Co wybrać? HDMI na USB – kabel, przejściówkę czy adapter?
Spis treści:
Komputer, aparat bezlusterkowy, odtwarzacz multimedialny i domowy serwer ze zdjęciami, muzyką i filmami – to tylko kilka możliwych zastosowań dla smartfona lub tabletu. Swoistą wisienką na torcie jest możliwość podłączenia do telewizora. Z jakiego kabla skorzystać? A może wystarczy zwykły adapter lub przejściówka? Co wybrać?
Jak kabel USB na HDMI?
Praktycznie każdy nowoczesny smartfon posiada złącze microUSB, które umożliwia ładowanie oraz podłączenie urządzenie np. do komputera za pomocą dołączonego kabla USB. Warto pamiętać, że za pomocą tego samego złącza możemy podłączyć telefon do telewizora. Musimy wtedy skorzystać z kabla HDMI na micro USB bądź HDMI na USB. Wystarczy połączyć oba urządzenia, zmienić źródło sygnału na telewizorze na wybrany port HDMI, natomiast na urządzeniu włączyć udostępnianie obrazu. Zazwyczaj już po chwili obraz z telefonu pojawi się na telewizorze, dzięki czemu możemy wyświetlać na nim zdjęcia, filmy, grać w gry itp. Możemy również podłączyć smartfon bezpośrednio do portu USB telewizora, by pełnił rolę magazynu danych tj. muzyki, filmów czy zdjęć.
Polecane kable USB HDMI
Jaka przejściówka HDMI na USB?
Jeśli nie posiadamy kabla HDMI na USB bądź HDMI na micro USB, możemy zdecydować się na adapter HDMI na USB. Takie rozwiązanie pozwoli skorzystać ze zwykłego kabla HDMI oraz USB na micro USB np. od ładowarki. Wystarczy podłączyć kabel HDMI do telewizora, natomiast USB na micro USB do urządzenia, a następnie oba zestawy połączyć adapterem. Efekt będzie taki sam, jak w przypadku normalnego kabla HDMI na USB bez żadnej straty jakości, gdyż w grę wchodzi sygnał cyfrowy.
Jaki adapter MHL?
Adapter MHL to niemal to samo urządzenie, co adapter USB. Wystarczy podłączyć przejściówkę do telefonu, a następnie połączyć ją kablem HDMI z telewizorem. W niektórych przypadkach wymagane jest dodatkowe zasilanie, które zapewni kabel USB bądź tradycyjna ładowarka z końcówką micro USB. Warto pamiętać, że niektóre telewizory wspierają technologię MHL umożliwiając natychmiastową konfigurację oraz pełną zgodność z ogromną liczbą urządzeń mobilnych. Co ciekawe, nasz telewizor nie musi wspierać MHL (wystarczy, że wspiera ją smartfon lub tablet), ale znacznie upraszcza to konfigurację, nie wymaga również dodatkowego zasilania dla adaptera. Zaletą MHL jest przede wszystkim najwyższa jakość obrazu i dźwięku oraz możliwość jednoczesnego ładowania urządzenia. Możemy również zdecydować się na adapter z końcówką męską HDMI, dzięki czemu podłączymy go do telewizora bezpośrednio, bez dodatkowego kabla HDMI.
Zalety i wady podłączenia smartfona/tabletu do TV
Jak każde rozwiązanie, tak samo połączenie smartfona lub tabletu z telewizorem, ma swoje wady. Oczywiście zalet jest o wiele więcej, ale warto mieć na uwadze wszystkie aspekty.
- W przypadku dużych telewizorów FullHD – rewelacyjny obraz m.in. w grach lub filmach.
- Możliwość pokazywania zdjęć np. z wakacji, całej rodzinie lub przyjaciołom.
- Bardzo wygodne przeglądanie stron internetowych oraz korzystanie z portali społecznościowych.
- Duży ekran telewizora nie pomaga w zachowaniu prywatności, np. przy pokazywaniu zdjęć itp.
- Sporadyczne problemy z kompatybilnością smartfonów i tabletów.
Jak widać zalety znacznie przewyższają wady. A czy warto wyposażyć się w odpowiedni kabel lub przejściówkę/adapter? Jeśli posiadamy smartfon wspierający MHL oraz duży telewizor Full HD, zakup z pewnością jest wart przemyślenia!
Znajdziesz w Morele
Adaptery AV - Kable AV - Huby USB - Ładowarki samochodowe USB C - Ładowarki samochodowe Baseus
Komentarze (3)