Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Czy można pić wodę z dzbanka filtrującego?

| 0 Komentarzy
Wiele osób zastanawia się, czy warto kupować wodę butelkowaną. Może lepiej zainwestować w dzbanek filtrujący?

Woda, która wypływa z domowego kranu, jest zdrowa i stosunkowo czysta. W zakładach wodociągowych zostaje ona uzdatniona, dzięki czemu nadaje się do picia. Podczas pokonywania drogi do Twojego mieszkania przepływa ona jednak przez system rur, w których, niestety, zazwyczaj obecne są zanieczyszczenia. W związku z tym woda z kranu może zawierać takie substancje jak piasek czy związki żelaza. Wpływa to negatywnie równie na jej walory smakowe, zapachowe, czasem wizualne, oraz zdrowotne.

Czy woda z dzbanka filtrującego nadaje się do picia?

Dzbanki filtrujące oczyszczają wodę kranową z zanieczyszczeń i sprawiają, że staje się ona bezpieczna do picia. Warto używać jej również do innych czynności w gospodarstwie domowym takich jak przygotowywanie posiłków czy mycie włosów lub delikatnej cery. Jeśli masz problem z przesuszoną lub przetłuszczoną skórą głowy albo z trądzikiem, może Ci ona pomóc zażegnać te zmartwienia. Pamiętaj też, że woda z dzbanka filtrującego nadaje się do picia bezpośrednio po nalaniu z pojemnika. Nie trzeba jej już dodatkowo przegotowywać.

Jeśli chcesz używać oczyszczonej wody zarówno do picia, jak i do mycia włosów czy twarzy lub gotowania zup, potrzebujesz urządzenia o dużej pojemności. Możesz kupić na przykład dzbanek filtrujący 4l. Jeżeli natomiast jest to Twoje pierwsze spotkanie z tego typu sprzętem, wybierz najpierw mniejszy rozmiar i sprawdź, czy będzie Ci się go dobrze i przyjemnie używało. Po poznaniu jego zalet i poczuciu wygody związanej z posiadaniem go zdecydujesz, czy chcesz wymienić swoje urządzenie na większe, czy też wolisz na przykład postawić drugi niewielki dzbanek w łazience.

Wybór w sklepie internetowym Morele jest bardzo szeroki, więc dobierz urządzenie zgodnie z kolorystyką swojej kuchni. W niektórych wnętrzach lepiej wygląda dzbanek filtrujący czarny, w innych – dzbanek filtrujący czerwony albo jeszcze innej barwy. Zastanów się też, czy wolisz pojemnik szklany, czy plastikowy? Dzbanek filtrujący szklany nigdy nie wchodzi w reakcje chemiczne z wodą nawet o podwyższonej temperaturze, natomiast plastikowy jest bardziej wytrzymały na uderzenia i nieco tańszy.

Polecane dzbanki filtrujące

Czy podawać dziecku przefiltrowaną wodę?

Czystość wody z kranu jest w Polsce regularnie kontrolowana przez regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne. Oznacza to, że nie zawiera ona żadnych zagrażających Twojemu życiu i zdrowiu substancji. Warto jednak przefiltrować ją przed spożyciem, zwłaszcza w przypadku podawania jej małym dzieciom. Dopiero wtedy możesz mieć pewność, że jest ona w pełni czysta i bezpieczna dla Twojego malucha. Woda z dzbanka filtrującego nadaje się też świetnie do przygotowywania pożywienia dla najmłodszych.

Układ pokarmowy dziecka jest szczególnie delikatny, więc podawanie maluszkom do picia czystej wody to jedna z podstaw do zapewnienia im dobrego zdrowia. Kranówka przecedzona przez dzbanek filtrujący to napój bezpieczny również dla najmłodszych. Nie trzeba jej dodatkowo przegotowywać. Jeśli podajesz swojemu dziecku mleko modyfikowane, do przygotowania go możesz użyć wody przepuszczonej przez oczyszczający wkład.

Co oczyszczają dzbanki filtrujące?

