Czy warto kupić dzbanek filtrujący Brita? Wady i zalety
Spis treści:
Zamiast wydawać krocie na wodę butelkowaną i generować ogromną ilość plastikowych odpadów, można sięgnąć po dzbanki do filtrowania wody, które dokładniej oczyszczą kranówkę i nadadzą jej lepszy smak. Jak działają dzbanki Brita? Czy faktycznie są potrzebne i jaki model wybrać?
Czy opłaca się kupić dzbanek filtrujący Brita?
Odpowiedź na pytanie, czy warto nabyć urządzenie do filtrowania wody Brita, jest bardzo prosta. Jak najbardziej opłaca się mieć dzbanek filtrujący Brita czarny bądź jakikolwiek inny z oferty tego producenta. Za taką opinią przeważa kilka dość istotnych argumentów. Pierwszy z nich to oszczędność pieniędzy. Kupując wodę butelkowaną w sklepie, w szczególności częściej w sezonie letnim, zostawiasz spore środki finansowe na zakup zasobu, który masz w kranie, w domu. Inwestycja w naczynie z oczyszczaniem cieczy zwróci się w niedługim czasie.
Zakupioną wodę trzeba dźwigać do mieszkania i w przypadku, gdy butelek jest więcej, znaleźć odpowiednią ilość miejsca na jej przechowywanie. W przypadku trzyosobowej rodziny zgrzewka półtoralitrowych butelek bardzo szybko znika. Dzbanek filtrujący 3l spokojnie wystarczy na bieżące korzystanie z wody przez wszystkich domowników. Gdy zawartość naczynia staje się pusta, wystarczy odkręcić kran i na nowo je uzupełnić.
Poza oszczędnością własnych środków oraz miejsca w domu na przechowywanie butelek warto pomyśleć o ekologii. Umiejętne korzystanie ze światowych zasobów, do którego zalicza się troska o niezużywanie wody w nadmiarze oraz kupowanie mniej plastiku, to realne działania ograniczające eksploatację naszej planety. Szklany dzbanek filtrujący Brita po okresie swojej długiej eksploatacji nie będzie szkodliwy dla środowiska przy utylizacji. Korzystanie z produktów wielorazowego użytku opłaca ich użytkownikom i Ziemi.
Jeśli dalej zastanawiasz się, czy warto kupować produkt marki Brita, to może przekona Cię do tego gwarancja zwrotu pieniędzy, jeśli nabyte naczynie nie spełni Twoich oczekiwań. Masz na to 30 dni od daty nabycia sprzętu. Producent jest przekonany do jakości swoich wyrobów, które wytwarza od ponad 50 lat. Kupując dzbanek filtrujący Aquaphor bądź innych konkurencyjnych marek, nie masz możliwości zwrotu produktu przez tak długi czas po przetestowaniu go.
Polecane dzbanki filtrujące Brita
Wady i zalety dzbanków filtrujących Brita
Minusem produktów Brita jest wyższa cena wymiennych filtrów niż u konkurencyjnych firm. Dzbanek filtrujący Dafi to główny „rywal” w kategorii naczyń oczyszczających wodę do picia. Modele tej marki można nabyć taniej niż te produkowane przez tytułowego bohatera. Nie zmienia to faktu, że wytwory Brity są jakościowymi przedmiotami do użytku codziennego, za które ręczy producent. Stąd możliwość skorzystania ze zwrotu towaru do 30 dni od daty zakupu, jeśli nie spełni on oczekiwań klienta.
Plusem jest duży wybór produktów z funkcją oczyszczania wody. Dzbanek filtrujący Brita czarny XL ma pojemność całkowitą aż 3,5 litra, a po odjęciu miejsca na filtr zostaje ponad 2,2 l na świeżą wody. Mniejsze dzbanki mieszczą się w bocznych drzwiach lodówki, natomiast do bardziej stacjonarnego użytku powstał model, w którym mieści się 5,2 l cieczy. Wyroby Brity cechuje dobry stosunek objętości wody przefiltrowanej do całej przestrzeni dostępnej w środku naczynia. W wytworach konkurencyjnych marek czyszczący wkład węglowy zajmuje więcej miejsca.
Cyfrowy wskaźnik umieszczony na pokrywie naczynia oczyszczającego informuje o tym, ile czasu zostało do wymiany filtra na nowy. To bardzo czytelna informacja, której nie sposób przeoczyć. Wymiana wkładu powinna odbywać się co 4 tygodnie, zaś sama część czyszcząca, starczy na przepuszczenie aż do 100 litrów wody. Dzbanek filtrujący Brita spełnia restrykcyjne wymogi dotyczące przechowywania żywności. W związku z tym nie należy obawiać się, że wykonany z plastiku pojemnik na wodę, będzie zawierał trujące cząsteczki wytrącające się z opakowania.
