Co wymienić w świeżo kupionym używanym samochodzie?
Często jednak okazuje się, że cena płacona właścicielowi to niejedyny koszt, jaki musimy ponieść. Do tego wszystkiego dochodzi bowiem konieczność wymiany kilku istotnych elementów.
Zapewnienia o bezawaryjności, doskonałym stanie pojazdu czy niewielkim przebiegu nie zawsze znajdują pokrycie w rzeczywistości. Często dopiero po zakupie okazuje się, że samochód wymaga konserwacji, a niektóre jego układy naprawy bądź wymiany. Wszystko to sprawia, że do ceny pojazdu należy doliczyć również koszt nowych części. Które z nich najczęściej wymagają wymiany? Wbrew pozorom, jest ich całkiem sporo.
Pasek rozrządu
Występuje on przede wszystkim w starszych modelach samochodów. W tych nowszych bardzo często wykorzystywany jest napęd oparty na łańcuchu rozrządu. W obu jednak przypadku ich okresowa wymiana jest konieczna.
Układ ten odpowiada za synchronizację pracy wałka rozrządu i wału korbowego. Dzięki temu zawory silnika są otwierane i zamykane w odpowiednim momencie. Praca silnika opiera się natomiast na funkcjonowaniu tłoków, które znaleźć można w cylindrach jednostki napędowej. Bez paska bądź łańcucha rozrządu, tłoki uszkodziłyby wspomniane zawory. Efektem takiej awarii może być nawet całkowite zniszczenie silnika – pod żadnym pozorem nie możemy więc dopuścić do tego, aby pasek lub łańcuch uległy zerwaniu.
Jeżeli zakupiliśmy auto z paskiem rozrządu, wymiany należy dokonać niezależnie od zapewnień sprzedawcy co okresu wymiany czy intensywności użytkowania samochodu. Pamiętajmy o tym, że pasek ulega zużyciu nawet wtedy, gdy pojazd przez większość czasu stoi nieużywany w garażu. Wszystko dlatego, że materiał, z którego jest wykonany z czasem zmienia swoje właściwości, co oczywiście wpływa na osłabienie jego wytrzymałości.
Właśnie dlatego producenci pasków zamieszczają informację na temat ich żywotności, niezależnie od stopnia eksploatacji. Ważne jest również to, aby wymianie nie podlegał wyłącznie pasek. Zakupić należy cały układ, który składa się między innymi z:
- rolki napinacza,
- rolki prowadzącej,
- pompy cieczy,
- uszczelniaczy wałka rozrządu,
- uszczelek.
Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz układ rozrządu zagwarantuje sprawną i bezpieczną jazdę. Wymianie podlegać powinien również łańcuch rozrządu – charakteryzuje się on większą wytrzymałością mechaniczną, dlatego najpierw warto sprawdzić, jaki jest jego stan. Ile kosztuje wymiana rozrządu? Około 500 – 1000 złotych.
Gdy rozrząd zostanie już wymieniony, nie możemy zapominać o tym, że powinien on podlegać regularnej kontroli oraz wymianie. Kierować możemy się zaleceniami producentów, którzy określają maksymalny przebieg paska lub jego żywotność podawaną w miesiącach, oraz zachowaniem pojazdu. Pamiętajmy, że pasek rozrządu może zużywać się szybciej, jeżeli jeździmy często i agresywnie – co jakiś czas sprawdzajmy więc, jak jest stan paska – jeżeli na jego powierzchni pojawią się przetarcia lub pęknięcia, należy wymienić go natychmiast. To samo tyczy się intensywnego zabrudzenia powierzchni paska.
Filtry
Ich wymiana jest konieczna, ponieważ w żaden sposób nie możemy sprawdzić, w jaki sposób poprzedni właściciel korzystał ze swojego samochodu, a także jakiego paliwo używać.