Dzbanki filtrujące mogą oczyszczać wodę z różnych rodzajów zanieczyszczeń. Zależy to od typu wkładu zamontowanego w danym urządzeniu. Najpopularniejsze ich warianty to:

  • wkład standardowy zawierający mieszankę składającą się z cząstek węgla aktywnego oraz żywicy jonowymiennej w postaci białych kulek,
  • wkład o zwiększonym usuwaniu twardości zawierający więcej żywicy jonowymiennej, zalecany do stosowania przy wodzie twardej i bardzo twardej (twardość powyżej 250 mg/l),
  • wkład alkalizujący wodę, który podnosi jej odczyn pH, tworząc tak zwaną „wodę alkaliczną”,
  • wkład wzbogacający wodę w magnez.

Wkład standardowy do dzbanka filtrującego należy do najpopularniejszych. Jest przeznaczony do usuwania z wody wodociągowej zanieczyszczeń mechanicznych takich jak rdza, żwir czy piasek. Stosowanie go poprawia też jej smak, barwę i zapach, gdyż zatrzymuje on chlor, metale ciężkie takie jak ołów i związki organiczne. Dzięki zawartości żywicy jonowymiennej wkład standardowy obniża również twardość kranówki, co sprawia, że staje się ona delikatniejsza dla ciała i włosów. Pukle umyte w przefiltrowanej wodzie są znacznie bardziej miękkie i gładkie niż w przypadku użycia wody twardej.

Wkład alkalizujący wodę sprawia, że staje się ona bardziej zasadowa. Zasadowość płynu oznacza, że ma on wysokie pH, a kwasowość – że jego pH jest niskie. Zwolennicy medycyny alternatywnej uznają wodę alkaliczną za lekarstwo na zakwaszenie organizmu. Jeśli spożywasz na co dzień duże ilości produktów takich jak kawa, herbata, mięso i słodycze, a do tego jesteś zestresowany i przemęczony, kup dzbanek filtrujący z wkładem alkalizującym i spróbuj przez jakiś czas pić wodę tylko z niego. Może to pomóc Ci poczuć się lepiej.

Wkład wzbogacający wodę w związki magnezu stanowi dobry sposób na zadbanie o odpowiednią suplementację tego pierwiastka w organizmie. Zaopatrzony w niego dzbanek filtrujący Aquaphor może dodawać od kilkunastu do kilkudziesięciu miligramów magnezu do każdego litra klarowanego płynu. Ten typ wkładu usuwa ponadto wszystkie mechaniczne zanieczyszczenia takie jak rdza czy piasek, a także metale ciężkie, na przykład związki ołowiu. Pamiętaj jednak, że nie redukuje on twardości wody.

Czy dzbanki filtrujące naprawdę działają?

Możesz mieć wątpliwości, czy dzbanki filtrujące naprawdę działają. Wypływa z nich przecież woda bardzo podobna do tej, która jest do nich nalewana. Wystarczy jednak przyjrzeć się jej dokładniej, aby zauważyć pewne różnice. Często widać je już na pierwszy rzut oka, gdyż przefiltrowany płyn bywa bardziej klarowny, a także pachnie i smakuje lepiej niż zwykła kranówka. Dużą różnicę możesz też zauważyć podczas zaparzania herbaty. Jeśli do tego celu używasz przez pewien czas przefiltrowanej wody, przestajesz dostrzegać na swoich kubkach trudne do zmycia przebarwienia, a w Twoim czajniku nie odkłada się kamień.

Aby Twój dzbanek filtrujący działał prawidłowo, powinieneś upewnić się, że właściwie o niego dbasz. Pamiętaj, aby regularnie wymieniać jego wkład. W instrukcji obsługi każdego urządzenia jest napisane, jak często należy to robić. Zazwyczaj ten okres wynosi od jednego do trzech miesięcy. Przed pierwszym użyciem dzbanka, a także po każdym wymienieniu jego wkładu, koniecznie przepłucz go co najmniej dwukrotnie, aby wymyć najdrobniejsze cząsteczki wypełnienia. Gdybyś zapomniał to zrobić, mogłyby one wpaść do Twojej wody pitnej.

Dzbanki filtrujące Brita czy dzbanki filtrujące Dafi to urządzenia, które są w stanie dobrze oczyścić wodę kranową i pozbawić ją zapachu oraz sprawić, że staje się ona smaczniejsza i zdrowsza. Większość modeli chroni też domowe czajniki czy ekspresy do kawy przed powstawaniem osadu z kamienia. Niektóre mogą również wzbogacać filtrowany płyn o cenne minerały, na przykład magnez. Dzbanek z filtrem to urządzenie niezbędne w każdej nowoczesnej kuchni.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.