Szklany dzbanek filtrujący Brita oraz modele wykonane z tworzyw sztucznych cechuje dobra ergonomia. Poza wspomnianą wyżej dużą pojemnością na wodę produkty są smukłe, uchwyty dobrze dopasowane do ręki, a całość złożona z jakościowych materiałów. W przypadku, gdyby wyrób miał wadę, użytkownikowi przysługują dwa lata gwarancji, z możliwością rozszerzenia o kolejny rok, po rejestracji naczynia na wodę na stronie internetowej producenta. Bez względu na występowanie usterek materiałowych, konsument ma prawo zwrotu towaru do 30 dni od daty zakupu.
Na czym polega działanie dzbanka filtrującego Brita?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak działa dzbanek filtrujący Brita, należy przedstawić mechanizm działania wymiennego wkładu, który oczyszcza w nim wodę i jest „sercem” układu odświeżającego ciecz lecącą z kranu. Filtr składa się z drobnej siatki, pod którą znajdują się perełki wymiennika jonowego wymieszane z mikroperełkami węgla aktywnego. Zadaniem górnej warstwy — gęstej siateczki, jest zatrzymanie dużych cząsteczek zanieczyszczeń pochodzących z rur wodociągowych.
Perełki wymiennika jonowego powodują zmiękczenie wody oraz redukcję kamienia i metali takich jak ołów i miedź. Mikroperełki węgla wykonane są z łupin orzechów kokosowych, a ich zadaniem jest zatrzymanie chloru i innych substancji psujących zapach. Dodatkowo usuwają znikome ilości zanieczyszczeń takich jak pestycydy, herbicydy i środki farmaceutyczne. Dzbanek filtrujący Laica ma wkład składający się z pięciu elementów, natomiast podobnie jak w produktach Brity oparty jest na tych samych częściach. Co ciekawe siatka znajduje się w najniższej części.
Wodę wlewa się poprzez specjalny otwór znajdujący się w pokrywce pod klapką. Płyn zbiera się w specjalnie wydzielonym pojemniku, skąd stopniowo przepuszczany jest przez filtr do właściwej, dolnej części dzbanka. Po procesie oczyszczenia nalewa się zawartość naczynia, która znajduje się w jego niższej, odświeżonej części. Dzbanek filtrujący 4l często połowę swojej objętości ma odgrodzoną na miejsce z wodą przed oczyszczeniem i filtr. Po przepuszczeniu cieczy przez wkład pozostaje około 2 litrów płynu, który można używać bezpośrednio do spożycia.
W całym procesie oczyszczania wody istotna jest kontrola zużycia wkładów filtrujących. W zależności od twardości wody i modelu filtra należy wymieniać go najczęściej co 2 tygodnie, najrzadziej raz na 2 miesiące. Dzbanek filtrujący Brita ma dedykowane wkłady, których trwałość wynosi 4 tygodnie. Na górze pokrywy jest wyświetlacz z podziałką, zamontowany w celu monitoringu poziomu wyczerpania elementu odświeżającego ciecz. W sprzedaży dostępne są filtry do wody twardej o wzmocnionym działaniu.
Woda z dzbanka filtrującego — co należy wiedzieć?
Woda pochodząca z sieci wodociągowej powinna być zdatna do spożycia, bez potrzeby dodatkowych zabiegów oczyszczających. W praktyce od stacji, w której została uzdatniona, do kranu w mieszkaniu, przebywa długą drogę rurami, gdzie mogą znaleźć się zanieczyszczenia nagromadzone przez lata eksploatacji. Właśnie przed tym końcowym etapem, zanim zdecydujesz się na użycie w celach spożywczych wody z kranu, warto wykorzystać dzbanek filtrujący 3 l, aby ją jeszcze raz odświeżyć.
Istnieje różnica w smaku pomiędzy przegotowaną wodą, która była przepuszczona przez szklany dzbanek filtrujący Brita, a jej porcją znajdującą się w czajniku bezpośrednio po wydostaniu się z kranu. Bez względu na walory zapachowe, woda zawiera wapń i magnez, co wpływa na jej twardość, która w większym natężeniu doprowadza do osadzania się kamienia. Urządzenie oczyszczające pozbywa się tych pierwiastków, a więc zapobiega powstawaniu nieestetycznych zanieczyszczeń na sprzętach i naczyniach kuchennych.
Aby móc cieszyć się smakiem zdrowej, czystej wody warto kupić dzbanek filtrujący Brita czarny XL o pojemności 3,5 litra. W krótkim czasie pozwoli oszczędzić na kosztach zakupów butelek, a Ty przyczynisz się do ograniczenia zużycia plastiku. Tworzywo sztuczne, z którego wykonane jest naczynie, ma certyfikat TÜV SÜD, który pozwala na bezpieczny kontakt z żywnością, bez zagrożenia dla zdrowia. Wyroby marki Brita są wysokiej jakości, a sama marka to numer 1 wśród producentów urządzeń do uzdatniania wody. Kupno ich wytworów po prostu się opłaca.
Komentarze (0)