu folderów i plików.

Dzięki temu pojedynczy NAS w domu może pełnić rolę zarówno odtwarzacza czy magazynu multimediów, jak i posiadać wydzieloną przestrzeń przypisaną do konkretnych użytkowników lub urządzeń. Przechowasz tam backup danych lub prywatne pliki. System operacyjny serwera pozwala często na dodatkowe szyfrowanie danych bądź blokowanie dostępu do nich za pomocą hasła. Funkcje te sprawdzają się też w niewielkim biurze, dając pracownikom bezpieczną przestrzeń do przechowywania ich plików wraz z udostępnianiem zdalnego dostępu do nich.

NAS sprawdza się też wszędzie tam, gdzie musisz utrzymać duże ilości danych przez określony czas, jak na przykład w przypadku domowego lub firmowego monitoringu. Oprogramowanie większości serwerów pozwala skonfigurować automatyczne czyszczenie konkretnych plików pod określonymi warunkami, na przykład usuwanie starszych niż miesiąc nagrań z kamer przemysłowych. Serwer NAS ułatwia też udostępnianie plików pomiędzy pracownikami i domownikami, również spoza sieci lokalnej za pośrednictwem protokołu SSH lub FTP.

Jest to więc znakomite rozwiązanie, jeżeli filmy i zdjęcia z wyjazdu obrobione na komputerze chcesz mieć natychmiast dostępne z poziomu smartfona lub telewizora czy udostępnić je domownikom albo znajomym. Dobrze sprawdza się też w przypadku, gdy nad swoimi projektami pracujesz zamiennie na dwóch lub więcej urządzeniach. Z NAS-em łatwo zgromadzisz w jednym folderze pliki tekstowe, zdjęcia z telefonu oraz dane z pomiarów w terenie i uzyskasz do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie.

Jaki serwer NAS wybrać?

Kryteria wyboru serwera NAS różnią się oczywiście w zależności od tego, ile danych zamierzasz na nim przechowywać oraz gdzie będziesz z niego korzystać. Serwer NAS RACK to wybór dla użytkowników profesjonalnych, dysponujących rozbudowanym centrum obliczeniowym czy utrzymujących rozbudowane portale internetowe. W tym przypadku o wyborze może zdecydować obecność lub brak bardzo konkretnych zaawansowanych funkcji, a także kompatybilność z już posiadanymi maszynami obliczeniowymi i innymi rozwiązaniami.

Serwer do biura jest o wiele łatwiej wybrać. W zdecydowanej większości przypadków powinien on podlegać podobnym kryteriom jak urządzenie do domu. Warto jednak część funkcji multimedialnych poświęcić na rzecz skuteczniejszych zabezpieczeń systemu plików lub opcji wykonywania automatycznych kopii zapasowych. Rozważ też model z większą liczbą kieszeni pozwalający na zastosowanie bezpiecznego systemu RAID. Dobrym wyborem w tym segmencie jest serwer NAS QNAP cechujący się wysokim poziomem niezawodności i bezpieczeństwa.

W przypadku urządzenia do domu funkcje szyfrujące i limitujące dostęp do plików oczywiście też mają znaczenie. Jeżeli jednak nie posiadasz Smart TV, możesz chcieć odtwarzać swoją bibliotekę multimediów bezpośrednio z serwera NAS. Niektóre modele są wyposażone w prosty pilot pozwalający nawigować systemem plików czy sterować głośnością. Spotkać też możesz ciekawe funkcje dodatkowe, takie jak serwer iTunes synchronizujący Twoją bibliotekę na lokalnym dysku.

Pod względem systemu operacyjnego najczęściej spotykaną opcją jest serwer NAS Linux, zazwyczaj z dedykowaną nakładką producenta. To dobre rozwiązanie pod kątem dostępu do plików, pozwalające bardziej obeznanym z tym systemem użytkownikom na zaawansowane sterowanie za pomocą poleceń w konsoli przez protokół SSH. W zastosowaniach domowych swoje zastosowane znajduje również serwer NAS Windows. Ze względu na lepiej znany interfejs może się on okazać nieco łatwiejszy w obsłudze.

Standardem jest serwer NAS Wi-Fi, z którym większość urządzeń komunikuje się bezpośrednio przez router. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by uzyskać przewodowy dostęp do plików przechowywanych przez serwer plików. USB czy przewód sieciowy zapewniają szybszy transfer plików niż łączność Wi-Fi. Co za tym idzie, w niektórych sytuacjach wymagających przesłania bardzo dużej paczki danych, na przykład nagrań wideo z kilku kamer na ślubie i weselu, bezpośrednio łącząc swój sprzęt z NAS-em, zauważalnie zyskasz na czasie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie serwera NAS?

W przypadku urządzenia do użytku domowego wybór pod względem liczby kieszeni na dyski twarde ogranicza się do dwóch lub czterech. Pierwsza opcja stosowana jest raczej w tańszych modelach, dedykowanych multimediom i przechowywaniu nieco mniejszych ilości danych. Cztery miejsca na dyski to dobry wybór dla nieco bardziej wymagających klientów oraz do biura. Taka architektura pozwala na wykorzystanie konfiguracji RAID 4 lub RAID 5, część przestrzeni przeznaczającej na sumy kontrolne, co stanowi zabezpieczenie na wypadek awarii jednego z dysków.