Wszystko to sprawia, że wymianie powinien podlegać przede wszystkim filtr paliwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku silników dieslowych. Są one bowiem bardzo wrażliwe, co w przypadku stosowania słabej jakości paliwa ma spore znaczenie. Jeżeli więc filtr będzie zanieczyszczony, silnik zostanie pozbawiony ochrony. Co więcej, w filtrze paliwa gromadzi się woda, która w niskich temperaturach może zamarznąć. Jeśli do tego dojdzie, nie odpalimy samochodu.
Wymienić należy również filtr oleju, który odpowiedzialny jest za zatrzymywanie rozmaitych zanieczyszczeń. Gdy kierowca korzysta z niskiej jakości środków, filtr brudzi się bardzo szybko, co natomiast uniemożliwia jego sprawną pracę.
Jakie filtry należy jeszcze wymienić? Wspomnieć trzeba również o filtrze powietrza, który również odpowiada za czystość mieszanki paliwowo-powietrznej, która wykorzystywana jest przez jednostkę napędową. Jeżeli będzie on zapchany bądź przerwany, do mieszanki mogą dostać się ciała obce, woda oleje fuzlowe. Wszystko to może mieć ogromny wpływ na pracę silnika oraz jego żywotność.
Koniecznie wymieniony powinien zostać również filtr kabinowy. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje, za czystość powietrza wewnątrz samochodu. Bez należytej ochrony, przedostaną się do niego rozmaite pyły i kurz, co oczywiście będzie miało wpływ na komfort podróżowania. Co więcej, w mocno zanieczyszczonym filtrze kabinowym mogą pojawić się różnego rodzaju mikroorganizmu – bakterie oraz grzyby.
Koszt kompletu opisanych wyżej filtrów nie jest duży – wynosi bowiem od 150 do 250 złotych. Oczywiście pamiętać należy o tym, że muszą być one wymieniane regularnie. Jeżeli chodzi o filtr oleju, najczęściej wymienia się go wraz z samym olejem, czyli mniej więcej co 10-20 tysięcy kilometrów. Filtr powietrza wymieniamy co około 20 tysięcy kilometrów, natomiast kabinowy nie rzadziej niż co 15 tysięcy kilometrów.
Płyny eksploatacyjne
W ten sposób przechodzimy do kolejnej kategorii. W przypadku zakupu samochodu używanego, konieczna jest przede wszystkim wymiana oleju silnikowego. Jeżeli tego nie zrobimy, a w zbiorniku znajduje się olej bardzo stary lub słabej jakości, szybko może dojść do awarii silnika, która pociągnie za sobą znacznie większe koszty.
To samo tyczy się zresztą pozostałych płynów, spośród których należy wymienić:
- płyn hamulcowy – jak nietrudno się domyślić, odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie układu hamulcowego. W sposób bezpośredni wpływa on na reakcję hamulców oraz skrócenie drogi hamowania. Co więcej, zabezpiecza on układ przed powstaniem korka parowego, chroni elementy gumowe przed pęcznieniem, a także wydłuża żywotność hamulców. Jego wpływ jest często bagatelizowany przez kierowców, niesłusznie. Nie zapominajmy więc o jego regularnej wymianie, najlepiej co 2 lata. Jednocześnie sprawdzajmy jego poziom – najczęściej konieczność dolania płynu pojawia się co kilka tysięcy przejechanych kilometrów,
- płyn chłodniczy – wielu kierowców korzysta ze specjalnych mierników, które pozwalają sprawdzić stan płynu. Jeżeli jest on znośny, nie wymieniają go. Warto jednak zrobić to po zakupie samochodu używanego. Pamiętajmy, że płyn chłodniczy pomaga utrzymać temperaturę silnika na odpowiednim poziomie. Jeżeli dojdzie do jego przegrzania, może pojawić się konieczność naprawy lub wymiany całej jednostki,
- olej przekładniowy – czyli olej do skrzyni biegów, który redukuje tarcie powstające podczas pracy tego mechanizmu. Jego zadanie polega również na schładzaniu i ochronie przed korozją kół zębatych. Bez niego skrzynia biegów ulegnie szybkiemu zniszczeniu, dlatego olej przekładniowy powinniśmy wymieniać po okresie wskazanym przez producenta (najczęściej wynosi on od 50 do 100 tysięcy przejechanych kilometrów). Podczas zakupu oleju, należy pamiętać, że na rynku występują mieszanki dedykowane do skrzyń manualnych i automatycznych.
