Cytrulina – właściwości, dawkowanie oraz skutki uboczne cytruliny
Spis treści:
L-Cytrulina jest jednym z trzech aminokwasów diety w cyklu mocznikowym, obok L-Argininy oraz L-Ormityny. Cytrulina ma zastosowanie nie tylko u osób uprawiających sport, ale także u osób mających problemy z układem sercowo-naczyniowym, ponieważ wspiera jego działanie, znacząco polepszając krążenie.
Polecane suplementy i odżywki
Co to jest cytrulina?
Cytrulina jest nieistotnym alfa-aminokwasem, który nie jest kodowany przez nasze DNA, ale nadal jest obecny w niektórych białkach oraz cyklu mocznikowym (jako produkt uboczny utleniania l-argininy). Cytrulina ma wiele synergicznych efektów z innymi suplementami, do jednego z nich należy BCAA.
Cytrulina jest naturalnie produkowana w miąższu i skórce arbuza, zyskała swoją popularność dzięki jej licznym, drogocennym właściwościom oraz możliwości stosowania w suplementacji sportowców.
Właściwości cytruliny
Suplementacja cytruliny, przeważnie w formie jabłczanu cytruliny, cieszy się uznaniem w zakresie zmniejszenia zmęczenia i poprawy wytrzymałości zarówno aerobowych jak i beztlenowych długotrwałych ćwiczeń. Niestety nie ma wystarczających dowodów aby jednoznacznie stwierdzić, że suplementacja L-Cytruliną może poprawić naszą moc wyjściową podczas wykonywania ćwiczeń.
Cytrulina zwiększa także zawartość osocza ornityny i argininy. Oznacza to, że suplement poprawia proces recyklingu amoniaku i metabolizm tlenku azotu. L-Cytrulina jest również stosowana w celu złagodzenia zaburzeń erekcji spowodowanych wysokim ciśnieniem krwi.
Poza tym, że jest niezbędną biomolekułą w cyklu mocznikowym, cytrulina może poprawić zdrowie i wydajność poprzez:
- Zwiększenie wewnątrzkomórkowej produkcji tlenku azotu, która jest pozytywnym regulatorem rozszerzenia naczyń krwionośnych i przepływu krwi.
- Zwiększenie wykorzystania niezbędnych aminokwasów podczas sesji treningowych lub bezpośrednio po ich zakończeniu.
- Poprawę czasu regeneracji po treningowej poprzez osłabienie bolesności mięśniowej, które występują często u osób ćwiczących nieregularnie lub podczas zmian systemów treningowych.
- Poprawę eliminacji toksycznych metabolitów azotu.
- Według badań może również zwiększać poziom hormonu wzrostu po treningu w wyższym stopniu w porównaniu z grupą placebo.
- Zmniejszenie lub całkowite zahamowanie wzrostu poziomu insuliny we krwi, który zwykle pojawia się po wysiłku o bardzo wysokiej intensywności.
Skutki uboczne cytruliny
Cytrulina należy do bezpiecznych związków dla naszego organizmu, a wszelkie możliwe skutki uboczne są ograniczone i bardzo łagodne.
Najczęstszym skutkiem ubocznym u osób stosujących cytruline może być stres żołądkowo-jelitowy, ale można to załagodzić przyjmując cytruline na pusty żołądek.
Kto powinien suplementować cytruline?
- Zawodnicy oraz zawodniczki sportów sylwetkowych.
- Sportowy biorący udział w zawodach o charakterze aerobowym lub beztlenowym.
- Osoby szukające zwiększonego przepływu krwi podczas treningów siłowych aby uzyskać lepszy efekt pompy mięśniowej.
Dawkowanie cytruliny
Aby uzupełnić l-cytrulinę dla zdrowia układu krążenia lub załagodzić zaburzenia erekcji należy zażywać 1000 mg cytruliny trzy razy dziennie, całkowita dzienna dawka nie powinna przekraczać dawki 3000 mg.
Natomiast aby uzupełnić l-cytrulinę w celu poprawy wyników sportowych należy suplementować od 6000 mg do 8000 mg jabłczanu cytruliny na około godzinę przed treningiem.
Komentarze (0)