Czy wiesz, jak wygląda karta graficzna w laptopie?
Spis treści:
Karty graficzne są integralnym elementem każdego komputera, w tym oczywiście laptopów. Niezależnie od tego, czy używamy przenośnego komputera do pracy biurowej, montażu filmów, czy może jest to laptop do gier, każda maszyna tego typu musi być wyposażona właśnie w taki podzespół. Jak wygląda karta graficzna w laptopie i jakie są najważniejsze różnice względem elementów umieszczanych w komputerach PC? Na te i inne pytanie znajdziecie odpowiedź poniżej!
Polecane laptopy gamingowe
Jak wygląda karta graficzna w laptopie?
Karta graficzna do laptopa musi być zaprojektowana inaczej z prostego powodu - najczęściej są to układy o sporej wielkości, co stoi w przeciwieństwie do kompaktowych rozmiarów tychże urządzeń. To właśnie dlatego niektórzy producenci, w szczególności w przypadku starszych modeli, tworzyli pod laptopy odrębne modele swoich kart, które charakteryzowały się lekko zmienioną nazwą - na przykład literką M w nazwie od słowa mobile czy dopiskiem Laptop/Notebook.
Karty graficzne do komputerów stacjonarnych najczęściej posiadają imponującą obudowę sygnowaną logiem producenta. W laptopach tego nie uświadczymy - w tym przypadku karta graficzna to płytka, na której znajdują się wszystkie niezbędne elementy. Ma to jednak równocześnie swoje zalety - dzięki temu współczesne laptopowe karty graficzne wcale nie odbiegają mocno od swoich głównych odpowiedników, co jest niezwykle istotne.
Zintegrowana karta graficzna w laptopie
Zintegrowana karta graficzna to coś, w co jest wyposażony praktycznie każdy laptop. Wszystko z uwagi na to, by wspierać procesor w obliczeniach, a także po to, aby w razie pracy na baterii użytkownik mógł przełączać się pomiędzy kartami graficznymi i oszczędzać energię w akumulatorze. Laptopy ze zintegrowanymi kartami graficznymi są tańsze, lecz oczywiście tracą one tym samym na wydajności.
Dedykowana karta graficzna w laptopie
Dedykowana karta graficzna pozwala nam oczywiście na o wiele więcej. Posiada ona swoją odrębną pamięć podręczną - VRAM - czym odciąża procesor. Dodatkowo sama w sobie posiada większą moc i wydajność. Z taką kartą graficzną montaż filmów czy granie w gry nie będzie stanowić problemów, lecz z drugiej strony wzrośnie zarówno cena, jak i zużycie energii.
Czy karta graficzna w laptopie może być wymieniona?
Laptopy są przez nas raczej kojarzone jako układy zamknięte, w których wszelkie modyfikacje są niezwykle trudne do zrealizowania. Nie oznacza to jednak, że karty graficzne są w przypadku komputerów przenośnych nie do ruszenia, choć jest to naprawdę skomplikowane. BY można było wymienić kartę graficzną, konieczne jest posiadanie przez laptop mało popularnego złącza MXM. W niektórych przypadkach jednak nawet bez tego będziemy mogli sobie poradzić, choć tylko z pomocą specjalistycznego serwisu. Czasem o wiele lepiej jest po prostu dokupić zewnętrzną kartę graficzną lub… kupić nowego laptopa.
GPU w laptopie a GPU w PC – co je różni?
GPU w laptopie i GPU w PC nie różnią się zbytnio względem siebie. Co prawda wygląd obu tych elementów może być odmienny, a także ogólna ich moc przez charakterystykę laptopów, lecz sama budowa procesora graficznego nie odbiega już od tej w kartach do PC tak bardzo, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu.
Znajdziesz w Morele
Dyski SSD - Komputery gamingowe - Laptopy Apple - Laptopy HP - Laptopy Dell
Komentarze (0)