Co to stream deck? Jak działa? Czy warto kupić?
Spis treści:
Czy stream deck to urządzenie niezbędne dla streamera? Prezentujemy szereg korzyści, które może przynieść posiadanie takiego sprzętu.
Czym jest stream deck?
Stream deck jest to – najprościej rzecz ujmując – akcesorium wykorzystywane przede wszystkim do streamingu, czyli strumieniowej transmisji danych (obrazu i dźwięku), w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem internetu. Panel posiada kilka (czasem kilkanaście) programowalnych przycisków LCD. Użytkownik może je dowolnie skonfigurować i dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji czy aktualnie realizowanego zadania. Tego typu sprzęt jest zwykle również wyposażony w podstawkę z gumowym spodem, która zapobiega ślizganiu się narzędzia po blacie podczas pracy i zapewnia mu stabilność. Cała konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca i przypomina tradycyjne klawiatury.
Polecane stream decki
Jak działa stream deck?
Chcesz wiedzieć, jak działa wspomniane urządzenie i na czym polega jego fenomen? By odpowiedzieć na postawione pytanie, warto posłużyć się konkretnym przykładem. Spójrz na Elgato Stream Deck. To miniaturowa klawiatura z przyciskami LCD. Najpierw trzeba ją podłączyć do komputera stacjonarnego lub laptopa za pomocą dedykowanego przewodu USB (kabel jest na stałe zespolony ze sprzętem). Następnie należy pobrać ze strony producenta specjalną aplikację i zainstalować oprogramowanie na dysku. Software daje użytkownikom dostęp do pełnej funkcjonalności prezentowanego narzędzia.
Po otworzeniu aplikacji na ekranie komputera zobaczysz okienko podzielone na kilka części. Pierwsza stanowi dokładne odwzorowanie wyglądu stream decka, druga – jest listą dostępnych poleceń. Przydzielenie poszczególnych funkcji określonym przyciskom przebiega sprawnie i szybko. Trzeba jedynie przeciągnąć interesującą komendę na puste pole. Jeśli zadanie zostanie wykonane poprawnie, naciśnięcie klawisza na urządzeniu wywoła wybraną wcześniej akcję. Możesz też korzystać z zestawu fabrycznie zaprogramowanych propozycji. A jeśli chcesz, by pojedynczy „guzik” uruchomił więcej niż jedną operację, przypisz do niego cały folder (mieści aż czternaście różnych czynności).
Aplikacja Elgato Stream Deck pozwala nie tylko na edycję funkcji, lecz również ikon. Sięgnij po udostępnione elementy wizualne albo stwórz własne obrazy w programie graficznym. Dodaj do nich tekst lub animacje, zdjęcia lub cokolwiek innego i dzięki temu spersonalizuj swoje urządzenie jeszcze bardziej. W tym przypadku jedynym ograniczeniem są tak naprawdę wyobraźnia oraz kreatywność właściciela. Wiesz już, co oferuje opisywany sprzęt. Wszystkie wspomniane rozwiązania sprawiają, że narzędzie znajduje bardzo szerokie zastosowanie.
Do czego przyda się stream deck?
Prezentowane urządzenie zostało stworzone przede wszystkim z myślą o streamingu. Wyobraź sobie, że tworzysz treści do opublikowania w internecie, szukasz sposobu na przyciągnięcie uwagi odbiorców i zyskanie większej ilości subskrypcji na YouTubie. Corsair Stream Deck lub inny model może Ci pomóc w osiągnięciu rzeczonego celu. Teraz dodanie do materiału kilku efektów specjalnych, graficznych wstawek czy nakładek ekranowych bądź przycinanie filmu nie sprawi Ci już najmniejszego problemu. Proces przebiegnie szybko i sprawnie bez konieczności opanowania skomplikowanych skrótów klawiszowych. Podobnie rzecz ma się w przypadku przełączania między scenami czy uruchamiania różnego rodzaju multimediów.
Dzięki Elgato Stream Deck zarządzanie Twoim kanałem na YouTube będzie naprawdę proste i znacznie mniej pracochłonne. Nie musisz już spędzać wielu godzin na pisaniu podziękowań dla każdego nowego subskrybenta ani przerywać rozpoczętych działań, by sprawdzić statystyki dotyczące liczby oglądających. Prezentowane urządzenie pozwoli Ci wspomniane procesy w pełni zautomatyzować, a w rezultacie zaoszczędzić sporo czasu i spożytkować go w bardziej produktywny sposób, na przykład na rozwijanie istniejących pomysłów, komunikację z publicznością czy rozszerzanie prowadzonej działalności.
Możliwości, jakie daje Elgato Stream Deck, z całą pewnością docenią również pasjonaci gamingu, nie tylko ci transmitujący swoje poczynania w sieci. Przedstawiony panel doskonale sprawdzi się podczas wykonywania rozbudowanych misji strategicznych. Zamiast szukać na klawiaturze odpowiednich skrótów, tworzyć skomplikowane kombinacje różnych akcji, wciśnij jeden przycisk i gotowe. Żaden wirtualny przeciwnik nie zdoła Cię przechytrzyć ani wyprzedzić. Miniaturowa stacja sterowania znacznie zwiększy Twoje szanse na zwycięstwo w najszybszym wyścigu i nawet szczególnie wymagającej bitwie. Co więcej, nie musisz przerywać rozgrywki, by ściszyć lub pogłośnić dźwięk.
Warto jednak zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną kwestię – opisywane narzędzie przydaje się nie tylko podczas wspomnianego już w streamingu bądź gamingu. Usprawnia też codzienną pracę przy komputerze. Pamiętaj, że możesz przypisać przyciskom praktycznie każdą funkcję, jaka przyjdzie Ci do głowy, na przykład otwieranie ulubionego zestawu stron internetowych. Z łatwością dostosujesz akcje do najczęściej używanych aplikacji czy portali społecznościowych (między innymi Facebooka, Instagrama, Twittera czy Spotify), a także software’u.
Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim szybsze uruchamianie programów i wykonywanie kilku różnych akcji w tym samym czasie. Ta informacja bez wątpienia ucieszy osoby, które pracują zdalnie. Realizowanie zawodowych obowiązków zajmie Ci zdecydowanie mniej czasu niż dotychczas. Koniec z zapamiętywaniem nieskończonej ilości skrótów do obsługi Worda, Excela, Adobe Photoshopa czy programu do obróbki materiałów audiowizualnych lub plików muzycznych. Jeden przycisk z powodzeniem zastąpi kilkanaście rozmaitych operacji: wycinanie, skracanie, wklejanie, kopiowanie i wiele innych, także bardziej skomplikowanych czynności.
Użytkownicy aplikacji Elgato Stream Deck mogą za jej pośrednictwem kontrolować też inne urządzenia wspomnianego producenta, na przykład lampę studyjną Key Light Air. Sterowanie poziomem jasności oraz kolorystyką emitowanego przez sprzęt światła już dawno nie było tak proste. Wystarczy zaledwie chwila, by dostosować poszczególne ustawienia do aktualnie rejestrowanej scenerii, uruchomić lub wyłączyć urządzenie.
Wady i zalety stream decka
Zakup stream decka niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Za inwestycją we wspomniany panel przemawia przede wszystkim jego szerokie zastosowanie. Wykorzystasz go na mnóstwo różnych sposobów zarówno podczas rozrywki, pracy, jak i realizowania codziennych pasji. Wykazuje kompatybilność z systemem operacyjnym macOS w wersji 10, 13 lub nowszej, a także środowiskiem Windows 10. Dzięki opisywanemu narzędziu wykonasz zaplanowane czynności znacznie szybciej niż zazwyczaj, a w konsekwencji zaoszczędzisz sporo czasu oraz nerwów.
Zamiast otwierać przeglądarkę i szukać ulubionych witryn w historii, naciśnij jeden przycisk, a zestaw najczęściej odwiedzanych stron WWW błyskawicznie się uruchomi (oczywiście jeśli wcześniej przypiszesz wybrane akcje do określonego klawisza). Sam proces personalizacji jest – jak zasygnalizowano wcześniej – naprawdę prosty i trwa zaledwie kilka minut. Poradzi z nim sobie nawet laik nieobeznany w tematyce komputerów. Do dyspozycji masz kilkadziesiąt, a niekiedy kilkaset kombinacji (wszystko zależy od wybranego modelu stream decka).
Urządzenie z pewnością spełni oczekiwania dość dużej grupy odbiorców – poczynając od wspomnianych youtuberów czy pasjonatów gamingu, a na architektach, projektantach wnętrz, grafikach czy programistach kończąc. Każdy może dostosować sprzęt do swoich potrzeb i oczekiwań. Świetnie współpracuje z wieloma aplikacjami (YouTube, Twitch, Mixer, Twitter, XSplit itp.), a także systemami (na przykład tymi wykorzystywanymi w tak zwanych inteligentnych domach).
A czy w takim razie w opisywanej platformie można znaleźć jakieś mankamenty? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie, choć idealne rozwiązania z reguły nie istnieją. Jakie wady ma zatem stream deck? Cena jest bez wątpienia jednym z „minusów” przedstawionego sprzętu. Jego koszt oscyluje zwykle w granicach kilkuset złotych, więc nie należy do najtańszych. Nie wszystkich stać na tak duży jednorazowy wydatek Poza tym tego typu narzędzia z reguły nie posiadają wbudowanej pamięci wewnętrznej, co nie pozwala na tworzenie kopii zapasowej wprowadzonych ustawień.
Czy warto kupić stream deck?
Zastanawiasz się, czy rzeczywiście warto nabyć opisywaną stację, która pomoże sterować komputer? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie przeanalizuj swoje oczekiwania i preferencje. Jeśli korzystasz z peceta sporadycznie albo nie wykonujesz zbyt wielu powtarzalnych czynności, platforma prawdopodobnie nie będzie zbyt przydatna. Jeżeli natomiast jesteś miłośnikiem mediów społecznościowych i często publikujesz różne materiały w sieci, narzędzie z pewnością ułatwi Ci pracę i funkcjonowanie w internecie.
Na co zwrócić uwagę, wybierając swój wymarzony model? Duże znaczenie mają takie czynniki jak:
- marka – ważne, by urządzenie było wytworzone przez firmy dysponujące dużym doświadczeniem w wytwarzaniu tego typu sprzętów. Wybierając renomowany sprzęt, zyskasz pewność, że inwestujesz w sprawdzone, przetestowane rozwiązania o potwierdzonych parametrach technicznych;
- wielkość – sprzęt występuje w kilku rozmiarach. Stream Deck XL to wersja rozszerzona z dużą ilością klawiszy (około 32 guzików), z kolei mniejszy wariant obejmuje zaledwie kilka przycisków. Miniaturowe rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku osób dopiero rozpoczynających przygodę ze streamingiem. Nie jest zbyt rozbudowane, a jednocześnie pozostaje bardzo funkcjonalne. W dodatku zajmuje stosunkowo mało miejsca;
- podświetlenie – wygodne, a zarazem niezwykle przydatne udogodnienie (w nocy lub w niezbyt sprzyjających warunkach oświetleniowych poszczególne klawisze są doskonale widoczne);
- cena – za stream deck mini zwykle trzeba zapłacić nieco mniej niż za wersję podstawową lub rozszerzoną w formacie XXL.
Komentarze (0)