Czy rury gazowe trzeba prowadzić po wierzchu ścian?

| 0 Komentarzy
Ogrzewanie domu gazem płynnym jest bardzo korzystne, jednak wymaga spełnienia kilku istotnych zasad.

Dotyczą one przede wszystkim sposobu wykonania instalacji – mowa w tym miejscu nie tylko o przyłączach i skrzynce gazowej, ale również o rurach. Od sposobu ich poprowadzenia zależy bardzo wiele. Ewentualne błędy konstrukcyjne mogą bowiem doprowadzić do wystąpienia niezwykle groźnej sytuacji, związanej z wyciekiem lub wybuchem gazu. Wszystko to sprawia, że w przypadku budowy domu warto przyswoić sobie wszelkie zasady obejmujące procedurę wykonania i prowadzenia instalacji gazowej. Odpowiemy sobie również na pytanie, czy rury z gazem muszą być prowadzone po wierzchu ścian czy może istnieje sposób na ich pomysłowe zamaskowanie.

Poprowadzenie instalacji

Na początek warto zastanowić się nad tym, jakimi rurami może być transportowany gaz płynny. Istnieją dwie możliwości:

  • rury miedziane – są one łączone poprzez lutowanie, co gwarantuje bardzo dobrą szczelność instalacji. Pamiętać należy jednak o tym, że rury wykonane z miedzi mogą zostać poprowadzone wyłącznie po wierzchu ścian. Nie ma możliwości zakrycia ich w bruzdach lub za specjalnymi ekranami,
  • rury stalowe – w tym przypadku mamy do czynienia z łączeniem przez spawanie. Rury wykonane ze stali mogą zostać schowane, jednak musi odbywać się to wedle ściśle określonych reguł, o którym powiemy w dalszej części tekstu.

Skoro wiemy już, z jakich rur możemy skorzystać, pora przejść do omówienia ogólnych zasad związanych z prowadzeniem instalacji gazowej. Ważne jest to, że w przypadku gazu płynnego, może ona znaleźć się wyłącznie w pomieszczeniach, które są położone ponad poziomem gruntu.

Polecane piece gazowe

Jeżeli podłączamy gaz w budynku kilkukondygnacyjnym, konieczne okaże się przygotowanie pionu, do którego zostanie przekierowany gaz z przyłącza. Od pionu instalacja doprowadzana jest do konkretnych punktów odbioru. W przypadku prowadzenia rur przez ściany zewnętrzne, musimy pamiętać o tym, aby znajdowała się na wysokości co najmniej 50 centymetrów nad poziomem podłogi piwnicy.

To jednak nie wszystko, bowiem konieczne okaże się również zastosowanie specjalnej osłony (rury wykonanej z PCV lub stali), która stanowi skuteczną ochronę przed wpływem osiadania budynku. Prowadząc gaz płynny odcinkami poziomymi, musimy pamiętać o umieszczeniu ich poniżej tak zwanych urządzeń iskrzących oraz przewodów elektrycznych – jeżeli jest to gaz ziemny, sytuacja wygląda odwrotnie. W przypadku odcinków pionowych, minimalne oddalenie ich od urządzeń iskrzących musi wynosić 60-65 centymetrów.

Podczas prowadzenia przewodów z gazem, pojawi się potrzeba ich połączenia. W przypadku konstrukcji stalowych, na zewnątrz stosujemy spaw, natomiast w środku gwintowane łączniki. Jeżeli chodzi o przewody miedziane, używane są specjalne kształtki, które wykonuje się z mosiądzu. Każde miejsce łączenia należy w sposób odpowiedni zabezpieczyć. Najlepiej zastosować specjalną pastę uszczelniającą, choć używana jest także taśma teflonowa.

Urządzenia odbiorcze

Mowa tu między innymi o kuchenkach i podgrzewaczach wody. Do instalacji gazowej są one podłączane za pomocą specjalnych przewodów rozdzielających o sztywnej konstrukcji. W tym celu wykorzystywane są dwuzłączki lub szybkozłączki (do podłączenia kuchenki gazowej). Po bezpośrednim podłączeniu odbiorników z instalacją, musimy pamiętać także o zastosowaniu kurków oraz przewodów spalinowych.