Świece zapłonowe
Ich zdanie polega przede wszystkim na wygenerowanie iskry w komorze spalania, dzięki której zapali się mieszanka paliwowo-powietrzna, co oczywiście pozwoli na odpowiednia pracę silnika. Jeżeli działanie świec okaże się nieprawidłowe, jednostka napędowa może pracować nierównomiernie lub w ogóle się nie uruchomić.
W zależności od rodzaju świec i ich jakości, podlegają one wymianie średnio co 30, 50, a nawet 100 tysięcy kilometrów. Jeżeli kupiliśmy auto używane, powinniśmy sprawdzić, w jakim są stanie. Jeżeli zauważymy, że są zabrudzone, okopcone, na ich powierzchni widoczne są pęknięcia lub uległy uszkodzeniom mechanicznym, należy wymienić je natychmiast. Ile kosztuje komplet świec? Przeważnie około 100 złotych – jest to więc nieporównywalnie mniejszy wydatek od tego, który będziemy musieli ponieść w przypadku awarii jednostki napędowej.
Przegląd zawieszenia
Na końcu warto jeszcze wspomnieć o konieczności przeprowadzenia dokładnej kontroli stanu układu zawieszenie. Niektóre jego elementy mogą bowiem wymagać wymiany. Co warto sprawdzić?
- Wahacz – jest to bardzo ważny element, który łączy zwrotnicę z nadwoziem. Jego uszkodzenie może mieć więc wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.
- Sworzeń wahacza – łączy on zwrotnicę z wahaczem.
- Tuleje wahacza – ich rola polega na zmniejszeniu wpływu drgań, które powstają podczas jazdy.
- Amortyzatory – tłumią drgania przenoszone na nadwozie samochodu. Odpowiadają również za przyczepność pojazdu.
- Sprężyny – one również odpowiadają przede wszystkim za tłumienie wszelkich drgań powstających w trakcie jazdy.
- Końcówka drążka kierowniczego – łączy drążek kierowniczy ze zwrotnicą, wpływa więc na komfort i bezpieczeństwo wykonywania skrętów.
Wszystkie wymienione elementy mają bezpośredni wpływ na to, jak zachowuje się pojazd podczas poruszania się po drodze. Bezpośrednio po zakupie powinniśmy więc dokonać ich dokładnego przeglądu. Zaniechanie tego obowiązku może doprowadzić do powstania bardzo poważnych i kosztownych awarii.
Elementów budowy samochodu, które mogą ulec awarii jest naprawdę wiele. Kupują używany pojazd nie wiemy, jak często był on wykorzystany, czy wspomniane części były w ogóle wymieniany, a także z jakiego paliwa, oleju i płynów korzystać poprzedni właściciel. Wszystko to sprawia, że dokładny przegląd auta, a także wymiana najważniejszych elementów jest koniecznością. Warto więc do ogólnej ceny samochodu doliczyć około 10 – 15 procent jego wartości – kwota ta odpowiada kosztom, jakie musimy ponieść podczas opisanych wyżej czynności.
Dzięki temu będziemy mieć pewność, że świeżo zakupiony samochód okaże się sprawny przez dłuższy czas. W przeciwnym razie, początkowe oszczędności mogą spowodować powstanie wielu groźnych awarii, których zlikwidowanie pochłonie koszty nieporównywalnie większe.
Komentarze (0)