Czy kawa jest zdrowa dla Twojego organizmu?

| 0 Komentarzy
Odpowiedź na pytanie, „czy kawa jest zdrowa” bywa zależna od kilku czynników – poznaj je wszystkie.

Jeżeli jesteś jedną z wielu osób, które nie wiedzą, czy kawa jest zdrowa, jesteś we właściwym miejscu. Oprócz odpowiedzi na samo zagadnienie przedstawiamy w tekście pozytywne i negatywne skutki dla organizmu, odpowiadamy na pytanie ile dziennie pić kawy oraz poruszamy kwestię tego, czy dzieci powinny ją spożywać.

Czy kawa jest zdrowa? Racja leży po obu stronach

Dwa miliardy filiżanek kawy dziennie – w takiej liczbie na całym świecie konsumowana jest kawa. Biorąc pod uwagę to, że populacja globu przekroczyła niedawno 8 miliardów ludzi, to całkiem pokaźna liczba, choć nie oznacza ona, że ¼ ludzi raczy się kawą – szacuje się, że te 2 miliardy są konsumowane przez miliard miłośników czarnego naparu. Choć kawa swoją popularnością ustępuje herbacie oraz, rzecz jasna, wodzie, jej wpływ na populację nie może być ignorowany. I nie jest, gdyż właściwości kawy są od lat badane przez lekarzy i specjalistów w celu odpowiedzi na pytanie, „czy kawa jest zdrowa”.

Takowa wciąż nie jest oczywista dla każdego. Kawa, choć może się dla wielu wydawać niewinnym trunkiem, zaliczana jest do używek, czyli substancji, które mają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Zaskakujące? Kawa sklasyfikowana w jednej grupie z narkotykami, napojami alkoholowymi oraz tytoniem? Warto jednak nadmienić, że używkami są także herbata oraz kakao, tak przecież popularne wśród najmłodszych. Wpływ substancji ujętych w tej grupie nie jest zatem jednakowy na organizm człowieka, wróćmy jednak do samego tematu czarnego napoju.

Picie kawy i jej wpływ na organizm oraz samopoczucie człowieka wiążę się pewnymi czynnikami, których pominięcie zaburza obraz tego, czym naprawdę jest dla nas kawa. Choć napar ten rzeczywiście ma pozytywne skutki dla zdrowia człowieka, jego konsumpcja może wywołać szereg negatywnych skutków. Z reguły, kawa jest dla nas zdrowa, ale jej wpływ w dużym stopniu jest uzależniony od ilości pitej dziennie, sposobu przygotowania, rodzaju dodatków dodawanych do kawy oraz rodzaju samej kawy.

Pozytywne skutki picia kawy

Zacznijmy od pozytywów płynących z przyjmowania kawy w rozsądnych ilościach. Filiżanka kawy dziennie, a nawet dwie lub trzy dziennie, mogą przynieść następujące korzyści dla Twojego ciała.

Wpływ na wzmocnienie wydzielania adrenaliny

Wypicie kawy kojarzy się nam najczęściej z pobudzeniem, które przekłada się m.in. na poziom produkowanej przez nasze ciało adrenaliny. Skutkiem tego jest zwiększenie naszego czasu reakcji oraz tempa uderzeń serca, co może być pomocne np. w trakcie treningu na siłowni.

Przyśpieszenie procesu odchudzania

Odchudzanie potrafi być procesem długotrwałym i wymagającym – wie o tym każdy, kto choć raz próbował zbić swoją wagę. W tym niełatwym zadaniu naszym sojusznikiem jest również czarny napój. Zawiera on m.in. magnez oraz potas, których nasz organizm potrzebuje w celu utrzymania właściwego poziomu insuliny. Dzięki temu nie odczuwamy niezdrowego pragnienia łaknienia, które nie płynie z prawdziwego głodu, ale ma podłoże psychologiczne. Oprócz tego kawa jest pomocna w przyspieszeniu metabolizmu oraz rozbijaniu tłuszczy w celu ich spalenia i skutecznego pozbycia się z ciała.

Może wspierać dobrą kondycję mózgu

Choć rezultaty badań nie są w tym przypadku jednoznaczne, część środowiska naukowego sugeruje, że kawa wspiera mózg w walce z chorobami neurodegradującymi. Wśród głównych przykładów wymienia się m.in. chorobę Alzheimera oraz Parkinsona. Regularna konsumpcja kawy ma rzekomo zmniejszać ryzyko rozwoju obu chorób, a w przypadku ich wystąpienia, zmniejszyć tempo ich postępowania. Nawet ograniczone przyjmowanie kawy jest wiązane przez naukowców z niższym ryzykiem wystąpienia demencji oraz spadku zdolności poznawczych w późniejszych etapach życia.

Przeciwdziała cukrzycy typu 2

Pijesz kawę od dawna? Mamy dla Ciebie dobre wieści – konsumpcja kawy przez lata wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Efekty, jakie daje nam kawa pod tym względem, są bardziej niż zauważalne, zmniejszając ryzyko o 8%.

