Co wybrać - termowentylator czy wentylator? Grzejnik w wersji mini czy błyskawiczną klimatyzację?

| 1 Komentarz
Termowentylator i wentylator – urządzenia choć podobne, to jednak mające różne funkcje. Sprawdź, jak działają.

Dwa urządzenia, które łączy nazwa, jednak funkcje mogą spełniać inne. Wszystko zależy od wybranego modelu i katalogu zadań do spełnienia. Kiedy na dworze upał, a w pomieszczeniu temperatura podnosi się nieubłaganie, czas działać. Spędzanie czasu w przegrzanym pokoju czy mieszkaniu bywa uciążliwe i może prowadzić do omdlenia lub nawet udaru cieplnego. Wysokie temperatury potrafią być bardzo niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych. Wtedy wystarczy, że sięgniesz po wiatrak domowy – Twojego pomocnika od gorącego powietrza. Sprawdź, czym one się różnią

Jaka jest różnica pomiędzy termowentylatorem a wentylatorem?

Wentylator gwarantuje ożywczy podmuch powietrza, niczym ciepły, letni wiatr na plaży. Jego działanie nie jest skomplikowane, a oparto je na zasadzie budowy wiatraka – silnik wprawia w ruch łopatki, które wirując z dużą prędkością, wywołują ciągły nadmuch powietrza. Wentylator pokojowy świetnie poprawia atmosferę w całym pomieszczeniu, natomiast wentylator biurkowy możesz z łatwością zabrać ze sobą do pracy. Bywa niewielkich rozmiarów i bez kłopotu ustawisz go bezpośrednio na blacie. Jeśli masz duży gabinet, ale bez klimatyzacji w budynku, wentylator podłogowy doskonale zda egzamin i bez trudu ochłodzi atmosferę w pomieszczeniu.

Termowentylator natomiast to nic innego, jak znana od wielu lat i chętnie stosowana w polskich domach farelka. Produkt niewielkich rozmiarów, ale działający błyskawicznie. Momentalnie podnosi temperaturę w pokoju, wystarczy podłączyć go do prądu i ustawić moc nawiewu. Termowentylator łazienkowy jest idealny na chłodniejsze wieczory, kiedy w domu są małe dzieci i chcesz podnieść temperaturę w łazience, a centralnego ogrzewania jeszcze nie uruchomiono. Dosłownie od razu, kiedy włączysz termowentylator do łazienki, odczuwasz przyjemne ciepło, wcale nie musisz długo czekać. Taki sprzęt stanowi jednak rozwiązanie zdecydowanie tymczasowe, nie nadaje się do długotrwałego ogrzewania dużych powierzchni – doskonale wypada w małych pomieszczeniach.

Polecane termowentylatory

Na co zwracać uwagę przy zakupie wentylatora i termowentylatora

Poznaj najważniejsze cechy obu produktów Choć oba urządzenia są niewielkie (chyba że posiadasz naprawdę okazały wentylator kolumnowy), to posiadają sporo istotnych przy użytkowaniu funkcji. Dlatego przed zakupem zarówno termowentylatora, jak i wentylatora, przeanalizuj ich parametry techniczne, wtedy łatwiej wybierzesz rozwiązanie najlepsze dla siebie. Termowentylator – opinie użytkowników ma bardzo dobre, ale wentylator również cieszy się popularnością. Na rynku znajdziesz mnóstwo modeli w różnych przedziałach cenowych. Chcąc ułatwić Ci zadanie, podpowiadamy – na co szczególnie zwrócić uwagę, aby znaleźć produkt idealny.

  1. Moc

    Od tego parametru zależy najwięcej – im moc sprzętu jest wyższa, tym lepsze możliwości jego wykorzystania. Pamiętaj jednak, że zarówno wentylator, jak i termowentylator, nie są urządzeniami, które dysponują zbyt dużą wydajnością. Nie ma co się oszukiwać, to rozwiązania raczej tymczasowe, spełniające swoje role przede wszystkim w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni. W zależności od modelu i producenta moc wentylatorów oscyluje między 40 a 70 W, natomiast termowentylatorów (z uwagi na dodatkową pracę grzałki) waha się od 750 do około 2000 W. Jeśli różnice w cenie pomiędzy najsłabszym a najmocniejszym egzemplarzem nie wynoszą zbyt dużo, bez wątpienia warto przemyśleć zakup tego drugiego. Większa moc oznacza dłuższą ciągłość pracy.