Jeżeli chodzi o kurki, przy każdym urządzeniu odbiorczym musi znaleźć się trójnik oraz kurek kulowy, bez tych dwóch elementów czyszczenie przewodów, a także sprawdzanie ich stanu okazałoby się niemożliwe. Jeżeli doprowadzamy gaz do kuchenki, pamiętajmy, aby zamontować kurek odcinający w odległości maksymalnie pół metra od króćca przyłączeniowego. Przewody spalinowe muszą być natomiast prowadzone możliwe najkrótszą drogą

Prowadzenie przewodów gazowych – pozostałe zasady

Poza wyżej wymienionymi kwestiami, należy pamiętać również o tym, aby, w miarę możliwości, nie prowadzi rur z gazem przez pomieszczenia mieszkalne. Wynika to oczywiście z ewentualnym zagrożeniem wycieku gazu. Problemem może być również prowadzenie ich w przestrzeniach niewentylowanych i pozbawionych okien. W takim przypadku konieczne okaże się wykorzystanie specjalnej rury osłonowej, wykonanej ze stali.

Podobnego zabezpieczenia użyjemy, gdy rury będą prowadzone przez stropy i ściany konstrukcyjne. Warto pamiętać o unikaniu montowania rur w długich, prostych odcinkach. Jeżeli korzystamy z gazu płynnego, rury powinny znaleźć się przy podłodze (gaz płynny jest bowiem cięższy od powietrza), natomiast w przypadku gazu ziemnego rury znajdą się zdecydowanie wyżej, tuż przy suficie. Pamiętać należy również o tym, że w każdym przypadku, po wykonaniu instalacji, musimy przejść przez jej odbiór, który ma za zadanie sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane w sposób prawidłowy.

Ukrywanie rur gazowych

Jak już wspomnieliśmy, rury wykonane z miedzi koniecznie muszą być instalowane na powierzchni ścian. Nieco inaczej wygląda sprawa z konstrukcjami stalowymi – po spełnieniu kilku warunków, można je umieścić w bruździe, która zostanie zakryta specjalnym ekranem, lub zabudową nieszczelną obudową. Dlaczego nieszczelną?

W przypadku rozszczelnienia instalacji, gaz nie może „blokowany” przez osłonę – powinien on zostać doprowadzony przez instalację wentylacyjną na zewnątrz. W przypadku w pełni szczelnej obudowy, okazałoby się to niemożliwe, co oczywiście doprowadziłoby do powstania bardzo groźnej sytuacji na mieszkańców.

Oczywiście same rury stalowe muszą być w pełni szczelne i przed ich wykorzystaniem należy przeprowadzić odpowiednią kontrolę.

Co powinno znaleźć się w skrzynce gazowej?

Mowa o trzech najważniejszych urządzeniach – zaworze głównym, reduktorze ciśnienia oraz gazomierzu (w pewnych sytuacjach może znaleźć się on także poza skrzynką).

Zawór, rzecz jasna, pozwala na odcięcie dopływu gazu do przewodów znajdujących się w domu – jego lokalizacja musi znajdować się co najmniej pół metra od poziomu terenu, krawędzi okien i drzwi. Jeżeli chodzi o reduktor, jego zadanie polega na obniżaniu ciśnienia gazu do poziomu, który pozwala na wykorzystanie go do zasilania urządzeń odbiorczych.

Prawidłowe wykonanie instalacji gazowej wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego wszelkich wymienionych wyżej kwestii nie można bagatelizować. Wszystko to sprawia, że zadanie to powinno zostać powierzone specjalistom. Dostawca gazu podpisze z nami umowę jedynie wówczas, gdy zostanie potwierdzony odbiór instalacji (na piśmie). To jednak nie wszystko, ponieważ instalacja gazowa musi być regularnie kontrolowana – należy wykonywać przeglądy, a także odpowiednie próby szczelności. Bez tego ewentualna usterka pozostanie niewykryta, co w przyszłości może zakończyć się tragicznie.

Sprawdzanie instalacji gazowych jest usankcjonowanie prawne, dotyczy ono jednak wyłącznie bloków mieszkalnych. Właściciele domów jednorodzinnych od tego obowiązku są zwolnieni. Nie oznacza to jednak, że powinni oni zaniechać tego typu kontroli. Ich celem jest bowiem zapewnienie naszego bezpieczeństwa. 

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.