Pomaga w skupieniu

Filiżanka ulubionego napoju pobudza, ale również wpływa na koncentrację. Kofeina zawarta w uwielbianym przez nas napoju wzmacnia proces koncentracji, co może być szczególnie pomocne w przypadku wszelkiego rodzaju egzaminów.

Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka

Codzienne przyjmowanie kawy, jest skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zapadnięcia na raka – i nie mówimy tu tylko o jednym rodzaju tej przewlekłej i trudnej do wyleczenia choroby. Miłośnicy kawy mają m.in. 20% niższą szansę wystąpienia raka prostaty, 25% niższą szansę wystąpienia raka endometrium, o 40% zmniejszone prawdopodobieństwo raka wątroby oraz zmniejszone ryzyko zapadnięcia na szereg nowotworów skórnych, w tym takich jak rak podstawnokomórkowy skóry. Konsumpcja 4 filiżanek kawy dziennie to skuteczna forma przeciwdziałania rozwojowi raka – i to jego wielu różnych rodzajów!

Kawa a niższe ryzyko wystąpienia depresji

Depresja zbiera ogromne żniwo w społeczeństwie XXI wieku – ulubiony napój milionów ludzi może być skuteczną formą obrony przed tą jakże wyniszczającą chorobą. Według przeprowadzonych badań codzienne przyjmowanie kawy wiąże się z niższym o 9% ryzykiem wystąpienia tej choroby. Co więcej, naukowcy przeprowadzili testy na 200 tysiącach osób, które wykazały, że picie kawy minimalizuje ryzyko skłonności do samobójstwa podczas zmagania się z depresją.

Czy kawa jest zdrowa dla serca? Tak!

Picie kawy jest wiązane z niższym ryzykiem wystąpienia chorób serca, takich jak zawał czy niewydolność sercowa. Według części środowiska naukowego regularne przyjmowanie kawy minimalizuje występowanie chorób serca o 15%, a niekiedy nawet o 21%. Niemniej jednak, w tym przypadku warto zachować ostrożność, zwłaszcza gdy jesteśmy obciążeni problemami z ciśnieniem krwi. Picie kawy wiąże się z wpływem na ten aspekt, stąd też warto jest skonsultować to z lekarzem, jeśli borykamy się z tą niedogodnością.

Negatywne skutki picia kawy

Każdy kij ma dwa końce, a w przypadku kawy to powiedzenie również obowiązuje. Choć nawet codzienne przyjmowanie kawy dla większości osób nie będzie wiązać się z negatywnym wpływem, istnieją przypadki, gdy powinniśmy ograniczyć jej konsumpcję. Poniżej przedstawiamy najczęściej łączone z kawą negatywne oddziaływania.

Pogorszenie jakości snu

Choć kawa jest zdrowa, ważna jest pora dnia, w której ją przyjmujemy. Uwielbiasz wieczorną kawę? Badacze mają na ten temat odmienne zdanie, zalecając odmawianie sobie tego napoju 6 godzin przed snem. Zawarta w niej kofeina wpływ na pobudzenie naszego organizmu i zaburza produkcję melatoniny, co prowadzi do pogorszenia pracy naszego zegara biologicznego, krótszych faz snu i ogólnego przemęczenia.

Toksyczność niektórych ziaren kawy

Tańsze kawy powstają z ziaren, których pochodzenie bywa w większości przypadków wątpliwe. Do ich wyhodowania najczęściej używa się pestycydów, które wywoływać mogą uszkodzenia mózgu, problemy z płodnością, podwyższenie ryzyka występowania raka oraz zmiany skórne. Pamiętajmy o tym, wybierając kawy, których pochodzenie poświadczone zostało odpowiednimi certyfikatami. Dzięki temu mamy pewność, że ziarna, z których wyprodukowano naszą kawę, będą najwyższej jakości.

Problemy trawienne

Najczęściej przytaczany negatywny skutek picia kawy, który niestety został potwierdzony w wielu badaniach naukowych. Kawa u wielu osób może wywoływać zgagę, uczucie dyskomfortu w żołądku, a nawet wpływać negatywnie na trawienie. Czy można temu zaradzić? Lekarze rekomendują spożywanie kawy z jedzeniem – picie na tzw. pusty żołądek wiąże się większym oddziaływaniem na układ pokarmowy. Polecane są również kawy, które nie są poddawane długiemu procesowi palenia.

Kawa może wywoływać lęk

Konsumpcja czarnego napoju nie sprzyja każdemu. U wybranej części populacji kończy się to tzw. odbiciem kofeinowym. Może ono wystąpić u każdego, kto przyjmuje zbyt wiele kofeiny, ale niektórzy ludzie reagują w ten sposób nawet po jednej filiżance kawy. Czym się objawia? Przede wszystkim, po wypiciu kawy, następują objawy lęku, niepokoju, niekiedy nawet nieokreślonego strachu. Dłuższe poddawanie naszego organizmu takim doznaniom może skończyć się poważniejszymi chorobami na tle nerwowym lub psychologicznym,

Ile kaw dziennie przyjmować?