  2. Regulacja prędkości nadmuchu

    Jeśli w pomieszczeniu panuje bardzo wysoka lub zbyt niska temperatura, z pewnością uruchomisz opcję dopasowania siły podmuchów. Najpierw warto uruchomić urządzenie na maksymalnych obrotach, żeby szybko przewietrzyć pokój, następnie należy dobrać prędkość odpowiednio do swoich preferencji. Przykładowo termowentylator ceramiczny posiada kilka stopni regulacji siły nawiewu ciepłego powietrza, natomiast tradycyjny wiatrak domowy tylko jeden lub dwa, a to może nie być wystarczające. Dlatego tak ważne jest, aby wentylator stojący dysponował kilkustopniową skalą. Dla komfortu korzystania minimum stanowią trzy zakresy. Zwróć uwagę na kolejny istotny szczegół – jeżeli sprzęt pracuje na najwyższym biegu, prawdopodobnie powoduje spory hałas, dlatego przed zakupem sprawdź także ten parametr.

  3. Sposób montażu

    Kiedy myślisz o urządzeniu do ochładzania pokoju, pewnie widzisz wentylator stojący na stole lub w rogu pomieszczenia? Oczywiście, to najpopularniejszy typ, jednak na rynku znajdziesz mnóstwo urządzeń, które możesz umieścić nie tylko na blacie. Wentylator sufitowy z łatwością powiesisz nad pokojem. Stanowi doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla pomieszczeń w domkach letniskowych. Wiatrak sufitowy świetnie spełnia swoje zadanie w upalne dni i dodaje uroku letnim rezydencjom. Natomiast wentylatory łazienkowe są z reguły modelami przeznaczonymi do montowania na wysokości. Z zewnątrz widoczna jest tylko kratka, mechanizm znajduje się w ścianie – to wentylator kanałowy. Gwarantuje on odprowadzenie powietrza o dużej wilgotności oraz wymianę ciepła.

Polecane wentylatory

Które urządzenie warto kupić - wentylator czy termowentylator?

Podstawową funkcją termowentylatora jest ogrzanie pomieszczenia, natomiast wentylatora – chłodzenie. Dlatego wybór uzależnij od swoich potrzeb i wielkości pomieszczenia, w którym urządzenie ma pracować. Ponieważ ma ono ograniczone możliwości „powierzchniowe”, postaw na rodzaj idealnie dopasowany do Twoich warunków mieszkaniowych. Wentylator łazienkowy nie nadaje się do salonu i odwrotnie, natomiast wentylator pokojowy, umieszczony obok lub naprzeciwko kanapy, idealnie spełni swoje zadanie. Podobnie z wentylatorem biurkowym – nie obniży temperatury w całym pomieszczeniu, tak jak model sufitowy, ale podczas pracy w gabinecie sprawdzi się doskonale

Z pewnością najlepiej kupić model wysokiej jakości, wydajny i oszczędny. Ponieważ to urządzenie elektryczne, bezpieczeństwo użytkowania ma ogromne znaczenie, dlatego warto zwrócić uwagę również na ten aspekt. Niezwykle ważną cechą jest ochrona przed przegrzaniem. Gwarantuje ona, że sprzęt wyłączy się automatycznie po osiągnięciu zaprogramowanej temperatury otoczenia. Kupując termowentylator, wybierz taki egzemplarz, którego obudowa pozostaje zimna w czasie pracy. Unikniesz wówczas przypadkowych poparzeń, co szczególnie istotne, kiedy w domu mieszkają małe dzieci. Dodatkowo opcja samoistnego wyłączenia farelki w przypadku jej przewrócenia, zapobiega powstaniu pożaru. Jeśli chcesz uniknąć przeciążenia po podłączeniu wentylatora do sieci, zabezpiecz obwód elektryczny 10-amperowym bezpiecznikiem.

Co wybrać – termowentylator czy wentylator?

Zarówno termowentylator, jak i wentylator to urządzenia niedrogie. Te najmniejsze, proste w obsłudze, o niewielkim zasięgu i bez bogactwa funkcji kupisz już za około 40-50 zł. Jeśli jednak zależy Ci na sprzęcie zaawansowanym technologicznie, z możliwością programowania pracy i wielostopniową regulacją nawiewu, musisz liczyć się z cenami sięgającymi nawet kilkuset złotych. Jednak te droższe i bardziej skomplikowane produkty niekoniecznie są idealnym rozwiązaniem. Pamiętaj bowiem, że kosztowny model o największej mocy zużywa dużo energii, co przekłada się na wysokie opłaty za prąd

Zakup dopasuj w głównej mierze do Twoich potrzeb i oczekiwań. To oczywiste, że niewielki wiatrak USB nie ochłodzi pomieszczenia o powierzchni 50 m 2 , a z kolei wentylator promieniowy zajmuje zbyt dużo miejsca, aby ustawić go na biurku. Dlatego istotną kwestią jest dobranie sprzętu do konkretnych zadań, jakie powinien spełnić. Jednym słowem – co wybrać? Takie urządzenie, które najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.

5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

mocno rozważam zakup markiz pionowych do okien, które powstrzymuja nagrzewanie sie pomieszczenia, jestem ciekaw tego rozwiązania w praktyce
Specjalista Morele | 20:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.