Oczywiście serwer, o ile nie ma dysków w zestawie, musi obsługiwać odpowiedni interfejs. Jeżeli dysponujesz już zestawem pamięci masowych, które planujesz wykorzystać w NAS-ie, ważne, by były one ze sobą zgodne. W przypadku, gdy ich nie posiadasz, a swój zestaw budujesz od zera, postaw na możliwie szybką magistralę, najlepiej SATA III. Złącze M.2 stosowane z dyskami SSD raczej nie jest spotykane w prostszych domowych serwerach ze względu na wysokie ceny i ograniczone pojemności tego typu pamięci.

Takie rozwiązania można jednak już znaleźć w profesjonalnych NAS-ach RACK, zwłaszcza w sprzętach dedykowanych centrom obliczeniowym. Dobrym przykładem tego typu urządzenia jest nowoczesny serwer plików Synology. W tym przypadku warto wybrać model z wydajnym procesorem, który może dokonywać prostych operacji na przychodzących i wychodzących strumieniach danych. Przy dużej liczbie dysków kompresja czy odpowiednie rozmieszczanie plików potrafią być stosunkowo wymagającymi zadaniami.

W przypadku rozwiązań profesjonalnych warto też zwrócić uwagę na zakres temperatur i wilgotności, w jakich mogą pracować. Urządzenie o większej tolerancji na warunki zewnętrzne potrafi być zauważalnie droższe. Równoważy to jednak większym bezpieczeństwem danych i stabilnością pracy w skrajnych sytuacjach, takich jak awaria klimatyzacji w serwerowni. Z kolei w rozwiązaniach domowych oraz firmowych większe znaczenie może mieć głośność pracy czy obecność złącz HDMI pozwalających na bezpośrednią obsługę telewizora i projektora.

Istnieje jeszcze jedno kryterium mogące zaważyć na tym, jaki wybierzesz serwer NAS. Cena podstawowych modeli to kilkaset złotych, a wraz ze wzrostem liczby kieszeni i dodatkowych funkcji rośnie nawet do kilkunastu tysięcy w przypadku dużych urządzeń RACK. Trzeba zazwyczaj doliczyć do tego koszt dysków, który oczywiście mnoży się przez ich ilość. Dla optymalnych warunków pracy serwera NAS warto bowiem wybrać dokładnie takie same pamięci masowe. Ostateczny wybór powinien więc być podyktowany Twoim budżetem i wymaganiami.

Czy warto kupić serwer NAS?

Serwer NAS D-Link czy innej uznanej firmy to bardzo interesujące rozwiązanie, sprawdzające się świetnie w szerokim spektrum zastosowań. Podstawowy model podłączony do domowego routera pozwala na bezpieczne przechowywanie oraz łatwe udostępnianie czy odtwarzanie multimediów i innych plików na różnych urządzeniach. Dzięki możliwości ustawienia uprawnień w interfejsie FTP z łatwością zbierzesz w jednym miejscu nagrania z imprezy ze znajomymi, a opcja szyfrowania zabezpieczy Twoje prywatne dane przed dostępem domowników.

NAS w firmie to duża wygoda wymiany plików między pracownikami bądź całymi działami. Indywidualny dostęp do folderów pozwala na pracę nad projektami zarówno w biurze, jak i zdalnie, a szyfrowanie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. To rozwiązanie usprawnia też kontrolę nad przepływem informacji, wgląd do baz danych czy możliwość sprawdzenia progresu wykonania zadań. Dodatkową, ciekawą opcją jest ustanowienie firmowego serwera e-mail i WWW, co uniezależnia Cię od zewnętrznych dostawców takich usług.

Profesjonalny NAS typu RACK to już rozwiązanie do centrów danych i serwerowni operujących ogromnymi pakietami danych. Zazwyczaj posiadają one preinstalowane rozwiązania zabezpieczające Cię przed utratą przechowywanych danych oraz przyspieszające zapis i odczyt z dysków. Ich obsługa z racji skomplikowania konstrukcji wymaga jednak nieco większego doświadczenia niż w przypadku prostszych rozwiązań. Mimo to NAS RACK jest znakomitym rozwiązaniem dla dużych firm i organizacji, wymagających przestrzeni, szybkości oraz bezpieczeństwa.

Szukasz prostego serwera do domu, na którym zgromadzisz swoje ulubione filmy oraz zdjęcia z wycieczek i odtworzysz je na ekranie telewizora? A może chcesz usprawnić wymianę plików między pracownikami swojej firmy, znaleźć miejsce dla nagrań z kamer ochrony albo przechowywać ogromne pakiety danych pochodzących z różnych źródeł? We wszystkich tych przypadkach odpowiedzią jest serwer plików NAS. Z jego pomocą z łatwością wykonasz te inne czynności, oszczędzając mnóstwo czasu i pieniędzy.

Udostępnij
5,0
10 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.