To, czy kawa jest zdrowa dla organizmu, zależy również od ilości, jaką przyjmujemy w ciągu dnia. Jaka zatem powinna być dzienna dawka kofeiny? Według osób zajmujących się tym tematem nie powinniśmy przekraczać 400 mg kofeiny, która jest zawarta w kawie, w ciągu jednego dnia. Dla ułatwienia zobrazujmy, że jest to zawartość około czterech filiżanek tego napoju. Ile kofeiny ma kawa w jednej filiżance? Przeważnie jest to około 95 mg.

Przedawkowanie kofeiny przez dłuższy czas będzie miało negatywny wpływ na nasz organizm, stąd też, jeśli uwielbiasz ten napój i pijesz go w znacznych ilościach, po czwartej filiżance postaw na kawę pozbawioną kofeiny. Twój organizm będzie Ci za to wdzięczny!

Czy kawa wypłukuje magnez?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale nie powinniśmy na tym poprzestać. Faktem jest, że kawa doprowadza do delikatnego zwiększenia obecności magnezu w moczu, a więc pozbyciu się go z organizmu, jest jednak jedno „ale”. Jak już wspominaliśmy, w kawie obecny jest magnez, który z nawiązką uzupełnia wydaloną część. W związku z tym nie ma konieczności uzupełniania tego związku, gdy uwielbiasz pić kawę. Omawiana używka, choć prowadzi do jego wypłukania, uzupełnia go przy tym, sprawiając, że problem przestaje mieć rację bytu.

Pamiętajmy jednak, że inaczej sprawa może wyglądać w przypadku niedoboru żelaza. Kawa może ograniczać jego przyswajanie przez organizm, stąd w trakcie posiłku lub suplementacji żelaza, odradzane jest przyjmowanie kawy, by nie doprowadzić do sytuacji, w której związek ten jest wydalany z organizmu.

Czy dzieci mogą pić kawę?

Picie kawy przez dzieci jest niezalecane przez lekarzy. Na ogół przyjmuje się zasadę, że im młodsze dziecko, tym bardziej powinno unikać kawy. Dlaczego? Wszystko rzecz jasna przez główny stymulant, który znajdziemy w kawie – kofeinę. Należy pamiętać jednak, że jest on obecny również w innych, bardziej uwielbianych napojach przez najmłodszych, jak np. napojach słodzonych. Przyjmuje się, że dziecko do 6 roku życia nie powinno przyjmować więcej niż 45 mg kofeiny dziennie. To ⅛ tego, co może dziennie przyjąć dorosły człowiek. Dzieci do 9 roku życia cechuje tolerancja na poziomie 63 mg, która rośnie w wieku 10-12 lat do 85 mg. Następnie, powyżej 12 roku życia, dzieci mogą przyjmować od 85 do 100 mg.

Przedawkowanie kofeiny przez najmłodszych wiąże się ze skutkami ubocznymi, które są znacznie mocniejsze, niż w przypadku dorosłego. Wśród najczęstszych sygnałów, które zwiastują zbyt duże stężenie kofeiny u najmłodszych, wyróżniamy bezsenność, bóle głowy, problemy z koncentracją, szybsze bicie serca, problemy żołądkowe oraz niepokój. Najmłodsi mogą doświadczyć ich zaledwie po małej ilości spożytej kawy, nie oznacza to jednak, że dzieci w starszym wieku mogą pić jej więcej z racji większej tolerancji.

Jest to czas, gdy szkielet człowieka rozpoczyna proces utwardzania. Choć takowy swoje apogeum osiąga po 20 roku życia, początkowa faza jest równie ważna. Zbyt duże przyjmowanie kofeiny może go zaburzyć przez zmiany, jakie wywołuje w procesie wchłaniania wapnia. Ma to wpływ na strukturę kości, prowadząc do ich osłabienia i zwiększenia podatności na złamania.

Tak, jak picie kilku łyków w celu spróbowania smaku nie zagrozi dziecku, tak filiżanka dziennie, która z czasem przeradza się w dwie, trzy i więcej, staje się poważnym problemem. Napoje z kofeiną mają silne właściwości uzależniające, dlatego odstawienie kawy może wiązać się z trudnościami, których dziecko nie będzie w stanie pokonać. Kiedy zatem rekomenduje się rozpoczęcie picia kawy? Po osiemnastym roku życia, gdy procesy formowania się organizmu i wzrost wyraźnie spowalniają.

Czy kawa jest zdrowa? Choć nie można odmówić jej znacznych pozytywnych właściwości dla naszego organizmu, warto pamiętać o tym, że jest używką i najczęściej posiada kofeinę, substancję uzależniającą. Ten artykuł przybliżył Ci negatywny i pozytywny wpływ na ciało człowieka tego czarnego napoju. Teraz wiesz, czego możesz się po nim spodziewać!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.